Jedynie prawda jest ciekawa


Gangsterska przeszłość posła

10.01.2014

Wojciech Penkalski pobił mężczyznę do nieprzytomności i wywiózł do lasu. Kobiecie przystawiał pistolet do głowy żądając haraczu.

To chyba najbardziej ponura postać w polskim parlamencie i jeden z największych powodów do wstydu tak dla Sejmu, jak i wyborców, którzy oddali na niego swój głos. W ostatnich wyborach Wojciech Penkalski, człowiek Palikota z Braniewa, zdobył aż 9255 głosów, mimo że dość głośno mówiło się o jego przestępczej działalności.

Po tym, jak w mijającym tygodniu zatrzymany przez policję poseł wulgarnie groził funkcjonariuszom wyrzuceniem z pracy, „Fakt” przypomina jego kłopoty z prawem.

- Miałeś kiedyś wyrwane ręce? Masz dla kogo żyć? – powiedział kiedyś do policjanta w sklepie.

Dostał za to 500 zł kary.

Trzy lata wcześniej potrącił pieszego. Sąd ukarał go grzywną, ale nie została zapłacona. 

W czasach, gdy z dumą chodził w dresie i z łańcuchem na szyi jako braniewski mafioso, terroryzując okolicę, pobił kamieniem młodego mężczyznę, który mu podpadł. Dostał 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 2 lata.

Rok później groził bronią Wiesławowi O. i jego matce, żądając 3 tys. zł haraczu.

„Trzymając pistolet w prawej ręce, skierował go do dołu, a lewą ręką przeładował (...). Uniósł go i skierował w kierunku mojej matki” – relacjonował poszkodowany. Penkalski usłyszał wyrok: półtora roku więzienia.

Kolejny rok za kratkami dostał za pobicie kijem bejsbolowym Krzysztofa K. Żądał od niego 15 tys. zł. Gdy ten odmówił, obezwładnił go i okładał kijem po rękach i nogach. Potem wywiózł za miasto, wywlókł z auta, zepchnął ze skarpy, bił kijem i kopał, także w głowę. Opamiętał się, gdy K. przestał się ruszać.

Biegli stwierdzili, że bił wystarczająco mocno, by „zdarzenie mogło skutkować zgonem lub spowodować trwałe niedowłady czy porażenia”.

Okazało się wówczas również, bierze narkotyki – m.in. amfetaminę i kokainę.

Dziś wyroki Penkalskiego są zatarte, więc teoretycznie jest człowiekiem niekaranym. Ale jego przeszłości nie da się wymazać, o czym świadczą kolejne „wyskoki” warmińskiego bonza.

ruk, „Fakt”

 [Fot. "Fakt" / Jan Nowak]

Warto poczytać

 1. Tusk23042018 23.04.2018

  "Tusk powinien być napiętnowany za szkodliwe decyzje ws. Smoleńska"

  Donald Tusk powinien być napiętnowany za szkodliwe decyzje jakie podejmował po katastrofie smoleńskiej; obiecywał, że państwo zrobi wszystko, by szybko i skutecznie ją wyjaśnić i tutaj skłamał - podkreślił w poniedziałek szef KSRM Jacek Sasin

 2. duda08032018 23.04.2018

  Prezydent pod ostrzałem. Namawiają go do zmiany decyzji

  Referendum konsultacyjne ws. konstytucji to autorski pomysł prezydenta Andrzeja Dudy; wycofanie się z niego byłoby dobry krokiem - ocenił w poniedziałek szef KSRM Jacek Sasin. Jego zdaniem referendum ma sens wtedy, gdy poddaje się pod nie "pewne gotowe propozycje"

 3. JanPawelIIwiki 23.04.2018

  Były kamerdyner Jana Pawła II przerywa milczenie

  Były kamerdyner Jana Pawła II Angelo Gugel ujawnił, że przed inauguracją pontyfikatu papież przeczytał mu przygotowaną homilię i poprosił o pomoc z włoskim akcentem. Dziennikowi "Corriere della Sera" opowiedział, że widział papieża odprawiającego egzorcyzmy

 4. brudzinski22042018 22.04.2018

  Wiceprezes PiS: "Powinniśmy się bać i czuć odpowiedzialność przed narodem"

  Podczas spotkania w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie) szef MSWiA i wiceprezes PiS Joachim Brudziński powiedział, że jego partia nie obawia się "totalnej opozycji" czy zagranicy, ale musi czuć odpowiedzialność przed narodem.

 5. donald220420218 22.04.2018

  Donald Tusk świętuje urodziny. Dostał radę od przyjaciół, którą pochwalił się w sieci

  - Moi przyjaciele przekonali mnie, bym w 61 urodziny wystartował z Instagramem. Więc zacząłem z drobną pomocą moich wnuków – napisał na Twitterze Donald Tusk.

 6. biedron22042018 22.04.2018

  Robert Biedroń namawia do obalenia rządu? I narzeka: "Bycie Polakiem stało się obciachem"

  "Wszystko co sprawi, że odsuniemy te niedemokratyczne siły od władzy jest dobre"

 7. pmm22042018 22.04.2018

  PiS przedstawi nowe rozwiązania dla niepełnosprawnych. Premier Morawiecki zdradza szczegóły

  "Chcemy, żeby Polska była wielka i za rok, i za dziesięć lat, i za sto lat"

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook