Jedynie prawda jest ciekawa


"Fakt": Tuskowi puszczają nerwy

03.02.2012

Dziennik "Fakt" podsumowuje dziś pierwsze pięć tygodni pracy rządu w tym roku. I jak zauważa "co nowy tydzień, to nowa wtopa ministrów Donalda Tuska. Efekt? Premier zaczął mocno tracić społeczne poparcie, a notowania rządu to już dramat". Gazeta wylicza też kolejne porażki, nie tylko wizerunkowe, ekipy Tuska.

Ostatnie posiedzenie rządu nie było dla ministrów ani miłe, ani budujące. Członkowie gabinetu zobaczyli swego szefa wyraźnie zrezygnowanego po zaledwie pięciu tygodniach rządów w tym roku.

I tak już na samym początku roku był gigantyczny chaos w związku z wprowadzeniem listy leków refundowanych. W aptekach działy się dantejskie sceny, a premier raz groził lekarzom, żeby zaraz potem ustąpić i w błyskawicznym tempie przeprowadzić nowelizację ustawy, jak tego żądali masowo protestujący lekarze.

Kolejne zamieszanie nastąpiło po postrzeleniu się płk. Mikołaja Przybyła i otwartej wojnie na szczytach prokuratury. Naczelny Prokurator Wojskowy gen. Krzysztof Parulski otwarcie wystąpił przeciwko prokuratorowi generalnemu Andrzejowi Seremetowi, co doprowadziło do kryzysu w prokuraturze i ostatecznie dymisji Parulskiego.

Zaraz potem opinią publiczną wstrząsnęły najnowsze ustalenia ekspertów od fonoskopii - okazało się, że wbrew stwierdzeniom rządowej komisji ministra Jerzego Millera nie było głosu gen. Andrzeja Błasika w nagranych rozmowach w kokpicie Tupolewa w ostatniej fazie lotu do Smoleńska. Okazało się także, że w ogóle nie wiadomo na jakiej podstawie komisja Millera uznała, że gen. Błasik miał być w kokpicie.

Wszystko idzie nie tak – przyznaje jeden z prominentnych polityków Platformy. Ministrowie kolejno zaliczają wpadki, nawet rzecznik dał plamę głupio wypowiadając się o atakach na rządowe strony...

I faktycznie najboleśniejszą wpadką okazała się jednak historia z podpisaniem porozumienia ACTA.

Masowy i głośny przeciw internautów wobec tego porozumienia kompletnie zaskoczył rząd. Atak hakerów na rządowe strony rzecznik rządu tłumaczył jako... przejaw zainteresowania obywateli pracami gabinetu! Ale gdy dziesiątki tysięcy młodych ludzi wyszło na ulice, a kolejni eksperci stwierdzali, ze porozumienie może ograniczyć swobody obywatelskie, ministrowie cyfryzacji Michał Boni oraz kultury Bogdan Zdrojewski posypali głowy popiołem i wyrazili gotowość dymisji.

I na koniec ostatni szczyt w Brukseli. Nie dość, że Tusk, wbrew zapowiedziom, podpisał pakt fiskalny, choć nie udało mu się przeforsować obecności na wszystkich szczytach eurolandu, to jeszcze głośnym echem odbiły się doniesienia o wprowadzeniu w Polsce waluty euro w 2015 r. Informację taką ujawnił dziennikarzom w Brukseli szef PE Martin Schulz, któremu datę tę miał podać w rozmowie sam premier Donald Tusk.

Słowa te wywołały wielkie zamieszanie nie tylko wśród polityków przeciwnych Platformie, ale i skonsternowały wielu posłów rządzącej partii, którzy nie znali szczegółów negocjacji i rozmów w Brukseli. Premier tłumaczył, ze Schulzowi jako przyjacielowi Polski chodziło o podkreślenie, że nasz kraj będzie spełniał kryteria wprowadzenia wspólnej waluty, a sam Schulz przepraszał potem, że wywołał zamieszanie, bo chciał pomóc w negocjacjach.

Premier jest zmęczony – mówi "Faktowi" jeden z prominentnych polityków PO. Do tej pory wszystko brał na siebie i pacyfikował kryzysy, ale jest ich po prostu za dużo, a ministrowie po kolei tak naprawdę zawalają.

Greg/Fakt
[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270bialymarsz 24.03.2018

  Kilkaset osób na "Białym marszu" przeciwko aborcji

  Kilkaset osób, zwolenników ochrony życia i przeciwników aborcji wzięło udział w "Białym marszu", który w sobotę przeszedł ulicami Poznania. Wiele osób niosło białe tulipany, śpiewano: "Poznań za życiem".

 2. 1270petrukukla 24.03.2018

  Będzie zawiadomienie do prokuratury ws. spalenia kukły Ryszarda Petru

  Przewodniczący Nowoczesnej w Podlaskiem, poseł Krzysztof Truskolaski poinformował w sobotę, że złoży zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez działaczy Młodzieży Wszechpolskiej, którzy spalili w piątek kukłę b. szefa Nowoczesnej Ryszarda Petru.

 3. 1270janocha 24.03.2018

  Bp Janocha: Wielki Post jest po to, żebyśmy usłyszeli głos Boga

  Wielki Post jest po to, żebyśmy usłyszeli głos Boga, a my ciągle uciekamy w rozrywkę - mówił w sobotę bp Michał Janocha do młodzieży, zgromadzonej w Świątyni Opatrzności Boże z okazji obchodów XXXIII Światowych Dni Młodzieży w Archidiecezji Warszawskiej.

 4. Szymczuk24032018 24.03.2018

  Niezwykłe zdjęcie z wizyty Prezydenta na Węgrzech. Uwagę zwraca jeden szczegół

  Na fotografii wykonanej przez prezydenckiego fotografa Jakuba Szymczuka widać Andrzeja Dudę wraz z Aderem Janosem - Prezydentem Węgier. Zdjęcie wykonano w miejscowości Veszprem w której odbywa się Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

 5. MWPetru23032018 23.03.2018

  "Przynosi negatywne skutki dla Polski" Narodowcy spalili kukłę znanego polityka!

  Działacze Młodzieży Wszechpolskiej spalili w piątek na happeningu w Białymstoku kukłę b. szefa Nowoczesnej Ryszarda Petru. Nowoczesna uważa, że to skandal i sprawą z urzędu powinny się zająć policja i prokuratura. Jeśli tak się nie stanie, Petru zapowiedział, że sam zwróci się do prokuratury

 6. Duda23032018 23.03.2018

  Prezydent kapituluje w sprawie reformy sądownictwa? Kontrowersyjne słowa Andrzeja Dudy

  Jeśli zmiana pewnych rozwiązań uspokoiłaby KE, to ja nie widzę problemu - kilka elementów możemy zmienić, bo dla mnie to są kwestie o charakterze technicznym, nie likwidują instytucji tej reformy - powiedział prezydent Andrzej Duda odnosząc się do propozycji zmian w ustawach dot. sądownictwa

 7. ks-Tomasz-Jegierski23032018 23.03.2018

  Episkopat odcina się od księdza, który stawia zarzuty finansowe Morawieckiemu

  Ks. Tomasz Jegierski nie przynależy do żadnej diecezji w Polsce; nie jest w polskich strukturach kościelnych - poinformowało na Twitterze Biuro Prasowe KEP, odnosząc się do sprawy duchownego, który stawia zarzuty finansowe Kornelowi Morawieckiemu

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook