Jedynie prawda jest ciekawa

Festiwal Filmów Dokumentalnych "Niepokorni, niezłomni, wyklęci"

19.09.2013

W Gdyni rozpoczął się V Festiwal Filmów Dokumentalnych "Niepokorni, niezłomni, wyklęci". Pierwszy dzień festiwalu to przede wszystkim pokazy konkursowe. Sala kinowa Teatru Miejskiego w Gdyni została wypełniona po brzegi.

Bardzo się cieszę, że na sali jest tyle młodych osób, to budujące, że interesujecie się historią i chcecie oglądać te niejednokrotnie trudne filmy - powiedział witając publiczność Krzysztof Ziemiec.

Dyrektor festiwalu Arkadiusz Gołębiewski przypomniał, że impreza to przede wszystkim filmy i twórcy filmowi, ale jego złożona formuła przenosi także uwagę na dyskusje o historii.

Festiwal to wydarzenie wielowątkowe, wielką wagę przywiązujemy do paneli historycznych, już w pierwszym dniu zaplanowaliśmy na przykład dyskusję o tym, jak przekładać historię na język filmu - mówi Arkadiusz Gołębiewski.

Już podczas pierwszych pokazów konkursowych okazało się, że sala kinowa Teatru Miejskiego w Gdyni okazała się zbyt mała dla tak licznej publiczności, dlatego organizatorzy zapewnili dodatkowe pomieszczenie, w foyer teatru. Tam także można oglądać obrazy konkursowe.

Wieczorem, podczas gali otwarcia festiwalu wręczona zostanie nagrodaPlatynowy Opornik”, odbierze ją reżyser Grzegorz Królikiewicz. Goście będą mieli także okazje obejrzeć film „Anna Proletariuszka” w reżyserii Sławomira Grünberga i Marka Ciecierskiego. To pierwszy film o Annie Walentynowicz, zrealizowano go w latach 1981-1982.

V Festiwal Filmów Dokumentalnych "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" odbywa się w dniach 19 21 września w Gdyni. Sponsorem tegorocznej edycji jest Fundacja Stefczyka. Celem fundacji jest niesienie pomocy, także finansowej, osobom potrzebującym, działalność charytatywna, podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

wP,mw,lz

[fot: M.Czutko]


CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook