Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Festiwal Filmów Dokumentalnych "Niepokorni, niezłomni, wyklęci"

19.09.2013

W Gdyni rozpoczął się V Festiwal Filmów Dokumentalnych "Niepokorni, niezłomni, wyklęci". Pierwszy dzień festiwalu to przede wszystkim pokazy konkursowe. Sala kinowa Teatru Miejskiego w Gdyni została wypełniona po brzegi.

Bardzo się cieszę, że na sali jest tyle młodych osób, to budujące, że interesujecie się historią i chcecie oglądać te niejednokrotnie trudne filmy - powiedział witając publiczność Krzysztof Ziemiec.

Dyrektor festiwalu Arkadiusz Gołębiewski przypomniał, że impreza to przede wszystkim filmy i twórcy filmowi, ale jego złożona formuła przenosi także uwagę na dyskusje o historii.

Festiwal to wydarzenie wielowątkowe, wielką wagę przywiązujemy do paneli historycznych, już w pierwszym dniu zaplanowaliśmy na przykład dyskusję o tym, jak przekładać historię na język filmu - mówi Arkadiusz Gołębiewski.

Już podczas pierwszych pokazów konkursowych okazało się, że sala kinowa Teatru Miejskiego w Gdyni okazała się zbyt mała dla tak licznej publiczności, dlatego organizatorzy zapewnili dodatkowe pomieszczenie, w foyer teatru. Tam także można oglądać obrazy konkursowe.

Wieczorem, podczas gali otwarcia festiwalu wręczona zostanie nagrodaPlatynowy Opornik”, odbierze ją reżyser Grzegorz Królikiewicz. Goście będą mieli także okazje obejrzeć film „Anna Proletariuszka” w reżyserii Sławomira Grünberga i Marka Ciecierskiego. To pierwszy film o Annie Walentynowicz, zrealizowano go w latach 1981-1982.

V Festiwal Filmów Dokumentalnych "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" odbywa się w dniach 19 21 września w Gdyni. Sponsorem tegorocznej edycji jest Fundacja Stefczyka. Celem fundacji jest niesienie pomocy, także finansowej, osobom potrzebującym, działalność charytatywna, podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

wP,mw,lz

[fot: M.Czutko]


Warto poczytać

 1. mid-17121021 21.01.2017

  Msza dziękczynna za posługę kard. Dziwisza

  „Będę się starał nadal służyć archidiecezji krakowskiej” – zapewnił zgromadzonych odchodzący na emeryturę metropolita.

 2. mid-17119112 21.01.2017

  Rafalska: Babcie i dziadkowie to Instytucja

  „Życzę, by znaleźli czas na realizowanie własnych pasji i zainteresowań. By czuli się potrzebni, by jak najdłużej mogli cieszyć się bezinteresowną miłością wnuków”.

 3. mid-17120119 21.01.2017

  Ziobro: Sprawa finansowania Solidarnej Polski jest jasna

  Solidarna Polska była finansowana jak inne partie, a rozliczenia zostały zaakceptowane przez Parlament Europejski - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

 4. premierszydlozyczeniadobabcidziadkow 21.01.2017

  Życzenia premier dla babć i dziadków. WIDEO

  „Jesteście opoką naszych rodzin, to wy dajecie naszym dzieciom, swoim wnukom szczęście, radość i ciepło”.

 5. glinskinacmentarzuzydowskimSi 20.01.2017

  Gliński: polska kultura poniosła dotkliwą stratę przez Holocaust

  Inauguracja szlaku edukacyjnego śladem pomników nagrobnych Abrahama Ostrzega jest centralnym punktem europejskich obchodów 75. rocznicy "Akcji Reinhard" i Zagłady Żydów.

 6. mid-17120116-1 20.01.2017

  Premier po rozmowach z ministrami Kamińskim i Ziobrą

  "Dziś służby są pod kontrolą państwa i na służbie państwa i polskich obywateli. To ważne, aby Polacy czuli się bezpiecznie, a zagrożenia były eliminowane" - podkreśliła premier Szydło.

 7. mid-17117278 20.01.2017

  Kijowski: Będę kandydował na szefa KOD

  „Chcę, bo KOD potrzebuje dzisiaj doświadczonego i odpowiedzialnego przywództwa. Chcę, bo nie mogę pozwolić by „ciemna strona” była górą!”

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook