Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Festiwal Filmów Dokumentalnych "Niepokorni, niezłomni, wyklęci"

19.09.2013

W Gdyni rozpoczął się V Festiwal Filmów Dokumentalnych "Niepokorni, niezłomni, wyklęci". Pierwszy dzień festiwalu to przede wszystkim pokazy konkursowe. Sala kinowa Teatru Miejskiego w Gdyni została wypełniona po brzegi.

Bardzo się cieszę, że na sali jest tyle młodych osób, to budujące, że interesujecie się historią i chcecie oglądać te niejednokrotnie trudne filmy - powiedział witając publiczność Krzysztof Ziemiec.

Dyrektor festiwalu Arkadiusz Gołębiewski przypomniał, że impreza to przede wszystkim filmy i twórcy filmowi, ale jego złożona formuła przenosi także uwagę na dyskusje o historii.

Festiwal to wydarzenie wielowątkowe, wielką wagę przywiązujemy do paneli historycznych, już w pierwszym dniu zaplanowaliśmy na przykład dyskusję o tym, jak przekładać historię na język filmu - mówi Arkadiusz Gołębiewski.

Już podczas pierwszych pokazów konkursowych okazało się, że sala kinowa Teatru Miejskiego w Gdyni okazała się zbyt mała dla tak licznej publiczności, dlatego organizatorzy zapewnili dodatkowe pomieszczenie, w foyer teatru. Tam także można oglądać obrazy konkursowe.

Wieczorem, podczas gali otwarcia festiwalu wręczona zostanie nagrodaPlatynowy Opornik”, odbierze ją reżyser Grzegorz Królikiewicz. Goście będą mieli także okazje obejrzeć film „Anna Proletariuszka” w reżyserii Sławomira Grünberga i Marka Ciecierskiego. To pierwszy film o Annie Walentynowicz, zrealizowano go w latach 1981-1982.

V Festiwal Filmów Dokumentalnych "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" odbywa się w dniach 19 21 września w Gdyni. Sponsorem tegorocznej edycji jest Fundacja Stefczyka. Celem fundacji jest niesienie pomocy, także finansowej, osobom potrzebującym, działalność charytatywna, podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

wP,mw,lz

[fot: M.Czutko]


Warto poczytać

 1. mid-17524019 25.05.2017

  Premier: „Opozycja niech nie histeryzuje”

  „Polska jest i będzie w UE. Chcemy UE jednolitej, stabilnej, bezpiecznej” - napisała na Twitterze Beata Szydło.

 2. muz555 25.05.2017

  Przy tej ścianie zginął "Łupaszka"

  W b. areszcie śledczym na warszawskim Mokotowie odkryto ścianę śmierci, gdzie rozstrzeliwano żołnierzy antykomunistycznego podziemia.

 3. Marszalek-Senatu-sdadsada 25.05.2017

  Marszałek Senatu o referendum konstytucyjnym

  "Szanujemy propozycję prezydenta ws referendum dot. konstytucji, sprawa wymaga jeszcze dyskusji".

 4. Grzegorz-Schetyna-gfgdfg 25.05.2017

  Schetyna skrytykował inicjatywę prezydenta

  "To jest dramatyczne poszukiwanie pomysłu na własną aktywność".

 5. mact56 25.05.2017

  Macierewicz: Ten szczyt ma olbrzymie znaczenie

  Liczymy na to, że podczas szczytu NATO w Brukseli w czwartek zostanie rozstrzygnięta niesłychanie ważna kwestia obecności wojsk NATO i USA w Polsce po 2018 r.- stwierdził minister Macierewicz.

 6. 5fa2195364304f73b6c751d851a32433 25.05.2017

  Mucha: Pytania wyłonią się z konsultacji

  „Prezydent podkreślał, że w tej sprawie będą się wypowiadać przede wszystkim Polacy”.

 7. powazki 25.05.2017

  25. ekshumacja smoleńska

  Z Cmentarza Wojskowego na warszawskich Powązkach ekshumowano w czwartek kolejną - 25. - ofiarę katastrofy smoleńskiej. Prokuratura nie ujawnia, o czyj grób chodzi.

 8. komisjawer 24.05.2017

  Kandydaci do komisji weryfikacyjnej-zaopiniowani

  Sejmowa komisja ustawodawcza pozytywnie zaopiniowała w środę siedmiu kandydatów do komisji weryfikacyjnej ws. reprywatyzacji w stolicy. Negatywnie zaopiniowano zaś kandydata Nowoczesnej posła Jerzego Meysztowicza. Sejm ma wybrać członków komisji w czwartek.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook