Jedynie prawda jest ciekawa


Fundacja Otwarty Dialog żąda 500 tys. zł od prowadzącego profil "Rosyjska V Kolumna w Polsce"

04.01.2018
1270kolumna
Fundacja Otwarty Dialog żąda 500 tys. zł od prowadzącego profil "Rosyjska V Kolumna w Polsce"

Fundacja Otwarty Dialog złożyła wezwanie przedsądowe wobec administratora profilu "Rosyjska V Kolumna w Polsce"; żąda przeprosin i zadośćuczynienia w kwocie 500 tys. zł za m.in. sugerowanie powiązań finansowych fundacji z Rosją. Zapowiada także złożenie kolejnych wezwań, m. in. wobec TVP.

Wezwanie dostarczono w związku z raportem "Działalność i powiązania fundacji Otwarty Dialog" opublikowanym w sierpniu na Facebooku przez prowadzącego profil "Rosyjska V Kolumna w Polsce" Marcina Reya. Profil prezentuje treści mające - w założeniu autora - ujawniać niejasne powiązania organizacji działających na terenie Polski z podmiotami związanymi z Rosją.

W opracowaniu autor przekonywał, że Fundacja Otwarty Dialog, której celem jest m.in. budowanie porozumienia i zaufania pomiędzy UE i innymi krajami, była finansowana w 80 proc. przez otoczenie przedsiębiorcy Petra Kozlovsky'ego z krymskiego Sewastopola. W raporcie autor podkreślił też, że Kozlowski jest bratem prezes zarządu fundacji Lyudmyly Kozlovskiej, a spółki związane z Kozlovskim w brutalny sposób przejmowały nieruchomości na Krymie. Rey zwrócił też uwagę, że komponenty produkowane przez firmy Kozlovskiego trafiają m.in. do stoczni obsługujących rosyjską marynarkę wojenną.

W sierpniu ubiegłego roku Lyudmyla Kozlovska zdementowała informacje zawarte w raporcie Marcina Reya. Zapewniła, że jej brat w 2003 r. sprzedał wszystkie posiadane przez siebie akcje spółki "Sewastopolski Majak" i - wedle jej wiedzy - nie sprawuje faktycznej kontroli nad żadnymi przedsiębiorstwami na Krymie. Wskazała też, że fundacja nie może ponosić odpowiedzialnosci za osoby trzecie - w tym także swoich darczyńców.

Z kolei Rey twierdzi, że dostawy dla rosyjskich stoczni są nadal realizowane przez inną firmę o podobnej nazwie "ZSS Majak", która - według niego - jest kontrolowana przez Kozlovskiego.

15 grudnia Fundacja Otwarty Dialog złożyła wezwanie przedsądowe wobec Reya, w którym domaga się zaprzestania naruszania dóbr osobistych, usunięcia skutków tych naruszeń oraz zapłaty zadośćuczynienia i sumy pieniężnej na cel społeczny w kwocie ponad 500 tys. zł.

Szef Rady Fundacji Otwarty Dialog Bartosz Kramek zwrócił uwagę, że władzom fundacji nie udało się wcześniej dojść do porozumienia z autorem raportu na drodze polubownej.

"Mamy obowiązek bronić dobrego imienia fundacji i osób z nią współpracujących. Ten raport poważnie godził w nasze dobra osobiste, więc byliśmy zmuszeni wyciągnąć konsekwencje prawne. Na razie jest to wezwanie przedsądowe, które ma skłonić autora raportu do pewnej refleksji" - podkreślił w rozmowie z PAP.

Szef fundacji zauważył też, że opublikował kontrraport, w którym odniósł się do wszystkich zarzutów Reya. Dodał, że podobne wezwania przedsądowe złożone zostały wobec Gazety Polskiej i prezes stowarzyszenia "Wspólnota Kazachska" Balli Marzec. Zapowiedział też, że władze fundacji planują złożyć wezwania przedsądowe wobec m.in. dziennikarza Witolda Gadowskiego, TVP i tygodnika wSieci.

Natomiast Marcin Rey powiedział PAP, że nie zamierza zastosować się do wezwania fundacji. "Nie zamierzam płacić ani złotówki, ponieważ uważam, że mam rację. To jest przykład typowego zastraszania" - dodał.

Ocenił, że "Fundacja Otwarty Dialog pcha się w kłopoty i powinna zrezygnować z podawania mnie do sądu". "Ta fundacja popełnia błąd. Jeśli znajdziemy się w sądzie, to będzie okazja do ujawnienia wszystkiego i będzie motywacją do dalszego szukania" - zapowiedział.

Autor raportu zaznaczył, że przedstawił szereg faktów, na które fundacja nie udzieliła przekonujących odpowiedzi. Według niego wszystkie argumenty fundacji były wykrętami i nieporozumieniami.

Jak mówił, w odpowiedzi fundacji na raport są aluzje, które podważają stan jego zdrowia psychicznego. "Są tam zupełnie wyssane z palca aluzje jakobym działał wobec Fundacji Otwarty Dialog na zlecenie służb specjalnych" - zaznaczył.

Z kolei, jak powiedział Kramek, jeśli wezwanie przedsądowe zostanie zignorowane, sprawę rozstrzygnie sąd. "Jeśli to nie zadziała, to pozostanie droga sądowa" - zapowiedział.

Adwokat Sławomir Sawicki, reprezentujący Gazetę Polską, poinformował w czwartek, że redakcja nie otrzymała wezwania przedsądowego od Fundacji Otwarty Dialog.

Podczas lipcowych protestów przeciwko procedowanej wówczas przez Sejm ustawie o SN oraz nowelizacji ustawy o KRS, Kramek opublikował na Facebooku wpis zatytułowany "Niech państwo stanie: wyłączmy rząd!". Zawierał on listę 16 propozycji działań, mających - według autora - na celu powstrzymanie "zamachu PiS na rządy prawa w Polsce", inspirowanych m.in. jego doświadczeniami z ukraińskiego Euromajdanu.

W sierpniu Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało Fundację Otwarty Dialog do usunięcia z internetu "informacji nawołujących do podejmowania nielegalnych działań, w tym skierowanych pod adresem władz państwowych". W konsekwencji resort wniósł do sądu wniosek o zawieszenie zarządu i wyznaczenie zarządcy przymusowego fundacji. Jednak Sąd Rejonowy w Warszawie oddalił w grudniu wniosek ministerstwa. MSZ zapowiedziało złożenie skargi.

(PAP)

autor: Mateusz Mikowski

fot. Facebook.com/pg/RosyjskaVKolumnawPolsce

Warto poczytać

 1. piselblag23072018 23.07.2018

  Kolejne napisy na ścianach siedzib PiSu. Wilk: Obawiam się, że będzie coraz gorzej

  Nieznani sprawcy namalowali czerwoną farbą na ścianie budynku, w którym się mieści siedziba PiS w Elblągu napis "Czas na sąd ostateczny" oraz wulgarne słowo. O akcie wandalizmu została poinformowana w poniedziałek policja, która będzie prowadzić postępowanie w tej sprawie.

 2. berlin23072018 23.07.2018

  Makabryczne sceny w Berlinie. Nieznani sprawcy podpalili dwóch bezdomnych

  Dwaj nieznani sprawcy oblali w niedzielę późnym wieczorem płynem i podpalili dwóch bezdomnych oraz ich dobytek na stacji kolei miejskiej Schoeneweide w Berlinie. Zaatakowani doznali ciężkich poparzeń i przebywają w szpitalu - podała w poniedziałek policja.

 3. powroclaw23072018 23.07.2018

  Platforma Obywatelska rezygnuje z Ujazdowskiego. W zamian poprze Sutryka

  PO wycofuje poparcie dla kandydata na prezydenta Wrocławia Kazimierza M. Ujazdowskiego - poinformował w poniedziałek szef PO Grzegorz Schetyna. Zapowiedział, że wspólnego kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta miasta wskaże Nowoczesna.

 4. 1270kacperer 23.07.2018

  K.Płażyński: chcę być prezydentem Gdańska otwartym na wszystkie głosy

  Chcę być prezydentem otwartym, który będzie wsłuchiwał się we wszystkie głosy bez względu na przynależność partyjną i ideową - zadeklarował w poniedziałek w wywiadzie dla "Radia Gdańsk" kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Gdańska, Kacper Płażyński

 5. 1270lunapark 22.07.2018

  Dramat na wesołym miasteczku w Polsce. Zginął chłopiec

  9-letni chłopiec zmarł po wypadku, do jakiego doszło w niedzielę w wesołym miasteczku w Szczytnie (Warmińsko-mazurskie). Według policji do wypadku doszło w wyniku awarii karuzeli. Lunapark zamknięto.

 6. 1270rozlewkrwijpg 22.07.2018

  "Opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi"

  Mam wrażenie, że opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi - powiedział w niedzielę szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski, komentując ostatnie ataki na biura poselskie PiS.

 7. sasin-22072018 22.07.2018

  Czarczasty grozi więzieniem politykom PiS oraz sędziom. Bezbłędna odpowiedź Sasina

  Robimy to, na co umówiliśmy się z Polakami, umawialiśmy się na radykalną reformę sądownictwa - mówił w niedzielę szef KSRM Jacek Sasin. "Będziecie siedzieć, a sędziowie, którzy pójdą na współpracę z wami, zostaną zwolnieni z wykonywania zawodu" - odpowiedział szef SLD Włodzimierz Czarzasty

 8. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook