Jedynie prawda jest ciekawa


Flaga UE równoważna z flagą Polski? Tego domaga się KOD

04.04.2018
flaga-Polski-i-UE
Flaga UE równoważna z flagą Polski? Tego domaga się KOD

Zbiórkę podpisów pod projektem ustawy o fladze Unii Europejskiej, która ma wprowadzić jej ochronę prawną oraz obowiązek podnoszenia tej flagi na budynkach rządowych razem z flagą Polski z okazji świąt i uroczystości państwowych - zapowiada Front Europejski.

Front Europejski to wspólne działania organizacji i ruchów społecznych na rzecz wspólnej Europy - poinformował na środowej konferencji prasowej Michał Wawrykiewicz z inicjatywy "Wolne Sądy".

"Europy wspólnych wartości takich jak tolerancja, praworządność, poszanowanie praw i wolności obywatelskich, solidarność społeczna, czy równość praw kobiet i mężczyzn" - podkreślił.

Jarosław Marciniak z Komitetu Obrony Demokracji powiedział, że projekt ustawy o fladze UE przewiduje trzy podstawowe założenia. "Po pierwsze wprowadzenie prawnej ochrony flagi UE na dokładnie takich samych zasadach jak flagi Polski. Bo nie godzimy się na to, by na trybunie sejmowej flaga Unii Europejskiej była niszczona" - podkreślił.

Projekt wprowadza też obowiązek podnoszenia flagi Unii Europejskiej na budynkach administracji państwowej. "Nie tylko z okazji świąt, czy uroczystości państwowych, ale również na co dzień chcemy, żeby flaga Unii Europejskiej towarzyszyła fladze Polski" - podkreślił Marciniak.

Projekt ma też zachęcać do tego, by Polacy podnosili na budynkach prywatnych flagę Unii Europejskiej wraz z flagą Polski z okazji świąt, lub uroczystości państwowych.

Marciniak poinformował, że podpisy pod projektem ustawy będą zbierane na dwa sposoby.

"Będziemy zbierać podpisy pod petycją i w tym celu będą mogli państwo skorzystać ze strony (internetowej) fronteuropejski.pl. Następnie te podpisy zostaną złożone wraz z tą petycją do komisji petycji w Sejmie. Ale równocześnie będziemy zbierać w kilkuset miejscach w Polsce podpisy pod projektem ustawy, który zgodnie z wymogami złożymy w Sejmie tak, by marszałek Sejmu Marek Kuchciński miał obowiązek skierować ją do prac na posiedzeniu Parlamentu Rzeczpospolitej" - zapowiedział Marciniak.

"Europa jest naszym domem, a jej symbole są naszymi symbolami. Unijne symbole odwołują się do kulturowego, religijnego i humanistycznego dziedzictwa Europy. Flagi Polski i Unii Europejskiej są powodem naszej dumy. Domagamy się, by flaga Unii zawsze towarzyszyła uroczystościom państwowym, pojawiała się obok flagi Polski" - podkreślono w uzasadnieniu projektu.

"Jesteśmy dumni, że Polska jest częścią Unii Europejskiej. Silna Europa to nasza racja stanu. Flaga Polski i flaga Unii Europejskiej to nasze wspólne symbole, chrońmy je i bądźmy z nich dumni" - czytamy.

Projekt spotkał się z ostrą reakcją internautów.

jb./ PAP


Warto poczytać

 1. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 2. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 3. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

 4. duda08032018 20.07.2018

  Prezydent zapowiedział 2-dniowe referendum ws. zmian w Konstytucji

  Prezydent RP Andrzej Duda na piątkowej konferencji zapowiedział dwudniowe referendum dotyczące zmian w konstytucji, które ma się odbyć w dniach 10-11 listopada

 5. 1270zamkniete3opaze 20.07.2018

  Odrażająca manipulacja polskojęzycznej niemieckiej gazety

  To już wyższy poziom manipulacji. Dziennikarze „Gazety Wrocławskiej” z należącej do niemieckiego koncernu grupy Polska Press udowodnili, że im nie jest wszystko jedno. Kto według nich odpowiada za plagę sinic i pozamykane polskie plaże? Wiadomo – PiS

 6. mieszkowski-20072018 20.07.2018

  Polska kadra była słaba, bo brakowało jej graczy z Aryki oraz Azji? Przemówienie posła Nowoczesnej podbija sieć

  Przyczyn słabości polskiej reprezentacji na mundialu w Rosji doszukiwał się każdy, od piłkarskiego eksperta po zwykłego, niedzielnego kibica. W rolę krytyka, na sejmowej mównicy, wcielił się również poseł Nowoczesnej, Krzysztof Mieszkowski

 7. sasin-gersdorf-20072018 20.07.2018

  Sasin w mocnych słowach o Gersdorf: Jest emerytką, czy się jej to podoba, czy też nie

  Dotychczasowa I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf jest dzisiaj emerytką i powinna korzystać z wolnego czasu - powiedział w piątek w "Sygnałach dnia" w PR3 szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin

 8. protest-20072018 20.07.2018

  Akt wandalizmu w trakcie protestu. Jego uczestnicy domagają się "sądu ostatecznego"

  "Czas na sąd ostateczny" - taki napis wykonany sprayem umieścili w nocy z czwartku na piątek na elewacji budynku sejmowego protestujący pod gmachem parlamentu

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook