Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Fakt: Zrobili sobie z Polski żłób

28.04.2012

Dzisiejszy "Fakt" oburza się informacją o tym, że były premier Kazimierz Marcinkiewicz wycenił swoje usługi, określone jako "doradztwo" dla bankrutującej firmy DSS na kilkadziesiąt tysięcy złotych, a które, jak zauważa gazeta, sprowadzały się do załatwiania państwowych zleceń.

Firma byłego premiera – Doradztwo Gospodarcze i Finansowe Kazimierz Marcinkiewicz – na 24,6 tys. zł wyceniła firmie DSS „doradztwo strategiczne i współpracę z Polimex, West LB Bank i Ministerstwem Skarbu Państwa”. Na kolejne 40 tys. zł expremier wycenił podobne usługi, ale poszerzone o MSZ i resort infrastruktury.

Nie dość, że rola Marcinkiewicza w całej sprawie jest wątpliwa – komentują dziennikarze - szefowie tych resortów to jego koledzy, a były premier nie jest zarejestrowanym lobbystą – to o DSS szybko zrobiło się głośno. Spółka nie płaci w terminie rat za kupioną od państwa kopalnię kruszców w Złotoryi.

Mimo to, w 2011 roku w trybie z wolnej ręki (a więc bez przetargu) DSS dostał od ministra Cezarego Grabarczyka strategiczne zamówienie na dokończenie opuszczonego przez chiński COVEC odcinka autostrady A2. Podczas podpisywania kontraktu na 756 mln zł Grabarczyk zapewniał, że resort prześwietlał kondycję spółki.

Jeszcze niedawno to samo mówił nowy minister Sławomir Nowak - zauważa gazeta. A może po prostu wierzyli w zapewnienia Marcinkiewicza? Przed tygodniem sąd ogłosił upadłość DSS. Co na to sam zainteresowany? Nie widzi problemu:

– Gdyby mnie pan złapał na lobbingu, mógłby mnie pan podać do prokuratury. Ja byłem w ministerstwie skarbu, aby po prostu złożyć konkretną propozycję w imieniu DSS – tłumaczy się Marcinkiewicz.

Fakt podaje kolejne przykłady: niedawno rzecznik rządu Paweł Graś i Igor Ostachowicz odpowiedzialny za rządową propagandę. Według Centrum Informacyjnego Rządu, nagrody dostali za dobre wyniki w pracy.

W sumie w poprzedniej kadencji premier przyznał ministrom i wiceministrom 125 nagród na łączną kwotę 416 800 zł. – W ustawie budżetowej w każdym roku przewidziane są środki na nagrody dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. O przyznaniu takiej nagrody decyduje Prezes Rady Ministrów – wyjaśnia Centrum Informacyjne Rządu.

Gazeta przypomina jeszcze jeden głośny przykład, który wzburzył opinię publiczną: były prezes Narodowego Centrum Sportu Rafał Kapler miał dostać do końca lutego ponad 300 tys. złotych za oddanie do użytku głównej areny Euro 2012 - Stadionu Narodowego. Pieniędzy nie dostał, bo premier Donald Tusk (55 l.) uległ presji mediów i wypłatę premii wstrzymał. Kapler będzie się jednak sądził o jej wypłacenie. I ma duże szans na wygraną, bo jego umowa uzależnia wypłatę nagrody jedynie od samego faktu oddania stadionu. Więcej – kolejna premia czeka na Kaplera, gdy odbędzie się Euro 2012. Według pobieżnych wyliczeń będzie to kolejne pół miliona złotych!

Ten smutny obraz Polski komentuje Łukasz Warzecha, pod charakterystycznym tytułem: "Powtórka z Urbana" i wskazuje, że tak, jak kiedyś, ten ponury symbol peerelowskiej propagandy śmiał się Polakom w twarz, mówiąc, że "rząd się sam wyżywi", tak i dziś widać te same analogie z postawą współcześnie rządzących polityków w Polsce. I przestrzega:

- Obywatelu, ściskaj pasa. Na 2013 rok przewidziana jest drastyczna faktyczna podwyżka podatków. Progi pozostaną oczywiście w miejscu, zniknie mnóstwo ulg. Płać i płacz. Minister Sikorski potrzebuje twojej kasy na bony dla swoich urzędników (i dla siebie), pan premier na premie dla swoich wiernych przybocznych, a posłowie – na iPady.

Greg/Fakt
[fot. PAP/Andrzej Hrechorowicz]

Warto poczytać

 1. mid-16a20066 22.10.2016

  Szef MON: PiS źródłem geopolitycznej zmiany

  "Sukces w ogóle byłby niemożliwy, gdyby nie myśl polityczna, gdyby nie plany przygotowane i sukces ostateczny koalicji, którą kieruje Jarosław Kaczyński".

 2. palace-of-culture-651926960720-1 22.10.2016

  Spór o Chmielną 11 w Warszawie

  Ratusz do dziś nie zrobił nic, by unieważnić decyzję Święcickiego, o której urzędnicy pisali „wydana z rażącym naruszeniem prawa”.

 3. mistraleeeee 22.10.2016

  MON oczekuje odpowiedzi ws. Mistrali

  W interesie bezpieczeństwa Polski jest to, aby Rosja nie posiadała najnowocześniejszych okrętów desantowo - śmigłowcowych klasy Mistral.

 4. siweczkowskiSI-YT 22.10.2016

  Prokuratura zbada sprawę Caracali

  Prokuratura całościowo zajmie się wyjaśnieniem tej sprawy, od początku, od działań podjętych kilka lat temu, aż do chwili obecnej - powiedział w sobotę prokurator krajowy pytany czy będzie śledztwo ws. okoliczności wyboru śmigłowców Caracal i odstąpienia od zakupu.

 5. mid-16a20149 22.10.2016

  Prezydent leci do Budapesztu

  Andrzej Duda weźmie udział w obchodach rocznicy rewolucji węgierskiej.

 6. szyd-st 21.10.2016

  Premier Szydło: Polski rząd odpowie KE

  "Szukamy dialogu i przede wszystkim staramy się prowadzić dyskusję merytorycznie, a nie tak, jak czasami - mam wrażenie -niektóre podmioty czy instytucje, które bardziej politycznie angażują się w sprawę" - podkreśliła premier.

 7. brzeskawikipediaSI 21.10.2016

  Wyjaśnią śmierć Jolanty Brzeskiej?

  Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wszczął śledztwo ws. niedopełnienia obowiązków przez warszawskich policjantów i prokuratorów, którzy mieli nieprawidłowo prowadzić i nadzorować śledztwo ws. śmierci Jolanty Brzeskiej.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook