Jedynie prawda jest ciekawa


Film Spielberga sprawia kłopoty mieszkańcom Wrocławia

19.11.2014

Mieszkańcy Wrocławia muszą sobie radzić z utrudnieniami spowodowanymi przez ekipę filmową.

Słynny reżyser Steven Spielberg kręci we Wrocławiu swój nowy film. Ulice dolnośląskiej stolicy mają w nim udawać oblężony przez armię radziecką Berlin. Okazuje się, że obecność ekipy filmowej poważnie utrudnia życie mieszkańców Wrocławia.

„Żyjemy jak w okupowanym Berlinie, kluczymy między zasiekami” – żalą się „Gazecie Wyborczej” mieszkańcy miasta.

Kręcenie filmu utrudnia życie do tego stopnia, że mieszkańcy nie mogą normalnie korzystać z miejskiej infrastruktury. Muszą obchodzić plan zdjęciowy i do pracy, szkoły chodzą nie ulicami, a podwórkami.

Ograniczony jest ruch pieszych, samochodów, są problemy z parkowaniem.

Aby ulice Wrocławia jak najlepiej rzeczywistość Niemiec z czasów II Wojny Światowej, filmowcy zdemontowali nawet prywatne anteny satelitarne. W ich miejsce pojawiły się zbiorcze anteny, a mieszkańcom ma zostać wypłacona rekompensata.

Sami filmowcy zdają sobie jednak sprawę, że ich obecność przeszkadza mieszkańcom. Dlatego na bramach kamienic, które wezmą udział w filmie pojawiły się takie informacje: "Zostało nam jeszcze tylko siedem dni i państwa teren zacznie wracać do normalnego, spokojnego życia".

Dochodzi jednak do sytuacji absurdalnych. „Nie ma w tym tygodniu odwiedzin” – miała usłyszeć jedna z osób chcących wejść do kamienicy, w której mieszka jej znajomy.

W trudnej sytuacji są też lokalni przedsiębiorcy, chcący dojść do pracy i normalnie prowadzić swój interes. „Każdego dnia mówią nam co innego. Jednego dnia tu nie można parkować, drugiego gdzie indziej. Jak klienci mają do mnie dojechać?” – powiedział jeden z właścicieli miejscowych zakładów.

Dodatkowo mieszkańcy są zobowiązani do nieopowiadania o tym jak wygląda praca na planie. „Przyszedł do nas ktoś z ekipy i namawiał, żebyśmy podpisali dokumenty o tym, że wszystko, co widzimy z okien jest poufne i nie wolno nam o tym rozmawiać” – mówi jeden z mieszkańców.

Doszło też do zmian w organizacji ruchu we Wrocławiu. Ograniczenia w ruchu i parkowaniu dotyczą m.in. ulic Kurkowej, Komuny Paryskiej oraz Ptasiej. Dodatkowo zmieniane są trasy i godziny odjazdu autobusów miejskich.


tk/gazeta.pl

fot. YouTube.com 

Warto poczytać

 1. 1270morawieckimatyjpg 23.03.2018

  Morawiecki rozmawiał w kuluarach szczytu UE z Junckerem

  Premier Mateusz Morawiecki w czwartek rozmawiał w cztery oczy w kuluarach szczytu UE z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem - dowiedziała się w piątek PAP ze źródła dyplomatycznego

 2. 1270szydlowa 22.03.2018

  Beata Szydło o nagrodach dla ministrów PiS: opozycja urządza hucpę

  Ministrowie i wiceministrowie w rządzie PiS otrzymywali nagrody za ciężką, uczciwą pracę i te pieniądze się im po prostu należały - oświadczyła w czwartek w Sejmie b. premier Beata Szydło. Dodała, że dzięki pracy członków rządu, wszyscy Polacy mogą cieszyć się z rozwoju Polski.

 3. 1270preczzkomuna 22.03.2018

  Dawni opozycjoniści pozwani za pomalowanie sierpa i młota na pomniku

  Miejska instytucja pozwała do sądu dwóch byłych opozycjonistów z czasów PRL, którzy w 2016 roku pomalowali farbą sierp i młot na olsztyńskim pomniku wdzięczności Armii Czerwonej w proteście przeciwko dalszemu tolerowaniu symboli komunistycznych.

 4. 1270bodnarr 22.03.2018

  Rzecznik Praw Obywatelskich: możliwość aborcji ograniczona przez powoływanie się przez lekarzy na klauzulę sumienia.

  Ograniczona możliwości wykonania w niektórych rejonach Polski legalnego zabiegu przerwania ciąży, nierzetelna edukacja seksualna, brak pełnego dostępu do środków antykoncepcyjnych, powszechne stosowanie cesarskiego cięcia - to, zdaniem RPO, problemy wymagające pilnego rozwiązania.

 5. 1270dudaand 22.03.2018

  Prezydent chce, by jak najszybciej zająć się projektem ustawy o wsparciu kredytobiorców

  Wolą prezydenta jest, by posłowie jak najszybciej zajęli się projektem o wsparciu kredytobiorców w trudnej sytuacji - mówił podczas czwartkowego posiedzenia podkomisji ds. ustaw frankowych zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

 6. poznan23032018 22.03.2018

  Caritas przekazał ponad 240 tysięcy złotych dla poszkodowanych w wyniku katastrofy kamienicy

  Pieniądze dla poszkodowanych na konto Caritas Archidiecezji Poznańskiej przekazało ponad 1500 osób.

 7. 1270auschwitz 22.03.2018

  Skandaliczne zachowanie Izraelczyka. Znieważył pomnik w Auschwitz. Nowe fakty

  Dochodzenie w sprawie Izraelczyka podejrzanego o znieważenie pomnika w byłym KL Auschwitz

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook