Jedynie prawda jest ciekawa


Finansowy matecznik gdańskiej PO

29.08.2012

Działacze Platformy Obywatelskiej, którzy dzięki partii zajmują finansowane z budżetu państwa stanowiska, są jednocześnie darczyńcami PO. Widać to zwłaszcza w pomorskiej PO - informuje "Gazeta Polska Codziennie".

Jak ustaliła gazeta - nazwiska radnych i działaczy, którzy są jednocześnie darczyńcami Platformy Obywatelskiej, można bez trudu znaleźć w oficjalnych rejestrach. Trójmiejską listę PO otwiera prezydent Paweł Adamowicz, który to stanowisko piastuje nieprzerwanie od 1998 r. Jak podkreśla gazeta o tym jak lukratywną synekurą jest zajmowanie samorządowego stanowiska z partyjnego nadania, można się przekonać, czytając jego oświadczenia majątkowe. Paweł Adamowicz, darczyńca Platformy Obywatelskiej, posiada m.in. 7 mieszkań, dwie działki i papiery wartościowe o wartości ponad 500 tys. zł. Ponadto prezydent zasiada także w radach nadzorczych Zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA oraz Gdańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, za co w sumie otrzymał ponad 117 tys. zł, a jego wynagrodzenie z tytułu stanowiska prezydenta Gdańska wyniosło w ubiegłym roku ponad 176 tys. zł.

Równocześnie dziennik informuje, że wpłat na fundusz PO dokonują działacze, którzy partii zawdzięczają swoje stanowiska. Zdaniem autorów artykułu to nic innego, jak realizacja nieformalnej instrukcji finansowania  Platformy. Jest to nieformalny, swoisty "haracz"  płacony za uzyskane przywileje. Tak mówią nieoficjalnie działacze PO, z którymi rozmawiali dziennikarze GPC.

- W Gdańsku od lat istnieje układ towarzysko - biznesowy, a przejawem tego jest fakt, że osoby nawet z krótkim stażem w PO są zatrudniane w spółkach skarbu państwa. To musi być wyjaśnione, podobnie jak sprawa finansów PO - mówi w rozmowie z dziennikiem gdański poseł PiS Andrzej Jaworski.
- W Platformie Obywatelskiej obowiązuje nieformalna zasada: dostajesz stanowisko w spółce samorządowej albo skarbu państwa, to płacisz na partię i w ten sposób PO jest finansowana z państwowych pieniędzy - tłumaczą gazecie działacze gdańskiej Platformy.

Jak informuje gazeta wśród pomorskich radnych, którzy zajmują stanowiska w spółkach będących własnością skarbu państwa  lub samorządów i które wspierają finansowo PO są m.in. Małgorzata Chmiel, Tomasz Skłodowski Piotr Skiba, czy Mirosław Zdanowicz.

Sprawa finansowanie PO jest już przedmiotem prokuratorskiego śledztwa w Olsztynie. Działaczka PO, szefowa Warmińsko Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego i równocześnie asystentka posła Janusza Cichonia -  Bożena C. usłyszała już zarzut przyjmowanie łapówek w zamian za przyznawanie dotacji unijnych. Zdaniem CBA ich przyznanie było uzależnione od dokonania wpłat na fundusz Platformy. 

ansa/GPC

[fot.PAP/Roman Jocher]

Warto poczytać

 1. Lichocka22042018 22.04.2018

  PiS zmienia zdanie w sprawie ustawy antyaborcyjnej? "To nieludzki projekt"

  Czy projekt ustawy antyaborcyjnej po raz kolejny upadnie w sejmowym głosowaniu? Po wypowiedzi poseł PiS Joanny Lichockiej można odnieść takie wrażenie. Posłanka określiła proponowane zmiany jako "nieludzkie" - informuje "Fakt"

 2. kacperplazynski22042018 22.04.2018

  Nieoficjalnie: Wiadomo, kto będzie kandydatem PiS-u na prezydenta Gdańska!

  Według informacji ujawnionych w Radiu Gdańsk przez Janusza Śniadka, Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję dotyczącą wyboru kandydata na prezydenta Gdańska.

 3. 1270szydlo 21.04.2018

  Szydło: nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami

  - Bardzo często słyszymy o problemach obywateli, którzy zostali oszukani przez instytucje finansowe, nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami - mówiła wicepremier Beata Szydło w sobotę w Szymbarku w Małopolsce.

 4. 1270prezydentmieszkaniowiec 21.04.2018

  Wyborcza ustawka Pawła Adamowicza - protest przeciwko faszyzmowi. Przyszło niewielu

  W Gdańsku manifestowano przeciwko nacjonalizmowi i faszyzmowi

 5. Szydlo21042018 21.04.2018

  Piękne słowa Premier Szydło: polskie rodziny są kolebką polskości

  Polska rodzi się w polskich rodzinach, które są ostoją najważniejszych wartości; polskie rodziny są kolebką polskości - mówiła w sobotę w Przemyślu wicepremier Beata Szydło

 6. Niepelnosprawni21042018 21.04.2018

  Kuchciński podsumował propozycje Premiera ws niepełnosprawnych: Odważne

  Zapowiedziane przez premiera ustawowe propozycje wsparcia osób niepełnosprawnych są odważne, ale wymagają pracy - ocenił marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który w sobotę odwiedził Żywiec (Śląskie). Dodał, że należy w tej sprawie działać roztropnie, ale bez zbędnej zwłoki

 7. TuskFlickr 21.04.2018

  Tusk trafi do sądu

  W poniedziałek od godz. 10 były premier Donald Tusk ma zeznawać jako świadek w warszawskim sądzie w procesie b. szefa KPRM Tomasza Arabskiego oraz czterech innych urzędników, w sprawie organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia 2010 r

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook