Jedynie prawda jest ciekawa


Gangsterska przeszłość posła

10.01.2014

Wojciech Penkalski pobił mężczyznę do nieprzytomności i wywiózł do lasu. Kobiecie przystawiał pistolet do głowy żądając haraczu.

To chyba najbardziej ponura postać w polskim parlamencie i jeden z największych powodów do wstydu tak dla Sejmu, jak i wyborców, którzy oddali na niego swój głos. W ostatnich wyborach Wojciech Penkalski, człowiek Palikota z Braniewa, zdobył aż 9255 głosów, mimo że dość głośno mówiło się o jego przestępczej działalności.

Po tym, jak w mijającym tygodniu zatrzymany przez policję poseł wulgarnie groził funkcjonariuszom wyrzuceniem z pracy, „Fakt” przypomina jego kłopoty z prawem.

- Miałeś kiedyś wyrwane ręce? Masz dla kogo żyć? – powiedział kiedyś do policjanta w sklepie.

Dostał za to 500 zł kary.

Trzy lata wcześniej potrącił pieszego. Sąd ukarał go grzywną, ale nie została zapłacona. 

W czasach, gdy z dumą chodził w dresie i z łańcuchem na szyi jako braniewski mafioso, terroryzując okolicę, pobił kamieniem młodego mężczyznę, który mu podpadł. Dostał 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 2 lata.

Rok później groził bronią Wiesławowi O. i jego matce, żądając 3 tys. zł haraczu.

„Trzymając pistolet w prawej ręce, skierował go do dołu, a lewą ręką przeładował (...). Uniósł go i skierował w kierunku mojej matki” – relacjonował poszkodowany. Penkalski usłyszał wyrok: półtora roku więzienia.

Kolejny rok za kratkami dostał za pobicie kijem bejsbolowym Krzysztofa K. Żądał od niego 15 tys. zł. Gdy ten odmówił, obezwładnił go i okładał kijem po rękach i nogach. Potem wywiózł za miasto, wywlókł z auta, zepchnął ze skarpy, bił kijem i kopał, także w głowę. Opamiętał się, gdy K. przestał się ruszać.

Biegli stwierdzili, że bił wystarczająco mocno, by „zdarzenie mogło skutkować zgonem lub spowodować trwałe niedowłady czy porażenia”.

Okazało się wówczas również, bierze narkotyki – m.in. amfetaminę i kokainę.

Dziś wyroki Penkalskiego są zatarte, więc teoretycznie jest człowiekiem niekaranym. Ale jego przeszłości nie da się wymazać, o czym świadczą kolejne „wyskoki” warmińskiego bonza.

ruk, „Fakt”

 [Fot. "Fakt" / Jan Nowak]

Warto poczytać

 1. 1270sejmsenate 16.07.2018

  Spalone karty do głosowania i akta sądowe we wsi pod Warszawą

  W opuszczonej szopie w podwarszawskiej wsi Gołaszew znaleziono tysiące nadpalonych dokumentów. Były to akta sądowe i karty do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu. Trwa zabezpieczanie i wywożenie dokumentów przez policję

 2. strazgraniczna16072018 16.07.2018

  Straż Graniczna zatrzymała trzech imigrantów z Afryki. Dokąd zmierzali?

  Troje młodych imigrantów z Erytrei, którzy pieszo przekroczyli tzw. zieloną granicę z Ukrainy do Polski, zatrzymali funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Cudzoziemcy mieli być w podróży od kilku tygodni. Ich celem były Niemcy.

 3. 1270jezykias 16.07.2018

  Co trzeba mieć w głowie, żeby robić coś takiego. Sadysta z Zielonej Góry podpalił jeże

  Jak podają lokalne media, zielonogórska policja szuka sadysty, który morduje jeże. Tylko w zeszłym tygodniu zwyrodnialec zabił 9 małych jeżyków. Dziś znaleziono kolejne 4 martwe jeże. Ich spopielone zwłoki morderca podrzuca pod urząd miasta

 4. ziobro16072018 16.07.2018

  "Życiorys sędziego Iwulskiego jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów reformy sądownictwa"

  Życiorys Józefa Iwulskiego, człowieka, który został wyznaczony przez Małgorzatę Gersdorf do pełnienia obowiązków Pierwszego Prezesa SN, jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów, które legły u podstaw naszej reformy wymiaru sprawiedliwości.

 5. sondaztuskduda16072018 16.07.2018

  Sondaż: Duda wygrałby z Tuskiem w wyborach prezydenckich

  Z sondażu Pollster wykonanego na zlecenie „Super Expressu” wynika, że gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, to stanowisko utrzymałby Andrzej Duda. Wygrałby on z Donaldem Tuskiem, który zająłby drugie miejsce.

 6. pogotowie12062018 16.07.2018

  Samochód wjechał w grupę pieszych. Nie żyje 13-letnia dziewczynka

  13-letnia dziewczynka zginęła, a jej rówieśniczka została ranna w wyniku wypadku, do którego doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek w miejscowości Koryczany w powiecie zawierciańskim (Śląskie). Kierowane przez 19-latka auto wjechało tam w grupę idących poboczem pieszych.

 7. 1270peyt2u 16.07.2018

  To koniec Petru? Balcerowicz: Jest szkodnikiem, egocentryzm przesłania mu rozum

  - Merytorycznie jest bardzo dobry. Okazał się jednak niedojrzały politycznie. W efekcie szkodzi sobie, a przy okazji projektowi, który współtworzył. Najgorsze było jego zachowanie po przegranej w partii.

 8. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook