Jedynie prawda jest ciekawa


„Gabinet cieni” PO "zajął się" MON

05.12.2016

- Macierewicz to najlepszy minister obrony, jakiego mogła mieć armia - do zarzutów PO odniosła się rzecznik PiS Beata Mazurek.

Ministerstwo obrony pod kierownictwem Antoniego Macierewicza, to resort skandali i niekompetencji; rządy PiS, to „demolowanie” bezpieczeństwa - ocenili przedstawiciele „gabinetu cieni” PO.

Mamy za sobą czarny rok rządów PiS, a w resorcie obrony ta czerń jest najczarniejsza, to rzeczywiście jest resort skandali i zaniechań - powiedział w poniedziałek Tomasz Siemoniak, który w gabinecie cieni Platformy pełni funkcje „wicepremiera”.

Jak ocenił, rok rządów PiS, to „demolowanie armii i polskiego bezpieczeństwa”. Zarzucił też ministrowi obrony „mnóstwo szkodliwych pomysłów”. Siemoniak, który w czasach rządów PO-PSL był ministrem obrony narodowej, nie pochwalił się swoimi „osiągnięciami” i licznymi obietnicami bez pokrycia, które składał w swojej kadencji. Nie odniósł się również do szczytu NATO, który odbył się w lipcu 2016 r. w Warszawie, ani do stacjonowania wojsk Sojuszu Północnoatlantyckiego w Polsce. Oba te ważne zdarzenia miały miejsce za czasów rządów PiS.

Do zarzutów Platformy odniosła się w rozmowie z PAP rzeczniczka klubu PiS Beata Mazurek. - Antoni Macierewicz to najlepszy minister obrony, jakiego mogła mieć armia. Dba o wydatki na obronność, dba o żołnierzy, daje im nowe ścieżki awansu, przedłuża im możliwości zatrudnienia, bo po 12 latach kontraktów dobrze wyszkoleni żołnierze do tej pory byli wyrzucania na bruk - powiedziała PAP Mazurek.

Jak oceniła, Macierewicz „otwarcie i jasno walczy o interesy polskiej armii i bezpieczeństwo naszego kraju”. Zdaniem Mazurek, Platforma w sprawie obronności nie zrobiła „nic albo niewiele”. Jedyne co Platforma potrafi, to nieustannie nas za wszystko krytykować – podkreśliła.

- Antoni Macierewicz, to osoba, która przez ćwierć wieku wolnej Polski dowiodła, że czego się nie dotnie, to zepsuje - przekonywał Siemoniak w poniedziałek na konferencji prasowej w Sejmie. Jego zdaniem, Macierewicz jest pierwszym ministrem obrony po 1989 roku, który brutalnie złamał konsensus polskiej klasy politycznej, wokół spraw bezpieczeństwa.

Siemoniak zaznaczył, że symbolem rządów PiS - „rządów arogancji, niekompetencji i oszukiwania” - jest Bartłomiej Misiewicz. Każda godzina sprawowania funkcji ministra przez Macierewicza, to szkoda dla Polski - pokreślił.

Zauważył też, że Macierewicz jest jedynym ministrem obrony od momentu wejścia Polski do NATO, którego nie przyjął sekretarz obrony USA. Innym symbolem działań Macierewicza - zdaniem Siemoniaka – jest „demolowanie” armii zawodowej i preferowanie karykaturalnego pomysłu obrony terytorialnej”.

Według Czesława Mroczka, który kieruje resortem obrony w ramach gabinetu cieni PO, rok rządów PiS w zakresie obronności, to „chaos, niekompetencja i totalny bałagan”. Jak ocenił, projekt Wojsk Obrony Terytorialnej - ze strony Macierewicza - to „zasłona dymna przed niekompetencją i szkodnictwem”. Zarzucił też szefowi MON, że zatrzymał ważne projekty modernizacyjne w polskiej armii, takie jak m.in. projekt pozyskania śmigłowców. Kwestia śmigłowców pokazuje, jak resort obrony jest niekompetentny i jak szkodliwe decyzje podejmuję - podkreślił Mroczek.

Jak ocenił, „bardzo poważne stanowisko (ministra obrony), zajmuje człowiek niepoważny, który działa na szkodę sił zbrojnych i naszej obronności”. Powołany w połowie listopada gabinet cieni Platformy, który ma na bieżąco recenzować pracę rządu Beaty Szydło, to prawie 50 osób - „premier” Grzegorz Schetyna, dwóch „wicepremierów”: Ewa Kopacz i Tomasz Siemoniak oraz 21 „ministrów” i ich zastępców.

W gabinecie znaleźli się również m.in.: szef klubu PO Sławomir Neumann (resort rozwoju i infrastruktury), Rafał Grupiński (kultura i dziedzictwo narodowe), Borys Budka (sprawy wewnętrzne i administracja), Czesław Mroczek (obronność), Rafał Trzaskowski (sprawy zagraniczne), Krzysztof Brejza (sprawiedliwość), Włodzimierz Nykiel (finanse), Urszula Augustyn (edukacja), Piotr Wach (nauka i szkolnictwo wyższego), Tomasz Grodzki (zdrowie).

[fot. PAP/Grzegorz Michałowski]

(PAP)/ems

Warto poczytać

 1. 1270jarrekk 20.05.2018

  Posłanka PiS zdradza: „Projekt ustawy o dekoncentracji mediów jest gotowy”

  "Jest więc pytanie, w którym momencie ruszyć z tą armatą i to jest pytanie do Jarosława Kaczyńskiego"

 2. morawiecki20052018 20.05.2018

  Skandaliczna sytuacja w Gdańsku. Totalni przerwali spotkanie premiera Morawieckiego!

  Grupa zadymiarzy KOD-u w agresywny sposób przerwała dziś spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim.

 3. pope20052018 20.05.2018

  Polski duchowny oddał mieszkanie rodzinie uchodźców z Syrii. Otrzyma godność kardynała od papieża

  Oddał służbowe mieszkanie rodzinie uchodźców z Syrii i zamieszkał w biurze, zimą roznosi śpiwory i ciepłe jedzenie bezdomnym koło bazyliki św. Piotra.

 4. Woronicza17a 20.05.2018

  Puste fotele totalnej opozycji w Woronicza 17. Boją się kolejnego skandalu z Gawłowskim?

  Andrzej Halicki (PO), Urszula Pasławska (PSL-UED) i Mirosław Suchoń (Nowoczesna) nie wzięli udziału w niedzielnym programie "Woronicza 17" w TVP Info. Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej podkreślali, że audycja jest stronnicza, manipuluje informacjami i pomija ważne tematy

 5. Rzeplinskiwiki 20.05.2018

  Czy to już obsesja? Rzepliński opowiada o "spotkaniu" z Kaczyńskim

  W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński opowiedział historię swojego "spotkania z Jarosławem Kaczyńskim". - Nasze spojrzenia spotkały się co najmniej trzykrotnie - powiedział Rzepliński

 6. ObywateleRP20052018 20.05.2018

  Obywatele RP w znów w akcji. Tak wykorzystują niepełnosprawnych podczas protestu [WIDEO]

  Powoli opadają maski pod protestem niepełnosprawnych. Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości co do tego, że jest on w coraz większym stopniu wykorzystywany do walki z obecnym rządem? Zamieszczone na Twitterze nagranie spod Sejmu w dużym stopniu je rozwiewa

 7. 1270bettysz 19.05.2018

  Szydło: mamy jedną Polskę, która jest naszym wspólnym domem

  Możemy różnić się zdaniami, ale mamy jedną Polskę, która jest naszym wspólnym domem i musimy mieć poczucie, że jesteśmy u siebie - powiedziała wicepremier Beata Szydło, która w sobotę spotkała się z mieszkańcami Świątnik Górnych (Małopolskie).

Wiadomości ze świata

więcej
CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook