Jedynie prawda jest ciekawa


Gazeta Wyborcza na tropie nazistów. Trójmiejska dziennikarka widzi hailujące lalki

20.06.2017

To miał być zwyczajny, spokojny dzień. Reporterka trójmiejskiego komando Gazety Wyborczej przechadzała się właśnie ulicami skąpanego w słońcu grodu nad Motławą, gdy jej wzrok utkwił w szokującym obrazie. Przerażona kobieta ujrzała dwie lalki z uniesioną w górę dłonią. Tu, w mieście wolności i solidarności, taki widok od razu skojarzył się dzielnej bojowniczce o prawdę z nazistami, którzy wykonują gest „hail Hitler”.

To był początek dziennikarskiego śledztwa, które dziś poznała cała Polska. Dwie laleczki w ubrankach patriotycznych wyciągają rączki w pozdrowieniu kojarzącym się z "heil Hitler". Tak wyglądała witryna sklepu z odzieżą patriotyczną w centrum Gdańska – czytamy w tekście gdańskiej reporterki. Wszystkie arkana dziennikarskiej sztuki są tu na mistrzowskim poziomie. Najpierw - charakterystyczne dla Gazety - rozpoznanie wroga, później upewnienie się we własnej paranoi i w końcu masowe powielenie kłamstwa ku uciesze czytelników.

Ale bądźmy uczciwi, tu nawet prawdziwe dziennikarskie śledztwo nie było potrzebne. Wystarczy przecież jeden rzut oka na te groźne, łypiące martwym okiem nazistki i już widać, że hipoteza trójmiejskiej reporterki nie jest bezzasadna. Obie lalki są białe. Obie mają jasne włosy. Teoretycznie może to być przypadek, ale - na Boga - czy biało czerwona koszulka z orzełkiem też jest przypadkowa? Kto się ubiera w takie stroje? No kto? Wiadomo, naziści.

Do niecodziennych i niedorzecznych zachowań prezentowanych przez reporterów i publicystów Gazety Wyborczej większość z nas już przywykła. A to Paweł Wroński, tuz polskiego dziennikarstwa, napisze, że wysłani w bydlęcych wagonach na Syberię Polacy byli niczym współcześni „imigranci”. Kiedy indziej reporter TOK FM Adam Ozga wspomni, że boi się naszywki „śmierć wrogom ojczyzny”, bo może go zobaczyć ktoś o „nieodpowiednim kolorze skóry”.

Tak się toczy życie na Czerskiej, gdzie co dzień trwa nieustanna walka z wrogiem. I choć niektórzy mówią, że do wszystkiego można się przyzwyczaić, a Gazeta Wyborcza od lat oswaja Polaków z głupotą, to wciąż jeszcze reagujemy szokiem na takie teksty.

Artur Ceyrowski

Warto poczytać

 1. orlik170702018 17.07.2018

  „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

  Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

 2. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

 3. akta17072018 17.07.2018

  Wiadomo już kto palił karty do głosowania i akta sądowe. Sprawę wyjaśnia straż pożarna

  Strażak z OSP w Ożarowie Mazowieckim stwierdził w rozmowie z PAP, że ujawnione w Gołaszewie spalone akta i karty do głosowania to nie efekt przestępstwa. Leszek Stachlewski poinformował, że w pustostanie prowadzone były... badania naukowe dotyczące gaszenia pożarów w archiwach sądowych.

 4. pozarstocznia17072018 17.07.2018

  Pożar w centrum Gdańska. Płonie magazyn stoczniowy

  13 zastępów straży gasi pożar, który wybuchł we wtorek około południa w hali zlokalizowanej w centrum Gdańska - na terenach stoczniowych. W płonącym magazynie składowane są m.in. farby. Gdański magistrat zaapelował do mieszkańców o prewencyjne zamknięcie okien.

 5. tk17072018 17.07.2018

  Jest wyrok TK w sprawie prawa łaski. "Prezydent skorzystał ze swoich uprawnień"

  Wtorkowy wyrok TK w sprawie prawa łaski nie jest zaskoczeniem; prezydent Andrzej Duda skorzystał ze swoich konstytucyjnych uprawnień - oceniła rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

 6. 1270bartekbargiela 17.07.2018

  Niesamowita akcja ratunkowa Polaków. Zrobili to pierwsi na świecie!

  O wielkim szczęściu może mówić brytyjski wspinacz Rick Allen, który podczas wspinaczki na Broad Peak uległ poważnemu wypadkowi. Przez kilkadziesiąt godzin z himalaistą nie było żadnego kontaktu, a jego towarzysze myśleli, że zginął. Uratował go polski dron!

 7. parafianowicz17072018 17.07.2018

  Kolejne przesłuchanie w sprawie Amber Gold. Przed komisją były wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz

  We wtorek po godz. 10 zebrała się sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold; jedynym punktem posiedzenia jest przesłuchanie b. wiceministra finansów i Generalnego Inspektora Informacji Finansowej Andrzeja Parafianowicza.

 8. Gersdorf06032018 17.07.2018

  Małgorzata Gersdorf podjęła decyzję w sprawie swojego powrotu do pracy

  Spór o ustawę o Sądzie Najwyższym oraz o odwołanie dotychczasowej Pierwszej Prezes SN Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska podzielił polską społeczność. Zapewne będzie dzielił dalej, a cała sprawa nie przycichnie. Sędzia Gersdorf zamierza wrócić do pracy w poniedziałek

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook