Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Elżbieta Rafalska: ”To historyczny program”

09.02.2016

Sejm we wtorek rozpoczął prace nad projektem ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci wprowadzającym program "Rodzina 500 plus", dzięki któremu rodziny otrzymają 500 zł na drugie i kolejne dziecko, a w mniej zamożnych rodzinach również na pierwsze. Wypłaty świadczeń mają ruszyć w kwietniu.

„Program 500 plus to absolutnie historyczny projekt, który ma przełamać kryzys demograficzny”  - mówiła we wtorek w Sejmie minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. 

Podała, że po wprowadzeniu programu wydatki na rodzinę wyniosą ok. 3 proc. PKB.

"Ten projekt jest realizacją naszych obietnic wyborczych, ale przede wszystkim dowodem solidaryzmu z polskim rodzinami, przejawem troski o dobrostan polskich dzieci i chęci przełamania kryzysu demograficznego. Na taki projekt czeka się latami" - powiedziała Rafalska. Wskazała, że Polska ma "zastraszający" wskaźnik dzietności. 


„Zajmujemy pod tym względem 216 miejsce na świecie na 224 kraje świata. Od 1997 r. wskaźnik dzietności przyjmuje wartości charakteryzujące zjawisko tzw. niskiej dzietności. W 2014 r. wyniósł on 1,29 - oznacza to, że jako naród wymieramy” - poinformowała minister Elżbieta Rafalska.

Elżbieta Rafalska wskazała,że ten problem jest bardzo poważny.

„Jeśli nic z tym nie zrobimy, to będzie gorzej niż przewiduje GUS, a wskazuje on, że w 2050 r. będzie nas niespełna 34 mln" - mówiła.

Szefowa MRPiPS podkreśliła, że po wprowadzeniu programu wydatki na rodzinę "będą oscylować" w granicach 3 proc. PKB rocznie. 


"Wystarczy powiedzieć, że obecnie na politykę rodzinną wydajemy 2 proc. PKB" - dodała.

Stwierdziła, że Polacy chcą mieć zdecydowanie więcej dzieci niż obecnie posiadają. 


"Zależy nam na czasie, bo w dorosłość wchodzą jeszcze liczne roczniki urodzone w latach 80. i na początku 90. Musimy zrobić wszystko, by przekonać ich, by mieli dzieci" - kontynuowała.

Szefowa MRPiPS podziękowała klubom za wszystkie uwagi zgłaszane do projektu w trakcie debaty.


"Mówiąc o projekcie, że jest on czysto socjalny, stawiacie Państwo zarzut, że jest stosowane kryterium i równocześnie proponujecie wprowadzenie drugiego kryterium (górnego, dla najbogatszych), co powoduje, że ten projekt robi się całkowicie socjalny" - powiedziała Rafalska, odnosząc się do zarzutów klubu Nowoczesnej.


Zwróciła się do posłów, by zastanowili się nad tym, jak będą głosować, a klub Nowoczesnej poprosiła o rozważenie, czy projekt ten rzeczywiście powinien być odrzucony w pierwszym czytaniu  o co wnioskował.


Podkreśliła, że kryterium dochodowe zaproponowane w projekcie przy świadczeniach dla pierwszego dziecka jest znacząco wyższe od stosowanego choćby w pomocy społecznej. Dzięki temu jak zaznaczyła będzie mogło z niego korzystać więcej rodzin niż z pomocy społecznej.


Rafalska krytycznie oceniła propozycję wprowadzenia kryterium dochodowego dla najbogatszych rodzin. Podkreśliła, że rząd docenia wysiłki pracujących rodziców. Odniosła się też do postulatów, że świadczenie wychowawcze powinno być przyznawane już na pierwsze dziecko. 

"Jest oczywiste, że gdyby były możliwości finansowe budżetu, gdybyśmy byli tak bogatym krajem, dzisiaj Prawo i Sprawiedliwość pierwsze powiedziałoby: płaćmy na każde polskie dziecko i nawet płaćmy do zakończenia nauki" - mówiła minister rodziny Elżbieta Rafalska.

Zaznaczyła jednocześnie, że dotychczas nie było porównywalnego świadczenia dla rodzin. Minister nie zgodziła się z zarzutem, że rozwiązania zaproponowane w projekcie dyskryminują osoby samotnie wychowujące dziecko. 

"Wszystkie badania wskazują, że najbardziej zagrożone ubóstwem są rodziny wielodzietne (...) oraz rodziny z dzieckiem niepełnosprawnym" - stwierdziła. 

Przypomniała też, że samotni rodzice mogą liczyć na inne preferencje, m.in. pierwszeństwo w przyjęciu dziecka do żłobka i przedszkola oraz świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Odnosząc się do wypowiedzi Sławomira Neumana z PO, który mówił, że 500 plus to program dla wybranych i oszustwo wyborcze, zarzuciła mu hipokryzję.

"Osiem lat byłam w parlamencie i stawałam na mównicy i wiele razy mówiłam na temat polityki społecznej, polityki rodzinnej i wszystko spływało po was jak woda po kaczce. Byliście obojętni totalnie" - powiedziała Rafalska. 

"Pamiętam jak premier Donald Tusk powiedział, że Platforma ma swój program cywilizacyjny i jaki to był program? Budowania orlików, które w części są puste. (...) To był wasz program cywilizacyjny”- przypomniała wszystkim minister rodziny, pracy i polityki społecznej.


Elżbieta Rafalska, zasugerowała, że PO nic nie robiła dla polskich rodzin.

„Nasz program jest programem dla rodziny, od urodzenia do 18 roku życia. Przyznajcie, że nie wpadliście na to" - podkreśliła.


Wskazała m.in. na świadczenia rodzinne, które są ograniczone kryterium dochodowym.

„Dzisiaj wynosi ono 674 zł, przez wiele lat do 2012 r. było całkowicie zamrożone” - powiedziała Elżbieta Rafalska. 

Zwróciła uwagę, że w kolejnych latach z systemu świadczeń wypadało z tego powodu setki tysięcy dzieci.

"Przez okres waszych rządów wypadło z tego systemu prawie 2 mln dzieci. Tak wyglądała wasza polityka rodzina" - powiedziała Rafalska.

Zaznaczyła, że PiS jako opozycja zawsze popierał rozwiązania prospołeczne i politykę rodzinną.


"Chciałabym, żeby było podobnie. (...) Zawsze mogliście liczyć na nasz głos, na nasze poparcie, bo to, co było dobre dla ludzi, co było dobre dla polskich rodzin - zawsze my nasz guzik przy głosowaniach przyciskaliśmy” - podsumowała minister Rafalska.

Zwróciła się do posłów, by zastanowili się nad tym, jak będą głosować, a klub Nowoczesnej poprosiła o rozważenie, czy projekt ten rzeczywiście powinien być odrzucony w pierwszym czytaniu.

Projekt wprowadzający projekt 500 plus zakłada, że świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na drugie i kolejne dziecko otrzyma każda rodzina, bez względu na dochody. W przypadku rodzin z jednym dzieckiem trzeba będzie spełnić kryterium dochodowe - 800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 zł w przypadku dzieci z niepełnosprawnością. Świadczenie będzie wypłacane do ukończenia przez dziecko 18 lat.


Świadczenie wychowawcze ma wypłacać urząd miasta, gminy, ośrodek pomocy społecznej lub centra do realizacji świadczeń socjalnych. Wniosek będzie trzeba składać raz w roku, w miejscu zamieszkania.


Według MRPiPS z programu skorzysta 2,7 mln rodzin, które mają ponad 3,7 mln dzieci.


K.R/PAP
[Fot.PAP/Jacek Turczyk] 

Warto poczytać

 1. kmiec-stef 19.02.2017

  Uroczystości pogrzebowe Heleny Kmieć

  Polska wolontariuszka misyjna, zamordowana w styczniu w Boliwii, zostanie pochowana w Libiążu. O godz. 15 w kościele św. Barbary rozpoczęła się msza św., podczas której kazanie wygłosi ks. prałat Franciszek Ślusarczyk, kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

 2. pozar-stef 19.02.2017

  Trzy ofiary śmiertelne w wyniku pożaru koło Kętrzyna

  Strażacy otrzymali zgłoszenie o pożarze wielorodzinnego budynku ok. godz. 5 rano w niedzielę, płonął dach i poddasze użytkowe murowanego domu

 3. mid-17218018 19.02.2017

  Szef MON: Silna armia w sprawiedliwej Polsce

  „Dziś wojsko polskie przejmuje ich tradycję, wartości, świadczy o tym, że jest kontynuacją Żołnierzy Niezłomnych, którzy nigdy się nie poddali”.

 4. tusek-stef 19.02.2017

  Nie będzie nakazu aresztowania dla Tuska?

  "Nie ma zamiarów wystawienie Europejskiego Nakazu Aresztowania Donalda Tuska" - powiedział w niedzielę wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

 5. kszczerskiworonicza17 19.02.2017

  Szczerski: Jesteśmy przygotowani na presję

  „I nie łudzimy się, że żyjemy w idyllicznym świecie bez zagrożeń, żyjemy w świecie pełnym niestabilności. Po to jest prezydent i po to on dba o polskie bezpieczeństwo”.

 6. jaki 19.02.2017

  Jaki: Unia nie może nas upokarzać

  Wiceminister sprawiedliwości o słowach Timmermansa.

 7. smig-stef 19.02.2017

  Będzie kolejny przetarg na śmigłowce

  "Będą następne postępowania na śmigłowce stricte transportowe, to będzie oddzielne postępowanie" - poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej Bartosz Kownacki w audycji "Śniadanie w Radiu Zet"

 8. kodemgo 18.02.2017

  KOD z opozycją manifestowali w Łodzi

  Protestujący w wystąpieniach odnosili się przede wszystkim do proponowanych przez PiS zmian w ordynacji wyborczej.

CS140fotMINI

Czas Stefczyka 140/2017

PDF (4,49 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook