Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Emocje Kopacz w Sejmie: "Nie straszcie Polaków!"

16.09.2015

Sprawdź, jak wyglądała sejmowa debata na temat imigrantów! Szefowa rządu ostro zaatakowała opozycję.

Jeśli odwracamy się od tych, którzy potrzebują pomocy, to moralnie i mentalnie wypisujemy się ze wspólnoty unijnej!

— mówiła premier Ewa Kopacz, otwierając debatę sejmową poświęconą problemu przyjęcia imigrantów.

Dzisiejszy dzień będzie wyjątkowy. Dziś cała Europa obserwuje, co się dzieje w polskim parlamencie. Kiedy mówimy o największym kryzysie humanitarnym w Europie od powstania Unii Europejskiej, debata wymaga powagi i merytoryki

— mówiła Kopacz.

Szefowa Platformy zapewniła, że przyjeżdżający do Polski będą weryfikowani przez polskie służby. Narzekała też, że szefowie opozycji nie przyszli na spotkanie z nią w KPRM.

Spotkałam się tylko i wyłącznie z odmową, a media mogły zaobserwować puste krzesła byłych premierów i szefów opozycji. To smutne, że nie potrafimy o tych ważnych sprawach dla tysięcy ludzi rozmawiać bez emocji i bez polityki. Dlatego też chciałam zwrócić się do Was: zapomnijmy przez chwilę, że jest kampania wyborcza. Świadomi tego, że jesteśmy w UE, w tej wielkiej wspólnocie, pamiętajmy, że bycie w tej wspólnocie zobowiązuje

— podkreślała Kopacz.

Szefowa rządu stawiała przed parlamentarzystami prosty wybór:

Jeśli odwracamy się od tych, którzy potrzebują pomocy, to moralnie i mentalnie wypisujemy się z tej wspólnoty. Nie jesteśmy w Niemczech, gdzie jest 800 tys. uchodźców, nie jesteśmy we Włoszech czy na Węgrzech, ale w Polsce, gdzie nie tak dawno zdecydowaliśmy, że przyjmiemy 200 Syryjczyków, chrześcijan. 80 już wyjechało

— mówiła Kopacz.

Przypominała też, że w Polsce mieliśmy do czynienia z przyjęciem wielu Czeczenów.

Zaobserwowaliście terrorystów na każdym rogu ulicy? Zaobserwowaliście nagły spadek zatrudnienia? Odnotowaliście sytuacje, które zagrażałyby bezpieczeństwu Polaków? Pytam Was - czy stać nas na gest solidarności w stosunku do tych, którzy uciekają ze swojego kraju tylko dlatego, że boją się utracić zdrowie lub życie?! Czy 40-milionowy naród stać na gest solidarności?!

Kopacz mówiła też o niskim wskaźniku imigracji w Polsce.

Nie musimy stawiać murów i zasieków na naszych granicach, nasze granice są bezpieczne. Musimy realizować kompleksowy plan, który przedstawiamy na forum spotkań. (…) Mówimy o warunkach - te warunki to przede wszystkim kontrola tego, co będzie się działo z rozdziałem tych, którzy będą przyjeżdżać. Jesteśmy po tej lepszej stronie świata, dzisiaj my, Europa, będziemy wiarygodnym miejscem, do którego będą przypływać, by się schronić

— oceniła.

Szefowa rządu zwróciła się przy tym do „tych, którzy mienią się obrońcami życia”, by stanęli w jego obronie w kwestii imigrantów. Kopacz podkreślała też konieczność „bardzo solidnego” rozdzielenia imigrantów ekonomicznych od uchodźców.

To też uszczelnienie granic. Możemy być przykładem - codziennie na naszą granicę z Ukrainą przyjeżdżają autobusy i pociągi i nie ma zalewu imigrantów w Polsce. (…) Problem uchodźców nie skończy się z dniem 25 października, będzie trwał przez lata

— mówiła Kopacz.

Sugerowała przy tym, że solidarność dziś wobec imigrantów z południa opłaci się nam, gdy zza naszej wschodniej Ukrainy dojdzie do napływu imigrantów.

Nie straszcie Polaków, że zaleje nas masa uchodźców, którzy będą zabierać nam pracę i będą niebezpieczni dla Polaków! (…) Macie odwagę powiedzieć, że nie chcecie przyjmować imigrantów? To powiedzcie to swoim wyborcom? Chcecie? To powiedzcie. My jako Platforma chcemy iść środkiem

— irytowała się Kopacz.

Warto poczytać

 1. prezespisjkaczynski 22.01.2017

  Prezes PiS: Dwukadencyjność ma ograniczyć układy

  "Struktura przygotowująca wybory samorządowe musi być dynamiczna" – mówił Jarosław Kaczyński do działaczy PiS w Opolu.

 2. mid-epa05740012 22.01.2017

  Spotkanie Duda-Trump możliwe wiosną w Brukseli

  "Niewykluczone, że pierwsze takie spotkanie będzie miało miejsce w Brukseli wiosną tego roku podczas nadzwyczajnego szczytu NATO”.

 3. 221117 22.01.2017

  Kaczyński: Chętnie przyjmę pomoc Trumpa

  - Chętnie przyjąłbym pomoc Donalda Trumpa w sprowadzeniu wraku Tupolewa z Rosji, ale ja zawsze uważałem, że w tej sprawie musimy liczyć przed wszystkim na siebie - powiedział prezes PiS.

 4. amerykanskaciezarowkapiaski 22.01.2017

  Wypadek amerykańskiej ciężarówki wojskowej

  "Kierowca ciężarówki przewożącej amunicję treningową do czołgów M-1 Abrams nie dostosował prędkości do panujących warunków drogowych”.

 5. CHAD100615131t557972d5m800x637f0189 22.01.2017

  Szczerski na początku lutego uda się do Waszyngtonu

  - Z początkiem lutego w imieniu prezydenta jadę do Waszyngtonu - poinformował w niedzielę prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

 6. mid-17120104 22.01.2017

  Szydło: Prognozy na 2017 r. są bardzo obiecujące

  - Te prognozy, które są, są bardzo obiecujące. Od drugiego kwartału dynamika będzie jeszcze lepsza – powiedziała premier Beata Szydło.

 7. board-16666441280 21.01.2017

  MEN przedstawia projekt planów nauczania

  W IV klasie rozpocznie się nauczanie przedmiotowe. Uczniowie będą mieli m.in.: język polski, język obcy nowożytny, matematykę, informatykę, historię i przyrodę.

 8. dwnld1161634114tkalita 21.01.2017

  Tomasz Kalita spoczął na Powązkach

  „Z jego niepospolitymi umiejętnościami był wielką nadzieją polskiej lewicy, ale przede wszystkim polskiej polityki".

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook