Jedynie prawda jest ciekawa


Fundacja odpiera zarzuty ws. przetargu ZUS

16.02.2014

Fundacja Fundowiczów nie ma nic wspólnego z "przetargami informatycznymi" ZUS ani działalność jej organów statutowych nie mogła mieć żadnego wpływu na jakiekolwiek czynności w tym zakresie. Takie zapewnienie wyraził w oświadczeniu ks. prof. Sławomir Fundowicz, prezes fundacji. To reakcja na doniesienia medialne, gdzie fundacja jest wymieniana w sprawie ewentualnych nieprawidłowości przy przetargu na utrzymanie systemu informatycznego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Wart 600 mln zł przetarg wygrała w ubiegłym roku firma Asseco - jedyna, która w nim wystartowała. Według dziennikarzy jednej z telewizji komercyjnych dwie osoby z tej firmy, dwie z ZUS oraz osoba pracująca w Urzędzie Zamówień Publicznych, znały się z rady nadzorczej z fundacji.

Poniżej publikujemy oświadczenie ks. Sławomira Fundowicza:

"Na początku chciałbym zapewnić, że Fundacja Fundowiczów DF nie ma nic wspólnego z „przetargami informatycznymi” ZUS ani działalność jej organów statutowych nie mogła mieć żadnego wpływu na jakiekolwiek czynności w tym zakresie. Tworząc Fundację w 2009 r., może zbyt pochopnie zbudowaliśmy Radę Nadzorczą i Zarząd. Chcieliśmy po prostu zacząć działać. We wrześniu 2010 r. dwoje członków Rady Nadzorczej złożyło rezygnację z pełnionych funkcji. Wydawało nam się, że skoro w Radzie pozostaje trzech członków, to nie potrzeba wprowadzać zmian w KRS. To był jednak błąd, za który przepraszam zainteresowane osoby. Osoby te od momentu złożenia rezygnacji (a w zasadzie od marca 2010 r.) nie uczestniczyły w żadnych pracach Fundacji. Zresztą cała Rada Nadzorcza, po zawiązaniu, zaprzestała spotkań. W reportażu w TVN przedstawiłem tylko załącznik do e-maila z rezygnacją, ponieważ wywiad był przeprowadzany w Przytyku, gdzie nie miałem dostępu do dokumentacji Fundacji, a jedynie do poczty elektronicznej. Na wyraźną prośbę reporterki TVN wśród e-maili z 2010 r. znalazłem wspomniany załącznik. Prawdą też jest, że nie złożyliśmy wymaganych sprawozdań do Ministra Edukacji Narodowej. Składamy jednak coroczne sprawozdanie finansowe do Urzędu Skarbowego. Fundacja też przeszła w 2011 r. kontrolę Urzędu Skarbowego. Mamy więc przygotowany materiał dla sprawozdań ministerialnych. Wypomniane nam braki w najbliższych dniach uzupełnimy i wszystkie sprawozdania ujawnimy na naszej stronie internetowej. Przypominam też, że Fundacja Fundowiczów DF obok doraźnych działań organizuje od czterech lat dwa wydarzenie: jedno w marcu – Konkurs dla wybitnych uczniów szkół starachowickich i drugie w październiku – Ogólnopolski Konkurs Piosenki Retro. W ubiegłym roku zorganizowaliśmy też po raz pierwszy Festiwal Piosenki W Drodze, który odbył się w sierpniu. Te działania są też zaplanowane na rok 2014. Nic więc dziwnego, że wpisy na stronie internetowej kończą się w październiku, a zaczynają w lutym. Wynika to z dat organizowanych wydarzeń i naszych możliwości czasowych. Chciałem ponadto dodać, że są te wydarzenia są efektem wyłącznie naszej (brata i mojej) osobistej pracy i przede wszystkim naszych własnych środków finansowych. Zadziwiające jest dla mnie wyciąganie z faktu, że pewne osoby są na jakiejś jednej liście, wniosków o tak daleko idących konsekwencjach. Prosiłem reporterkę TVN, żeby przygotowywanym materiałem nie czynić krzywdy niewinnym ludziom i pewnemu dobru, przede wszystkim na rzecz dzieci i młodzieży, które już Fundacja wypracowała. Szkoda, że udowodnienie założonej tezy (która nie ma nic wspólnego z rzeczywistością) stało się jednak ważniejsze. Chciałem jeszcze raz przeprosić wszystkich członków Rady Nadzorczej w pierwotnym składzie i wszystkie inne osoby za przykrości, które je spotkały tylko z tego powodu, że zechciały wesprzeć nasz rodzinny pomysł". Ks. Sławomir Fundowicz Prezes Fundacji Fundowiczów DF Starachowice, 14 lutego 2014 r.

Przypomnijmy, że głównym celem Fundacji Fundowiczów jest wspieranie dzieci i młodzieży uzdolnionej w zakresie nauki, sztuki i sportu. Idea jej powołania zrodziła się po śmierci ojca ks. Fundowicza, Bogusława Fundowicza wieloletniego nauczyciela szkół starachowickich. Fundacja rozpowszechnia i rozwija znajomości języków obcych, promuje region świętokrzyski, współpracuje z innymi fundacjami, stowarzyszeniami, organizacjami, a także osobami fizycznymi w zakresie popularyzacji celów fundacji.

KAI/kop
[Fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270lunapark 22.07.2018

  Dramat na wesołym miasteczku w Polsce. Zginął chłopiec

  9-letni chłopiec zmarł po wypadku, do jakiego doszło w niedzielę w wesołym miasteczku w Szczytnie (Warmińsko-mazurskie). Według policji do wypadku doszło w wyniku awarii karuzeli. Lunapark zamknięto.

 2. 1270rozlewkrwijpg 22.07.2018

  "Opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi"

  Mam wrażenie, że opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi - powiedział w niedzielę szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski, komentując ostatnie ataki na biura poselskie PiS.

 3. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 4. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 5. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 6. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

 7. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook