Jedynie prawda jest ciekawa


Gen. Gocuł przestanie być szefem Sztabu Generalnego WP?

29.10.2016

- Nie komentujemy medialnych spekulacji - tak rzecznik Sztabu Generalnego WP płk Tomasz Szulejko odniósł się do doniesień, by szef SG gen. Mieczysław Gocuł miał odejśc ze stanowiska z końcem stycznia.

- Nie komentujemy medialnych spekulacji - tak rzecznik Sztabu Generalnego WP płk Tomasz Szulejko odniósł się do doniesień, by szef SG gen. Mieczysław Gocuł miał odejśc ze stanowiska z końcem stycznia. Dodał, że generał odpowiedzialnie realizuje swe zadania.

"Szef Sztabu Generalnego gen. Gocuł normalnie prowadzi swoją aktywność w ramach trwającej kadencji" - powiedział w sobotę PAP płk Szulejko.

Wskazał, że generał uczestniczył w mijającym tygodniu w spotkaniu ministrów obrony krajów NATO w Brukseli, niebawem będzie obecny w Turcji na konferencji bezpieczeństwa, następnie na Komitecie Wojskowym Unii Europejskiej, a potem w planach są m.in. bilateralne rozmowy z Gruzją. Dodał, że Sztab Generalny aktywnie działa na rzecz implementacji postanowień warszawskiego szczytu NATO m.in. wzmocnienia obecności sił sojuszniczych w Polsce.

"Generał Gocuł jest skoncentrowany na pracy i na służbie, choć oczywiście wie, że to już jego druga kadencja i z całą pewnością służbę kiedyś będzie musiał zakończyć" - oświadczył płk Szulejko.

O tym, że gen. Gocuł miałby odejść pod koniec stycznia, poinformowało w sobotę Radio Zet.

Gen. Gocuł szefem Sztabu Generalnego WP jest od maja 2013 r., w maju ub.r. został mianowany na kolejną, trzyletnią kadencję. Wcześniej generał był m.in. pierwszym zastępcą szefa SG WP. Do tej instytucji trafił na początku 2007 r., był kolejno zastępcą szefa Zarządu Planowania Operacyjnego, szefem Zarządu Analiz Wywiadowczych i Rozpoznawczych, a od lipca 2008 r. - szefem Zarządu Planowania Strategicznego.

W 2003 r. stał na czele oddziału operacyjnego dowództwa Wielonarodowej Dywizji Centrum Południe w Iraku, a w latach 2004-2005 służył w Dowództwie Operacyjnym, najpierw w grupie organizacyjnej, potem jako szef zespołu operacyjnego, a następnie jako szef oddziału planowania operacyjnego centrum planowania oraz zastępca szefa centrum planowania. Od 1987 r. dowodził kolejno plutonem, szkolnym plutonem i szkolną kompanią czołgów w 9. Pułku Zmechanizowanym; a od 1996 r. batalionami czołgów w 12. Brygadzie Zmechanizowanej i 6. Brygadzie Kawalerii Pancernej, gdzie był też szefem pionu szkolenia. W latach 2001-2003 kierował oddziałem operacyjnym w dowództwie 1. Korpusu Zmechanizowanego w Bydgoszczy.

Gocuł jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu, Akademii Obrony Narodowej w Warszawie, Land Force Command and Staff College w Kanadzie i Królewskiej Akademii Studiów Obronnych w Wlk.Brytanii.

[Gen. M. Gocuł, fot. sgwp.wp.mil.pl/ppłk Sławomir Ratyński]

(PAP)/ems

Warto poczytać

 1. timmer18062018 18.06.2018

  Obywatele RP proszą Timmermansa o pomoc. Wiceszef KE: „Głos polskiego społeczeństwa jest ważny”

  "Wiceszef KE Frans Timmermans sprawia wrażenie człowieka zdeterminowanego do obrony własnego stanowiska, w kwestiach dot. podstaw UE i praworządności prezentuje stanowisko niewzruszone"

 2. trzaskowskitwt18062018 18.06.2018

  Trzaskowski nadal się pogrąża. To nie koniec skandalicznych wypowiedzi

  Polityk Platformy Obywatelskiej w porannym programie Radia Zet zasugerował, że warunkiem dotacji z Unii Europejskiej jest to, kto rządzi Polską.

 3. jurgiel18062018 18.06.2018

  Zmiana w ministerstwie. Krzysztof Jurgiel rezygnuje ze stanowiska

  Minister Krzysztof Jurgiel złożył w poniedziałek ze względów osobistych rezygnację ze stanowiska Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - poinformowało biuro prasowe resortu rolnictwa

 4. jaki18062018 18.06.2018

  Wpadka Jakiego w sieci. Jak wyglądały jego przeprosiny?

  Wiceszef MS, kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta stolicy Patryk Jaki zapowiedział, że w ramach przeprosin za udostępnione na jego profilu na Facebooku zdjęcie z pogrzebu polityka PO Sebastiana Karpiniuka wyśle "sprzęt dla dzieciaków" na stadion im. Sebastiana Karpiniuka w Kołobrzegu.

 5. pogotowie12062018 18.06.2018

  Śmierelny wypadek. Autobus wpadł do rowu

  W miejscowości Konstantynowo (Kujawsko-Pomorskie) trwa akcja ratunkowa po wypadku autobusu, w którym zginęły 2 osoby, a szesnaście jest rannych. Na miejsce zdarzenia przyleciały dwa śmigłowce LPR i dojeżdżają kolejne karetki pogotowia.

 6. respectus170602018 17.06.2018

  „Polacy po swoje!”. Kolejny spot, który budzi ogromne emocje. Jedni chwalą, inni wolą nie komentować

  Na Twitterze zaprezentowano nowy spot kampanii #RespectUs. Wideo wzbudziło gorące emocje.

 7. Petru-15062018 17.06.2018

  Niesamowite. Jednak powstanie kolejna partia Ryszarda Petru. Znamy szczegóły!

  Stowarzyszenie b. lidera Nowoczesnej tworzy właśnie "Plan Naprawy Państwa", czyli program nowego ugrupowania, alternatywny dla polityki PiS. Ujawniamy szczegóły i kolejny plan Petru.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook