Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

ENA podejrzanego o zabójstwo dziennikarza

26.06.2015

Sąd Okręgowy w Płocku wydał Europejski Nakaz Aresztowania Bartosza Nowickiego, podejrzanego o zabójstwo dziennikarza z Mławy (Mazowieckie) Łukasza Masiaka.

Sąd Okręgowy w Płocku na wniosek prokuratury zdecydował o wydaniu Europejskiego Nakazu Aresztowania 29-letniego Bartosza Nowickiego, podejrzanego o zabójstwo dziennikarza z Mławy (Mazowieckie) Łukasza Masiaka. Nowicki ścigany jest na terenie kraju listem gończym.

Jak poinformowała w piątek PAP rzeczniczka płockiego Sądu Okręgowego Iwona Wiśniewska-Bartoszewska, decyzja o wydaniu ENA wynika z podejrzenia, że podejrzany o zabójstwo dziennikarza ukrywa się i przebywa za granicą.

„Spełnione zostały przesłanki do wydania ENA, ponieważ jest prawdopodobne, że podejrzany o zbrodnię zabójstwa ukrywa się i w tym celu zbiegł za granicę” - powiedziała PAP Wiśniewska-Bartoszewska.

Do zabójstwa 32-letniego Łukasza Masiaka doszło w nocy z 13 na 14 czerwca w toalecie kręgielni w jednym z nocnych lokali w Mławie. Śledztwo w tej sprawie zabójstwa prowadzi Prokuratura Rejonowa w Mławie. Śledczy wydali wcześniej postanowienie o przedstawieniu Bartoszowi Nowickiemu zarzutu zabójstwa. Dotyczy on „działania z zamiarem ewentualnego pozbawienia życia”.

Śledczy zamierzają wystąpić do Komendy Głównej Policji o wszczęcie międzynarodowych poszukiwań Bartosza Nowickiego, czyli także poza krajami strefy Schengen, które obejmuje ENA. Według nieoficjalnych informacji PAP, podejrzany o zabójstwo dziennikarza z Mławy przebywał wcześniej w Niemczech.

Ze wstępnych ustaleń, w tym z przeprowadzonej sekcji zwłok Łukasza Masiaka wynika, że został on kopnięty w lewą część głowy, „co skutkowało powstaniem krwiaka oraz niewydolnością krążeniowo-oddechową i w efekcie zgonem” dziennikarza.

Według prokuratury Bartosz Nowicki, będąc osobą wysportowaną, znającą się na sztukach walki, powinien zdawać sobie sprawę, że jego działanie może przynieść śmiertelny skutek. W ramach śledztwa w sprawie zabójstwa Łukasza Masiaka śledczy ustalają nadal szczegóły, dotyczące motywu. Nie wykluczają żadnej z wersji, w tym także powodów obejmujących pracę zawodową dziennikarza.

Zgodnie z art. 148 Kodeksu karnego, kto zabija człowieka - podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od 8 lat, karze 25 lat więzienia albo karze dożywocia.

Do zabójstwa Łukasza Masiak doszło ok. godz. 2 w nocy z soboty na niedzielę, z 13 na 14 czerwca, w toalecie kręgielni w jednym z nocnych lokali w Mławie. Dziennikarz oraz mężczyzna obecnie podejrzany o jego zabójstwo spędzali w tym lokalu czas w dwóch oddzielnych grupach.

Według nieoficjalnych informacji PAP policja zabezpieczyła m.in. zapisy monitoringu, z którego wynika, że dziennikarz wszedł do łazienki wraz z poszukiwanym obecnie mężczyzną, którego znał - natomiast z łazienki wyszedł już sam poszukiwany.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka w wydanym we wtorek stanowisku wezwała organy ścigania „do przeprowadzenia skutecznego śledztwa”, którego celem będzie „dokładne wyjaśnienie” okoliczności zabójstwa Łukasza Masiaka. „Szczególnie ważne jest ustalenie, czy zabójstwo miało związek z działalnością zawodową dziennikarza” - podkreślono w apelu.

Jeszcze w niedzielę Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich zwróciło się w liście otwartym do minister spraw wewnętrznych Teresy Piotrowskiej „z kategorycznym żądaniem przeprowadzenia skutecznego śledztwa” - zarówno w sprawie zabójstwa dziennikarza, jak i „sprawiających wrażenie ewidentnych” zaniechań organów, które powinny zapewnić mu bezpieczeństwo.

Dotychczas w ramach śledztwa, dotyczącego zabójstwa Łukasza Masiaka, przesłuchano 11 świadków. Wśród nich byli m.in. dwaj mężczyźni, których policja zatrzymała do wyjaśnienia. Zostali oni zwolnieni. Na obecnym etapie postępowania udział obu zatrzymanych wcześniej mężczyzn w zabójstwie Łukasza Masiaka został wykluczony. Nie sformułowano wobec nich żadnych zarzutów. Obecnie mają status świadka.

Odnosząc się do publikacji mediów na temat wcześniejszych gróźb wobec Łukasza Masiaka oraz jego pobicia, policja podała wcześniej, że dziennikarz złożył dwa zawiadomienia, dotyczące takich zdarzeń: napaści - w styczniu 2014 r. oraz przesłania na jego adres nekrologu - w grudniu 2014 r.

Nie udało się ustalić sprawców tych czynów. Według rzeczniczki mazowieckiej policji Łukasz Masiak „sygnalizował, że oba zdarzenia, ze stycznia i grudnia 2014 r., mogą mieć związek z tym, że publikował informacje, które mogły się komuś nie podobać”, ale „nie był w stanie sprecyzować, kto to mógłby być”. Wspominał m.in. o swych tekstach, dotyczących jednego z wypadków drogowych na terenie Mławy. Dziennikarz zeznawał także, iż nie miał żadnych wrogów ani problemów życiowych, których wynikiem mogły być napad i anonim z nekrologiem.

„Tygodnik Gazeta Mławska” informował po zabójstwie Łukasza Masiaka, że do pierwszego napadu na dziennikarza doszło w połowie stycznia 2014 r., gdy w okolicy domu dziennikarza zamaskowany sprawca użył gazu i go pobił. Według gazety Łukasz Masiak opisywał to zdarzenie tak: „To na pewno nie był napad na tle rabunkowym. Miałem przy sobie aparat, dokumenty i telefon. To była osoba, która na mnie czekała. Nic do mnie nie mówiła. Na pewno chodziło o zamieszczanie tekstów na portalu. Innej możliwości nie widzę”.

W relacji tej Łukasz M. zaznaczył, że domyśla się, „o jakie teksty chodziło”. „Domyślam się, kto mógł stać za tym pobiciem, ale nie mogę tego ujawnić. To jest sprawa dla policji” – opisywał zdarzenie dziennikarz, cytowany przez „Tygodnik Gazeta Mławska”.

Według mławskich mediów Łukasz Masiak pracował początkowo w „Głosie Mławy”, a w 2010 r. założył własny portal naszamlawa.pl Był żonaty, miał dwoje dzieci. Pogrzeb dziennikarza odbył się w Mławie 20 czerwca. Portal, który prowadził dziennikarz, został wystawiony na sprzedaż.

PAP/es

fot.policja.gov.pl
Słowa kluczowe:

Płock

,

działalnosć sądów

Warto poczytać

 1. DSC05982 27.10.2016

  KBW może zmienić wygląd kart do głosowania

  Biuro zapowiedziało w tej sprawie konsultacje społeczne, które są odpowiedzią na postulaty organizacji pozarządowych.

 2. 15af60213ee946c08cb7ff3554813008 27.10.2016

  Magierowski chwali nowy projekt ws. TK

  "Pan prezydent ma nadzieję, że TK już wkrótce będzie mógł pracować normalnie, w oderwaniu do tych bieżących sporów politycznych”.

 3. pred-st 27.10.2016

  Relacje polsko- senegalskie mają się zacieśnić

  Polski prezydent przypomniał, że w 2015 r. Senegal otworzył w Warszawie ambasadę, a Polska - w Dakarze w 2016 roku, co - jak zaznaczył - potwierdziło intensyfikację relacji politycznych i przekłada się na relacje gospodarcze między państwami.

 4. mid-16a25083 27.10.2016

  Kukiz'15 chce odrzucenia CETA przez Sejm

  "Kukiz'15 będzie domagał się odrzucenia tej ratyfikacji, co spowoduje, że umowa CETA padnie w Europie” - powiedział Stanisław Tyszka.

 5. 9720b50ff85a4b35acac3a7a523431d4 27.10.2016

  Ratusz składa zawiadomienia ws. reprywatyzacji

  "Składamy doniesienia wszędzie tam, gdzie pojawiają się wątpliwości".

 6. tk-stefefe 27.10.2016

  Władze o nowej ustawie o TK

  Beata Szydło i Patryk Jaki o projekcie nowej ustawy, którym zajmuje się Sejm.

 7. mid-16a27048 27.10.2016

  Szydło o CETA: "To nie jest umowa naszych marzeń"

  "Zadbaliśmy, by umowa UE-Kanada gwarantowała polskie interesy bardziej, niż dotąd umowy Polska-Kanada" - podkreśliła premier.

 8. c3c 27.10.2016

  Owsiak skazany za zniesławienie Matki Kurki

  Sąd Rejonowy w Złotoryi uznał, że szef WOŚP zniesławił i znieważył znanego blogera.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook