Jedynie prawda jest ciekawa


Emeryci bez dodatków pielęgnacyjnych

30.03.2012

Po 75. roku życia ludzie zostaną bez dodatków pielęgnacyjnych. PO planuje ich obcięcie. W zamian proponuje niepełnosprawnym seniorom specjalne bony, którymi zapłacą za opiekę. Zanim je dostaną, czekają ich kolejki u lekarzy orzeczników - pisze "Gazeta Polska Codziennie".

Obecnie każda osoba, która ukończyła 75. rok życia, otrzymuje co miesiąc trochę ponad 190 zł brutto. Jest to dodatek pielęgnacyjny. Niestety, niebawem się to skończy.

Parlamentarzyści PO planują bowiem zastąpienie dodatku specjalnymi bonami, którymi można będzie płacić za usługi pielęgnacyjne. A to oznacza likwidację dotychczasowego świadczenia.

Hanna Czechowska ma 72 lata, liczyła na dodatek. Teraz załamuje ręce. – Po rewaloryzacji dostaję 1298 zł emerytury, po opłaceniu mieszkania i wykupieniu leków starcza na bardziej niż skromne utrzymanie – wylicza. – Dodatek pielęgnacyjny mogłabym przeznaczyć na leki.

Senator Mieczysław Augustyn z PO, który kieruje specjalnym zespołem przygotowującym pakiet zmian ustaw o pomocy społecznej, przekonuje, że chodzi o to, by było… lepiej.

– Zależy nam, aby wsparcie trafiało do najbardziej potrzebujących – zapewnia. Wyjaśnia założenia projektu: – Każdy emeryt, który chciałby się ubiegać o dodatek pielęgnacyjny, musiałby uzyskać zaświadczenie o stopniu niepełnosprawności. Projekt przewiduje, że będą trzy stopnie niepełnosprawności. O tym, który z nich dostanie osoba niepełnosprawna, zadecyduje specjalny orzecznik.

A co z kolejkami do komisji? Senator Augustyn nie widzi problemu. Twierdzi, że powiatowe zespoły orzekania o niepełnosprawności dadzą sobie radę.

Senator stara się uspokoić emerytów. Twierdzi, że ci, którzy już otrzymują dodatki, nie stracą ich, natomiast na świadczenie nie będą mogli liczyć ci, którzy w czasie wejścia nowych przepisów w życie nie skończyli 75 lat.

Pani Czechowska nie wierzy, że poprawi to sytuację najbardziej potrzebujących. – Patrzę na to, co się dzieje, na starszych ludzi chodzących po śmietnikach, na to, co robi rząd Donalda Tuska, i chce mi się wyć – mówi.

niezalezna.pl/"Gazeta Polska Codziennie"
[fot.sxc.hu]
CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook