Jedynie prawda jest ciekawa


Franciszek: "Przemoc nie jest lekarstwem na nasz popękany świat"

13.04.2017

Ojciec Święty udzielił wywiadu dziennikowi "La Repubblica".

Papież Franciszek powiedział dziennikowi "La Repubblica", że Kościół musi wychodzić naprzeciw ludziom zepchniętym na margines, odrzuconym i najsłabszym.

 Dodał, że obecnie grzech wyraża się w niszczącej sile wojen, przemocy i maltretowania. W opublikowanym w czwartek wywiadzie papież oświadczył: "Mogę tylko prosić z większa siłą o pokój na tym świecie, podporządkowanym handlarzom broni, którzy zarabiają na krwi mężczyzn i kobiet".

"Miniony wiek został zdewastowany przez dwie śmiercionośne wojny światowe, poznał groźbę wojny nuklearnej i wielką liczbę innych konfliktów, podczas gdy dzisiaj zmagamy się ze straszliwą wojną światową w kawałkach" - zaznaczył Franciszek.

Według jego oceny trudno ocenić, czy w dzisiejszym świecie panuje większa lub mniejsza przemoc niż w przeszłości, bo - jak zauważył- to nowoczesne środki komunikowania i mobilność ludzi sprawiają, że wszyscy są "bardziej świadomi przemocy czy też bardziej do niej przyzwyczajeni".

Franciszek wyznał, że zawsze zastanawia się nad tym, jaki jest cel trwających wojen. "Czy przemoc pozwala osiągnąć długotrwałe cele? Czy nie jest tak, że wszystko, do czego prowadzi to wybuch represji i spirala śmiercionośnych konfliktów, z których korzyść odnoszą tylko nieliczni panowie wojny?" - zapytał.

"Mówiłem to wiele razy i powtarzam: przemoc nie jest lekarstwem na nasz popękany świat. Odpowiadanie przemocą na przemoc prowadzi do przymusowych migracji i olbrzymich cierpień, gdyż ogromne ilości środków są przeznaczane na cele militarne i odbierane na zaspokajanie codziennych potrzeb młodzieży, rodzin przeżywających trudności, ludzi starszych, chorych, większości mieszkańców świata".

Franciszek mówił również o dyskryminacji kobiet, która wciąż ma miejsce czasem na świecie i dodał, że wszyscy, także wspólnoty chrześcijańskie muszą "uważać na wizje kobiecości pełne uprzedzeń i aspektów obrażających jej nietykalną godność".

Papież podkreślił, że ludzie są odrzucani z powodu swych grzechów i dodał: "Wszyscy jesteśmy grzesznikami, ale Jezus przebacza nam swym miłosierdziem". Jak zauważył Franciszek, Jezus mówi do wszystkich: "Odwagi, chodź, nie jesteś już więcej odrzucany, odrzucana" za swoje grzechy.

"Musimy mieć odwagę i iść do niego, prosić o przebaczenie za nasze grzechy i iść dalej" - powiedział papież. Położył nacisk na to, że to Jezus wskazuje Kościołowi, że ma wychodzić naprzeciw każdej osobie, aby mogła zostać "wyleczona na ciele i duchu oraz by mogła odzyskać godność dziecka Bożego". "Pokazywanie palcem kogoś, kto zbłądził nie może być alibi do ukrywania własnych sprzeczności" - wyjaśnił.

Franciszek ostrzegł: "Kiedy człowiek pozostaje zamknięty w swoich uprzedzeniach lub gdy jest się niewolnikiem bożków fałszywego dobrobytu i kiedy posługuje się schematami ideologicznymi i dokonuje się absolutyzacji praw rynku, miażdżących ludzi, w rzeczywistości nie robi się nic innego, jak tylko pozostaje się w ciasnych ścianach celi indywidualizmu i samowystarczalności".

Z Rzymu Sylwia Wysocka

mly/PAP

fot. [PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. LubnauerSchetyna21042018 21.04.2018

  Nawet Zjednoczona Opozycja nie jest w stanie pokonać PiS! Co zrobią teraz Lubnauer i Schetyna?

  Jeszcze niedawno buńczucznie stwierdzali, że z połączenia PO i Nowoczesnej wyrośnie siła, która obali rząd PiS. Dziś już wiadomo że te zapowiedzi były przedwczesne, a Zjednoczona Opozycja może liczyć zaledwie na 29,6 procent głosów - wynika z sondażu IBRiS dla "Faktu" i "Onetu"

 2. Brudzinski20042018 20.04.2018

  "Wynik wyborów w rękach Polaków, a nie ulicy i zagranicy"

  O wygranej lub przegranej PiS zdecydują przy urnach wyborczych Polacy, a nie ulica i zagranica - podkreślał w piątek w Wałczu (Zachodniopomorskie) wiceprezes tej partii Joachim Brudziński

 3. Kukizwiki 20.04.2018

  "Tu ma Pan swoją daninę". Kukiz atakuje Morawieckiego

  Politycy Kukiz'15 krytykują zapowiadaną przez premiera Mateusza Morawieckiego "daninę solidarnościową", którą mają zostać opodatkowani najbogatsi. Pieniądze z daniny zasiliłyby utworzony fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych

 4. Berlinwiki 20.04.2018

  Nadchodzi ocieplenie na linii Polska-Niemcy? "Mamy podobne poglądy"

  Polska i Niemcy maja podobne poglądy na zagrożenia za strony Rosji, reformę struktury dowódczej NATO i rolę UE w sprawach bezpieczeństwa - powiedział szef BBN Paweł Soloch, który w piątek wrócił z rozmów w Berlinie

 5. PomnikACwiki 20.04.2018

  Postkomuna w praktyce. Represjonowani w PRL skazani za zamalowanie sierpa i młota!

  Byli olsztyńscy opozycjoniści muszą zapłacić za usunięcie z Pomnika Wdzięczności farby, którą pomalowali symbole sierpa i młota - uznał w piątek sąd rejonowy w Olsztynie. O zwrot kosztów oczyszczenia monumentu pozostającego w rejestrze zabytków wystąpiła gmina

 6. Cieleckasmolensk 20.04.2018

  Cielecka śmieszkuje pod pomnikiem smoleńskim. Jak nisko trzeba upaść, by coś takiego robić?

  - Mnie się przede wszystkim podobało, że to nie jest Polak. To mógł być Francuz albo Amerykanin, ale nie Polak - tak mówiła niedawno o swoim mężu Magdalena Cielecka. Teraz aktorka drwi z ofiar poległych w katastrofie smoleńskiej. Krótko mówiąc, dno i metry mułu

 7. duda200402018 20.04.2018

  Prezydent Duda wyszedł do rodziców dzieci niepełnosprawnych i… szybko pożałował. To trzeba zobaczyć!

  Prezydent Andrzej Duda spotkał się z protestującymi

 8. 1270komunisci 20.04.2018

  Nie będzie zjednoczenia polskich komunistów

  Czarzasty: nie wystartujemy z Partią Razem w wyborach

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook