Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Fakt: Zrobili sobie z Polski żłób

28.04.2012

Dzisiejszy "Fakt" oburza się informacją o tym, że były premier Kazimierz Marcinkiewicz wycenił swoje usługi, określone jako "doradztwo" dla bankrutującej firmy DSS na kilkadziesiąt tysięcy złotych, a które, jak zauważa gazeta, sprowadzały się do załatwiania państwowych zleceń.

Firma byłego premiera – Doradztwo Gospodarcze i Finansowe Kazimierz Marcinkiewicz – na 24,6 tys. zł wyceniła firmie DSS „doradztwo strategiczne i współpracę z Polimex, West LB Bank i Ministerstwem Skarbu Państwa”. Na kolejne 40 tys. zł expremier wycenił podobne usługi, ale poszerzone o MSZ i resort infrastruktury.

Nie dość, że rola Marcinkiewicza w całej sprawie jest wątpliwa – komentują dziennikarze - szefowie tych resortów to jego koledzy, a były premier nie jest zarejestrowanym lobbystą – to o DSS szybko zrobiło się głośno. Spółka nie płaci w terminie rat za kupioną od państwa kopalnię kruszców w Złotoryi.

Mimo to, w 2011 roku w trybie z wolnej ręki (a więc bez przetargu) DSS dostał od ministra Cezarego Grabarczyka strategiczne zamówienie na dokończenie opuszczonego przez chiński COVEC odcinka autostrady A2. Podczas podpisywania kontraktu na 756 mln zł Grabarczyk zapewniał, że resort prześwietlał kondycję spółki.

Jeszcze niedawno to samo mówił nowy minister Sławomir Nowak - zauważa gazeta. A może po prostu wierzyli w zapewnienia Marcinkiewicza? Przed tygodniem sąd ogłosił upadłość DSS. Co na to sam zainteresowany? Nie widzi problemu:

– Gdyby mnie pan złapał na lobbingu, mógłby mnie pan podać do prokuratury. Ja byłem w ministerstwie skarbu, aby po prostu złożyć konkretną propozycję w imieniu DSS – tłumaczy się Marcinkiewicz.

Fakt podaje kolejne przykłady: niedawno rzecznik rządu Paweł Graś i Igor Ostachowicz odpowiedzialny za rządową propagandę. Według Centrum Informacyjnego Rządu, nagrody dostali za dobre wyniki w pracy.

W sumie w poprzedniej kadencji premier przyznał ministrom i wiceministrom 125 nagród na łączną kwotę 416 800 zł. – W ustawie budżetowej w każdym roku przewidziane są środki na nagrody dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. O przyznaniu takiej nagrody decyduje Prezes Rady Ministrów – wyjaśnia Centrum Informacyjne Rządu.

Gazeta przypomina jeszcze jeden głośny przykład, który wzburzył opinię publiczną: były prezes Narodowego Centrum Sportu Rafał Kapler miał dostać do końca lutego ponad 300 tys. złotych za oddanie do użytku głównej areny Euro 2012 - Stadionu Narodowego. Pieniędzy nie dostał, bo premier Donald Tusk (55 l.) uległ presji mediów i wypłatę premii wstrzymał. Kapler będzie się jednak sądził o jej wypłacenie. I ma duże szans na wygraną, bo jego umowa uzależnia wypłatę nagrody jedynie od samego faktu oddania stadionu. Więcej – kolejna premia czeka na Kaplera, gdy odbędzie się Euro 2012. Według pobieżnych wyliczeń będzie to kolejne pół miliona złotych!

Ten smutny obraz Polski komentuje Łukasz Warzecha, pod charakterystycznym tytułem: "Powtórka z Urbana" i wskazuje, że tak, jak kiedyś, ten ponury symbol peerelowskiej propagandy śmiał się Polakom w twarz, mówiąc, że "rząd się sam wyżywi", tak i dziś widać te same analogie z postawą współcześnie rządzących polityków w Polsce. I przestrzega:

- Obywatelu, ściskaj pasa. Na 2013 rok przewidziana jest drastyczna faktyczna podwyżka podatków. Progi pozostaną oczywiście w miejscu, zniknie mnóstwo ulg. Płać i płacz. Minister Sikorski potrzebuje twojej kasy na bony dla swoich urzędników (i dla siebie), pan premier na premie dla swoich wiernych przybocznych, a posłowie – na iPady.

Greg/Fakt
[fot. PAP/Andrzej Hrechorowicz]

Warto poczytać

 1. sejm-sdfhgsdfjh-sdfj 19.01.2017

  Prokuratura wszczyna śledztwo ws. posiedzenia Sejmu

  Śledztwo dot. 16 grudnia. Zawiadomienie złożyły PO i Nowoczesna.

 2. olsztyn-smolensk-pamiec-katyn-353t54fc25ccm800x61e3a41c 19.01.2017

  Kolejne ekshumacje do połowy 2017 roku

  Zaplanowane zostały kolejne ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej. Jak poinformowała PAP rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik będą przeprowadzane do połowy 2017 r.

 3. mid-17119093-1 19.01.2017

  Prezydent Radomia straci mandat?

  CBA wysłało w czwartek Radzie Miejskiej w Radomiu wniosek o wygaszenie mandatu prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego. Według CBA to skutek ujawnienia nieprzestrzegania przez niego przepisów ustawy antykorupcyjnej. Witkowski uważa, że nie złamał prawa.

 4. mid-17119057 19.01.2017

  CBOS: Wzrosła liczba zwolenników rządu

  "W pierwszej połowie stycznia do zwolenników rządu zaliczyło się 39 proc. respondentów, przeciwnicy to 32 proc., a 26 proc. wyraziło obojętność wobec obecnego gabinetu" - wynika z sondażu CBOS. Zwolenników rządu jest najwięcej od początku urzędowania premier Beaty Szydło.

 5. mid-17119016 19.01.2017

  Prezydent: Liczę na polsko-izraelską współpracę

  Najlepszą gwarancją światowego pokoju jest solidarna, prowadzona z determinacją obrona porządku opartego na prawie międzynarodowym - powiedział w Izraelu prezydent Andrzej Duda. Kluczowym elementem jest znaczące wzmocnienie potencjału odstraszania - dodał.

 6. blust 19.01.2017

  Błaszczak: Nie ma przyzwolenia na łamanie prawa

  Błaszczak mówił, że zarzutami obciążającymi 80 zidentyfikowanych demonstrujących przed Sejmem w nocy z 16 na 17 grudnia 2016 r., jest "złamanie prawa".

 7. pajor-surma 19.01.2017

  Zmarł prezydent Stargardu

  Prezydent Sławomir Pajor zmarł w swoim domu. Miał 58 lat.

 8. rafae 19.01.2017

  Nie żyje Rafał Wójcikowski, poseł Kukiz'15

  Wójcikowski miał 43 lata. Należał do Stowarzyszenia KoLiber.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook