Jedynie prawda jest ciekawa


Rodzice mają już dość

20.09.2011

Coraz częściej okazuje się, że czesne za żłobki i przedszkola prywatne nie różnią się wysokością opłat od państwowych - mówi portalowi Stefczyk.info Tomasz Elbanowski, prezes Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców.

Tomasz Elbanowski, prezes Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców: 

W wielu gminach w Polsce władze podniosły opłaty za żłobki i przedszkola. Samorządy zrzucają na rodziców koszty zinstytucjonalizowanej opieki nad dziećmi. To pośredni efekt ustawy żłobkowej (o opiece nad dziećmi do lat 3) oraz nowelizacji ustawy oświatowej, zmieniającej sposób naliczania opłat za przedszkola. Podwyżki sięgają niekiedy 100 procent. Coraz częściej okazuje się, że czesne za żłobki i przedszkola prywatne nie różnią się wysokością opłat od państwowych.

Kto jest temu winien? Na pewno rząd obarcza samorządy kolejnymi zadaniami, nie dając na ich realizację środków. I tak jest właśnie w sferze edukacji najmłodszych. Władza podwyższa pensję nauczycielom, ale to samorządy mają te podwyżki realizować. Z kolei gminy nie tylko nie mają środków, ale często też ochoty inwestować w edukację, czy politykę prorodzinną. Wręcz przeciwnie, sięgają coraz głębiej do kieszeni rodziców. Decyzje władz nie tylko obniżają jakość opieki nad naszymi dziećmi, ale po prostu dezorganizują nam życie. Jak można spokojnie pracować, jeśli nie możemy zapewnić w tym czasie dobrej opieki naszym dzieciom?

Rodzice ponoszą duże ciężary fiskalne oraz koszty związane z wychowywaniem dzieci, a są dziś jedną z najbardziej dyskryminowanych grup społecznych w kraju. To zdumiewające, przecież my wychowujemy nowe pokolenie Polaków, i nowych podatników. Działania władz są więc bardzo krótkowzroczną i głupią polityką. Społeczeństwa, które oszczędzają na dzieciach piłują gałąź, na której siedzą. Edukacja nie ma przynosić bieżącego dochodu. To inwestycja w kapitał ludzki.

Problemów związanych z opieką i edukacją dzieci nagromadziło się w ostatnim czasie wiele – wdrażana na siłę i za śmieszne pieniądze reforma obniżenia wieku szkolnego, podwyżki w przedszkolach i żłobkach. Stąd akcja Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców, w ramach której zebraliśmy 350 tys. podpisów pod ustawą znoszącą obowiązek szkolny dla 6-latków, oraz sprzeciw wobec podwyżek w przedszkolach i żłobkach. Protesty w tej sprawie odbywają się lokalnie, w wielu miastach w Polsce, rodzice organizują się w Warszawie i Szczecinie, a nawet prowadzą strajk okupacyjny w Biskupcu. Jako podatnicy i jako rodzice mamy już dość. Ostatnie podwyżki przelały czarę goryczy.

Not. saż

[PAP/Grzegorz Jakubowski]

Warto poczytać

 1. orlik170702018 17.07.2018

  „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

  Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

 2. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

 3. akta17072018 17.07.2018

  Wiadomo już kto palił karty do głosowania i akta sądowe. Sprawę wyjaśnia straż pożarna

  Strażak z OSP w Ożarowie Mazowieckim stwierdził w rozmowie z PAP, że ujawnione w Gołaszewie spalone akta i karty do głosowania to nie efekt przestępstwa. Leszek Stachlewski poinformował, że w pustostanie prowadzone były... badania naukowe dotyczące gaszenia pożarów w archiwach sądowych.

 4. pozarstocznia17072018 17.07.2018

  Pożar w centrum Gdańska. Płonie magazyn stoczniowy

  13 zastępów straży gasi pożar, który wybuchł we wtorek około południa w hali zlokalizowanej w centrum Gdańska - na terenach stoczniowych. W płonącym magazynie składowane są m.in. farby. Gdański magistrat zaapelował do mieszkańców o prewencyjne zamknięcie okien.

 5. tk17072018 17.07.2018

  Jest wyrok TK w sprawie prawa łaski. "Prezydent skorzystał ze swoich uprawnień"

  Wtorkowy wyrok TK w sprawie prawa łaski nie jest zaskoczeniem; prezydent Andrzej Duda skorzystał ze swoich konstytucyjnych uprawnień - oceniła rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

 6. 1270bartekbargiela 17.07.2018

  Niesamowita akcja ratunkowa Polaków. Zrobili to pierwsi na świecie!

  O wielkim szczęściu może mówić brytyjski wspinacz Rick Allen, który podczas wspinaczki na Broad Peak uległ poważnemu wypadkowi. Przez kilkadziesiąt godzin z himalaistą nie było żadnego kontaktu, a jego towarzysze myśleli, że zginął. Uratował go polski dron!

 7. parafianowicz17072018 17.07.2018

  Kolejne przesłuchanie w sprawie Amber Gold. Przed komisją były wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz

  We wtorek po godz. 10 zebrała się sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold; jedynym punktem posiedzenia jest przesłuchanie b. wiceministra finansów i Generalnego Inspektora Informacji Finansowej Andrzeja Parafianowicza.

 8. Gersdorf06032018 17.07.2018

  Małgorzata Gersdorf podjęła decyzję w sprawie swojego powrotu do pracy

  Spór o ustawę o Sądzie Najwyższym oraz o odwołanie dotychczasowej Pierwszej Prezes SN Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska podzielił polską społeczność. Zapewne będzie dzielił dalej, a cała sprawa nie przycichnie. Sędzia Gersdorf zamierza wrócić do pracy w poniedziałek

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook