Jedynie prawda jest ciekawa


Gdańsk przyjął „Model na rzecz Równego Traktowania”. Będzie przyjazny dla każdego

29.06.2018
gdansk15042018
Gdańsk przyjął „Model na rzecz Równego Traktowania”. Będzie przyjazny dla każdego

Gdańska Rada Miasta przyjęła w czwartek Model na rzecz Równego Traktowania. Dokument zawiera rekomendacje działań, które mają sprawić - w zamyśle autorów - by miasto było przyjazne dla każdego bez względu na płeć, wiek, poglądy, orientację seksualną itp.

Za przyjęciem dokumentu głosowało 16 radnych z PO, a 10 (głównie z PiS) było przeciwnych. Jedna osoba wstrzymała się od głosu. Głosowanie poprzedziła bardzo gorąca dyskusja. Od rana, kiedy zaczęły się obrady, przed siedzibą rady protestowali zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy Modelu.

Wiceprezydent miasta Piotr Kowalczuk przypomniał w czasie obrad, że w Gdańsku mieszka ponad 463 tys. osób, spośród których 120 tys. przekroczyło 60. rok życia, 60-80 tys. (zależnie od sposobu klasyfikacji) "zmaga się z jakąś niepełnosprawnością". "Blisko 28 tysięcy gdańszczanek i gdańszczan to osoby o orientacji homoseksualnej lub biseksualnej" - powiedział Kowalczuk, dodając, że prawie 10 procent mieszkańców Gdańska to cudzoziemcy, a w mieście działa kilkadziesiąt kościołów i związków wyznaniowych.

"Model równego traktowania nie jest przeciwko komukolwiek, jest na rzecz tego, żeby wszystkim żyło się w naszym mieście dobrze. Model zakłada wyłącznie uznanie praw osób będących w tzw. grupach wykluczenia. Jest to dokument, który zbiera uwagi, kierunki, zalecenia co do zachowań, działań, zasad postępowania w codziennym postępowaniu urzędu, jednostek, partnerów biznesowych czy organizacji pozarządowych współpracujących z miastem" - mówił Kowalczuk. Zaznaczył, że Model "jest zbiorem rekomendacji, nie dyrektyw" i "wyrównuje on szanse do pełnego uczestnictwa w życiu miasta".

"Jutro Polski, jutro Gdańska, zaczyna się dziś. My wyprzedzamy swoją epokę, wyprzedzamy stereotypy, których jesteśmy więźniami, idziemy naprzód" - mówił z kolei prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. "Gdybyśmy w Polsce, Gdańsku z szacunkiem odnosili się do osób innej orientacji seksualnej, nie heteroseksualnej, nie trzeba by było tego Modelu" - dodał. Jego zdaniem Model "jest pierwszą próbą skodyfikowania, opisania problemów, które są realne w Gdańsku i które chcemy dzisiaj systematycznie zacząć rozwiązywać".

"Homoseksualiści są w każdej grupie społecznej, wśród księży też, o czym wiemy dobrze, i uciekanie od tego tematu, stygmatyzowanie nas, którzy ten temat podnoszą, i oskarżanie nas o to, że propagujemy, że rozbijamy rodziny, to jest zarzut nie tylko () nieprawdziwy, ale zarzut, który świadczy o tym, że z naszą wiarą jest głęboki kryzys" - mówił też Adamowicz.

"Model co do założeń, naszym zdaniem, jest nieprawidłowy, bo zamiast tworzyć równość, tworzy nierówność, ponieważ te rekomendacje, które tam są zapisane w sprawie środowiska LGBT, tak naprawdę forują, promują to środowisko" - powiedział PAP szef klubu gdańskich radnych PiS Kazimierz Koralewski.

Radna PiS Anna Kołakowska podkreśliła, że Model wzbudził bardzo duży sprzeciw mieszkańców Gdańska, a opracowujący go zespół w czasie konsultacji wprowadził "zaledwie kilka zmian", choć "uwag krytycznych było kilkaset". "My nie mamy prawa wychowywać dzieci, bo wy wiecie lepiej, jak te dzieci wychowywać, a szczególnie, jak uczyć je współżycia seksualnego z byle kim i byle gdzie" - mówiła.

"W tym nieszczęsnym Modelu na rzecz równego traktowania 25 razy użyty jest skrót LGBT, 17 razy użyto słowa homoseksualiści, 23 razy - osoby transpłciowe, 8 razy lesbijki. No to jest nadreprezentacja" - mówiła Kołakowska. Dodała, że Model wprowadza "uprzywilejowanie dla homoseksualistów". "Gdańsk jest miastem solidarności nie takiej, ja wy ją widzicie, Gdańsk jest miastem solidarności, którego spoiwem w latach 80. i dzisiaj było prawo Boże" - zaznaczyła.

Radny PiS Piotr Czauderna także apelował o odrzucenie Modelu. "Nie po raz pierwszy władze miasta wprowadzają do modelu i mieszają różne grupy społeczne po to, żeby wprowadzić pewne uprzywilejowane traktowanie dla takich grup jak LGBT" - powiedział. Stwierdził, że Model został oparty na nierzetelnych diagnozach. Jego zdaniem nierzetelna jest choćby informacja, że osoby homoseksualne stanowią 5 procent polskiego społeczeństwa. "Są bardzo poważne brytyjskie badania naukowe, które pokazują, że to jest półtora procent społeczeństwa" - mówił Czauderna.

Inny radny PiS Piotr Gierszewski zaznaczył, że model przygotowano "zbyt szybko", rekomendacje się zmieniały, a w ostatniej chwili wprowadzono tak wiele poprawek, że większość radnych nie miała szansy zapoznać się z ich ostatecznym kształtem. Gierszewski zaproponował, by dokument odesłać do komisji i na spokojnie raz jeszcze przedyskutować jego treść.

Przed budynkiem, w którym odbywały się obrady, zgromadziła się około 300-osobowa grupa przeciwników przyjęcia Modelu. Odmawiali oni różaniec i śpiewali religijne pieśni. Mieli też transparenty, w tym z napisami: "Stop homodyktatowi" i "Stop demoralizacji naszych dzieci". Były też flagi z emblematami Młodzieży Wszechpolskiej.

W sąsiedztwie ustawiła się około 100-osobowa grupa zwolenników Modelu, wyposażonych m.in. w kolorowe parasolki - symbol środowisk LGBT - i transparenty, m.in. "Tak dla równego traktowania", "Miłość, wolność, równość, siostrzeństwo", "Jeśli postawicie mury, my zbudujemy mosty". Skandowali też: "Wolność, równość, demokracja", "Każdy inny, wszyscy równi", "Świeckie państwo".

Gdański Model na rzecz Równego Traktowania obejmuje diagnozę sytuacji i propozycje rozwiązań dla takich zagadnień jak: płeć, wiek, niepełnosprawność, pochodzenie etniczne i narodowe, religia, wyznanie, bezwyznaniowość, światopogląd, orientacja seksualna i tożsamość płciowa. Urząd miasta podaje, że w wypracowanie diagnoz i rekomendacji Modelu zaangażowanych było prawie 100 osób i organizacji. Konsultacje społeczne 179 rekomendacji zmian w polityce miejskiej odbyły się na przełomie kwietnia i maja.(PAP)

autor: Anna Kisicka

aks/ wus/


Warto poczytać

 1. orlik170702018 17.07.2018

  „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

  Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

 2. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

 3. akta17072018 17.07.2018

  Wiadomo już kto palił karty do głosowania i akta sądowe. Sprawę wyjaśnia straż pożarna

  Strażak z OSP w Ożarowie Mazowieckim stwierdził w rozmowie z PAP, że ujawnione w Gołaszewie spalone akta i karty do głosowania to nie efekt przestępstwa. Leszek Stachlewski poinformował, że w pustostanie prowadzone były... badania naukowe dotyczące gaszenia pożarów w archiwach sądowych.

 4. pozarstocznia17072018 17.07.2018

  Pożar w centrum Gdańska. Płonie magazyn stoczniowy

  13 zastępów straży gasi pożar, który wybuchł we wtorek około południa w hali zlokalizowanej w centrum Gdańska - na terenach stoczniowych. W płonącym magazynie składowane są m.in. farby. Gdański magistrat zaapelował do mieszkańców o prewencyjne zamknięcie okien.

 5. tk17072018 17.07.2018

  Jest wyrok TK w sprawie prawa łaski. "Prezydent skorzystał ze swoich uprawnień"

  Wtorkowy wyrok TK w sprawie prawa łaski nie jest zaskoczeniem; prezydent Andrzej Duda skorzystał ze swoich konstytucyjnych uprawnień - oceniła rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

 6. 1270bartekbargiela 17.07.2018

  Niesamowita akcja ratunkowa Polaków. Zrobili to pierwsi na świecie!

  O wielkim szczęściu może mówić brytyjski wspinacz Rick Allen, który podczas wspinaczki na Broad Peak uległ poważnemu wypadkowi. Przez kilkadziesiąt godzin z himalaistą nie było żadnego kontaktu, a jego towarzysze myśleli, że zginął. Uratował go polski dron!

 7. parafianowicz17072018 17.07.2018

  Kolejne przesłuchanie w sprawie Amber Gold. Przed komisją były wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz

  We wtorek po godz. 10 zebrała się sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold; jedynym punktem posiedzenia jest przesłuchanie b. wiceministra finansów i Generalnego Inspektora Informacji Finansowej Andrzeja Parafianowicza.

 8. Gersdorf06032018 17.07.2018

  Małgorzata Gersdorf podjęła decyzję w sprawie swojego powrotu do pracy

  Spór o ustawę o Sądzie Najwyższym oraz o odwołanie dotychczasowej Pierwszej Prezes SN Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska podzielił polską społeczność. Zapewne będzie dzielił dalej, a cała sprawa nie przycichnie. Sędzia Gersdorf zamierza wrócić do pracy w poniedziałek

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook