Jedynie prawda jest ciekawa


Gdańsk ma swoją definicję pluralizmu. "Zasady wolności słowa nie są przestrzegane"

20.10.2017
Gdansk20102017
Gdańsk ma swoją definicję pluralizmu. "Zasady wolności słowa nie są przestrzegane"

Przedstawiciele Kongresu Nowej Prawicy i Stowarzyszenia KoLiber skrytykowali w piątek władze Gdańska, że w miejskim panelu obywatelskim o tym, jak wspierać aktywność obywatelską uczestniczyły tylko środowiska feministyczne, a nie zaproszono ruchów prawicowych.

Przemysław Majewski z KNP Gdańsk powiedział dziennikarzom, że w spotkaniu trzeciego panelu obywatelskiego 7 października, wzięli udział przedstawiciele tylko jednego rodzaju środowiska. - Czyli środowiska feministycznego, zajmującego się wsparciem ruchu LGBT. Nie zaproszono przedstawicieli drugiej strony, które również sprzeciwiają się dyskryminacji i opowiadają się za równymi prawami, tak jak np. Fundacji Mamy i Taty - wyjaśnił.

- Zdecydowanie została złamana zasada dobrej debaty. Gdańsk mieni się miastem wolności, tymczasem takie wartości jak państwo prawa, wolność słowa, demokracja - o które prezydent Gdańska Paweł Adamowicz walczy w wywiadach, czy też chodząc na różnego rodzaju marsze, protesty - okazują się ułudą. Bo jak widzimy w Gdańsku zasady wolności słowa i przestrzegania pluralizmu nie są przestrzegane. To jest smutne memento dla wszystkich mieszkańców Gdańsk, czy w zbliżających się wyborach samorządowych rzeczywiście takiego dialogu chcemy - ocenił działacz KNP Gdańsk.

Kamil Poźniak z oddziału trójmiejskiego Stowarzyszenia Koliber dodał, że otwarty dialog byłby też na rękę przedstawicielom środowisk feministycznych i LGBT.

- Dla tych środowisk byłoby lepiej, gdyby w dyskusji na temat ich praw i uciążliwości z jakimi się spotykają, brali też udział osoby o różnych poglądach. Aby właśnie w drodze debaty dochodzić do najlepszych rozwiązań - argumentował.

W odpowiedzi na zarzuty przedstawicieli prawicy rzecznik prasowy prezydenta Gdańska Magdalena Skorupka-Kaczmarek zapewniła, że władze chcą, aby Gdańsk był "miastem tolerancyjnym, dumnym ze swojej wolności i solidarności z wszystkimi naszymi mieszkańcami, nie dokonując podziału na lepszych i gorszych".

- Chcielibyśmy zdementować zarzuty jakoby miasto wpierw zaprosiło, a potem zrezygnowało z obecności przedstawiciela Fundacji Mamy i Taty. Jej przedstawiciel nie znalazł się wśród organizacji, które specjaliści ds. organizacji panelu rekomendowali, jako najbardziej predestynowany do zaprezentowania chrześcijańskiego poglądu na tematy równościowe. Fundacja Mama i Tata nie została więc wyproszona, bo nie była zaproszona. Lektura raportu fundacji "Strategia polityczna lobby LGTB w Polsce i na świecie" nie pozostawia wątpliwości, że jej działalność nie jest związana ze wspieraniem równego traktowania - oceniła Skorupka-Kaczmarek.

Wyjaśniła, że zaproszono natomiast do udziału w debacie trzy inne osoby, które mogłyby prezentować chrześcijańską perspektywę na równe traktowanie kobiet i mężczyzn oraz osób LGBT. - Niestety ze względu na kolizję terminu osoby te nie mogły wziąć 7 października udziału w panelu. W kolejnym spotkaniu panelu 21 października wystąpi ks. Sebastian Niedźwiedziński, który przedstawi chrześcijańską perspektywę na kwestię równego traktowania kobiet i mężczyzn oraz osób LGBT - dodała.

Panel obywatelski ruszył w listopadzie 2016 r. Pierwszy jego temat zatytułowano"Jak lepiej przygotować Gdańsk na wystąpienie ulewnych opadów deszczu?", w kolejnym wiosną tego roku dyskutowano nad tym, jak poprawić jakość powietrza w mieście.

Obecny panel obywatelski "Jak wspierać aktywność obywatelską w Gdańsku?" składa się z pięciu spotkań, z których trzy już się odbyły. Ostatnie zaplanowano na 28 października.

Panel obywatelski w Gdańsku tworzą 63 osoby oraz 2 osoby rezerwowe, proporcjonalnie do liczby mieszkańców danej dzielnicy. Jego skład odzwierciedla strukturę demograficzną miasta według płci, wieku oraz poziomu wykształcenia. Z uwzględnieniem tych kryteriów mieszkańcy są losowani z rejestru wyborców.

Na zakończenie obrad odbywa się głosowanie. Aby przyjęte stanowisko miało charakter wiążącej rekomendacji dla prezydenta Gdańska musi uzyskać co najmniej 80-procentowe poparcie.

PAP

Warto poczytać

 1. Laboratorium 22.05.2018

  Groźna choroba trafiła do Polski? Tajemniczy zgon w Świnoujściu

  Załoga statku, który przypłynął do Świnoujścia z Liberii, została objęta kwarantanną po tym, jak w niedzielę zmarł jeden z członków załogi. Procedury epidemiologiczne wprowadzono też w świnoujskim szpitalu. U drugiego marynarza z tego samego statku stwierdzono malarię

 2. Plotgranicawiki 22.05.2018

  Trump chce ogrodzić granicę z Meksykiem, Morawiecki z Białorusią i Ukrainą. Nie chodzi jednak o imigrantów

  Rząd we wtorek nie przyjął projektu dot. budowy płotu, który miałby chronić naszą wschodnią granicę przed ASF. Jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, w ciągu siedmiu dni zbierze się zespół kilku ministrów, który przedyskutuje kwestię budowy tej zapory

 3. LegiaLechawantura 22.05.2018

  Morawiecki dosadnie o awanturze na meczu Legii z Lechem: nie ma tolerancji dla przemocy

  Premier Mateusz Morawiecki zapewnił we wtorek, że nie będzie tolerancji dla przemocy na stadionach piłkarskich

 4. NitrasHalickiFlickr 22.05.2018

  Ale numer! Posłowie PO mogą stracić immunitet za race!

  Stołeczna policja skieruje do marszałka Sejmu wniosek o uchylenie immunitetu dwóch posłów, którzy podczas Marszu Wolności odpalili race - poinformował PAP we wtorek rzecznik prasowy KSP kom. Sylwester Marczak. Według portalu tvp.info chodzi o posłów PO

 5. Walesa22052018TT 22.05.2018

  Nie ma dość po wczorajszej kompromitacji? Wałęsa atakuje Kościół w sprawie niepełnosprawnych

  Dziwnym jest milczenie Kościoła i środowisk walczących o życie nienarodzone - napisał we wtorek na Twitterze b. prezydent Lech Wałęsa, odnosząc się do protestu osób niepełnosprawnych w Sejmie. Zapewnił jednocześnie, że zrobi wszystko, by zakończyć "gehennę osób niepełnosprawnych"

 6. rozbiteautopolicjapl 22.05.2018

  Tanzańczyk rozbił auto pod Lublinem. Zwalił winę na... antylopę!

  Prawie 2 promile alkoholu miał zatrzymany nietrzeźwy kierujący. Pochodzący z Tanzanii 34-latek, próbował uciekać przed funkcjonariuszami po tym, jak rozbił pożyczone bmw. Twierdził, że przyczyną zdarzenia była ….."antylopa", która nagle wtargnęła mu na jezdnię

 7. Walesa2205208 22.05.2018

  Sasin ostro o wczorajszym popisie Wałęsy: pokazuje jego pogardę dla protestujących

  Poniedziałkowa wizyta b. prezydenta Lecha Wałęsy u niepełnosprawnych Sejmie byłą groteskowa. To, co mówił, pokazuje jego zupełne oderwanie od rzeczywistości i pogardę dla protestujących - ocenił we wtorek szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin

 8. Przedszkole 22.05.2018

  "Piosenka na Dzień Mamy jest zbyt konserwatywna". Rodzic podzielił się ciekawym SMS-em

  Jak widać, nawet w polskich przedszkolach coraz łatwiej o próby "równościowej" edukacji promowanej przez lewicowych ideologów. Na szczęście, wciąż trwa opór rodziców o czym świadczy rozmowa pani z rady rodziców, z jedną z internautek

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook