Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Festiwal Filmów Dokumentalnych "Niepokorni, niezłomni, wyklęci"

19.09.2013

W Gdyni rozpoczął się V Festiwal Filmów Dokumentalnych "Niepokorni, niezłomni, wyklęci". Pierwszy dzień festiwalu to przede wszystkim pokazy konkursowe. Sala kinowa Teatru Miejskiego w Gdyni została wypełniona po brzegi.

Bardzo się cieszę, że na sali jest tyle młodych osób, to budujące, że interesujecie się historią i chcecie oglądać te niejednokrotnie trudne filmy - powiedział witając publiczność Krzysztof Ziemiec.

Dyrektor festiwalu Arkadiusz Gołębiewski przypomniał, że impreza to przede wszystkim filmy i twórcy filmowi, ale jego złożona formuła przenosi także uwagę na dyskusje o historii.

Festiwal to wydarzenie wielowątkowe, wielką wagę przywiązujemy do paneli historycznych, już w pierwszym dniu zaplanowaliśmy na przykład dyskusję o tym, jak przekładać historię na język filmu - mówi Arkadiusz Gołębiewski.

Już podczas pierwszych pokazów konkursowych okazało się, że sala kinowa Teatru Miejskiego w Gdyni okazała się zbyt mała dla tak licznej publiczności, dlatego organizatorzy zapewnili dodatkowe pomieszczenie, w foyer teatru. Tam także można oglądać obrazy konkursowe.

Wieczorem, podczas gali otwarcia festiwalu wręczona zostanie nagrodaPlatynowy Opornik”, odbierze ją reżyser Grzegorz Królikiewicz. Goście będą mieli także okazje obejrzeć film „Anna Proletariuszka” w reżyserii Sławomira Grünberga i Marka Ciecierskiego. To pierwszy film o Annie Walentynowicz, zrealizowano go w latach 1981-1982.

V Festiwal Filmów Dokumentalnych "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" odbywa się w dniach 19 21 września w Gdyni. Sponsorem tegorocznej edycji jest Fundacja Stefczyka. Celem fundacji jest niesienie pomocy, także finansowej, osobom potrzebującym, działalność charytatywna, podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

wP,mw,lz

[fot: M.Czutko]


Warto poczytać

 1. mid-17323187 23.03.2017

  Debata ws. prof. Szyszko. Premier odpowiada opozycji: Szkodzicie Polsce

  "Mam nieodparte wrażenie, że wniosek o którym dzisiaj rozmawiamy, powstał od momentu, gdy posłowie PO w internecie odkryli zdjęcie wiewiórki, której rzekomo minister Szyszko wyciął drzewo, które było jej domem" - powiedziała w Sejmie premier Beata Szydło.

 2. mid-epa05865310 23.03.2017

  Prokuratura zbada sprawę poszkodowanego Polaka

  Prokuratura w ramach postępowania ustala zczegóły związane ze stanem poszkodowanego w londyńskim zamachu Polaka.

 3. mid-17323101 23.03.2017

  Szymański: UE stoi przed ważnym wyborem

  Przed UE stoi wybór pomiędzy jednością a "nostalgiczną ucieczkę" do małych klubów - powiedział w czwartek wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański, który był jednym z gości czwartkowej debaty poświęconej poszukiwaniom nowego modelu integracji europejskiej.

 4. mid-17323028-1 23.03.2017

  Szydło: Nie będzie UE bez zasad

  „Czy jesteśmy gotowi, by podejmować odważne decyzje o przyszłości Europy?”

 5. mid-17323015 23.03.2017

  Szef MON odpowiada na zarzuty opozycji

  16 tys. osób zapisało się do Wojsk Obrony Terytorialnej - poinformował w czwartek w Sejmie minister obrony narodowej Antonii Macierewicz. Tłumaczył też, że odejścia wojskowych z armii były w pewniej mierze związane z kwestiami lustracyjnymi.

 6. mid-17321024 23.03.2017

  Premier: Nie ma mowy o rekonstrukcji rządu

  Nie ma w tej chwili absolutnie mowy na temat jakiejkolwiek rekonstrukcji rządu - zadeklarowała w czwartek w TVN24 premier Beata Szydło. Premier dodała również, że czeka na zapowiadany przez PO wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec jej rządu.

 7. mid-17323014 23.03.2017

  Zieliński: W Polsce nie ma zagrożenia terrorystycznego

  - Polska policja jest w kontakcie z brytyjską; ostatnio zwiększamy liczbę oficerów łącznikowych w Wielkiej Brytanii - powiedział wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook