Jedynie prawda jest ciekawa


Fundacja Otwarty Dialog żąda 500 tys. zł od prowadzącego profil "Rosyjska V Kolumna w Polsce"

04.01.2018
1270kolumna
Fundacja Otwarty Dialog żąda 500 tys. zł od prowadzącego profil "Rosyjska V Kolumna w Polsce"

Fundacja Otwarty Dialog złożyła wezwanie przedsądowe wobec administratora profilu "Rosyjska V Kolumna w Polsce"; żąda przeprosin i zadośćuczynienia w kwocie 500 tys. zł za m.in. sugerowanie powiązań finansowych fundacji z Rosją. Zapowiada także złożenie kolejnych wezwań, m. in. wobec TVP.

Wezwanie dostarczono w związku z raportem "Działalność i powiązania fundacji Otwarty Dialog" opublikowanym w sierpniu na Facebooku przez prowadzącego profil "Rosyjska V Kolumna w Polsce" Marcina Reya. Profil prezentuje treści mające - w założeniu autora - ujawniać niejasne powiązania organizacji działających na terenie Polski z podmiotami związanymi z Rosją.

W opracowaniu autor przekonywał, że Fundacja Otwarty Dialog, której celem jest m.in. budowanie porozumienia i zaufania pomiędzy UE i innymi krajami, była finansowana w 80 proc. przez otoczenie przedsiębiorcy Petra Kozlovsky'ego z krymskiego Sewastopola. W raporcie autor podkreślił też, że Kozlowski jest bratem prezes zarządu fundacji Lyudmyly Kozlovskiej, a spółki związane z Kozlovskim w brutalny sposób przejmowały nieruchomości na Krymie. Rey zwrócił też uwagę, że komponenty produkowane przez firmy Kozlovskiego trafiają m.in. do stoczni obsługujących rosyjską marynarkę wojenną.

W sierpniu ubiegłego roku Lyudmyla Kozlovska zdementowała informacje zawarte w raporcie Marcina Reya. Zapewniła, że jej brat w 2003 r. sprzedał wszystkie posiadane przez siebie akcje spółki "Sewastopolski Majak" i - wedle jej wiedzy - nie sprawuje faktycznej kontroli nad żadnymi przedsiębiorstwami na Krymie. Wskazała też, że fundacja nie może ponosić odpowiedzialnosci za osoby trzecie - w tym także swoich darczyńców.

Z kolei Rey twierdzi, że dostawy dla rosyjskich stoczni są nadal realizowane przez inną firmę o podobnej nazwie "ZSS Majak", która - według niego - jest kontrolowana przez Kozlovskiego.

15 grudnia Fundacja Otwarty Dialog złożyła wezwanie przedsądowe wobec Reya, w którym domaga się zaprzestania naruszania dóbr osobistych, usunięcia skutków tych naruszeń oraz zapłaty zadośćuczynienia i sumy pieniężnej na cel społeczny w kwocie ponad 500 tys. zł.

Szef Rady Fundacji Otwarty Dialog Bartosz Kramek zwrócił uwagę, że władzom fundacji nie udało się wcześniej dojść do porozumienia z autorem raportu na drodze polubownej.

"Mamy obowiązek bronić dobrego imienia fundacji i osób z nią współpracujących. Ten raport poważnie godził w nasze dobra osobiste, więc byliśmy zmuszeni wyciągnąć konsekwencje prawne. Na razie jest to wezwanie przedsądowe, które ma skłonić autora raportu do pewnej refleksji" - podkreślił w rozmowie z PAP.

Szef fundacji zauważył też, że opublikował kontrraport, w którym odniósł się do wszystkich zarzutów Reya. Dodał, że podobne wezwania przedsądowe złożone zostały wobec Gazety Polskiej i prezes stowarzyszenia "Wspólnota Kazachska" Balli Marzec. Zapowiedział też, że władze fundacji planują złożyć wezwania przedsądowe wobec m.in. dziennikarza Witolda Gadowskiego, TVP i tygodnika wSieci.

Natomiast Marcin Rey powiedział PAP, że nie zamierza zastosować się do wezwania fundacji. "Nie zamierzam płacić ani złotówki, ponieważ uważam, że mam rację. To jest przykład typowego zastraszania" - dodał.

Ocenił, że "Fundacja Otwarty Dialog pcha się w kłopoty i powinna zrezygnować z podawania mnie do sądu". "Ta fundacja popełnia błąd. Jeśli znajdziemy się w sądzie, to będzie okazja do ujawnienia wszystkiego i będzie motywacją do dalszego szukania" - zapowiedział.

Autor raportu zaznaczył, że przedstawił szereg faktów, na które fundacja nie udzieliła przekonujących odpowiedzi. Według niego wszystkie argumenty fundacji były wykrętami i nieporozumieniami.

Jak mówił, w odpowiedzi fundacji na raport są aluzje, które podważają stan jego zdrowia psychicznego. "Są tam zupełnie wyssane z palca aluzje jakobym działał wobec Fundacji Otwarty Dialog na zlecenie służb specjalnych" - zaznaczył.

Z kolei, jak powiedział Kramek, jeśli wezwanie przedsądowe zostanie zignorowane, sprawę rozstrzygnie sąd. "Jeśli to nie zadziała, to pozostanie droga sądowa" - zapowiedział.

Adwokat Sławomir Sawicki, reprezentujący Gazetę Polską, poinformował w czwartek, że redakcja nie otrzymała wezwania przedsądowego od Fundacji Otwarty Dialog.

Podczas lipcowych protestów przeciwko procedowanej wówczas przez Sejm ustawie o SN oraz nowelizacji ustawy o KRS, Kramek opublikował na Facebooku wpis zatytułowany "Niech państwo stanie: wyłączmy rząd!". Zawierał on listę 16 propozycji działań, mających - według autora - na celu powstrzymanie "zamachu PiS na rządy prawa w Polsce", inspirowanych m.in. jego doświadczeniami z ukraińskiego Euromajdanu.

W sierpniu Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało Fundację Otwarty Dialog do usunięcia z internetu "informacji nawołujących do podejmowania nielegalnych działań, w tym skierowanych pod adresem władz państwowych". W konsekwencji resort wniósł do sądu wniosek o zawieszenie zarządu i wyznaczenie zarządcy przymusowego fundacji. Jednak Sąd Rejonowy w Warszawie oddalił w grudniu wniosek ministerstwa. MSZ zapowiedziało złożenie skargi.

(PAP)

autor: Mateusz Mikowski

fot. Facebook.com/pg/RosyjskaVKolumnawPolsce

Warto poczytać

 1. Kogut19012018 19.01.2018

  Jest decyzja Senatu w sprawie senatora Koguta. Miał przyjmować łapówki

  Senat nie zgodził się w piątek na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta, o co wnioskowała do izby prokuratura. Za wyrażeniem zgody głosowało 32 senatorów, przeciw było 37, a 19 wstrzymało się od głosu

 2. 1270ludziesacase 19.01.2018

  Bielan: decyzja polityczna ws. reparacji - po zakończeniu prac zespołu parlamentarnego

  - Kwestia odszkodowań wojennych nie była jeszcze poruszana w oficjalnych relacjach z Niemcami; decyzja polityczna w tej sprawie będzie podejmowana po zakończeniu prac parlamentarnego zespołu ds. reparacji - powiedział w piątek wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

 3. macierewicz25112017 18.01.2018

  Mocna wypowiedź Antoniego Macierewicza w sprawie aneksu WSI. Wszyscy na to czekamy!

  - Aneks do raportu z weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych powinien zostać ujawniony przez prezydenta Andrzeja Dudę.

 4. duda180102018 18.01.2018

  Historyczne przemówienie. Andrzej Duda wystąpił przed Radą Bezpieczeństwa ONZ

  - Nie tylko agresja, ale próby budowania agresywnych zdolności stanowią naruszenie międzynarodowych norm - powiedział prezydent Andrzej Duda w Nowym Jorku.

 5. Sejm06122017 18.01.2018

  To jest pogrom. PiS z trzykrotnie większym poparciem niż PO

  Gdyby wybory odbyły się w styczniu, na PiS zagłosowałoby 44 proc. osób deklarujących udział w głosowaniu, PO uzyskałaby 15 proc. poparcia, do Sejmu weszłyby też Nowoczesna (6 proc.) i Kukiz'15 (5 proc.) - wynika z sondażu CBOS przeprowadzonego po rekonstrukcji rządu Mateusza Morawieckiego

 6. 1270lekarzzuj 18.01.2018

  Lekarz nie chciał obsługiwać ludzi z PiS. Po awanturze medialnej zmienił zdanie

  Swoją "akcję" uważa teraz za niezrozumiany dowcip i zaleca wszystkim więcej dystansu do rzeczywistości. Słynny w ostatnich dniach lekarz przekonuje, że nigdy nie odmówił pomocy żadnemu pacjentowi

 7. DudaTrump 18.01.2018

  Duda podziękował Trumpowi: Musimy kontynuować zwalczanie tego zjawiska

  Prezydent Andrzej Duda podziękował na Twitterze Donaldowi Trumpowi za demaskowanie zjawiska fake news. To reakcja na przyznanie przez prezydenta USA nagród dla mediów w tej kategorii

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook