Jedynie prawda jest ciekawa


Fakt: Zrobili sobie z Polski żłób

28.04.2012

Dzisiejszy "Fakt" oburza się informacją o tym, że były premier Kazimierz Marcinkiewicz wycenił swoje usługi, określone jako "doradztwo" dla bankrutującej firmy DSS na kilkadziesiąt tysięcy złotych, a które, jak zauważa gazeta, sprowadzały się do załatwiania państwowych zleceń.

Firma byłego premiera – Doradztwo Gospodarcze i Finansowe Kazimierz Marcinkiewicz – na 24,6 tys. zł wyceniła firmie DSS „doradztwo strategiczne i współpracę z Polimex, West LB Bank i Ministerstwem Skarbu Państwa”. Na kolejne 40 tys. zł expremier wycenił podobne usługi, ale poszerzone o MSZ i resort infrastruktury.

Nie dość, że rola Marcinkiewicza w całej sprawie jest wątpliwa – komentują dziennikarze - szefowie tych resortów to jego koledzy, a były premier nie jest zarejestrowanym lobbystą – to o DSS szybko zrobiło się głośno. Spółka nie płaci w terminie rat za kupioną od państwa kopalnię kruszców w Złotoryi.

Mimo to, w 2011 roku w trybie z wolnej ręki (a więc bez przetargu) DSS dostał od ministra Cezarego Grabarczyka strategiczne zamówienie na dokończenie opuszczonego przez chiński COVEC odcinka autostrady A2. Podczas podpisywania kontraktu na 756 mln zł Grabarczyk zapewniał, że resort prześwietlał kondycję spółki.

Jeszcze niedawno to samo mówił nowy minister Sławomir Nowak - zauważa gazeta. A może po prostu wierzyli w zapewnienia Marcinkiewicza? Przed tygodniem sąd ogłosił upadłość DSS. Co na to sam zainteresowany? Nie widzi problemu:

– Gdyby mnie pan złapał na lobbingu, mógłby mnie pan podać do prokuratury. Ja byłem w ministerstwie skarbu, aby po prostu złożyć konkretną propozycję w imieniu DSS – tłumaczy się Marcinkiewicz.

Fakt podaje kolejne przykłady: niedawno rzecznik rządu Paweł Graś i Igor Ostachowicz odpowiedzialny za rządową propagandę. Według Centrum Informacyjnego Rządu, nagrody dostali za dobre wyniki w pracy.

W sumie w poprzedniej kadencji premier przyznał ministrom i wiceministrom 125 nagród na łączną kwotę 416 800 zł. – W ustawie budżetowej w każdym roku przewidziane są środki na nagrody dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. O przyznaniu takiej nagrody decyduje Prezes Rady Ministrów – wyjaśnia Centrum Informacyjne Rządu.

Gazeta przypomina jeszcze jeden głośny przykład, który wzburzył opinię publiczną: były prezes Narodowego Centrum Sportu Rafał Kapler miał dostać do końca lutego ponad 300 tys. złotych za oddanie do użytku głównej areny Euro 2012 - Stadionu Narodowego. Pieniędzy nie dostał, bo premier Donald Tusk (55 l.) uległ presji mediów i wypłatę premii wstrzymał. Kapler będzie się jednak sądził o jej wypłacenie. I ma duże szans na wygraną, bo jego umowa uzależnia wypłatę nagrody jedynie od samego faktu oddania stadionu. Więcej – kolejna premia czeka na Kaplera, gdy odbędzie się Euro 2012. Według pobieżnych wyliczeń będzie to kolejne pół miliona złotych!

Ten smutny obraz Polski komentuje Łukasz Warzecha, pod charakterystycznym tytułem: "Powtórka z Urbana" i wskazuje, że tak, jak kiedyś, ten ponury symbol peerelowskiej propagandy śmiał się Polakom w twarz, mówiąc, że "rząd się sam wyżywi", tak i dziś widać te same analogie z postawą współcześnie rządzących polityków w Polsce. I przestrzega:

- Obywatelu, ściskaj pasa. Na 2013 rok przewidziana jest drastyczna faktyczna podwyżka podatków. Progi pozostaną oczywiście w miejscu, zniknie mnóstwo ulg. Płać i płacz. Minister Sikorski potrzebuje twojej kasy na bony dla swoich urzędników (i dla siebie), pan premier na premie dla swoich wiernych przybocznych, a posłowie – na iPady.

Greg/Fakt
[fot. PAP/Andrzej Hrechorowicz]

Warto poczytać

 1. 1270jarrekk 20.05.2018

  Posłanka PiS zdradza: „Projekt ustawy o dekoncentracji mediów jest gotowy”

  "Jest więc pytanie, w którym momencie ruszyć z tą armatą i to jest pytanie do Jarosława Kaczyńskiego"

 2. morawiecki20052018 20.05.2018

  Skandaliczna sytuacja w Gdańsku. Totalni przerwali spotkanie premiera Morawieckiego!

  Grupa zadymiarzy KOD-u w agresywny sposób przerwała dziś spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim.

 3. pope20052018 20.05.2018

  Polski duchowny oddał mieszkanie rodzinie uchodźców z Syrii. Otrzyma godność kardynała od papieża

  Oddał służbowe mieszkanie rodzinie uchodźców z Syrii i zamieszkał w biurze, zimą roznosi śpiwory i ciepłe jedzenie bezdomnym koło bazyliki św. Piotra.

 4. Woronicza17a 20.05.2018

  Puste fotele totalnej opozycji w Woronicza 17. Boją się kolejnego skandalu z Gawłowskim?

  Andrzej Halicki (PO), Urszula Pasławska (PSL-UED) i Mirosław Suchoń (Nowoczesna) nie wzięli udziału w niedzielnym programie "Woronicza 17" w TVP Info. Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej podkreślali, że audycja jest stronnicza, manipuluje informacjami i pomija ważne tematy

 5. DarMlodziezy20052018 20.05.2018

  Wzruszający widok w Gdyni. "Dar Młodzieży" wypływa w Rejs Niepodległości

  W południe w Gdyni, z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego, rozpoczęła się uroczystość przed wypłynięciem "Daru Młodzieży" w Rejs Niepodległości

 6. Rzeplinskiwiki 20.05.2018

  Czy to już obsesja? Rzepliński opowiada o "spotkaniu" z Kaczyńskim

  W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński opowiedział historię swojego "spotkania z Jarosławem Kaczyńskim". - Nasze spojrzenia spotkały się co najmniej trzykrotnie - powiedział Rzepliński

 7. ObywateleRP20052018 20.05.2018

  Obywatele RP w znów w akcji. Tak wykorzystują niepełnosprawnych podczas protestu [WIDEO]

  Powoli opadają maski pod protestem niepełnosprawnych. Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości co do tego, że jest on w coraz większym stopniu wykorzystywany do walki z obecnym rządem? Zamieszczone na Twitterze nagranie spod Sejmu w dużym stopniu je rozwiewa

 8. 1270bettysz 19.05.2018

  Szydło: mamy jedną Polskę, która jest naszym wspólnym domem

  Możemy różnić się zdaniami, ale mamy jedną Polskę, która jest naszym wspólnym domem i musimy mieć poczucie, że jesteśmy u siebie - powiedziała wicepremier Beata Szydło, która w sobotę spotkała się z mieszkańcami Świątnik Górnych (Małopolskie).

Wiadomości ze świata

więcej
CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook