Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Gen. Gocuł zostaje na drugą kadencję

04.05.2016

Przed nami wielki proces usprawniania armii, co oznacza przede wszystkim modernizację - powiedział prezydent Andrzej Duda, który wręczył w środę gen. Mieczysławowi Gocułowi akt mianowania na kolejną trzyletnią kadencję na stanowisku szefa Sztabu Generalnego WP.

Andrzej Duda zaznaczył, że pozytywnie ocenia decyzję poprzedniego prezydenta Bronisława Komorowskiego o mianowaniu Gocuła i dotychczasową służbę generała. "Chciałbym, żeby było jasne i oczywiste, że to, iż służył pan jako szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego przez ostatnie trzy lata, a obecnie odebrał pan kolejną nominację, jest również jasną i czytelną oceną pańskiej dotychczasowej postawy i jej wyników" - powiedział prezydent. 

Podkreślił, że decyzja "została podjęta w oczywistym uzgodnieniu" z premier Beatą Szydło i po konsultacjach z ministrem obrony Antonim Macierewiczem. Podkreślił, że wojsko cieszy się dużym zaufaniem społecznym. "To jest służba zaszczytna, ale często także trudna, a przede wszystkim to zawsze gotowość do służenia ojczyźnie, do której także trzeba motywować żołnierzy, a więc prowadzić także i dobrą politykę, i wobec żołnierzy, i generalnie politykę kadrową" - powiedział prezydent. 

Duda podkreślił, że trzeba także prowadzić dyplomację wojskową, dziś niezwykle istotną. "Wywiązywał się pan bardzo dobrze do tej pory z tych obowiązków. Chciałbym, żeby to było kontynuowane, zwłaszcza w aspekcie elementu wojskowego związanego ze zbliżającym się szczytem Sojuszu Północnoatlantyckiego w Warszawie" - powiedział prezydent. Zwrócił też uwagę na przygotowania do największych po 1989 r. ćwiczeń wojskowych Anakonda-16, które odbędą się z udziałem 28 tys. żołnierzy, w tym sojuszników. "Przed nami wielki proces, już rozpoczęty, usprawniania polskiej armii. Usprawniania przede wszystkim jej elementu obronnego, a to oznacza po pierwsze jej modernizację, tzn. wyposażenie jej w nowy sprzęt. Modernizację, którą przeprowadzić trzeba - po pierwsze - bardzo dobrze od strony planistycznej, po drugie -trzeba wyposażyć polską armię w najlepszy dostępny i osiągalny sprzęt, po trzecie - trzeba to zrobić mądrze" - powiedział prezydent. 

Duda zaznaczył, że modernizacja oznacza także "poprawę funkcjonowania struktur dowodzenia". Podkreślił doświadczenie Gocuła z misji wielonarodowych i stanowisk sztabowych, także w strukturach NATO, apelując, by generał wykorzystał je na stanowisku szefa SGWP. Gen. Gocuł do najważniejszych zadań zaliczył przygotowanie szczytu NATO w Warszawie. Jak powiedział, chodzi nie tylko o sprawy organizacyjne, ale i wyeksponowanie stanowiska polskich wojskowych dotyczących wysuniętej obecności wojsk NATO na wschodniej flance. Zwrócił też uwagę na zapowiadaną przebudowę systemu dowodzenia i kierowania siłami zbrojnymi w czasie pokoju, kryzysu i wojny, w tym utworzenie nowego rodzaju sił zbrojnych, jakim ma być obrona terytorialna. Chodzi - jak dodał - o przebudowę relacji między podstawowymi komórkami tworzącymi MON, w tym SGWP, ale i "uporządkowanie systemu dowodzenia w kierunku jednoosobowego dowodzenia i jednoosobowej odpowiedzialności". 

Według Gocuła opracowywana w MON koncepcja zmiany systemu kierowania jest zaawansowana. "Jesteśmy gotowi, żeby dość precyzyjnie przedłożyć zakresy działania poszczególnych komórek organizacyjnych tworzących Sztab Generalny w już nowych uwarunkowaniach" - zapewnił. Pytany, czy należy zwiększyć stany etatowe, czyli liczebność armii, Gocuł podkreślił, że "jest wymagany odpowiedni balans między możliwościami, a te możliwości są kreowane przez dwa procent PKB".

"Pytania trzeba kierować do władz politycznych - to prezydent RP określa główne kierunki przebudowy, modernizacji i przygotowań obronnych państwa, a szczegółowe kierunki określa Rada Ministrów na wniosek ministra obrony" - przypomniał. 

Zwrócił uwagę na potrzebę równowagi między stanami etatowymi, a nakładami na szkolenie i modernizację techniczną. Ocenił zarazem, że "istnieje przestrzeń do zwiększenia stanów osobowych". Zapowiedział przygotowanie w tym roku do zatwierdzenia przez najwyższe władze programu rozwoju sił zbrojnych na kolejną dekadę, w tym szczegółowo na następne cztery lata. Program będzie szczegółowo opisywał transformację sił zbrojnych i systemu obronnego państwa, ale także modernizację techniczną. "To zadanie wymaga w moim przekonaniu bliższej współpracy z polskim przemysłem obronnym" - zaznaczył Gocuł, przypominając, że trwa przegląd programów modernizacyjnych. Ocenił, że opóźnienia trzeba pilnie nadrobić, ale "podstawowy sprzęt wojskowy, o istotnym znaczeniu dla zdolności obronnych naszych sił zbrojnych powinien być dostarczany przez nasz przemysł obronny". Tego - dodał - wymaga bezpieczeństwo dostaw części zamiennych, środków bojowych i materiałowych. "Trudno kupować sprzęt, gdy mamy wątpliwości, czy we właściwym czasie, we właściwej ilości nasz partner odpowie" - dodał. Powiedział, że nominację na drugą kadencję przyjmuje "z ogromnym honorem, z ogromnym entuzjazmem, ale również z ogromną pokorą". "Mam świadomość, że oczekiwania są ogromne, ale dzisiaj trudno mieć mniejsze oczekiwania, takie są czasy, środowisko bezpieczeństwa regionalnego, globalnego, ale i to dotyczące bezpośrednio granic Rzeczypospolitej wymusza na nas działania lepszej służby, entuzjazmu i pasji w codziennym działaniu" - dodał. 

53-letni Gocuł szefem Sztabu Generalnego WP jest od maja 2013 r. Zastąpił tym stanowisku gen. Mieczysława Cieniucha i jako szef Sztabu Generalnego w sierpniu 2014 r. odebrał awans na najwyższy stopień - czterogwiazdkowego generała. Od października 2010 r. był pierwszym zastępcą szefa SG WP. Do tej instytucji trafił na początku 2007 r., był kolejno zastępcą szefa Zarządu Planowania Operacyjnego, szefem Zarządu Analiz Wywiadowczych i Rozpoznawczych, a od lipca 2008 r. - szefem Zarządu Planowania Strategicznego. W 2003 r. stał na czele oddziału operacyjnego dowództwa Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe w Iraku, a w latach 2004-2005 służył w Dowództwie Operacyjnym, najpierw w grupie organizacyjnej, potem jako szef zespołu operacyjnego, a następnie jako szef oddziału planowania operacyjnego centrum planowania oraz zastępca szefa centrum planowania. 

Od 1987 r. dowodził kolejno plutonem, szkolnym plutonem i szkolną kompanią czołgów w 9. Pułku Zmechanizowanym; a od 1996 r. batalionami czołgów w 12. Brygadzie Zmechanizowanej i 6. Brygadzie Kawalerii Pancernej, gdzie był też szefem pionu szkolenia. W latach 2001-2003 kierował oddziałem operacyjnym w dowództwie 1. Korpusu Zmechanizowanego w Bydgoszczy. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu, Akademii Obrony Narodowej w Warszawie, Land Force Command and Staff College w Kanadzie i Królewskiej Akademii Studiów Obronnych w Wielkiej Brytanii.

kk/PAP

[fot. PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. mid-17117278 17.01.2017

  Rozłam w KOD stał się faktem

  "Zarząd podjął uchwałę, wyrażającą brak zaufania do przewodniczącego Zarządu Stowarzyszenia KOD Mateusza Kijowskiego i wzywającą go do niezwłocznego ustąpienia z funkcji przewodniczącego Zarządu".

 2. MAT0971 17.01.2017

  Skandaliczny apel opozycji! Domagano się "interwencji z zewnątrz"

  "16 grudnia, gdy zaczynała się „okupacja Sejmu”, posłowie PO i Nowoczesnej mieli już przygotowany „wspólny apel opozycji”, w którym wzywano Radę Europy i Parlament Europejski do pilnej interwencji".

 3. MCz14122016003 17.01.2017

  Grabiec: PiS robi zamach na samorząd

  "Zapowiedzi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego dotyczące zmian w samorządowej ordynacji wyborczej traktujemy jako zamach na samorząd".

 4. gronkus 17.01.2017

  PiS chce ograniczyć kadencję samorządowców

  Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, iż chciałby aby najbliższe wybory samorządowe w 2018 r. odbyły się według nowych zasad.

 5. Zrzut-ekranu-2017-01-17-o-122242 17.01.2017

  Mazurek: Jesteśmy za leczniczą marihuaną

  "My, jako Prawo i Sprawiedliwość, opowiadamy się za tym, aby lecznicza marihuana była dostępna na receptę w aptekach".

 6. jaru2 17.01.2017

  Grabiec: Kaczyński to wytrawny polityk

  -Pod względem taktyki potrafi zawsze z dużego zamieszania wyjść obronną ręką- stwierdził rzecznik PO.

 7. mid-17117039 17.01.2017

  Premier inauguruje "Rok Nowych Zadań"

  "Nowy rok jest dobrym momentem, aby wyznaczyć nowe kierunki działań" - mówiła premier Beata Szydło podczas konferencji inaugurującej we wtorek akcję „Rok Nowych Zadań”.

 8. kuku2 17.01.2017

  Nie będzie śledztwa przeciwko Rzeplińskiemu

  Sprawa dotyczy wyznaczenie w marcu 2016 r. przez ówczesnego prezesa Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego "niezgodnego z przepisami" składu do zbadania noweli ustawy o TK.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook