Jedynie prawda jest ciekawa


Radni Gdańska chcą uhonorować wybitnego kapłana, proboszcza Bazyliki Mariackiej

18.12.2017
bazylika18121270
Radni Gdańska chcą uhonorować wybitnego kapłana, proboszcza Bazyliki Mariackiej

Anna Kołakowska, gdańska radna Prawa i Sprawiedliwości, złożyła dziś projekt dotyczący nadania placowi przy Bazylice Mariackiej imienia jej wieloletniego proboszcza, księdza infułata Stanisława Bogdanowicza.

Pod projektem Anny Kołakowskiej podpisało się 12 gdańskich radnych, w tym dwóch z Platformy Obywatelskiej.

- Postać księdza infułata zasłużonego dla Bazyliki Mariackiej, dla Gdańska i Kościoła gdańskiego ma tak duże znaczenie, że odwlekanie tego nie ma sensu. Wydaje mi się oczywiste, że ta kandydatura powinna uzyskać poparcie - mówi radna Anna Kołakowska cytowana w serwisie radigdansk.pl

Ks. infułat Stanisław Bogdanowicz urodził się 6 listopada 1939 r. w miejscowości Żwiryna (obecnie Litwa). Ukończył Gdańskie Seminarium Duchowne. W 1962 r. przyjął święcenia kapłańskie. Dwa lata później po postawieniu przez Urząd do spraw Wyznań zarzutów dotyczących treści głoszonych kazań, nie otrzymał paszportu na wyjazd na studia do Rzymu. Ukończył pedagogikę pastoralną na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

11 września 1966 r. został aresztowany za "rozpowszechnianie fałszywych wiadomości" (po zarekwirowaniu przez władze kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej) i osadzony w aresztach śledczych w Lublinie i Warszawie-Mokotowie. W październiku 1966 r. został skazany wyrokiem Sądu Powiatowego w Lublinie na 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 2 lata.

Pod koniec lat 70. odprawiał msze św. z okazji m.in. 3 maja i 11 listopada. Umożliwiał prowadzenie w kościele NMP głodówek w proteście przeciwko aresztowaniu działaczy opozycji. Po wprowadzeniu stanu wojennego dawał schronienie działaczom Solidarności i pomagał im w ukrywaniu się, zabiegał też u ówczesnych władz o uwolnienie działaczy aresztowanych za organizowanie w grudniu 1981 r. strajku w Porcie Gdańskim. Umożliwiał, mimo sprzeciwu władz, umieszczanie w kościele NMP tablic upamiętniających żołnierzy antykomunistycznego podziemia zbrojnego oraz ofiary sowieckich i niemieckich represji.

Służbę kapłańską pełnił m.in. w kościołach w Pruszczu Gdańskim i Sopocie. W 1979 r. objął probostwo w Bazylice Mariackiej i sprawował je do października 2014 r., kiedy to przeszedł na emeryturę. Przez 35 lat pełnienia funkcji proboszcza tej najbardziej znanej gdańskiej świątyni, upominał się o zwrot dzieł sztuki przejętych z kościoła przez państwo (odzyskał około 150).

W archidiecezji gdańskiej pełnił m.in. funkcję sędziego Trybunału Metropolitalnego, był też diecezjalnym duszpasterzem nauczycieli, rzemieślników i kombatantów, a w latach 2008-2017 - wikariuszem generalnym archidiecezji gdańskiej.

Był autorem kilkudziesięciu książek o historii oraz architekturze i dziejach gdańskich kościołów, m.in. monografii "Kościół Gdański pod rządami komunizmu 1945-1984" (2000), artykułów w prasie katolickiej i bajek dla dzieci.

Ks. Bogdanowicz był kapelanem Stowarzyszenia Godność, zrzeszającego więźniów politycznych PRL; odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2008). W 2004 r. nadano mu honorowe obywatelstwo miasta Gdańska.

ac/pap/rg

Warto poczytać

 1. Gersdorf06032018 17.07.2018

  Małgorzata Gersdorf podjęła decyzję w sprawie swojego powrotu do pracy

  Spór o ustawę o Sądzie Najwyższym oraz o odwołanie dotychczasowej Pierwszej Prezes SN Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska podzielił polską społeczność. Zapewne będzie dzielił dalej, a cała sprawa nie przycichnie. Sędzia Gersdorf zamierza wrócić do pracy w poniedziałek

 2. 1270sejmsenate 16.07.2018

  Spalone karty do głosowania i akta sądowe we wsi pod Warszawą

  W opuszczonej szopie w podwarszawskiej wsi Gołaszew znaleziono tysiące nadpalonych dokumentów. Były to akta sądowe i karty do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu. Trwa zabezpieczanie i wywożenie dokumentów przez policję

 3. strazgraniczna16072018 16.07.2018

  Straż Graniczna zatrzymała trzech imigrantów z Afryki. Dokąd zmierzali?

  Troje młodych imigrantów z Erytrei, którzy pieszo przekroczyli tzw. zieloną granicę z Ukrainy do Polski, zatrzymali funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Cudzoziemcy mieli być w podróży od kilku tygodni. Ich celem były Niemcy.

 4. 1270jezykias 16.07.2018

  Co trzeba mieć w głowie, żeby robić coś takiego. Sadysta z Zielonej Góry podpalił jeże

  Jak podają lokalne media, zielonogórska policja szuka sadysty, który morduje jeże. Tylko w zeszłym tygodniu zwyrodnialec zabił 9 małych jeżyków. Dziś znaleziono kolejne 4 martwe jeże. Ich spopielone zwłoki morderca podrzuca pod urząd miasta

 5. ziobro16072018 16.07.2018

  "Życiorys sędziego Iwulskiego jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów reformy sądownictwa"

  Życiorys Józefa Iwulskiego, człowieka, który został wyznaczony przez Małgorzatę Gersdorf do pełnienia obowiązków Pierwszego Prezesa SN, jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów, które legły u podstaw naszej reformy wymiaru sprawiedliwości.

 6. sondaztuskduda16072018 16.07.2018

  Sondaż: Duda wygrałby z Tuskiem w wyborach prezydenckich

  Z sondażu Pollster wykonanego na zlecenie „Super Expressu” wynika, że gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, to stanowisko utrzymałby Andrzej Duda. Wygrałby on z Donaldem Tuskiem, który zająłby drugie miejsce.

 7. pogotowie12062018 16.07.2018

  Samochód wjechał w grupę pieszych. Nie żyje 13-letnia dziewczynka

  13-letnia dziewczynka zginęła, a jej rówieśniczka została ranna w wyniku wypadku, do którego doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek w miejscowości Koryczany w powiecie zawierciańskim (Śląskie). Kierowane przez 19-latka auto wjechało tam w grupę idących poboczem pieszych.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook