Jedynie prawda jest ciekawa


Nie ma godnego upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej

11.04.2012

Dwa lata temu w dniach żałoby narodowej harcerze ustawili przed pałacem prezydenckim krzyż jako tradycyjny chrześcijański symbol upamiętnienia zmarłych. Po kilku miesiącach krzyż zaczął przeszkadzać Bronisławowi Komorowskiemu i został przeniesiony do kościoła św. Anny. Nie czas i miejsce na opisywanie tutaj skandalicznych scen bluźnierstw, znieważania krzyża i ludzi się pod nim modlących. Dość powiedzieć, że takiego barbarzyństwa, zdziczenia, jakie wówczas miało miejsce, dawno Polska nie widziała.

Dziś, po prawie dwóch latach od ustawienia krzyża, trzeba głośno przypomnieć o pewnym dokumencie. 21 lipca 2010 roku został wydany wspólny komunikat Kancelarii Prezydenta RP, Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, Duszpasterstwa Akademickiego Kościoła św. Anny w Warszawie oraz organizacji harcerskich. Czytamy w nim między innymi:

(…) Jednocześnie organizacje harcerskie zwróciły się z prośbą do Kancelarii Prezydenta RP, Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, a także władz miasta stołecznego Warszawy o godne upamiętnienie ofiar katastrofy smoleńskiej oraz żałoby wyrażanej przez Polaków - w formie adekwatnej do rangi tego tragicznego wydarzenia i atmosfery tamtych dni.

Kościół Warszawski w osobie Metropolity Warszawskiego Abpa Kazimierza Nycza oraz Kancelaria Prezydenta RP reprezentowana przez jej Szefa Ministra Jacka Michałowskiego w odpowiedzi na tę prośbę zobowiązały się do niezwłocznego podjęcia działań, zmierzających do godnego upamiętnienia ofiar katastrofy, jak również wspólnej służby harcerskiej.

Pomimo upływu dwóch lat to zobowiązanie podpisane przez organizacje harcerskie, Kancelarię Prezydenta i Warszawską Kurię Metropolitarną jest cały czas tylko na papierze. W żaden sposób w Warszawie nie doszło do godnego upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej (…) w formie adekwatnej do rangi tego tragicznego wydarzenia (…). Za godne upamiętnienie ofiar katastrofy smoleńskiej, tak jak zapisano w komunikacie, nie może być uznane pokątne, gdzieś z boku wmurowanie niewielkiej tablicy.

Papier jest cierpliwy i wszystko zniesie, każde kłamstwo, każdą niespełnioną obietnicę, każde publicznie dane słowo, ale Polacy będą pamiętać kto podpisywał to zobowiązanie i kto się z niego nie wywiązał. „Spisane będą czyny i rozmowy”.

Dziś organizacje harcerskie stoją w obliczu niełatwego zadania. Ich moralnym obowiązkiem powinno być ciągłe i uporczywe pytanie Szefa Kancelarii Prezydenta o to kiedy nastąpi, godne i adekwatne do rangi tego wydarzenia, upamiętnienie ofiar katastrofy. Taki jest dziś ich harcerski obowiązek. Takie moralne zobowiązanie ciąży także na Warszawskiej Kurii Metropolitarnej, jednym z sygnatariuszy i gwarancie tych zobowiązań.

Nie wierzę w uczciwe intencje ministra Michałowskiego przy podpisywaniu tej deklaracji, dlatego tak wiele zależy od zachowania organizacji harcerskich i Kurii Metropolitarnej.

Minister Michałowski podpisywał to zobowiązanie nie jako osoba prywatna, ale jako urzędnik państwowy, Szef Kancelarii Prezydenta. Jest to także zobowiązanie jego zwierzchnika - Bronisława Komorowskiego. Dlatego zasadne jest pytanie: Panie Komorowski gdzie jest godne upamiętnienie ofiar katastrofy smoleńskiej?

Na koniec jeszcze jedna smutna refleksja po wczorajszych obchodach drugiej rocznicy katastrofy smoleńskiej. W nocy służby miejskie zabrały się do usuwania zniczy spod pałacu prezydenckiego. Tak bardzo musiały przeszkadzać Bronisławowi Komorowskiemu i Hannie Gronkiewicz-Waltz, że w usuwano je w pośpiechu, pod osłoną nocy, także te jeszcze się palące.

W zeszłym roku także pospiesznie usuwano znicze i kwiaty, jakie tłumy Polaków zostawiły na Krakowskim Przedmieściu. Wtedy także bardzo przeszkadzały i kłuły w oczy. To dobitnie pokazuje, że ta władza za wszelką cenę chce zgasić pamięć po ofiarach katastrofy. Możecie zgasić znicze, to nic trudnego. To może zrobić nawet małe dziecko, ale pamięci w naszych sercach nie zgasicie. To się wam nie uda. To jest wasza syzyfowa praca.

Marcin Mastalerek

[fot.arch.]

Warto poczytać

 1. policjasejm21072018 21.07.2018

  Cztery osoby w areszcie po protestach przed Sejmem. Dziennikarz Gazety Wyborczej namawia do walki z policją

  Do „odbijania” zatrzymanych i walki z policją namawiał protestujących Wojciech Czuchnowski, dziennikarz Gazety Wyborczej.

 2. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 3. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 4. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

 5. duda08032018 20.07.2018

  Prezydent zapowiedział 2-dniowe referendum ws. zmian w Konstytucji

  Prezydent RP Andrzej Duda na piątkowej konferencji zapowiedział dwudniowe referendum dotyczące zmian w konstytucji, które ma się odbyć w dniach 10-11 listopada

 6. 1270zamkniete3opaze 20.07.2018

  Odrażająca manipulacja polskojęzycznej niemieckiej gazety

  To już wyższy poziom manipulacji. Dziennikarze „Gazety Wrocławskiej” z należącej do niemieckiego koncernu grupy Polska Press udowodnili, że im nie jest wszystko jedno. Kto według nich odpowiada za plagę sinic i pozamykane polskie plaże? Wiadomo – PiS

 7. mieszkowski-20072018 20.07.2018

  Polska kadra była słaba, bo brakowało jej graczy z Aryki oraz Azji? Przemówienie posła Nowoczesnej podbija sieć

  Przyczyn słabości polskiej reprezentacji na mundialu w Rosji doszukiwał się każdy, od piłkarskiego eksperta po zwykłego, niedzielnego kibica. W rolę krytyka, na sejmowej mównicy, wcielił się również poseł Nowoczesnej, Krzysztof Mieszkowski

 8. sasin-gersdorf-20072018 20.07.2018

  Sasin w mocnych słowach o Gersdorf: Jest emerytką, czy się jej to podoba, czy też nie

  Dotychczasowa I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf jest dzisiaj emerytką i powinna korzystać z wolnego czasu - powiedział w piątek w "Sygnałach dnia" w PR3 szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook