Jedynie prawda jest ciekawa


Flaga UE równoważna z flagą Polski? Tego domaga się KOD

04.04.2018
flaga-Polski-i-UE
Flaga UE równoważna z flagą Polski? Tego domaga się KOD

Zbiórkę podpisów pod projektem ustawy o fladze Unii Europejskiej, która ma wprowadzić jej ochronę prawną oraz obowiązek podnoszenia tej flagi na budynkach rządowych razem z flagą Polski z okazji świąt i uroczystości państwowych - zapowiada Front Europejski.

Front Europejski to wspólne działania organizacji i ruchów społecznych na rzecz wspólnej Europy - poinformował na środowej konferencji prasowej Michał Wawrykiewicz z inicjatywy "Wolne Sądy".

"Europy wspólnych wartości takich jak tolerancja, praworządność, poszanowanie praw i wolności obywatelskich, solidarność społeczna, czy równość praw kobiet i mężczyzn" - podkreślił.

Jarosław Marciniak z Komitetu Obrony Demokracji powiedział, że projekt ustawy o fladze UE przewiduje trzy podstawowe założenia. "Po pierwsze wprowadzenie prawnej ochrony flagi UE na dokładnie takich samych zasadach jak flagi Polski. Bo nie godzimy się na to, by na trybunie sejmowej flaga Unii Europejskiej była niszczona" - podkreślił.

Projekt wprowadza też obowiązek podnoszenia flagi Unii Europejskiej na budynkach administracji państwowej. "Nie tylko z okazji świąt, czy uroczystości państwowych, ale również na co dzień chcemy, żeby flaga Unii Europejskiej towarzyszyła fladze Polski" - podkreślił Marciniak.

Projekt ma też zachęcać do tego, by Polacy podnosili na budynkach prywatnych flagę Unii Europejskiej wraz z flagą Polski z okazji świąt, lub uroczystości państwowych.

Marciniak poinformował, że podpisy pod projektem ustawy będą zbierane na dwa sposoby.

"Będziemy zbierać podpisy pod petycją i w tym celu będą mogli państwo skorzystać ze strony (internetowej) fronteuropejski.pl. Następnie te podpisy zostaną złożone wraz z tą petycją do komisji petycji w Sejmie. Ale równocześnie będziemy zbierać w kilkuset miejscach w Polsce podpisy pod projektem ustawy, który zgodnie z wymogami złożymy w Sejmie tak, by marszałek Sejmu Marek Kuchciński miał obowiązek skierować ją do prac na posiedzeniu Parlamentu Rzeczpospolitej" - zapowiedział Marciniak.

"Europa jest naszym domem, a jej symbole są naszymi symbolami. Unijne symbole odwołują się do kulturowego, religijnego i humanistycznego dziedzictwa Europy. Flagi Polski i Unii Europejskiej są powodem naszej dumy. Domagamy się, by flaga Unii zawsze towarzyszyła uroczystościom państwowym, pojawiała się obok flagi Polski" - podkreślono w uzasadnieniu projektu.

"Jesteśmy dumni, że Polska jest częścią Unii Europejskiej. Silna Europa to nasza racja stanu. Flaga Polski i flaga Unii Europejskiej to nasze wspólne symbole, chrońmy je i bądźmy z nich dumni" - czytamy.

Projekt spotkał się z ostrą reakcją internautów.

jb./ PAP


Warto poczytać

 1. Brudzinski20042018 20.04.2018

  "Wynik wyborów w rękach Polaków, a nie ulicy i zagranicy"

  O wygranej lub przegranej PiS zdecydują przy urnach wyborczych Polacy, a nie ulica i zagranica - podkreślał w piątek w Wałczu (Zachodniopomorskie) wiceprezes tej partii Joachim Brudziński

 2. Kukizwiki 20.04.2018

  "Tu ma Pan swoją daninę". Kukiz atakuje Morawieckiego

  Politycy Kukiz'15 krytykują zapowiadaną przez premiera Mateusza Morawieckiego "daninę solidarnościową", którą mają zostać opodatkowani najbogatsi. Pieniądze z daniny zasiliłyby utworzony fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych

 3. Berlinwiki 20.04.2018

  Nadchodzi ocieplenie na linii Polska-Niemcy? "Mamy podobne poglądy"

  Polska i Niemcy maja podobne poglądy na zagrożenia za strony Rosji, reformę struktury dowódczej NATO i rolę UE w sprawach bezpieczeństwa - powiedział szef BBN Paweł Soloch, który w piątek wrócił z rozmów w Berlinie

 4. PomnikACwiki 20.04.2018

  Postkomuna w praktyce. Represjonowani w PRL skazani za zamalowanie sierpa i młota!

  Byli olsztyńscy opozycjoniści muszą zapłacić za usunięcie z Pomnika Wdzięczności farby, którą pomalowali symbole sierpa i młota - uznał w piątek sąd rejonowy w Olsztynie. O zwrot kosztów oczyszczenia monumentu pozostającego w rejestrze zabytków wystąpiła gmina

 5. Cieleckasmolensk 20.04.2018

  Cielecka śmieszkuje pod pomnikiem smoleńskim. Jak nisko trzeba upaść, by coś takiego robić?

  - Mnie się przede wszystkim podobało, że to nie jest Polak. To mógł być Francuz albo Amerykanin, ale nie Polak - tak mówiła niedawno o swoim mężu Magdalena Cielecka. Teraz aktorka drwi z ofiar poległych w katastrofie smoleńskiej. Krótko mówiąc, dno i metry mułu

 6. duda200402018 20.04.2018

  Prezydent Duda wyszedł do rodziców dzieci niepełnosprawnych i… szybko pożałował. To trzeba zobaczyć!

  Prezydent Andrzej Duda spotkał się z protestującymi

 7. 1270komunisci 20.04.2018

  Nie będzie zjednoczenia polskich komunistów

  Czarzasty: nie wystartujemy z Partią Razem w wyborach

 8. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook