Jedynie prawda jest ciekawa


Gazeta Wyborcza na tropie nazistów. Trójmiejska dziennikarka widzi hailujące lalki

20.06.2017

To miał być zwyczajny, spokojny dzień. Reporterka trójmiejskiego komando Gazety Wyborczej przechadzała się właśnie ulicami skąpanego w słońcu grodu nad Motławą, gdy jej wzrok utkwił w szokującym obrazie. Przerażona kobieta ujrzała dwie lalki z uniesioną w górę dłonią. Tu, w mieście wolności i solidarności, taki widok od razu skojarzył się dzielnej bojowniczce o prawdę z nazistami, którzy wykonują gest „hail Hitler”.

To był początek dziennikarskiego śledztwa, które dziś poznała cała Polska. Dwie laleczki w ubrankach patriotycznych wyciągają rączki w pozdrowieniu kojarzącym się z "heil Hitler". Tak wyglądała witryna sklepu z odzieżą patriotyczną w centrum Gdańska – czytamy w tekście gdańskiej reporterki. Wszystkie arkana dziennikarskiej sztuki są tu na mistrzowskim poziomie. Najpierw - charakterystyczne dla Gazety - rozpoznanie wroga, później upewnienie się we własnej paranoi i w końcu masowe powielenie kłamstwa ku uciesze czytelników.

Ale bądźmy uczciwi, tu nawet prawdziwe dziennikarskie śledztwo nie było potrzebne. Wystarczy przecież jeden rzut oka na te groźne, łypiące martwym okiem nazistki i już widać, że hipoteza trójmiejskiej reporterki nie jest bezzasadna. Obie lalki są białe. Obie mają jasne włosy. Teoretycznie może to być przypadek, ale - na Boga - czy biało czerwona koszulka z orzełkiem też jest przypadkowa? Kto się ubiera w takie stroje? No kto? Wiadomo, naziści.

Do niecodziennych i niedorzecznych zachowań prezentowanych przez reporterów i publicystów Gazety Wyborczej większość z nas już przywykła. A to Paweł Wroński, tuz polskiego dziennikarstwa, napisze, że wysłani w bydlęcych wagonach na Syberię Polacy byli niczym współcześni „imigranci”. Kiedy indziej reporter TOK FM Adam Ozga wspomni, że boi się naszywki „śmierć wrogom ojczyzny”, bo może go zobaczyć ktoś o „nieodpowiednim kolorze skóry”.

Tak się toczy życie na Czerskiej, gdzie co dzień trwa nieustanna walka z wrogiem. I choć niektórzy mówią, że do wszystkiego można się przyzwyczaić, a Gazeta Wyborcza od lat oswaja Polaków z głupotą, to wciąż jeszcze reagujemy szokiem na takie teksty.

Artur Ceyrowski

Warto poczytać

 1. 25.04.2018

  Prezydent Duda: Musimy ocalić Alfiego Evansa!

 2. 1270andrzejdudaetiop 25.04.2018

  Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

  Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

 3. 1270policjaprow 24.04.2018

  Policyjna prowokacja - przechodnie pomagali pijanym kierowcom

  Dwie na cztery osoby zdecydowały się pomóc pijanemu kierowcy wyjechać z parkingu podczas policyjnej prowokacji, przeprowadzonej we wtorek w Katowicach. W jednym przypadku reakcja była bierna, a tylko w jednym - prawidłowa.

 4. 1270popieluszko50 24.04.2018

  Prezydent wręczył bratu bł. ks. Popiełuszki i jego żonie medal za 50 lat pożycia małżeńskiego

  Brat błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, Józef i jego żona Alfreda, odebrali we wtorek w Pałacu Prezydenckim z rąk prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy medale za długoletnie pożycie małżeńskie.

 5. 1270rafalskaaaa 24.04.2018

  Podpisano porozumienie ws. wsparcia osób niepełnosprawnych

  To sukces środowisk osób niepełnosprawnych; widzę tu dobrą wolę, że rząd chce spełnić niektóre postulaty - oceniła podpisanie porozumienia rządu i części środowisk osób niepełnosprawnych Ewa Krawczyk z Fundacji Pomóż Innym.

 6. Chrzanowskawiki 24.04.2018

  Polska będzie miała kolejną błogosławioną. Była współpracowniczką Karola Wojtyły

  W sobotę w Krakowie-Łagiewnikach odbędzie się beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej. To postać, która wspaniale wpisuje się w obchody stulecia odzyskania niepodległości i czterdziestolecia wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża - podkreśla metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski

 7. Lichocka22042018 24.04.2018

  Lichocka o Terlikowskim: Pajac zupełny

  - Zachował się jak hałaśliwy pajac w tej sprawie i nie będę wobec niego używać taryfy ulgowej po tym co napisał - tak posłanka PiS skomentowała słowa Terlikowskiego na temat jej wypowiedzi dotyczącej aborcji

 8. sejm22042018 24.04.2018

  Masażyści wejdą do Sejmu

  Do dyspozycji protestujących osób niepełnosprawnych na czas wizyty masażystów w Sejmie zostanie udostępniony pokój dziennikarski na pierwszym piętrze, nieopodal miejsca protestu - poinformował dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook