Jedynie prawda jest ciekawa


Film Spielberga sprawia kłopoty mieszkańcom Wrocławia

19.11.2014

Mieszkańcy Wrocławia muszą sobie radzić z utrudnieniami spowodowanymi przez ekipę filmową.

Słynny reżyser Steven Spielberg kręci we Wrocławiu swój nowy film. Ulice dolnośląskiej stolicy mają w nim udawać oblężony przez armię radziecką Berlin. Okazuje się, że obecność ekipy filmowej poważnie utrudnia życie mieszkańców Wrocławia.

„Żyjemy jak w okupowanym Berlinie, kluczymy między zasiekami” – żalą się „Gazecie Wyborczej” mieszkańcy miasta.

Kręcenie filmu utrudnia życie do tego stopnia, że mieszkańcy nie mogą normalnie korzystać z miejskiej infrastruktury. Muszą obchodzić plan zdjęciowy i do pracy, szkoły chodzą nie ulicami, a podwórkami.

Ograniczony jest ruch pieszych, samochodów, są problemy z parkowaniem.

Aby ulice Wrocławia jak najlepiej rzeczywistość Niemiec z czasów II Wojny Światowej, filmowcy zdemontowali nawet prywatne anteny satelitarne. W ich miejsce pojawiły się zbiorcze anteny, a mieszkańcom ma zostać wypłacona rekompensata.

Sami filmowcy zdają sobie jednak sprawę, że ich obecność przeszkadza mieszkańcom. Dlatego na bramach kamienic, które wezmą udział w filmie pojawiły się takie informacje: "Zostało nam jeszcze tylko siedem dni i państwa teren zacznie wracać do normalnego, spokojnego życia".

Dochodzi jednak do sytuacji absurdalnych. „Nie ma w tym tygodniu odwiedzin” – miała usłyszeć jedna z osób chcących wejść do kamienicy, w której mieszka jej znajomy.

W trudnej sytuacji są też lokalni przedsiębiorcy, chcący dojść do pracy i normalnie prowadzić swój interes. „Każdego dnia mówią nam co innego. Jednego dnia tu nie można parkować, drugiego gdzie indziej. Jak klienci mają do mnie dojechać?” – powiedział jeden z właścicieli miejscowych zakładów.

Dodatkowo mieszkańcy są zobowiązani do nieopowiadania o tym jak wygląda praca na planie. „Przyszedł do nas ktoś z ekipy i namawiał, żebyśmy podpisali dokumenty o tym, że wszystko, co widzimy z okien jest poufne i nie wolno nam o tym rozmawiać” – mówi jeden z mieszkańców.

Doszło też do zmian w organizacji ruchu we Wrocławiu. Ograniczenia w ruchu i parkowaniu dotyczą m.in. ulic Kurkowej, Komuny Paryskiej oraz Ptasiej. Dodatkowo zmieniane są trasy i godziny odjazdu autobusów miejskich.


tk/gazeta.pl

fot. YouTube.com 

Warto poczytać

 1. rydzyk20062018 20.06.2018

  Ktoś chce śmierci o. Rydzyka? Prokuratura prowadzi śledztwo

  Prokuratura Rejonowa Toruń Centrum-Zachód wszczęła postępowanie ws. nawoływania do zabójstwa założyciela Radia Maryja i TV Trwam o. Tadeusza Rydzyka - poinformowała w środę PAP szefowa toruńskiej prokuratury Judyta Głowacka.

 2. Trzaskowski20062018 20.06.2018

  O co chodzi Rafałowi Trzaskowskiemu? Dziwna niekonsekwencja kandydata PO na prezydenta Warszawy

  Wygląda na to, że Platforma Obywatelska próbuje różnymi sposobami przykryć kryzys wizerunkowy wywołany niezbyt przemyślaną wypowiedzią Rafała Trzaskowskiego o „zamrożeniu funduszy” unijnych na czas rządów PiS.

 3. cba-20062018 20.06.2018

  Zatrzymano 5 osób związanych z ustawianiem przetargów na wielomilionowe inwestycje

  Funkcjonariusze CBA z Bydgoszczy zatrzymali 5 osób związanych z ustawianiem przetargów. Grupa próbowała wpłynąć na inwestycje budowy dworca głównego w Olsztynie oraz modernizację Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu.

 4. 1270jarrekk 20.06.2018

  Jarosław Kaczyński wycofuje się z polityki? Rzeczniczka PiS komentuje

  Jarosław Kaczyński zamierza zrezygnować z funkcji prezesa partii Prawo i Sprawiedliwość i wycofać się z czynnego udziału w polityce?

 5. sylwester-chruszcz-20062018 20.06.2018

  Sylwester Chruszcz nie wierzy w samobójstwo brata "To był człowiek spełniony"

  Nikt z rodziny i znajomych nie wierzy w samobójstwo mojego brata - mówił w środę poseł Sylwester Chruszcz, brat zmarłego w maju głogowskiego radnego Pawła Chruszcza. "To był człowiek mocno zbudowany wewnętrznie" - podkreślił polityk koła poselskiego Wolni i Solidarni

 6. sejm-20062018 20.06.2018

  Kantar Public: PiS zyskuje, PO traci, Nowoczesna poza sejmem

  Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w czerwcu, 41 proc. badanych wyrażających gotowość udziału w nich zagłosowałoby na PiS, a 20 proc. na PO; próg wyborczy przekroczyłyby też SLD (6 proc.) i Kukiz'15 (6 proc.) - wynika z sondażu Kantar Public

 7. szpital-lozka 20.06.2018

  "Ruchy antyszczepionkowe działają jak sekty, manipulując ludźmi i oszukując ich". Lekarze przestrzegają: "Rośnie liczba odmów szczepień”

  "Ruchy antyszczepionkowe działają jak sekty, manipulując ludźmi i oszukując ich"

 8. polacy19062018 19.06.2018

  "Te nasze stopery ze zdrowiem gorsze niż Glik bez barku". Ostre komentarze po porażce Polaków

  Reakcje znanych sportowców na Twitterze są bardzo krytyczne po porażce Polaków z Senegalem 1:2 w pierwszym meczu piłkarskich mistrzostw świata w Rosji.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook