Jedynie prawda jest ciekawa


Rodzice mają już dość

20.09.2011

Coraz częściej okazuje się, że czesne za żłobki i przedszkola prywatne nie różnią się wysokością opłat od państwowych - mówi portalowi Stefczyk.info Tomasz Elbanowski, prezes Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców.

Tomasz Elbanowski, prezes Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców: 

W wielu gminach w Polsce władze podniosły opłaty za żłobki i przedszkola. Samorządy zrzucają na rodziców koszty zinstytucjonalizowanej opieki nad dziećmi. To pośredni efekt ustawy żłobkowej (o opiece nad dziećmi do lat 3) oraz nowelizacji ustawy oświatowej, zmieniającej sposób naliczania opłat za przedszkola. Podwyżki sięgają niekiedy 100 procent. Coraz częściej okazuje się, że czesne za żłobki i przedszkola prywatne nie różnią się wysokością opłat od państwowych.

Kto jest temu winien? Na pewno rząd obarcza samorządy kolejnymi zadaniami, nie dając na ich realizację środków. I tak jest właśnie w sferze edukacji najmłodszych. Władza podwyższa pensję nauczycielom, ale to samorządy mają te podwyżki realizować. Z kolei gminy nie tylko nie mają środków, ale często też ochoty inwestować w edukację, czy politykę prorodzinną. Wręcz przeciwnie, sięgają coraz głębiej do kieszeni rodziców. Decyzje władz nie tylko obniżają jakość opieki nad naszymi dziećmi, ale po prostu dezorganizują nam życie. Jak można spokojnie pracować, jeśli nie możemy zapewnić w tym czasie dobrej opieki naszym dzieciom?

Rodzice ponoszą duże ciężary fiskalne oraz koszty związane z wychowywaniem dzieci, a są dziś jedną z najbardziej dyskryminowanych grup społecznych w kraju. To zdumiewające, przecież my wychowujemy nowe pokolenie Polaków, i nowych podatników. Działania władz są więc bardzo krótkowzroczną i głupią polityką. Społeczeństwa, które oszczędzają na dzieciach piłują gałąź, na której siedzą. Edukacja nie ma przynosić bieżącego dochodu. To inwestycja w kapitał ludzki.

Problemów związanych z opieką i edukacją dzieci nagromadziło się w ostatnim czasie wiele – wdrażana na siłę i za śmieszne pieniądze reforma obniżenia wieku szkolnego, podwyżki w przedszkolach i żłobkach. Stąd akcja Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców, w ramach której zebraliśmy 350 tys. podpisów pod ustawą znoszącą obowiązek szkolny dla 6-latków, oraz sprzeciw wobec podwyżek w przedszkolach i żłobkach. Protesty w tej sprawie odbywają się lokalnie, w wielu miastach w Polsce, rodzice organizują się w Warszawie i Szczecinie, a nawet prowadzą strajk okupacyjny w Biskupcu. Jako podatnicy i jako rodzice mamy już dość. Ostatnie podwyżki przelały czarę goryczy.

Not. saż

[PAP/Grzegorz Jakubowski]

Warto poczytać

 1. 1270szydlowa 22.03.2018

  Beata Szydło o nagrodach dla ministrów PiS: opozycja urządza hucpę

  Ministrowie i wiceministrowie w rządzie PiS otrzymywali nagrody za ciężką, uczciwą pracę i te pieniądze się im po prostu należały - oświadczyła w czwartek w Sejmie b. premier Beata Szydło. Dodała, że dzięki pracy członków rządu, wszyscy Polacy mogą cieszyć się z rozwoju Polski.

 2. 1270preczzkomuna 22.03.2018

  Dawni opozycjoniści pozwani za pomalowanie sierpa i młota na pomniku

  Miejska instytucja pozwała do sądu dwóch byłych opozycjonistów z czasów PRL, którzy w 2016 roku pomalowali farbą sierp i młot na olsztyńskim pomniku wdzięczności Armii Czerwonej w proteście przeciwko dalszemu tolerowaniu symboli komunistycznych.

 3. 1270bodnarr 22.03.2018

  Rzecznik Praw Obywatelskich: możliwość aborcji ograniczona przez powoływanie się przez lekarzy na klauzulę sumienia.

  Ograniczona możliwości wykonania w niektórych rejonach Polski legalnego zabiegu przerwania ciąży, nierzetelna edukacja seksualna, brak pełnego dostępu do środków antykoncepcyjnych, powszechne stosowanie cesarskiego cięcia - to, zdaniem RPO, problemy wymagające pilnego rozwiązania.

 4. 1270dudaand 22.03.2018

  Prezydent chce, by jak najszybciej zająć się projektem ustawy o wsparciu kredytobiorców

  Wolą prezydenta jest, by posłowie jak najszybciej zajęli się projektem o wsparciu kredytobiorców w trudnej sytuacji - mówił podczas czwartkowego posiedzenia podkomisji ds. ustaw frankowych zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

 5. poznan23032018 22.03.2018

  Caritas przekazał ponad 240 tysięcy złotych dla poszkodowanych w wyniku katastrofy kamienicy

  Pieniądze dla poszkodowanych na konto Caritas Archidiecezji Poznańskiej przekazało ponad 1500 osób.

 6. 1270auschwitz 22.03.2018

  Skandaliczne zachowanie Izraelczyka. Znieważył pomnik w Auschwitz. Nowe fakty

  Dochodzenie w sprawie Izraelczyka podejrzanego o znieważenie pomnika w byłym KL Auschwitz

 7. aborcja22032018 22.03.2018

  "Nie ma stanowiska rządu w sprawie obywatelskiego projektu dotyczącego aborcji"

  Projekt "Zatrzymaj aborcję" to inicjatywa obywatelska, nie ma obecnie do niego stanowiska rządu.

 8. 1270mieszkanieplus 22.03.2018

  Mieszkanie plus: ponad 2 tys. lokali w budowie, kolejne 25 tys. w przygotowaniu

  W ramach programu Mieszkanie plus w budowie jest ponad 2 tys. lokali, kolejne 25 tys. w przygotowaniu. Pierwsi lokatorzy mają wprowadzić się do mieszkań w II kwartale 2018 roku - wynika z danych BGK Nieruchomości.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook