Jedynie prawda jest ciekawa

Emeryci bez dodatków pielęgnacyjnych

30.03.2012

Po 75. roku życia ludzie zostaną bez dodatków pielęgnacyjnych. PO planuje ich obcięcie. W zamian proponuje niepełnosprawnym seniorom specjalne bony, którymi zapłacą za opiekę. Zanim je dostaną, czekają ich kolejki u lekarzy orzeczników - pisze "Gazeta Polska Codziennie".

Obecnie każda osoba, która ukończyła 75. rok życia, otrzymuje co miesiąc trochę ponad 190 zł brutto. Jest to dodatek pielęgnacyjny. Niestety, niebawem się to skończy.

Parlamentarzyści PO planują bowiem zastąpienie dodatku specjalnymi bonami, którymi można będzie płacić za usługi pielęgnacyjne. A to oznacza likwidację dotychczasowego świadczenia.

Hanna Czechowska ma 72 lata, liczyła na dodatek. Teraz załamuje ręce. – Po rewaloryzacji dostaję 1298 zł emerytury, po opłaceniu mieszkania i wykupieniu leków starcza na bardziej niż skromne utrzymanie – wylicza. – Dodatek pielęgnacyjny mogłabym przeznaczyć na leki.

Senator Mieczysław Augustyn z PO, który kieruje specjalnym zespołem przygotowującym pakiet zmian ustaw o pomocy społecznej, przekonuje, że chodzi o to, by było… lepiej.

– Zależy nam, aby wsparcie trafiało do najbardziej potrzebujących – zapewnia. Wyjaśnia założenia projektu: – Każdy emeryt, który chciałby się ubiegać o dodatek pielęgnacyjny, musiałby uzyskać zaświadczenie o stopniu niepełnosprawności. Projekt przewiduje, że będą trzy stopnie niepełnosprawności. O tym, który z nich dostanie osoba niepełnosprawna, zadecyduje specjalny orzecznik.

A co z kolejkami do komisji? Senator Augustyn nie widzi problemu. Twierdzi, że powiatowe zespoły orzekania o niepełnosprawności dadzą sobie radę.

Senator stara się uspokoić emerytów. Twierdzi, że ci, którzy już otrzymują dodatki, nie stracą ich, natomiast na świadczenie nie będą mogli liczyć ci, którzy w czasie wejścia nowych przepisów w życie nie skończyli 75 lat.

Pani Czechowska nie wierzy, że poprawi to sytuację najbardziej potrzebujących. – Patrzę na to, co się dzieje, na starszych ludzi chodzących po śmietnikach, na to, co robi rząd Donalda Tuska, i chce mi się wyć – mówi.

niezalezna.pl/"Gazeta Polska Codziennie"
[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. gdansk127022092017 22.09.2017

  Ogromna kasa dla mediów z gdańskiego ratusza. Kto zarabia najwięcej?

  Od początku stycznia do połowy września br. Gdańsk wydał w mediach ponad 400 tysięcy złotych. Lista beneficjentów jest krótka. To głównie Agora, Trojmiasto.pl i Polska Press. Z wydawców radiowych najbardziej uprzywilejowany jest Eurozet (m. in. Radio Zet i Antyradio), a także grupa RMF.

 2. waszczykowski22092017 22.09.2017

  Szef MSZ zakończył wizytę w USA. Zaprosił do Polski amerykańskiego sekretarza stanu

  - Szef MSZ Witold Waszczykowski zakończył tygodniową wizytę w USA, podczas której m.in. towarzyszył prezydentowi Andrzejowi Dudzie w 72. Sesji Zgromadzenia ONZ. Minister zaprosił do złożenia wizyty w Polsce amerykańskiego sekretarza stanu Rexa Tillersona.

 3. Duda22092017 22.09.2017

  Najnowszy sondaż miażdży opozycję! Ogromne zaufanie dla Prezydenta i Premier

  Prezydent Andrzej Duda cieszy się największym (74 proc.) zaufaniem społecznym - wynika z sondażu CBOS. Na kolejnych miejscach są: premier Beata Szydło (57 proc.) i Paweł Kukiz (51 proc.).

 4. OrbanSzydlo22092017 22.09.2017

  Orban w Warszawie: z Polską należy rozmawiać z szacunkiem

  - To nie jest tylko błąd polityczny, niegodne, ale to brak szacunku. Uważam, że z Polską należy rozmawiać z szacunkiem. Tak, jak jest napisane w traktacie - tak o obecnej sytuacji Polski w UE powiedział Orban po rozmowie z Premier Beatą Szydło

 5. Sad 22.09.2017

  Kampania "Sprawiedliwe sądy" przynosi skutek? Nie przerwą kary skazanemu za pedofilię

  Wrocławski sąd odwołał przerwę w odbywaniu kary mężczyźnie skazanemu za pedofilię, który jest chory na stwardnienie rozsiane. 27-latek będzie odbywał karę pozbawienia wolności w areszcie śledczym w Gdański, gdzie będzie miał zapewnioną opiekę medyczną.

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook