Jedynie prawda jest ciekawa


Gdańsk będzie wspierał... zmianę płci? "Musimy się temu stanowczo sprzeciwić"

17.03.2018
MajewskiBaranPozniak
Gdańsk będzie wspierał... zmianę płci? "Musimy się temu stanowczo sprzeciwić"

Refundacja przez miasto operacji zmiany płci, czy stworzenie tymczasowych dokumentów dla osób przechodzących taką operację - takie rekomendacje w Modelu na rzecz Równego Traktowania wzbudziły protesty środowisk związanych z Koalicją dla Gdańska, którzy przekonują, że jest to jedynie próba "wyciągnięcia kasy" z miasta na wsparcie organizacji lewicowych.

- Gdy kilka miesięcy temu protestowaliśmy przeciwko „pseudodebatom” podczas Paneli Obywatelskich, udało się odrzucić przez mieszkańców wiele kontrowersyjnych postulatów środowisk lewicowych. Dzisiaj, po cichu, bez udziału mieszkańców, próbuje się na nowo wdrożyć te postulaty, które wtedy odrzucili mieszkańcy, między innymi bezpłatne udostępnianie nośników reklamowych dla organizacji LGBT czy też wsparcie finansowe przez miasto tychże organizacji - przekonuje Przemysław Majewski z Kongresu Nowej Prawicy. 

Jak zauważył Majewski, wśród rekomendacji przedstawianych miastu, znajdują się na przykład refundacja przez miasto operacji zmiany płci czy też stworzenie tymczasowych dokumentów dla osób przechodzących wcześniej wymienioną operację. - Takie rzeczy nie leżą w kompetencji samorządu - tłumaczy.

Z kolei Monika Baran z partii Porozumienie Jarosława Gowina, zwróciła uwagę na to, że jednocześnie w Gdańsku dyskryminowane są organizacje katolickie, które nie zostały dopuszczone do recenzowania i proponowania rekomendacji. - Czy miasto Gdańsk chce walczyć z dyskryminacją, poprzez dyskryminację naszych środowisk? - pyta Baran.

- W Gdańsku nikt nie powinien być dyskryminowany, jednakże MNRT nie pomoże w żadnym stopniu osobom homo i transseksualnym. Jest on jedynie próbą „wyciągnięcia kasy” z miasta na funkcjonowanie środowisk lewicowych - przekonuje Kamil Poźniak ze stowarzyszenia Młoda Prawica. Jak sam zauważa, takie ruchy mogą być próbą szukania poparcia elektoratu lewicowego przez Pawła Adamowicza.

Jak przyznaje miasto,  Model na rzecz Równego Traktowania to potrzeba działań na rzecz polityki równościowej, a na razie rekomendacji nie ma - są tylko ich propozycje.- Grupy pracują żeby wypracować jak najlepsze rozwiązania, które mogą dyskryminacji zapobiec. W tej chwili trwa wypracowanie w grupach rekomendacji, które 14 kwietnia trafią do całego zespołu i wtedy odbędzie się nad nimi głosowanie. To czas żeby stwierdzić czy dotyczą one miasta, bo miasto nie ma wpływu na przykład na sprawy medyczne - przekonuje w rozmowie z Radiem Gdańsk rzecznik prezydenta miasta, Magdalena Skorupka-Kaczmarek. Jak dodaje, "Organizacje prawicowe skupiają się na jednej przesłance dotyczącej orientacji seksualnej. Dobrze by było gdyby skupiały się na problemach innych osób. Takie traktowanie sprawy ma moim zdaniem jedynie na celu wywołanie sensacji, która ma dotyczyć modelu na rzecz równego traktowania."

kh/radiogdansk

Warto poczytać

 1. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 2. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

 3. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

 4. w-tyle-wizji-21072018 21.07.2018

  Wzruszający apel prawnuka polskiego bohatera. Ta wypowiedź przejdzie do historii!

  Piątkowe wydanie „W tyle wizji” zostało całkowicie poświęcone protestom przed gmachem Sejmu oraz Małgorzacie Gersdorf

 5. policjasejm21072018 21.07.2018

  Cztery osoby w areszcie po protestach przed Sejmem. Dziennikarz Gazety Wyborczej namawia do walki z policją

  Do „odbijania” zatrzymanych i walki z policją namawiał protestujących Wojciech Czuchnowski, dziennikarz Gazety Wyborczej.

 6. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 7. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 8. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook