Jedynie prawda jest ciekawa

Rodzice mają już dość

20.09.2011

Coraz częściej okazuje się, że czesne za żłobki i przedszkola prywatne nie różnią się wysokością opłat od państwowych - mówi portalowi Stefczyk.info Tomasz Elbanowski, prezes Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców.

Tomasz Elbanowski, prezes Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców: 

W wielu gminach w Polsce władze podniosły opłaty za żłobki i przedszkola. Samorządy zrzucają na rodziców koszty zinstytucjonalizowanej opieki nad dziećmi. To pośredni efekt ustawy żłobkowej (o opiece nad dziećmi do lat 3) oraz nowelizacji ustawy oświatowej, zmieniającej sposób naliczania opłat za przedszkola. Podwyżki sięgają niekiedy 100 procent. Coraz częściej okazuje się, że czesne za żłobki i przedszkola prywatne nie różnią się wysokością opłat od państwowych.

Kto jest temu winien? Na pewno rząd obarcza samorządy kolejnymi zadaniami, nie dając na ich realizację środków. I tak jest właśnie w sferze edukacji najmłodszych. Władza podwyższa pensję nauczycielom, ale to samorządy mają te podwyżki realizować. Z kolei gminy nie tylko nie mają środków, ale często też ochoty inwestować w edukację, czy politykę prorodzinną. Wręcz przeciwnie, sięgają coraz głębiej do kieszeni rodziców. Decyzje władz nie tylko obniżają jakość opieki nad naszymi dziećmi, ale po prostu dezorganizują nam życie. Jak można spokojnie pracować, jeśli nie możemy zapewnić w tym czasie dobrej opieki naszym dzieciom?

Rodzice ponoszą duże ciężary fiskalne oraz koszty związane z wychowywaniem dzieci, a są dziś jedną z najbardziej dyskryminowanych grup społecznych w kraju. To zdumiewające, przecież my wychowujemy nowe pokolenie Polaków, i nowych podatników. Działania władz są więc bardzo krótkowzroczną i głupią polityką. Społeczeństwa, które oszczędzają na dzieciach piłują gałąź, na której siedzą. Edukacja nie ma przynosić bieżącego dochodu. To inwestycja w kapitał ludzki.

Problemów związanych z opieką i edukacją dzieci nagromadziło się w ostatnim czasie wiele – wdrażana na siłę i za śmieszne pieniądze reforma obniżenia wieku szkolnego, podwyżki w przedszkolach i żłobkach. Stąd akcja Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców, w ramach której zebraliśmy 350 tys. podpisów pod ustawą znoszącą obowiązek szkolny dla 6-latków, oraz sprzeciw wobec podwyżek w przedszkolach i żłobkach. Protesty w tej sprawie odbywają się lokalnie, w wielu miastach w Polsce, rodzice organizują się w Warszawie i Szczecinie, a nawet prowadzą strajk okupacyjny w Biskupcu. Jako podatnicy i jako rodzice mamy już dość. Ostatnie podwyżki przelały czarę goryczy.

Not. saż

[PAP/Grzegorz Jakubowski]

Warto poczytać

 1. 1270kempa 14.12.2017

  Policja zatrzymała mężczyznę podejrzewanego o podpalenie biura Kempy

  Dolnośląscy policjanci zatrzymali 40-letniego mężczyznę, który jest podejrzewany o podpalenie biura poselskiego szefowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Beaty Kempy w Sycowie. Do podłożenia ognia doszło w nocy z poniedziałku na wtorek.

 2. 1270amwp 14.12.2017

  Antoni Macierewicz odpowiada Putinowi: Zamiast drwić i oskarżać Polskę, niech pozwoli na wyjaśnienie tragedii smoleńskiej

  Najwyższy czas, żeby władze rosyjskie spojrzały prawdzie w oczy i oddały Polsce bezprawnie przetrzymywany wrak Tu-154M, czarne skrzynki i inne fundamentalne dowody w sprawie katastrofy smoleńskiej - powiedział w czwartek szef MON Antoni Macierewicz.

 3. 1270matteusz 14.12.2017

  Morawiecki: uruchomienie art. 7 traktatu UE wobec Polski byłoby niesprawiedliwe

  Ewentualne uruchomienie art. 7 traktatu unijnego wobec Polski byłoby niesprawiedliwe - powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji w Brukseli. Według niego Europa powinna być Europą suwerennych państw, które mają prawo do reformy sądownictwa.

 4. Caracal352sow-af-mil 14.12.2017

  PiS ostro o poprzedniej władzy: zamierzali kupić śmigłowce stare, drogie i awaryjne

  Nasi poprzednicy zamierzali kupić śmigłowce stare, drogie, całkowicie importowane i - jak się okazuje - awaryjne - powiedział w czwartek w Sejmie poseł PiS Artur Soboń. Posłowie PiS odnieśli się do doniesień medialnych dotyczących francuskich śmigłowców caracal

 5. Strzelecka14122017 14.12.2017

  IPN przeszuka katownię NKWD. Mogą znajdować się tam szczątki pomordowanych Polaków

  IPN, który przejął siedzibę dawnej katowni NKWD i UB na Pradze w Warszawie, podejmie na jej terenie poszukiwania szczątków ofiar zbrodni komunistycznych. To teren budynku przy ul. Strzeleckiej 8, w którego piwnicach mordowano żołnierzy podziemia niepodległościowego

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook