Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Ewa Kopacz na Kongresie Kobiet

11.09.2015

Na listach wyborczych PO jest 43 proc. kandydatek - mówiła w piątek na Kongresie Kobiet premier Ewa Kopacz.

Przypomniała, że wprowadzenie kwot na listach wyborczych to zasługa Kongresu; podziękowała jego organizatorkom za pracę na rzecz sprawiedliwej Polski i poprawy sytuacji Polek.

VII Kongres Kobiet rozpoczął się w piątek rano w Warszawie. Kopacz przyjechała na Kongres na krótko, prosto z Sejmu. Podziękowała za zaproszenie i za atmosferę, która ją przywitała.

„Jadę do was prosto z Sejmu. Dziś rozmawiamy o bardzo ważnych sprawach, o największej katastrofie humanitarnej we współczesnej Europie. Rozmawiamy o emigrantach. I wiecie co mnie najbardziej zaskakuje? Ci, którzy dzisiaj uzurpują sobie prawo do miana jedynych obrońców życia, krzyczą najgłośniej i robią awantury polityczne. To oni dzisiaj mówią: nie chcemy przyjmować. Budzą leki i niepokoje” – mówiła premier.

„Chcę wam podziękować za wasze stanowisko, za stanowisko Kongresu Kobiet w tej sprawie - wyważone, solidarne, humanitarne i odważne” – dodała. Zapowiedziała, że po powrocie do Sejmu wspomni o stanowisku Kongresu w tej sprawie.

Kopacz pogratulowała wielkiej pracy, jaką Kongres wykonuje na rzecz Polski równościowej i sprawiedliwej.

Jak podkreśliła, to zasługa Kongresu Kobiet, że przygotowując listy wyborcze, partie muszą przestrzegać kwot i umieścić na listach przynajmniej 35 proc. kobiet. „Dziękuję wam za to” – powiedziała. Poinformowała, że na listach PO jest 43 proc. kobiet. Dodała, że przynajmniej jedna kobieta znajdzie się w każdej pierwszej trójce na listach PO, a co najmniej dwie - w pierwszej piątce.

Zaznaczyła, że w żadnym rządzie do tej pory nie było tylu kobiet co w jej gabinecie, w jej rządzie, po raz pierwszy w historii, kobieta jest szefem MSW. Zwróciła też uwagę, że nigdy do tej pory nie wprowadzono tylu rozwiązań ułatwiających łączenie pracy z życiem rodzinnym.

„Istotą mojego myślenia o prawach kobiet jest przekonanie, że to one mają wybór i to one mają podejmować decyzje co do swojego życia. I te ich wybory nie mogą być wymuszone ani sytuacją ekonomiczną, ani też fałszywie rozumianymi normami kulturowymi" - mówiła.

„Jeśli wybór kobiety jest wolny i niewymuszony, to szanuję go zarówno wtedy, kiedy oznacza poświęcenie się rodzinie, jak i wtedy, gdy oznacza karierę zawodową. Istota dla mnie nie jest treść wyboru, ale fakt, że ten wybór jest wolny. Dajmy kobietom wolny wybór” - dodała.

Premier podziękowała również za wsparcie Kongresu w innych ważnych i budzących emocje kwestiach.

„Nie mogę nie wspomnieć, że naszą wielką wspólną zasługą, bo wiem, że był to również priorytet Kongresu Kobiet, było uchwalenie konwencji antyprzemocowej i ustawowa regulacja zapłodnienia in vitro. Za to też wam dziękuję” - powiedziała. „Trochę spraw zostało załatwionych, ale wiele jeszcze przed nami” - podkreśliła.

„Wiecie, że nie było łatwo, wiecie że kobietom w polityce też nie jest łatwo. A to właśnie kobiety w Polsce, zarówno w życiu publicznym, jak i w rodzinie, muszą brać na siebie największy ciężar. I zawsze dają radę!” – przekonywała Kopacz.

„Chciałabym, żeby Kongres Kobiet trwał cały rok, cały rok ten, następny i zawsze” – dodała.

Uczestniczki Kongresu zaśpiewały premier „Sto lat” oraz „Niech jej gwiazdka pomyślności nigdy nie zagaśnie”. Piosenkarki Majka Jeżowska i Anna Jurksztowicz, które śpiewały ze sceny, zmieniły słowa tej popularnej piosenki na: „A kto na Ewę nie zagłosuje, niech go piorun trzaśnie”.

"Zawsze może pani liczyć na nasze wsparcie i na taką gorącą atmosferę" - powiedziała prezeska Stowarzyszenia Kongres Kobiet Dorota Warakomska.

Po krótkim wystąpieniu na Kongresie premier wróciła do Sejmu.

mly/PAP

[fot. PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. warsaw-8821121280 22.03.2017

  Spotkanie Duda-Macierewicz 31 marca

  "22 marca br. szef BBN minister Paweł Soloch w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy zaprosił na spotkanie ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza”.

 2. mid-17322021 22.03.2017

  Była prezes UOKiK przed komisją ds. Amber Gold

  Przykro mi, że klienci Amber Gold zostali poszkodowani, ale nie czuję się winna, bo w oparciu o ówczesną wiedzę i instrumenty, jakimi dysponowaliśmy, zrobiliśmy to, co uważaliśmy, że możemy zrobić - mówiła b. prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel w środę przed komisją śledczą.

 3. mid-17321059 22.03.2017

  Prezydent: Ważna rola demokracji lokalnej

  „Decentralizacja państwa, przekazanie części władzy publicznej „w dół”, w ręce samorządowych wspólnot, stanowi jeden z istotniejszych elementów polskich przemian”.

 4. mid-17322030 22.03.2017

  IPN wznowił pracę na Cmentarzu Rakowickim

  Na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie specjaliści z IPN i Instytutu Ekspertyz Sądowych prowadzą w środę oględziny szczątków odnalezionych przez badaczy z Fundacji Niezłomni. Dopiero po dalszych badaniach będzie wiadomo, czy udało się odnaleźć miejsce pochówku żołnierzy antykomunistycznego podziemia.

 5. pretty 22.03.2017

  B. doradca Tuska nt. 10/04: Nie można mówić o rozdzieleniu wizyt

  Wojciech D. - ówczesny doradca premiera Donalda Tuska, dziś pracownik gabinetu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza - zeznał, że zajmował się polityką historyczną rządu, której częścią były m.in. obchody 70-lecia Zbrodni Katyńskiej.

 6. mid-17320129 22.03.2017

  Bochenek: Nie ma konfliktu w obozie władzy

  Rzecznik rządu stwierdził, że gdy obserwuje, co się dzieje w mediach i przestrzeni publicznej, to widzi "burzę w szklance wody".

 7. smol88 22.03.2017

  PK bada zawiadomienie ministra obrony

  Zawiadomienie ministra obrony narodowej ws. podejrzenia zdrady dyplomatycznej przy wyjaśnianiu okoliczności katastrofy smoleńskiej trafiło do zespołu Prokuratury Krajowej, który bada okoliczności katastrofy - poinformowała PK.

 8. CHAD211216054t586be242m800x6f60d4d2 22.03.2017

  Prezydent chce prowadzić dialog z szefem MON

  Prezydent Andrzej Duda nie ma przekonania, że minister obrony narodowej Antoni Macierewicz powinien odejść - powiedział dyrektor prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski, odnosząc się do korespondencji prezydenta do szefa MON m.in. w sprawie braku obsady ataszatów wojskowych.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook