Jedynie prawda jest ciekawa

Rodzice mają już dość

20.09.2011

Coraz częściej okazuje się, że czesne za żłobki i przedszkola prywatne nie różnią się wysokością opłat od państwowych - mówi portalowi Stefczyk.info Tomasz Elbanowski, prezes Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców.

Tomasz Elbanowski, prezes Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców: 

W wielu gminach w Polsce władze podniosły opłaty za żłobki i przedszkola. Samorządy zrzucają na rodziców koszty zinstytucjonalizowanej opieki nad dziećmi. To pośredni efekt ustawy żłobkowej (o opiece nad dziećmi do lat 3) oraz nowelizacji ustawy oświatowej, zmieniającej sposób naliczania opłat za przedszkola. Podwyżki sięgają niekiedy 100 procent. Coraz częściej okazuje się, że czesne za żłobki i przedszkola prywatne nie różnią się wysokością opłat od państwowych.

Kto jest temu winien? Na pewno rząd obarcza samorządy kolejnymi zadaniami, nie dając na ich realizację środków. I tak jest właśnie w sferze edukacji najmłodszych. Władza podwyższa pensję nauczycielom, ale to samorządy mają te podwyżki realizować. Z kolei gminy nie tylko nie mają środków, ale często też ochoty inwestować w edukację, czy politykę prorodzinną. Wręcz przeciwnie, sięgają coraz głębiej do kieszeni rodziców. Decyzje władz nie tylko obniżają jakość opieki nad naszymi dziećmi, ale po prostu dezorganizują nam życie. Jak można spokojnie pracować, jeśli nie możemy zapewnić w tym czasie dobrej opieki naszym dzieciom?

Rodzice ponoszą duże ciężary fiskalne oraz koszty związane z wychowywaniem dzieci, a są dziś jedną z najbardziej dyskryminowanych grup społecznych w kraju. To zdumiewające, przecież my wychowujemy nowe pokolenie Polaków, i nowych podatników. Działania władz są więc bardzo krótkowzroczną i głupią polityką. Społeczeństwa, które oszczędzają na dzieciach piłują gałąź, na której siedzą. Edukacja nie ma przynosić bieżącego dochodu. To inwestycja w kapitał ludzki.

Problemów związanych z opieką i edukacją dzieci nagromadziło się w ostatnim czasie wiele – wdrażana na siłę i za śmieszne pieniądze reforma obniżenia wieku szkolnego, podwyżki w przedszkolach i żłobkach. Stąd akcja Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców, w ramach której zebraliśmy 350 tys. podpisów pod ustawą znoszącą obowiązek szkolny dla 6-latków, oraz sprzeciw wobec podwyżek w przedszkolach i żłobkach. Protesty w tej sprawie odbywają się lokalnie, w wielu miastach w Polsce, rodzice organizują się w Warszawie i Szczecinie, a nawet prowadzą strajk okupacyjny w Biskupcu. Jako podatnicy i jako rodzice mamy już dość. Ostatnie podwyżki przelały czarę goryczy.

Not. saż

[PAP/Grzegorz Jakubowski]
CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook