Jedynie prawda jest ciekawa

Film Spielberga sprawia kłopoty mieszkańcom Wrocławia

19.11.2014

Mieszkańcy Wrocławia muszą sobie radzić z utrudnieniami spowodowanymi przez ekipę filmową.

Słynny reżyser Steven Spielberg kręci we Wrocławiu swój nowy film. Ulice dolnośląskiej stolicy mają w nim udawać oblężony przez armię radziecką Berlin. Okazuje się, że obecność ekipy filmowej poważnie utrudnia życie mieszkańców Wrocławia.

„Żyjemy jak w okupowanym Berlinie, kluczymy między zasiekami” – żalą się „Gazecie Wyborczej” mieszkańcy miasta.

Kręcenie filmu utrudnia życie do tego stopnia, że mieszkańcy nie mogą normalnie korzystać z miejskiej infrastruktury. Muszą obchodzić plan zdjęciowy i do pracy, szkoły chodzą nie ulicami, a podwórkami.

Ograniczony jest ruch pieszych, samochodów, są problemy z parkowaniem.

Aby ulice Wrocławia jak najlepiej rzeczywistość Niemiec z czasów II Wojny Światowej, filmowcy zdemontowali nawet prywatne anteny satelitarne. W ich miejsce pojawiły się zbiorcze anteny, a mieszkańcom ma zostać wypłacona rekompensata.

Sami filmowcy zdają sobie jednak sprawę, że ich obecność przeszkadza mieszkańcom. Dlatego na bramach kamienic, które wezmą udział w filmie pojawiły się takie informacje: "Zostało nam jeszcze tylko siedem dni i państwa teren zacznie wracać do normalnego, spokojnego życia".

Dochodzi jednak do sytuacji absurdalnych. „Nie ma w tym tygodniu odwiedzin” – miała usłyszeć jedna z osób chcących wejść do kamienicy, w której mieszka jej znajomy.

W trudnej sytuacji są też lokalni przedsiębiorcy, chcący dojść do pracy i normalnie prowadzić swój interes. „Każdego dnia mówią nam co innego. Jednego dnia tu nie można parkować, drugiego gdzie indziej. Jak klienci mają do mnie dojechać?” – powiedział jeden z właścicieli miejscowych zakładów.

Dodatkowo mieszkańcy są zobowiązani do nieopowiadania o tym jak wygląda praca na planie. „Przyszedł do nas ktoś z ekipy i namawiał, żebyśmy podpisali dokumenty o tym, że wszystko, co widzimy z okien jest poufne i nie wolno nam o tym rozmawiać” – mówi jeden z mieszkańców.

Doszło też do zmian w organizacji ruchu we Wrocławiu. Ograniczenia w ruchu i parkowaniu dotyczą m.in. ulic Kurkowej, Komuny Paryskiej oraz Ptasiej. Dodatkowo zmieniane są trasy i godziny odjazdu autobusów miejskich.


tk/gazeta.pl

fot. YouTube.com 

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook