Jedynie prawda jest ciekawa

Gangsterska przeszłość posła

10.01.2014

Wojciech Penkalski pobił mężczyznę do nieprzytomności i wywiózł do lasu. Kobiecie przystawiał pistolet do głowy żądając haraczu.

To chyba najbardziej ponura postać w polskim parlamencie i jeden z największych powodów do wstydu tak dla Sejmu, jak i wyborców, którzy oddali na niego swój głos. W ostatnich wyborach Wojciech Penkalski, człowiek Palikota z Braniewa, zdobył aż 9255 głosów, mimo że dość głośno mówiło się o jego przestępczej działalności.

Po tym, jak w mijającym tygodniu zatrzymany przez policję poseł wulgarnie groził funkcjonariuszom wyrzuceniem z pracy, „Fakt” przypomina jego kłopoty z prawem.

- Miałeś kiedyś wyrwane ręce? Masz dla kogo żyć? – powiedział kiedyś do policjanta w sklepie.

Dostał za to 500 zł kary.

Trzy lata wcześniej potrącił pieszego. Sąd ukarał go grzywną, ale nie została zapłacona. 

W czasach, gdy z dumą chodził w dresie i z łańcuchem na szyi jako braniewski mafioso, terroryzując okolicę, pobił kamieniem młodego mężczyznę, który mu podpadł. Dostał 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 2 lata.

Rok później groził bronią Wiesławowi O. i jego matce, żądając 3 tys. zł haraczu.

„Trzymając pistolet w prawej ręce, skierował go do dołu, a lewą ręką przeładował (...). Uniósł go i skierował w kierunku mojej matki” – relacjonował poszkodowany. Penkalski usłyszał wyrok: półtora roku więzienia.

Kolejny rok za kratkami dostał za pobicie kijem bejsbolowym Krzysztofa K. Żądał od niego 15 tys. zł. Gdy ten odmówił, obezwładnił go i okładał kijem po rękach i nogach. Potem wywiózł za miasto, wywlókł z auta, zepchnął ze skarpy, bił kijem i kopał, także w głowę. Opamiętał się, gdy K. przestał się ruszać.

Biegli stwierdzili, że bił wystarczająco mocno, by „zdarzenie mogło skutkować zgonem lub spowodować trwałe niedowłady czy porażenia”.

Okazało się wówczas również, bierze narkotyki – m.in. amfetaminę i kokainę.

Dziś wyroki Penkalskiego są zatarte, więc teoretycznie jest człowiekiem niekaranym. Ale jego przeszłości nie da się wymazać, o czym świadczą kolejne „wyskoki” warmińskiego bonza.

ruk, „Fakt”

 [Fot. "Fakt" / Jan Nowak]

Warto poczytać

 1. 1270macierewiczblaszczakow 16.01.2018

  Łapiński: wypowiedzi Macierewicza mogą być uznane jako próba wywierania nacisku na premiera

  Wypowiedzi b. szefa MON Antoniego Macierewicza mogą być uznane za próbę wywierania nacisku na premiera jako instancji odwoławczej

 2. 1270aborcjonistkiaspolicjaas 16.01.2018

  Dramat na Pomorzu: Ciężarówka wjechała na przejście dla pieszych. Zginęła 8-latka

  18-letnia dziewczynka została śmiertelnie potrącona przez ciężarówkę, która - przy zielonym świetle dla pieszych, wjechała na przejście

 3. 1270aborcjonistkias 16.01.2018

  Karczewski: jestem za wyeliminowaniem aborcji we wszystkich sytuacjach uszkodzenia płodu

  - W moim przekonaniu trzeba wyeliminować przypadki aborcji we wszystkich sytuacjach uszkodzenia płodu; nigdy do końca nie wiemy, w jakim stopniu jest on uszkodzony

 4. 1270wesolyjunak 16.01.2018

  Kukiz'15: spór z UE zaczyna być wygaszany; wystarczyła zmiana w rządzie

  Wystarczyła zmiana w rządzie i rozpoczęcie dialogu z partnerami w Europie, by spór z UE zaczynał być wygaszany

 5. 1270lekarzzuj 16.01.2018

  Lekarz segreguje pacjentów: „Nie obsługuję ludzi z PiS”

  Zdziczenie przeciwników władzy nie zna granic. Ludzie, którzy szafują takimi hasłami, jak wolność, demokracja czy równość, coraz częściej udowadniają jednak, że słowa te, tak naprawdę niewiele dla nich znaczą.

 6. 1270neumanna23 16.01.2018

  Obłuda PO nie zna granic. Neumann: lepiej żeby w ogóle nie głosowali

  Neumann: gdyby trójka wykluczonych posłów w ogóle nie zagłosowała to nie byłoby problemu Gdyby trójka wykluczonych z PO posłów w ogóle nie zagłosowała w sprawie ustawy dotyczącej aborcji, to nie byłoby problemu - powiedział we wtorek szef klubu PO Sławomir Neumann.

 7. 1270sejmas 16.01.2018

  Będą wcześniejsze wybory parlamentarne?

  Nie planujemy wcześniejszych wyborów parlamentarnych - poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak dodał, Zjednoczona Prawica ma w tej kadencji program do zrealizowania. Chcemy wykonać wszystko, na co się z Polakami umawialiśmy - dodał.

 8. pielgrzymka15012018 15.01.2018

  Ujawniamy prowokację na Jasnej Górze. "Obywatele RP weszli w tłum kibiców i rozwinęli transparenty”

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook