Jedynie prawda jest ciekawa


Europosłowie PiS: UE nie zajmuje się ważnymi dla wspólnoty sprawami

13.10.2017

UE nie zajmuje się ważnymi sprawami, jak zamach na integralność terytorialną Hiszpanii, czy nowe przepisy we Francji dot. bezpieczeństwa wewnętrznego - ocenił Karol Karski (PiS). Z kolei Ryszard Czarnecki (PiS) stwierdził, że są w Polsce politycy, którzy inicjują ataki wobec własnego kraju.

Karski mówił na piątkowej konferencji prasowej w Sejmie, że Unia Europejska nie zajmuje się najważniejszymi sprawami dla wspólnoty. Europoseł wymieniał w tym kontekście m.in. Brexit i - jak mówił - zamach na integralność terytorialną Hiszpanii. Reakcje instytucji unijnych ws. sytuacji w Hiszpanii w związku z referendum w Katalonii, nazwał "opóźnionymi".

Odniósł się też do sprawy zmian legislacyjnych we Francji. Na początku października Zgromadzenie Narodowe, izba niższa francuskiego parlamentu, przyjęło projekt ustawy mającej wzmocnić bezpieczeństwo wewnętrzne i walkę z terroryzmem. Dzięki niej wielokrotnie przedłużany stan wyjątkowy będzie zniesiony 1 listopada. 

Ustawa wzmacnia uprawnienia władz administracyjnych: ministra spraw wewnętrznych i prefektur, szczególnie jeśli chodzi o aresztowania i przeszukiwania pomieszczeń. Ponadto władze administracyjne mogą nakazać zamknięcie miejsca kultu, gdy uznają, że "działania, które mają tam miejsce, prowokują do dyskryminacji, nienawiści, przemocy czy popełnienia aktów terroryzmu we Francji lub za granicą". Rozszerza ponadto zakres kontroli tożsamości na granicach.

Ustawę, "bardzo pożyteczną" według rządu, prawica krytykuje jako "zbyt miękką" i "zachętę do terroryzmu", a lewica - jako "zabijającą wolność". Zdaniem opozycji spowoduje ona "formę stałego stanu wyjątkowego w kraju".

Karski mówił, że zgodnie z nowymi przepisami, normalne we Francji będą: przeszukania w domach bez nakazu sądu, podsłuchy, możliwość zatrzymywania ludzi bez nakazu sądu czy brak możliwości demonstrowania bez zgody sądu. Europoseł PiS stwierdził, że "to daleko idące naruszenia standardów demokratycznych i praw człowieka", którymi UE się nie zajmuje.

Z kolei Czarnecki, wiceszef Parlamentu Europejskiego, odniósł się do kwestii rezolucji ws. praworządności, w niektórych krajach Europy, w tym w Polsce, przyjętej w środę przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy. Wezwano w niej pięć krajów do podjęcia działań w kierunku przywrócenia rządów prawa. Autorem wniosku i sprawozdawcą projektu rezolucji był niemiecki poseł Bernd Fabritius (CSU), wiceszef komisji prawnej i praw człowieka Zgromadzenia Parlamentarnego RE.

Czarnecki powiedział, że to Bernd Fabritius był inicjatorem w PE debaty dotyczącej praworządności w Polsce i zaznaczył, jest on też szefem Związku Wypędzonych.

"Chciałbym pogratulować tym wszystkim, którzy w Polsce tworzą totalną opozycję, bo jak mają takiego partnera w postaci szefa Związku Wypędzonych, to dobrze, żeby polska opinia publiczna o tym wiedziała, że politycy z Nowoczesnej czy z Platformy (...) idą pod rękę z szefem Związku Wypędzonych. Gratulujemy takiego politycznego mariażu" - powiedział. Dodał, że "intencje totalnej opozycji, która zgadza się na taki mariaż są oczywiste".

Czarnecki powiedział też, że w listopadzie odbędzie się kolejna debata w PE dotycząca Polski. Dodał, że tym razem z inicjatywą wystąpiło Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy, z którym - jak mówił - od 2016 roku współpracuje Nowoczesna. "Warto o tym wiedzieć, że są politycy w Polsce, którzy występują, inicjują oskarżenia wobec własnego kraju, własnego państwa" - powiedział.

(PAP)

Autor: Grzegorz Bruszewski

fot. PAP/Tomasz Gzell

 

Warto poczytać

 1. 1270andrzejdudaetiop 25.04.2018

  Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

  Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

 2. 1270policjaprow 24.04.2018

  Policyjna prowokacja - przechodnie pomagali pijanym kierowcom

  Dwie na cztery osoby zdecydowały się pomóc pijanemu kierowcy wyjechać z parkingu podczas policyjnej prowokacji, przeprowadzonej we wtorek w Katowicach. W jednym przypadku reakcja była bierna, a tylko w jednym - prawidłowa.

 3. 1270popieluszko50 24.04.2018

  Prezydent wręczył bratu bł. ks. Popiełuszki i jego żonie medal za 50 lat pożycia małżeńskiego

  Brat błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, Józef i jego żona Alfreda, odebrali we wtorek w Pałacu Prezydenckim z rąk prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy medale za długoletnie pożycie małżeńskie.

 4. 1270rafalskaaaa 24.04.2018

  Podpisano porozumienie ws. wsparcia osób niepełnosprawnych

  To sukces środowisk osób niepełnosprawnych; widzę tu dobrą wolę, że rząd chce spełnić niektóre postulaty - oceniła podpisanie porozumienia rządu i części środowisk osób niepełnosprawnych Ewa Krawczyk z Fundacji Pomóż Innym.

 5. Chrzanowskawiki 24.04.2018

  Polska będzie miała kolejną błogosławioną. Była współpracowniczką Karola Wojtyły

  W sobotę w Krakowie-Łagiewnikach odbędzie się beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej. To postać, która wspaniale wpisuje się w obchody stulecia odzyskania niepodległości i czterdziestolecia wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża - podkreśla metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski

 6. Lichocka22042018 24.04.2018

  Lichocka o Terlikowskim: Pajac zupełny

  - Zachował się jak hałaśliwy pajac w tej sprawie i nie będę wobec niego używać taryfy ulgowej po tym co napisał - tak posłanka PiS skomentowała słowa Terlikowskiego na temat jej wypowiedzi dotyczącej aborcji

 7. sejm22042018 24.04.2018

  Masażyści wejdą do Sejmu

  Do dyspozycji protestujących osób niepełnosprawnych na czas wizyty masażystów w Sejmie zostanie udostępniony pokój dziennikarski na pierwszym piętrze, nieopodal miejsca protestu - poinformował dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook