Jedynie prawda jest ciekawa

Ewa Kopacz na Kongresie Kobiet

11.09.2015

Na listach wyborczych PO jest 43 proc. kandydatek - mówiła w piątek na Kongresie Kobiet premier Ewa Kopacz.

Przypomniała, że wprowadzenie kwot na listach wyborczych to zasługa Kongresu; podziękowała jego organizatorkom za pracę na rzecz sprawiedliwej Polski i poprawy sytuacji Polek.

VII Kongres Kobiet rozpoczął się w piątek rano w Warszawie. Kopacz przyjechała na Kongres na krótko, prosto z Sejmu. Podziękowała za zaproszenie i za atmosferę, która ją przywitała.

„Jadę do was prosto z Sejmu. Dziś rozmawiamy o bardzo ważnych sprawach, o największej katastrofie humanitarnej we współczesnej Europie. Rozmawiamy o emigrantach. I wiecie co mnie najbardziej zaskakuje? Ci, którzy dzisiaj uzurpują sobie prawo do miana jedynych obrońców życia, krzyczą najgłośniej i robią awantury polityczne. To oni dzisiaj mówią: nie chcemy przyjmować. Budzą leki i niepokoje” – mówiła premier.

„Chcę wam podziękować za wasze stanowisko, za stanowisko Kongresu Kobiet w tej sprawie - wyważone, solidarne, humanitarne i odważne” – dodała. Zapowiedziała, że po powrocie do Sejmu wspomni o stanowisku Kongresu w tej sprawie.

Kopacz pogratulowała wielkiej pracy, jaką Kongres wykonuje na rzecz Polski równościowej i sprawiedliwej.

Jak podkreśliła, to zasługa Kongresu Kobiet, że przygotowując listy wyborcze, partie muszą przestrzegać kwot i umieścić na listach przynajmniej 35 proc. kobiet. „Dziękuję wam za to” – powiedziała. Poinformowała, że na listach PO jest 43 proc. kobiet. Dodała, że przynajmniej jedna kobieta znajdzie się w każdej pierwszej trójce na listach PO, a co najmniej dwie - w pierwszej piątce.

Zaznaczyła, że w żadnym rządzie do tej pory nie było tylu kobiet co w jej gabinecie, w jej rządzie, po raz pierwszy w historii, kobieta jest szefem MSW. Zwróciła też uwagę, że nigdy do tej pory nie wprowadzono tylu rozwiązań ułatwiających łączenie pracy z życiem rodzinnym.

„Istotą mojego myślenia o prawach kobiet jest przekonanie, że to one mają wybór i to one mają podejmować decyzje co do swojego życia. I te ich wybory nie mogą być wymuszone ani sytuacją ekonomiczną, ani też fałszywie rozumianymi normami kulturowymi" - mówiła.

„Jeśli wybór kobiety jest wolny i niewymuszony, to szanuję go zarówno wtedy, kiedy oznacza poświęcenie się rodzinie, jak i wtedy, gdy oznacza karierę zawodową. Istota dla mnie nie jest treść wyboru, ale fakt, że ten wybór jest wolny. Dajmy kobietom wolny wybór” - dodała.

Premier podziękowała również za wsparcie Kongresu w innych ważnych i budzących emocje kwestiach.

„Nie mogę nie wspomnieć, że naszą wielką wspólną zasługą, bo wiem, że był to również priorytet Kongresu Kobiet, było uchwalenie konwencji antyprzemocowej i ustawowa regulacja zapłodnienia in vitro. Za to też wam dziękuję” - powiedziała. „Trochę spraw zostało załatwionych, ale wiele jeszcze przed nami” - podkreśliła.

„Wiecie, że nie było łatwo, wiecie że kobietom w polityce też nie jest łatwo. A to właśnie kobiety w Polsce, zarówno w życiu publicznym, jak i w rodzinie, muszą brać na siebie największy ciężar. I zawsze dają radę!” – przekonywała Kopacz.

„Chciałabym, żeby Kongres Kobiet trwał cały rok, cały rok ten, następny i zawsze” – dodała.

Uczestniczki Kongresu zaśpiewały premier „Sto lat” oraz „Niech jej gwiazdka pomyślności nigdy nie zagaśnie”. Piosenkarki Majka Jeżowska i Anna Jurksztowicz, które śpiewały ze sceny, zmieniły słowa tej popularnej piosenki na: „A kto na Ewę nie zagłosuje, niech go piorun trzaśnie”.

"Zawsze może pani liczyć na nasze wsparcie i na taką gorącą atmosferę" - powiedziała prezeska Stowarzyszenia Kongres Kobiet Dorota Warakomska.

Po krótkim wystąpieniu na Kongresie premier wróciła do Sejmu.

mly/PAP

[fot. PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. KaminskiWasik23102017 23.10.2017

  Jest już projekt ustawy o jawności życia publicznego. Ma zwiększyć transparentność

  Wzmocnienie przejrzystości państwa poprzez m.in. stworzenie jawnego rejestru umów cywilnoprawnych w sektorze publicznym, nowy wzór jawnych i jednakowych dla wszystkich zobowiązanych oświadczeń majątkowych - zakłada przedstawiony w poniedziałek projekt ustawy o jawności życia publicznego

 2. Rodzina 23.10.2017

  Takich słów oczekujemy w Sejmie! "Fundamentem naszej zbiorowości jest rodzina"

  Pełna rodzina najbardziej opłaca się nam jako wspólnocie, dlatego powinniśmy prowadzić politykę, która zachęca do zakładanie rodziny i usuwa instrumenty zniechęcające np. do zawierania związku małżeńskiego - powiedział wiceminister rodziny Bartosz Marczuk podczas kongresu "Europa Christi".

 3. Rezydenci23102017 23.10.2017

  Radziwiłł: zmiany w rezydenturze są potrzebne

  Od dłuższego czasu trwa dyskusja na temat zmian dotyczących rezydentury, rozważane są różne scenariusze; rezydentura powinna być narzędziem motywowania do wybierania specjalności, na które jest zapotrzebowanie - uważa szef MZ Konstanty Radziwiłł.

 4. Warszawapoznanskawiki 23.10.2017

  Poseł PiS zapowiada bezpardonową walkę z reprywatyzacyjnymi oszustami

  Chcemy dokonać kontroli reprywatyzacji kamienic w całej Polsce - powiedział w poniedziałek w Kaliszu, członek komisji weryfikacyjnej ds reprywatyzacji w Warszawie, poseł PiS Jan Mosiński.

 5. DudaSzydloKukiz 23.10.2017

  Duda, Szydło, Kukiz. Tym politykom Polacy ufają najbardziej

  Prezydent Andrzej Duda cieszy się największym (74 proc.) zaufaniem - wynika z sondażu CBOS. Na kolejnych miejscach są: premier Beata Szydło (58 proc.) oraz Paweł Kukiz (55 proc.). Liderami rankingu nieufności są: szef MON Antoni Macierewicz (53 proc.) oraz lider PO Grzegorz Schetyna (49 proc.).

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook