Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Gen. Hodges: Polskę i USA łączą "naturalne więzy"

08.11.2015

Dowódca sił amerykańskich w Europie mówił w Warszawie o relacjach łączących Polskę i USA.

Relacje między Stanami Zjednoczonymi i Polską są bardzo silne - powiedział dowódca sił amerykańskich w Europie gen. Ben Hodges, który w niedzielę złożył wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

"Kiedy myślę o Polsce, myślę o ludziach, którzy kochają wolność i którzy umieją o nią walczyć" - powiedział Hodges w niedzielę dziennikarzom. Jak ocenił, Polskę i Stany Zjednoczone łączą "naturalne więzy".

Przypomniał, że dwóch polskich patriotów, to także amerykańscy bohaterowie: Kazimierz Pułaski i Tadeusz Kościuszko. Hodges ocenił, że dobre relacje między Polską, a Stanami Zjednoczonymi, których przykładem są Kościuszko i Pułaski, są obecnie kontynuowane. Przypomniał, że polscy i amerykańscy żołnierze razem walczyli w Afganistanie i Iraku, jak i innych miejscach na świecie.

Hodges powiedział również, że jest optymistą, jeśli chodzi o szczyt NATO w Warszawie w 2016 roku. Wicepremier, minister obrony Tomasz Siemoniak na początku października ocenił, że szczyt ten - zaplanowany na 8 i 9 lipca 2016 r. - przesądzi o dalszych działaniach Sojuszu przez następne lata i będzie najważniejszym w XXI w., a może nawet w ciągu ostatnich 25 lat. 

Według Hodgesa najważniejszy cel warszawskiego szczytu to zademonstrowanie jedności. "28 państw angażuje się w kolektywną obronę wszystkich 28 państw; Rosja nie jest jedynym zagrożeniem dla tego bezpieczeństwa, Państwo Islamskie, kryzys uchodźczy - to wszystko są rzeczy, nad którymi trzeba wspólnie pracować, także z UE" - przekonywał Hodges.

Generał złożył też życzenia Polakom i polskim żołnierzom z okazji przypadającego na 11 listopada Dnia Niepodległości. Podkreślał, że polska armia jest dobrze wyekwipowana i wytrenowana.  

Pytany, czy sytuacja w Syrii będzie miała wpływ na sytuację w Europie, generał przyznał, że sytuacja z uchodźcami pogarsza się w ostatnich tygodniach. Przypomniał, że deklarowanym celem interwencji Rosji w Syrii miała być walka z Państwem Islamskim, ale - zauważył - Rosjanie tego nie robią. 

Jego zdaniem, prezydent Władimir Putin wysłał wojska do Syrii m.in. dlatego, że chciał zademonstrować krajowej, jak i światowej opinii publicznej, że Rosja to globalna potęga, chciał też odwrócić uwagę od Ukrainy. "Putin chciał, aby ludzie zapomnieli, że wciąż są tysiące rosyjskich żołnierzy okupujących suwerenne terytorium Ukrainy. Odwracając uwagę od Ukrainy chciał, by UE zniosła sankcje" - ocenił Hodges. 

"Chciałbym, aby Rosja wniosła wkład w walkę z Państwem Islamskim, to prawdziwe zagrożenie dla nas wszystkich, ale jak na razie tego nie robią" - dodał generał.

Hodges ocenił też, że konieczna jest większa skuteczność w przepływie sprzętu i żołnierzy wewnątrz NATO i Unii Europejskiej.  

"Od połowy przyszłego roku będziemy mieć ponad 600 pojazdów z naszej ciężkiej brygady w Polsce, będą tu na stałe; wojska rotacyjne będą mogły z nich korzystać. Podobnie mamy sprzęt w Estonii, na Łotwie, Litwie i Bułgarii oraz w Niemczech. Największa liczba pojazdów będzie w polskiej bazie treningowej przez cały rok. To znaczące zaangażowanie. Będziemy mieć też żołnierzy, którzy będą tutaj cały czas ćwiczyć z polskimi sojusznikami" - powiedział generał. 

Zapewnił, że amerykańskie zaangażowanie w Polsce już jest bardzo silne. "Obecność amerykańskiej armii w Europie nie jest taka jak kiedyś, nie musi już być tak duża, ale nasi sojusznicy muszą wykonywać swoje zadania. Każdy kraj zgodził się więcej inwestować we własną obronę, wszystkie 28 krajów zgodziło się przeznaczać 2 proc. PKB na obronę. Wszystkie kraje muszą dalej pracować, aby poprawiać swoje zdolności obronne" - zaznaczył. 

Gen. Hodges przyjechał do Polski w ramach polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej. Na początku tygodnia planowane jest jego spotkanie w dowództwie generalnym.

Rotacyjne ćwiczenia amerykańskich wojsk w Polsce i innych krajach regionu odbywają się w ramach operacji Atlantic Resolve rozpoczętej wiosną roku w reakcji na rosyjską agresję na Ukrainę i aneksję Krymu. W ramach ciągłej rotacyjnej obecności we wspólnych ćwiczeniach i szkoleniach na zmianę bierze udział po kilkuset żołnierzy. Na polskich poligonach szkolili się już Amerykanie z wojsk lotniczych, specjalnych, aeromobilnych, pancernych i zmechanizowanych oraz artylerii.

Na początku października Polska i USA zawarły porozumienie w sprawie lokalizacji przyszłych składów amerykańskiego sprzętu wojskowego. Amerykanom zostaną udostępnione tereny i obiekty w Łasku, Drawsku Pomorskim, Skwierzynie, Ciechanowie i Choszcznie.

lap/PAP

[fot. PAP/Marcin Obara]

Warto poczytać

 1. helikopterwikicaracalSI 28.10.2016

  Jest śledztwo ws. Caracali

  Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie przetargu na śmigłowce Caracal dla polskiej armii – poinformował rzecznik prokuratury prok. Michał Dziekański.

 2. DSC05982 27.10.2016

  KBW może zmienić wygląd kart do głosowania

  Biuro zapowiedziało w tej sprawie konsultacje społeczne, które są odpowiedzią na postulaty organizacji pozarządowych.

 3. 15af60213ee946c08cb7ff3554813008 27.10.2016

  Magierowski chwali nowy projekt ws. TK

  "Pan prezydent ma nadzieję, że TK już wkrótce będzie mógł pracować normalnie, w oderwaniu do tych bieżących sporów politycznych”.

 4. pred-st 27.10.2016

  Relacje polsko- senegalskie mają się zacieśnić

  Polski prezydent przypomniał, że w 2015 r. Senegal otworzył w Warszawie ambasadę, a Polska - w Dakarze w 2016 roku, co - jak zaznaczył - potwierdziło intensyfikację relacji politycznych i przekłada się na relacje gospodarcze między państwami.

 5. mid-16a25083 27.10.2016

  Kukiz'15 chce odrzucenia CETA przez Sejm

  "Kukiz'15 będzie domagał się odrzucenia tej ratyfikacji, co spowoduje, że umowa CETA padnie w Europie” - powiedział Stanisław Tyszka.

 6. 9720b50ff85a4b35acac3a7a523431d4 27.10.2016

  Ratusz składa zawiadomienia ws. reprywatyzacji

  "Składamy doniesienia wszędzie tam, gdzie pojawiają się wątpliwości".

 7. tk-stefefe 27.10.2016

  Władze o nowej ustawie o TK

  Beata Szydło i Patryk Jaki o projekcie nowej ustawy, którym zajmuje się Sejm.

 8. mid-16a27048 27.10.2016

  Szydło o CETA: "To nie jest umowa naszych marzeń"

  "Zadbaliśmy, by umowa UE-Kanada gwarantowała polskie interesy bardziej, niż dotąd umowy Polska-Kanada" - podkreśliła premier.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook