Jedynie prawda jest ciekawa


Fundacja Otwarty Dialog żąda 500 tys. zł od prowadzącego profil "Rosyjska V Kolumna w Polsce"

04.01.2018
1270kolumna
Fundacja Otwarty Dialog żąda 500 tys. zł od prowadzącego profil "Rosyjska V Kolumna w Polsce"

Fundacja Otwarty Dialog złożyła wezwanie przedsądowe wobec administratora profilu "Rosyjska V Kolumna w Polsce"; żąda przeprosin i zadośćuczynienia w kwocie 500 tys. zł za m.in. sugerowanie powiązań finansowych fundacji z Rosją. Zapowiada także złożenie kolejnych wezwań, m. in. wobec TVP.

Wezwanie dostarczono w związku z raportem "Działalność i powiązania fundacji Otwarty Dialog" opublikowanym w sierpniu na Facebooku przez prowadzącego profil "Rosyjska V Kolumna w Polsce" Marcina Reya. Profil prezentuje treści mające - w założeniu autora - ujawniać niejasne powiązania organizacji działających na terenie Polski z podmiotami związanymi z Rosją.

W opracowaniu autor przekonywał, że Fundacja Otwarty Dialog, której celem jest m.in. budowanie porozumienia i zaufania pomiędzy UE i innymi krajami, była finansowana w 80 proc. przez otoczenie przedsiębiorcy Petra Kozlovsky'ego z krymskiego Sewastopola. W raporcie autor podkreślił też, że Kozlowski jest bratem prezes zarządu fundacji Lyudmyly Kozlovskiej, a spółki związane z Kozlovskim w brutalny sposób przejmowały nieruchomości na Krymie. Rey zwrócił też uwagę, że komponenty produkowane przez firmy Kozlovskiego trafiają m.in. do stoczni obsługujących rosyjską marynarkę wojenną.

W sierpniu ubiegłego roku Lyudmyla Kozlovska zdementowała informacje zawarte w raporcie Marcina Reya. Zapewniła, że jej brat w 2003 r. sprzedał wszystkie posiadane przez siebie akcje spółki "Sewastopolski Majak" i - wedle jej wiedzy - nie sprawuje faktycznej kontroli nad żadnymi przedsiębiorstwami na Krymie. Wskazała też, że fundacja nie może ponosić odpowiedzialnosci za osoby trzecie - w tym także swoich darczyńców.

Z kolei Rey twierdzi, że dostawy dla rosyjskich stoczni są nadal realizowane przez inną firmę o podobnej nazwie "ZSS Majak", która - według niego - jest kontrolowana przez Kozlovskiego.

15 grudnia Fundacja Otwarty Dialog złożyła wezwanie przedsądowe wobec Reya, w którym domaga się zaprzestania naruszania dóbr osobistych, usunięcia skutków tych naruszeń oraz zapłaty zadośćuczynienia i sumy pieniężnej na cel społeczny w kwocie ponad 500 tys. zł.

Szef Rady Fundacji Otwarty Dialog Bartosz Kramek zwrócił uwagę, że władzom fundacji nie udało się wcześniej dojść do porozumienia z autorem raportu na drodze polubownej.

"Mamy obowiązek bronić dobrego imienia fundacji i osób z nią współpracujących. Ten raport poważnie godził w nasze dobra osobiste, więc byliśmy zmuszeni wyciągnąć konsekwencje prawne. Na razie jest to wezwanie przedsądowe, które ma skłonić autora raportu do pewnej refleksji" - podkreślił w rozmowie z PAP.

Szef fundacji zauważył też, że opublikował kontrraport, w którym odniósł się do wszystkich zarzutów Reya. Dodał, że podobne wezwania przedsądowe złożone zostały wobec Gazety Polskiej i prezes stowarzyszenia "Wspólnota Kazachska" Balli Marzec. Zapowiedział też, że władze fundacji planują złożyć wezwania przedsądowe wobec m.in. dziennikarza Witolda Gadowskiego, TVP i tygodnika wSieci.

Natomiast Marcin Rey powiedział PAP, że nie zamierza zastosować się do wezwania fundacji. "Nie zamierzam płacić ani złotówki, ponieważ uważam, że mam rację. To jest przykład typowego zastraszania" - dodał.

Ocenił, że "Fundacja Otwarty Dialog pcha się w kłopoty i powinna zrezygnować z podawania mnie do sądu". "Ta fundacja popełnia błąd. Jeśli znajdziemy się w sądzie, to będzie okazja do ujawnienia wszystkiego i będzie motywacją do dalszego szukania" - zapowiedział.

Autor raportu zaznaczył, że przedstawił szereg faktów, na które fundacja nie udzieliła przekonujących odpowiedzi. Według niego wszystkie argumenty fundacji były wykrętami i nieporozumieniami.

Jak mówił, w odpowiedzi fundacji na raport są aluzje, które podważają stan jego zdrowia psychicznego. "Są tam zupełnie wyssane z palca aluzje jakobym działał wobec Fundacji Otwarty Dialog na zlecenie służb specjalnych" - zaznaczył.

Z kolei, jak powiedział Kramek, jeśli wezwanie przedsądowe zostanie zignorowane, sprawę rozstrzygnie sąd. "Jeśli to nie zadziała, to pozostanie droga sądowa" - zapowiedział.

Adwokat Sławomir Sawicki, reprezentujący Gazetę Polską, poinformował w czwartek, że redakcja nie otrzymała wezwania przedsądowego od Fundacji Otwarty Dialog.

Podczas lipcowych protestów przeciwko procedowanej wówczas przez Sejm ustawie o SN oraz nowelizacji ustawy o KRS, Kramek opublikował na Facebooku wpis zatytułowany "Niech państwo stanie: wyłączmy rząd!". Zawierał on listę 16 propozycji działań, mających - według autora - na celu powstrzymanie "zamachu PiS na rządy prawa w Polsce", inspirowanych m.in. jego doświadczeniami z ukraińskiego Euromajdanu.

W sierpniu Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało Fundację Otwarty Dialog do usunięcia z internetu "informacji nawołujących do podejmowania nielegalnych działań, w tym skierowanych pod adresem władz państwowych". W konsekwencji resort wniósł do sądu wniosek o zawieszenie zarządu i wyznaczenie zarządcy przymusowego fundacji. Jednak Sąd Rejonowy w Warszawie oddalił w grudniu wniosek ministerstwa. MSZ zapowiedziało złożenie skargi.

(PAP)

autor: Mateusz Mikowski

fot. Facebook.com/pg/RosyjskaVKolumnawPolsce

Warto poczytać

 1. 1270moraiweckipm 26.04.2018

  Morawiecki: Polska powinna być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego

  Polska otwiera ramiona dla dostawców gazu ze Stanów Zjednoczonych i chciałaby być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego na Europę Środkową - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas polsko-amerykańskiego szczytu gospodarczego.

 2. 1270rafalskamin 26.04.2018

  Rząd przyjął projekt podwyższający rentę socjalną dla osób niepełnosprawnych

  Rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych, do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

 3. 1270schetynmapoasm 26.04.2018

  Schetyna: możemy wygrać wybory w 10-14 największych miastach

  Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna ocenił w czwartek, że koalicja tworzona przez jego ugrupowanie i Nowoczesną może wygrać wybory samorządowe w 10-14 największych miastach. Jestem optymistycznie nastawiony po liście kandydatów, którą przedstawił PiS - dodał.

 4. 1270kaczoreknansa 26.04.2018

  Znamy kandydatów PiS na prezydentów miast wojewódzkich. Są mocne nazwiska

  Małgorzata Wassermann, Patryk Jaki i Kacper Płażyński - to chyba najmocniejsze nazwiska wśród zaprezentowanych przez PiS kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich

 5. 1270szydlowa 26.04.2018

  Szydło: zaproponuję rządowi pomoc dla rodziców Alfiego Evansa

  Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że zaproponuje w czwartek Radzie Ministrów pomoc dla rodziców niespełna dwuletniego Alfiego Evansa, który decyzją brytyjskiego sądu został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. W jej ocenie "cywilizacja śmierci zaczyna zwyciężać".

 6. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 7. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

 8. Kijowskiwiki 25.04.2018

  On wrócił! Kijowski protestuje pod Sejmem

  - Gdyby przeciwko obecnej władzy protestowało Stowarzyszenie Łysych (o ile takie istnieje), Kijowski ogoliłby się na glacę i na pewno dołączyłby do protestu. Tak bardzo kocha demokrację i praworządność. I cudzą kasę - skomentował obecność byłego lidera KOD pod Sejmem jeden z internautów

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook