Jedynie prawda jest ciekawa


Gdańsk nie chce dać honorowego obywatelstwa Krzysztofowi Wyszkowskiemu?

27.04.2017

Radni PiS chcą uhonorować honorowym obywatelstwem Krzysztofa Wyszkowskiego, opozycjonistę z czasów PRL, publicystę, doradcę premiera Olszewskiego i Bieleckiego, wybitnego mieszkańca Gdańska.

O sprawie napisał „Dziennik Bałtycki”, który opisał złożone przez PiS postanowienie i zacytował słowa prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, który – jak czytamy w gazecie – „zachowuje wobec sprawy sceptycyzm”. Piękna przeszłość nie równoważy teraźniejszości – miał powiedzieć włodarz miasta nad Motławą.

Krzysztof Wyszkowski był współzałożycielem Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, to on opracował deklarację WZZ. W PRL silnie angażował się w życie opozycji, pod koniec lat 70. zajmował się m. in. wydawaniem publikacji drugiego obiegu. Uczestniczył w strajku sierpniowym w Stoczni Gdańskiej. Zatrzymano go po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku, był internowany w Strzebielinku, skąd uciekł i pozostawał w ukryciu. Kolejny raz aresztowano go w 1983 roku, później zwolniono. Współpracował z prasą podziemną, publicznie oskarżył Lecha Wałęsę o współpracę z SB w latach 70.

Skąd problemy z uhonorowaniem tak wybitnej postaci związanej z Gdańskiem? – Paweł Adamowicz, a tak naprawdę całe jego środowisko, ma problem z postaciami takimi, jak Krzysztof Wyszkowski. Ich rażą takie postaci i autentyczni bohaterowie, którzy dużo zrobili dla wolności. Każdy widzi, że oni takich życiorysów nie mają. Adamowicz ma bohaterów na miarę swojej postawy moralnej, dlatego Krzysztof Wyszkowski przerasta całe to środowisko, bo jest osobą, która nigdy zaprzedała ideałów Solidarności – komentuje tę sprawę dla portalu Stefczyk.info Anna Kołakowska, radna Prawa i Sprawiedliwości w Gdańsku.

W ubiegłym roku tytuł honorowego obywatela Gdańska nadano abp. Tadeuszowi Gocłowskiemu oraz Andrzejowi Wajdzie.  Wobec tej ostatniej kandydatury swój sprzeciw zgłosili radni Prawa i Sprawiedliwości.

Warto poczytać

 1. orlik170702018 17.07.2018

  „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

  Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

 2. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

 3. akta17072018 17.07.2018

  Wiadomo już kto palił karty do głosowania i akta sądowe. Sprawę wyjaśnia straż pożarna

  Strażak z OSP w Ożarowie Mazowieckim stwierdził w rozmowie z PAP, że ujawnione w Gołaszewie spalone akta i karty do głosowania to nie efekt przestępstwa. Leszek Stachlewski poinformował, że w pustostanie prowadzone były... badania naukowe dotyczące gaszenia pożarów w archiwach sądowych.

 4. pozarstocznia17072018 17.07.2018

  Pożar w centrum Gdańska. Płonie magazyn stoczniowy

  13 zastępów straży gasi pożar, który wybuchł we wtorek około południa w hali zlokalizowanej w centrum Gdańska - na terenach stoczniowych. W płonącym magazynie składowane są m.in. farby. Gdański magistrat zaapelował do mieszkańców o prewencyjne zamknięcie okien.

 5. tk17072018 17.07.2018

  Jest wyrok TK w sprawie prawa łaski. "Prezydent skorzystał ze swoich uprawnień"

  Wtorkowy wyrok TK w sprawie prawa łaski nie jest zaskoczeniem; prezydent Andrzej Duda skorzystał ze swoich konstytucyjnych uprawnień - oceniła rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

 6. 1270bartekbargiela 17.07.2018

  Niesamowita akcja ratunkowa Polaków. Zrobili to pierwsi na świecie!

  O wielkim szczęściu może mówić brytyjski wspinacz Rick Allen, który podczas wspinaczki na Broad Peak uległ poważnemu wypadkowi. Przez kilkadziesiąt godzin z himalaistą nie było żadnego kontaktu, a jego towarzysze myśleli, że zginął. Uratował go polski dron!

 7. parafianowicz17072018 17.07.2018

  Kolejne przesłuchanie w sprawie Amber Gold. Przed komisją były wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz

  We wtorek po godz. 10 zebrała się sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold; jedynym punktem posiedzenia jest przesłuchanie b. wiceministra finansów i Generalnego Inspektora Informacji Finansowej Andrzeja Parafianowicza.

 8. Gersdorf06032018 17.07.2018

  Małgorzata Gersdorf podjęła decyzję w sprawie swojego powrotu do pracy

  Spór o ustawę o Sądzie Najwyższym oraz o odwołanie dotychczasowej Pierwszej Prezes SN Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska podzielił polską społeczność. Zapewne będzie dzielił dalej, a cała sprawa nie przycichnie. Sędzia Gersdorf zamierza wrócić do pracy w poniedziałek

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook