Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Finansowy matecznik gdańskiej PO

29.08.2012

Działacze Platformy Obywatelskiej, którzy dzięki partii zajmują finansowane z budżetu państwa stanowiska, są jednocześnie darczyńcami PO. Widać to zwłaszcza w pomorskiej PO - informuje "Gazeta Polska Codziennie".

Jak ustaliła gazeta - nazwiska radnych i działaczy, którzy są jednocześnie darczyńcami Platformy Obywatelskiej, można bez trudu znaleźć w oficjalnych rejestrach. Trójmiejską listę PO otwiera prezydent Paweł Adamowicz, który to stanowisko piastuje nieprzerwanie od 1998 r. Jak podkreśla gazeta o tym jak lukratywną synekurą jest zajmowanie samorządowego stanowiska z partyjnego nadania, można się przekonać, czytając jego oświadczenia majątkowe. Paweł Adamowicz, darczyńca Platformy Obywatelskiej, posiada m.in. 7 mieszkań, dwie działki i papiery wartościowe o wartości ponad 500 tys. zł. Ponadto prezydent zasiada także w radach nadzorczych Zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA oraz Gdańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, za co w sumie otrzymał ponad 117 tys. zł, a jego wynagrodzenie z tytułu stanowiska prezydenta Gdańska wyniosło w ubiegłym roku ponad 176 tys. zł.

Równocześnie dziennik informuje, że wpłat na fundusz PO dokonują działacze, którzy partii zawdzięczają swoje stanowiska. Zdaniem autorów artykułu to nic innego, jak realizacja nieformalnej instrukcji finansowania  Platformy. Jest to nieformalny, swoisty "haracz"  płacony za uzyskane przywileje. Tak mówią nieoficjalnie działacze PO, z którymi rozmawiali dziennikarze GPC.

- W Gdańsku od lat istnieje układ towarzysko - biznesowy, a przejawem tego jest fakt, że osoby nawet z krótkim stażem w PO są zatrudniane w spółkach skarbu państwa. To musi być wyjaśnione, podobnie jak sprawa finansów PO - mówi w rozmowie z dziennikiem gdański poseł PiS Andrzej Jaworski.
- W Platformie Obywatelskiej obowiązuje nieformalna zasada: dostajesz stanowisko w spółce samorządowej albo skarbu państwa, to płacisz na partię i w ten sposób PO jest finansowana z państwowych pieniędzy - tłumaczą gazecie działacze gdańskiej Platformy.

Jak informuje gazeta wśród pomorskich radnych, którzy zajmują stanowiska w spółkach będących własnością skarbu państwa  lub samorządów i które wspierają finansowo PO są m.in. Małgorzata Chmiel, Tomasz Skłodowski Piotr Skiba, czy Mirosław Zdanowicz.

Sprawa finansowanie PO jest już przedmiotem prokuratorskiego śledztwa w Olsztynie. Działaczka PO, szefowa Warmińsko Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego i równocześnie asystentka posła Janusza Cichonia -  Bożena C. usłyszała już zarzut przyjmowanie łapówek w zamian za przyznawanie dotacji unijnych. Zdaniem CBA ich przyznanie było uzależnione od dokonania wpłat na fundusz Platformy. 

ansa/GPC

[fot.PAP/Roman Jocher]

Warto poczytać

 1. szyd-st 21.10.2016

  Premier Szydło: Polski rząd odpowie KE

  "Szukamy dialogu i przede wszystkim staramy się prowadzić dyskusję merytorycznie, a nie tak, jak czasami - mam wrażenie -niektóre podmioty czy instytucje, które bardziej politycznie angażują się w sprawę" - podkreśliła premier.

 2. brzeskawikipediaSI 21.10.2016

  Wyjaśnią śmierć Jolanty Brzeskiej?

  Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wszczął śledztwo ws. niedopełnienia obowiązków przez warszawskich policjantów i prokuratorów, którzy mieli nieprawidłowo prowadzić i nadzorować śledztwo ws. śmierci Jolanty Brzeskiej.

 3. mid-16a21057 21.10.2016

  Szokujące ustalenia komisji Berczyńskiego

  „Tezy komisji MAK nie znajdują potwierdzenia, była to nieudolna próba zatuszowania prawdziwej winy katastrofy”.

 4. mid-16a21012stf 21.10.2016

  Sejm jednomyślnie za ochroną dzieci

  "Dobro dziecka jest wartością chronioną konstytucyjnie" – przypomniał Andrzej Dera, przedstawiając prezydencki projekt ws. zaostrzenia kar za przestępstwa wobec dzieci.

 5. krzysztofkwiatkowski 21.10.2016

  Kwiatkowski bez immunitetu

  Posłowie w głosowaniu zdecydowali o uchyleniu immunitetu prezesowi Najwyższej Izby Kontroli Krzysztofowi Kwiatkowskiemu. "Za" głosowało 409 posłów.

 6. carac-st 21.10.2016

  Przetarg na śmigłowce pod lupą CBA

  CBA analizuje zawiadomienie dot. możliwych nieprawidłowości przy przetargu na śmigłowce dla polskiej armii złożone przez posła PiS Michała Dworczyka; potem podejmie kontrolę w tej sprawie.

 7. mid-16a21011 21.10.2016

  PO chce komisji śledczej ws. Caracali

  "Niczego się nie boimy, wszystko na stół chcemy wyłożyć i chcemy o tym wszystkim rozmawiać na komisji śledczej".

 8. ec183c522d0244a28910420090869fe7 20.10.2016

  Rafalska o pracy zespołu „Za życiem”

  "Zespół 'Za życiem' pracuje bardzo intensywnie, ale nie chcemy mówić o wypracowanych rozwiązaniach, zanim nie zostaną one zaakceptowane przez panią premier".

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook