Jedynie prawda jest ciekawa

Europosłowie w obronie TV Trwam

10.01.2012

List do Komisji Europejskiej w sprawie nieprzyznania przez KRRiT Telewizji Trwam koncesji na multipleksie cyfrowym wystosowała grupa posłów do Parlamentu Europejskiego z PiS i Solidarnej Polski. Jak poinformował we wtorek w Radiu Maryja europoseł Mirosław Piotrowski, pod listem podpisali się także Ryszard Czarnecki, Tadeusz Cymański, Marek Gróbarczyk, Jacek Kurski, Janusz Wojciechowski i Zbigniew Ziobro.

- Jest to sprawa porozumienia ponad podziałami i tutaj koledzy nie mieli żadnych wątpliwości ani wahań. Sprawa jest ważna i godzi w podstawowe prawa swobód obywatelskich, ale także zahacza o dyskryminację - powiedział Piotrowski.

Dodał, że w piśmie do KE naświetlono problem i zwrócono się opinię w tej sprawie; zapytano m.in. "jakie kroki KE zamierza podjąć w obszarze transparentności cyfryzacji i poszanowania różnych zasad konkurencyjności podmiotów na rynku w Polsce" i zwrócono się "o opinię w sprawie dyskryminowania mediów ze względu na ich katolicki charakter".

Piotrowski powiedział ponadto, że w piśmie odniesiono się do twierdzenia, że Telewizji Trwam nie przyznano miejsca na multipleksie m.in. dlatego, że nie gwarantuje ona powiedzenia finansowego przedsięwzięcia. To - powiedział europoseł - nie jest zgodne z prawdą, gdyż Telewizja Trwam takie zabezpieczenie posiada. Niepokój budzi fakt, że koncesję na nadawanie w systemie cyfrowym otrzymały stacje posiadające o wiele mniejsze aktywa finansowe niż Telewizja Trwam - dodał.

Prezes Fundacji Lux Veritatis (która jest właścicielem Telewizji Trwam) o. Tadeusz Rydzyk w wywiadzie dla poniedziałkowego "Naszego Dziennika" powiedział, że KRRiT przyznała koncesje podmiotom, które były w nieporównanie gorszej sytuacji finansowej. - Dla przykładu, jeden z podmiotów miał zerowe aktywa, a my mieliśmy 25 mln zł. Pokazuje to, jakie są proporcje. Wiem, że niektóre stacje były na minusie i też otrzymały miejsce na multipleksie. Wiem, że w przypadku innych stacji KRRiT nie przeszkadzały braki formalne - powiedział redemptorysta.

W piśmie do KE - jak powiedział Piotrowski - zaznaczono ponadto, że Telewizja Trwam od wielu lat ma stałą widownię i oglądają ją setki tysięcy ludzi, a decyzja KRRiT sprzeczna jest z poszanowaniem podstawowych wartości UE, do których należy m.in. zasada niedyskryminacji ze względu na poglądy religijne.

- Oczekujemy, że w ciągu kilku tygodni otrzymany pisemną odpowiedź. Spodziewany się, że pismo trafi do pani komisarz Neellie Kroes, która odpowiada za agendy cyfrowe. Natomiast nie jest też wykluczone, że zainteresują się tym również inni komisarze, np. do spraw sprawiedliwości i praw podstawowych, a także być może komisarz ds. konkurencji - powiedział Piotrowski.

Z kolei członek KRRiT Krzysztof Luft pytany o szczegóły odmowy koncesji dla TV Trwam na multipleksie cyfrowym powiedział PAP w weekend, że telewizja ta nie gwarantuje powodzenia finansowego tego przedsięwzięcia.

- Multipleks cyfrowy od częstotliwości analogowej różni się tym, że w jednym paśmie częstotliwości umieszcza się do ośmiu programów. Nadawcy tych programów muszą ponieść koszty tego przedsięwzięcia i jeżeli chociaż jeden z nich nie daje całkowitej gwarancji, że jest w stanie ten ciężar udźwignąć, to wówczas stwarza zagrożenie dla powodzenia funkcjonowania całego multipleksu - tłumaczył.

Jednocześnie Luft podkreślił, że przejście na nadawanie cyfrowe w najmniejszy sposób nie zmienia TV Trwam, która i tak dzisiaj nie jest nadawcą analogowym, ale - jak dziesiątki innych nadawców - rozprowadzana jest i będzie przez satelitę i w sieciach kablowych.

Multipleks jest kombinacją sygnału kilku programów telewizyjnych oraz różnych usług dodatkowych, przesyłanych w jednym kanale częstotliwości. Operator multipleksu odbiera programy i usługi od nadawców, łączy je i przesyła do odbiorców. Na multipleksie może zostać umieszczonych siedem - osiem programów telewizyjnych w standardowej jakości obrazu.

PAP
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. duda180102018 18.01.2018

  Historyczne przemówienie. Andrzej Duda wystąpił przed Radą Bezpieczeństwa ONZ

  - Nie tylko agresja, ale próby budowania agresywnych zdolności stanowią naruszenie międzynarodowych norm - powiedział prezydent Andrzej Duda w Nowym Jorku.

 2. Sejm06122017 18.01.2018

  To jest pogrom. PiS z trzykrotnie większym poparciem niż PO

  Gdyby wybory odbyły się w styczniu, na PiS zagłosowałoby 44 proc. osób deklarujących udział w głosowaniu, PO uzyskałaby 15 proc. poparcia, do Sejmu weszłyby też Nowoczesna (6 proc.) i Kukiz'15 (5 proc.) - wynika z sondażu CBOS przeprowadzonego po rekonstrukcji rządu Mateusza Morawieckiego

 3. 1270lekarzzuj 18.01.2018

  Lekarz nie chciał obsługiwać ludzi z PiS. Po awanturze medialnej zmienił zdanie

  Swoją "akcję" uważa teraz za niezrozumiany dowcip i zaleca wszystkim więcej dystansu do rzeczywistości. Słynny w ostatnich dniach lekarz przekonuje, że nigdy nie odmówił pomocy żadnemu pacjentowi

 4. DudaTrump 18.01.2018

  Duda podziękował Trumpowi: Musimy kontynuować zwalczanie tego zjawiska

  Prezydent Andrzej Duda podziękował na Twitterze Donaldowi Trumpowi za demaskowanie zjawiska fake news. To reakcja na przyznanie przez prezydenta USA nagród dla mediów w tej kategorii

 5. Kaczynski18012018 18.01.2018

  Kaczyński: nie zmieniamy stanowiska ws. reparacji

  Nie zmieniamy stanowiska w sprawie reparacji - oświadczył prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński

 6. wellmanpiekara18012018 18.01.2018

  Szokujący wyrok. Jacek Piekara ma zapłacić pół miliona złotych za wpis w internecie

  W październiku 2016 roku na Twitterze Piekara zasugerował, iż Wellman nie grozi aborcja.

 7. mirzec-policja 18.01.2018

  Brudziński: rewolucja w polskiej policji będzie postępowała

  Kolejny posterunek wraca na policyjną mapę Polski. To już 72 jednostka przywrócona przez rząd Zjednoczonej Prawicy.

 8. Pieczynski 18.01.2018

  Mówił że "oberwał za poglądy", tymczasem napastnik był chory psychicznie. Nowe fakty w sprawie pobicia Pieczyńskiego

  Aktor zdążył już oskarżyć o atak polską nietolerancyjność. - Z naszych ustaleń wynika, że choroba agresywnego mężczyzny objawia się w panicznym strachu przed osobami w czerwonych kurtkach - ujawnił portal wpolityce.pl

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook