Jedynie prawda jest ciekawa


Europosłowie PiS: UE nie zajmuje się ważnymi dla wspólnoty sprawami

13.10.2017

UE nie zajmuje się ważnymi sprawami, jak zamach na integralność terytorialną Hiszpanii, czy nowe przepisy we Francji dot. bezpieczeństwa wewnętrznego - ocenił Karol Karski (PiS). Z kolei Ryszard Czarnecki (PiS) stwierdził, że są w Polsce politycy, którzy inicjują ataki wobec własnego kraju.

Karski mówił na piątkowej konferencji prasowej w Sejmie, że Unia Europejska nie zajmuje się najważniejszymi sprawami dla wspólnoty. Europoseł wymieniał w tym kontekście m.in. Brexit i - jak mówił - zamach na integralność terytorialną Hiszpanii. Reakcje instytucji unijnych ws. sytuacji w Hiszpanii w związku z referendum w Katalonii, nazwał "opóźnionymi".

Odniósł się też do sprawy zmian legislacyjnych we Francji. Na początku października Zgromadzenie Narodowe, izba niższa francuskiego parlamentu, przyjęło projekt ustawy mającej wzmocnić bezpieczeństwo wewnętrzne i walkę z terroryzmem. Dzięki niej wielokrotnie przedłużany stan wyjątkowy będzie zniesiony 1 listopada. 

Ustawa wzmacnia uprawnienia władz administracyjnych: ministra spraw wewnętrznych i prefektur, szczególnie jeśli chodzi o aresztowania i przeszukiwania pomieszczeń. Ponadto władze administracyjne mogą nakazać zamknięcie miejsca kultu, gdy uznają, że "działania, które mają tam miejsce, prowokują do dyskryminacji, nienawiści, przemocy czy popełnienia aktów terroryzmu we Francji lub za granicą". Rozszerza ponadto zakres kontroli tożsamości na granicach.

Ustawę, "bardzo pożyteczną" według rządu, prawica krytykuje jako "zbyt miękką" i "zachętę do terroryzmu", a lewica - jako "zabijającą wolność". Zdaniem opozycji spowoduje ona "formę stałego stanu wyjątkowego w kraju".

Karski mówił, że zgodnie z nowymi przepisami, normalne we Francji będą: przeszukania w domach bez nakazu sądu, podsłuchy, możliwość zatrzymywania ludzi bez nakazu sądu czy brak możliwości demonstrowania bez zgody sądu. Europoseł PiS stwierdził, że "to daleko idące naruszenia standardów demokratycznych i praw człowieka", którymi UE się nie zajmuje.

Z kolei Czarnecki, wiceszef Parlamentu Europejskiego, odniósł się do kwestii rezolucji ws. praworządności, w niektórych krajach Europy, w tym w Polsce, przyjętej w środę przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy. Wezwano w niej pięć krajów do podjęcia działań w kierunku przywrócenia rządów prawa. Autorem wniosku i sprawozdawcą projektu rezolucji był niemiecki poseł Bernd Fabritius (CSU), wiceszef komisji prawnej i praw człowieka Zgromadzenia Parlamentarnego RE.

Czarnecki powiedział, że to Bernd Fabritius był inicjatorem w PE debaty dotyczącej praworządności w Polsce i zaznaczył, jest on też szefem Związku Wypędzonych.

"Chciałbym pogratulować tym wszystkim, którzy w Polsce tworzą totalną opozycję, bo jak mają takiego partnera w postaci szefa Związku Wypędzonych, to dobrze, żeby polska opinia publiczna o tym wiedziała, że politycy z Nowoczesnej czy z Platformy (...) idą pod rękę z szefem Związku Wypędzonych. Gratulujemy takiego politycznego mariażu" - powiedział. Dodał, że "intencje totalnej opozycji, która zgadza się na taki mariaż są oczywiste".

Czarnecki powiedział też, że w listopadzie odbędzie się kolejna debata w PE dotycząca Polski. Dodał, że tym razem z inicjatywą wystąpiło Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy, z którym - jak mówił - od 2016 roku współpracuje Nowoczesna. "Warto o tym wiedzieć, że są politycy w Polsce, którzy występują, inicjują oskarżenia wobec własnego kraju, własnego państwa" - powiedział.

(PAP)

Autor: Grzegorz Bruszewski

fot. PAP/Tomasz Gzell

 

Warto poczytać

 1. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 2. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 3. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

 4. duda08032018 20.07.2018

  Prezydent zapowiedział 2-dniowe referendum ws. zmian w Konstytucji

  Prezydent RP Andrzej Duda na piątkowej konferencji zapowiedział dwudniowe referendum dotyczące zmian w konstytucji, które ma się odbyć w dniach 10-11 listopada

 5. 1270zamkniete3opaze 20.07.2018

  Odrażająca manipulacja polskojęzycznej niemieckiej gazety

  To już wyższy poziom manipulacji. Dziennikarze „Gazety Wrocławskiej” z należącej do niemieckiego koncernu grupy Polska Press udowodnili, że im nie jest wszystko jedno. Kto według nich odpowiada za plagę sinic i pozamykane polskie plaże? Wiadomo – PiS

 6. mieszkowski-20072018 20.07.2018

  Polska kadra była słaba, bo brakowało jej graczy z Aryki oraz Azji? Przemówienie posła Nowoczesnej podbija sieć

  Przyczyn słabości polskiej reprezentacji na mundialu w Rosji doszukiwał się każdy, od piłkarskiego eksperta po zwykłego, niedzielnego kibica. W rolę krytyka, na sejmowej mównicy, wcielił się również poseł Nowoczesnej, Krzysztof Mieszkowski

 7. sasin-gersdorf-20072018 20.07.2018

  Sasin w mocnych słowach o Gersdorf: Jest emerytką, czy się jej to podoba, czy też nie

  Dotychczasowa I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf jest dzisiaj emerytką i powinna korzystać z wolnego czasu - powiedział w piątek w "Sygnałach dnia" w PR3 szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin

 8. protest-20072018 20.07.2018

  Akt wandalizmu w trakcie protestu. Jego uczestnicy domagają się "sądu ostatecznego"

  "Czas na sąd ostateczny" - taki napis wykonany sprayem umieścili w nocy z czwartku na piątek na elewacji budynku sejmowego protestujący pod gmachem parlamentu

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook