Jedynie prawda jest ciekawa


Nie ma godnego upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej

11.04.2012

Dwa lata temu w dniach żałoby narodowej harcerze ustawili przed pałacem prezydenckim krzyż jako tradycyjny chrześcijański symbol upamiętnienia zmarłych. Po kilku miesiącach krzyż zaczął przeszkadzać Bronisławowi Komorowskiemu i został przeniesiony do kościoła św. Anny. Nie czas i miejsce na opisywanie tutaj skandalicznych scen bluźnierstw, znieważania krzyża i ludzi się pod nim modlących. Dość powiedzieć, że takiego barbarzyństwa, zdziczenia, jakie wówczas miało miejsce, dawno Polska nie widziała.

Dziś, po prawie dwóch latach od ustawienia krzyża, trzeba głośno przypomnieć o pewnym dokumencie. 21 lipca 2010 roku został wydany wspólny komunikat Kancelarii Prezydenta RP, Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, Duszpasterstwa Akademickiego Kościoła św. Anny w Warszawie oraz organizacji harcerskich. Czytamy w nim między innymi:

(…) Jednocześnie organizacje harcerskie zwróciły się z prośbą do Kancelarii Prezydenta RP, Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, a także władz miasta stołecznego Warszawy o godne upamiętnienie ofiar katastrofy smoleńskiej oraz żałoby wyrażanej przez Polaków - w formie adekwatnej do rangi tego tragicznego wydarzenia i atmosfery tamtych dni.

Kościół Warszawski w osobie Metropolity Warszawskiego Abpa Kazimierza Nycza oraz Kancelaria Prezydenta RP reprezentowana przez jej Szefa Ministra Jacka Michałowskiego w odpowiedzi na tę prośbę zobowiązały się do niezwłocznego podjęcia działań, zmierzających do godnego upamiętnienia ofiar katastrofy, jak również wspólnej służby harcerskiej.

Pomimo upływu dwóch lat to zobowiązanie podpisane przez organizacje harcerskie, Kancelarię Prezydenta i Warszawską Kurię Metropolitarną jest cały czas tylko na papierze. W żaden sposób w Warszawie nie doszło do godnego upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej (…) w formie adekwatnej do rangi tego tragicznego wydarzenia (…). Za godne upamiętnienie ofiar katastrofy smoleńskiej, tak jak zapisano w komunikacie, nie może być uznane pokątne, gdzieś z boku wmurowanie niewielkiej tablicy.

Papier jest cierpliwy i wszystko zniesie, każde kłamstwo, każdą niespełnioną obietnicę, każde publicznie dane słowo, ale Polacy będą pamiętać kto podpisywał to zobowiązanie i kto się z niego nie wywiązał. „Spisane będą czyny i rozmowy”.

Dziś organizacje harcerskie stoją w obliczu niełatwego zadania. Ich moralnym obowiązkiem powinno być ciągłe i uporczywe pytanie Szefa Kancelarii Prezydenta o to kiedy nastąpi, godne i adekwatne do rangi tego wydarzenia, upamiętnienie ofiar katastrofy. Taki jest dziś ich harcerski obowiązek. Takie moralne zobowiązanie ciąży także na Warszawskiej Kurii Metropolitarnej, jednym z sygnatariuszy i gwarancie tych zobowiązań.

Nie wierzę w uczciwe intencje ministra Michałowskiego przy podpisywaniu tej deklaracji, dlatego tak wiele zależy od zachowania organizacji harcerskich i Kurii Metropolitarnej.

Minister Michałowski podpisywał to zobowiązanie nie jako osoba prywatna, ale jako urzędnik państwowy, Szef Kancelarii Prezydenta. Jest to także zobowiązanie jego zwierzchnika - Bronisława Komorowskiego. Dlatego zasadne jest pytanie: Panie Komorowski gdzie jest godne upamiętnienie ofiar katastrofy smoleńskiej?

Na koniec jeszcze jedna smutna refleksja po wczorajszych obchodach drugiej rocznicy katastrofy smoleńskiej. W nocy służby miejskie zabrały się do usuwania zniczy spod pałacu prezydenckiego. Tak bardzo musiały przeszkadzać Bronisławowi Komorowskiemu i Hannie Gronkiewicz-Waltz, że w usuwano je w pośpiechu, pod osłoną nocy, także te jeszcze się palące.

W zeszłym roku także pospiesznie usuwano znicze i kwiaty, jakie tłumy Polaków zostawiły na Krakowskim Przedmieściu. Wtedy także bardzo przeszkadzały i kłuły w oczy. To dobitnie pokazuje, że ta władza za wszelką cenę chce zgasić pamięć po ofiarach katastrofy. Możecie zgasić znicze, to nic trudnego. To może zrobić nawet małe dziecko, ale pamięci w naszych sercach nie zgasicie. To się wam nie uda. To jest wasza syzyfowa praca.

Marcin Mastalerek

[fot.arch.]

Warto poczytać

 1. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

 2. 1270radalskaa 19.04.2018

  Dobra zmiana dla osób niepełnosprawnych

  Do końca września powstanie pierwsza w Polsce strategia działań na rzecz osób niepełnosprawnych - zapowiedziała w czwartek w Warszawie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

 3. 1270chazan 19.04.2018

  Prof. Chazan nowym konsultantem ds. ginekologii i położnictwa

  Profesor Bogdan Chazan został świętokrzyskim konsultantem ds. ginekologii i położnictwa - poinformowała PAP w czwartek rzecznik wojewody świętokrzyskiego Diana Głownia. Na stanowisku zastąpił prof. Wojciecha Rokitę, który z pełnienia tej funkcji zrezygnował pod koniec ubiegłego roku.

 4. 1270onrad 19.04.2018

  Wniosek prezydenta Gdańska do ministra sprawiedliwości o delegalizację ONR

  Wniosek do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego złożył w czwartek prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Jest to jego reakcja na zjazd i marsz ONR, który odbył się w sobotę w Gdańsku.

 5. 1270zalewska 19.04.2018

  "Wyprawka 300 zł dla uczniów nie wynika z jakichkolwiek oszczędności"

  Propozycja wyprawki 300 zł dla uczniów przed rozpoczęciem roku szkolnego absolutnie nie wynika z jakichkolwiek oszczędności; to są dodatkowe pieniądze, źródło finansowania zostało już wskazane - powiedziała w czwartek minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

 6. ojtad18042018 19.04.2018

  „Chryja pod Radiem Maryja”. Feministki organizują prowokację w dniu urodzin ojca Tadeusza Rydzyka

  W dniu, w którym ojciec Tadeusz Rydzyk będzie świętował swoje 73 urodziny, feministki zaplanowały akcję pod siedzibą Radia Maryja w Toruniu.

 7. nowoczesna18042018 19.04.2018

  Nowoczesna pomyliła powstania, które dziś uczciliśmy. Kolejna kompromitacja

  Żenująca wpadka partii Katarzyny Lubnauer. Nie wiedzą, kogo pamięć dziś uczcili

 8. duda18042018 19.04.2018

  „W 1944 roku w miejscu warszawskiego getta była pustynia”

  W 1944 r. w miejscu getta warszawskiego była pustynia, zamiarem Niemców było zniszczenie zarówno narodu żydowskiego jak i pamiątek po narodzie żydowskim.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook