Jedynie prawda jest ciekawa


Firmy próbują obchodzić min. stawkę godzinową

21.02.2017

Zmuszanie pracowników do wynajmowania za określoną sumę odkurzacza albo munduru, naliczanie kar za kilkuminutowe spóźnienia - to tylko niektóre nieprawidłowości przy wypłacaniu minimalnej stawki godzinowej, alarmuje NSZZ "Solidarność".

Zmuszanie pracowników do wynajmowania za określoną sumę odkurzacza albo munduru, naliczanie kar za kilkuminutowe spóźnienia - to tylko niektóre nieprawidłowości przy wypłacaniu minimalnej stawki godzinowej, alarmuje NSZZ "Solidarność".

Na początku lutego NSZZ "Solidarność" i Państwowa Inspekcja Pracy rozpoczęły akcję, która ma na celu wyegzekwowanie od pracodawców płacenie minimalnej stawki godzinowej. "S" informuje PIP o nieprawidłowościach zgłaszanych im m.in. przez pracowników.

Główny Inspektor Pracy Roman Giedrojć mówił niedawno, że inicjatywa "Solidarności" jest cenna. "W tym przypadku zależy nam przede wszystkim na informacjach, gdzie dochodzi do takich przypadków, tak abyśmy mogli je sprawdzić i skutecznie zainterweniować. Jestem przekonany, że wsparcie Solidarności
przyczyni się do zwiększenia skuteczności inspektorów pracy" - zaznaczył.

Rzecznik Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Marek Lewandowski powiedział PAP, że większość pracodawców zastosowała się do nowego prawa ws. minimalnej stawki. "W 80 proc. szacujemy, że rynek bardzo pozytywnie zareagował na zmiany i stosuje nowe zasady" - podkreślił.

Zwrócił jednak uwagę, że niektórzy przedsiębiorcy próbują obejść przepisy. "Do nieprawidłowości najczęściej dochodzi w czterech branżach. Na pierwszym miejscu jest ochrona. Trzeba wskazać, że głównie są to mniejsze firmy" - oświadczył rzecznik. Zaznaczył, że nieprawidłowości występują także tam, gdzie zatrudnia się osoby do sprzątania. "Niestety, ciężkim obszarem jest sprzątanie w placówkach zdrowia" - stwierdził.

"Trzecim obszarem jest gastronomia. Mamy sporo informacji o kelnerkach, ludziach pracujących w fast foodach. Czwarty obszar to jest drobny handel, często na terenie galerii handlowych. Różnego rodzaju butiki, punkty z telefonami czy gadżetami" - wyliczał rzecznik.

Lewandowski zwrócił uwagę, że po wprowadzeniu minimalnej stawki godzinowej w niektórych firmach dochodzi do patologicznych sytuacji. "Pracownicy dostają umowy na 13 zł, ale różnymi dziwnymi technikami obniżą się im to wynagrodzenie. Np. pracownik dostał nową umowę na 13 zł, ale jednocześnie dostał umowę na dzierżawę odkurzacza na 500 zł, albo na dzierżawę munduru. Mieliśmy też przypadek naliczania kar za minutowe spóźnienia, złotówka za minutę" - mówił.

"Mamy też zgłoszenie, że ochroniarz za złe wykonywanie obowiązków może mieć o połowę obniżone wynagrodzenie. +Złe wykonywanie obowiązków+ jest bardzo uznaniowe, bo co to znaczy? Zostało to wprowadzone po to, by w sposób sztuczny to wynagrodzenie obniżać" - ocenił rzecznik.

Według informacji "S", ustawa ws. stawki minimalnej poprawiła sytuację wykwalifikowanych ochroniarzy. "Ci, którzy do tej pory byli tą elitą służb ochroniarskich: konwojenci, ci, którzy mają pozwolenie na broń mieli 14-15 zł na godzinę. Wprowadzenie 13 zł wytworzyło ciśnienie i oni zażądali wyższych wynagrodzeń, i to się dzieje" - mówił Lewandowski.

Przyznał, że po wprowadzeniu nowych przepisów w niektórych niewielkich firmach dokonano redukcji zatrudnienia. "W ochronie jest duży niedobór pracowników. Dlatego tutaj osoby szybko znajdują pracę" - podkreślił rzecznik "S".

"Solidarność" - zaznaczył Lewandowski - bardzo skrupulatnie analizuje zgłoszenia pracowników. "To będzie poważny materiał do zmian legislacyjnych. To jest poważny materiał, który z jednej strony pokaże nam, co zmienić w uprawnieniach PIP, aby skutecznie mogła przeciwdziałać tym fikcyjnym próbom obejścia, ale także pokaże, co zmienić w innych ustawach, żeby do takich rzeczy nie dopuszczać" - wyjaśniał.

Od 1 stycznia 2017 r. minimalna stawka godzinowa wynosi 13 zł. Obejmuje nie tylko osoby na umowach zlecenia, ale też samozatrudnionych, którzy jednoosobowo świadczą usługi dla firm. Ustawa precyzuje, kiedy takie rozwiązanie będzie stosowane: m.in. przy zleceniach, w których wyznaczono
czas ich świadczenia. Minimalna stawka godzinowa ma mieć zastosowanie do wszystkich umów, bez względu na sposób ustalania wynagrodzenia - według stawki godzinowej, dziennej, tygodniowej, miesięcznej itp.

Wyłączenia z zasady minimalnego godzinowego wynagrodzenia za pracę dotyczą m.in. rodzinnych domów pomocy i umów cywilnoprawnych przy opiece nad uczestnikami wycieczek. Minimalna stawka nie dotyczy też m.in. zleceniobiorcy samodzielnie ustalającego miejsce i czas realizacji zadań, jeśli jego
wynagrodzenie będzie zależało wyłącznie od osiągniętego rezultatu.

[fot.pixabay]
MW/PAP

Warto poczytać

 1. 1270lunapark 22.07.2018

  Dramat na wesołym miasteczku w Polsce. Zginął chłopiec

  9-letni chłopiec zmarł po wypadku, do jakiego doszło w niedzielę w wesołym miasteczku w Szczytnie (Warmińsko-mazurskie). Według policji do wypadku doszło w wyniku awarii karuzeli. Lunapark zamknięto.

 2. sasin-22072018 22.07.2018

  Czarczasty grozi więzieniem politykom PiS oraz sędziom. Bezbłędna odpowiedź Sasina

  Robimy to, na co umówiliśmy się z Polakami, umawialiśmy się na radykalną reformę sądownictwa - mówił w niedzielę szef KSRM Jacek Sasin. "Będziecie siedzieć, a sędziowie, którzy pójdą na współpracę z wami, zostaną zwolnieni z wykonywania zawodu" - odpowiedział szef SLD Włodzimierz Czarzasty

 3. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 4. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 5. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 6. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

 7. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook