Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Rodzice mają już dość

20.09.2011

Coraz częściej okazuje się, że czesne za żłobki i przedszkola prywatne nie różnią się wysokością opłat od państwowych - mówi portalowi Stefczyk.info Tomasz Elbanowski, prezes Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców.

Tomasz Elbanowski, prezes Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców: 

W wielu gminach w Polsce władze podniosły opłaty za żłobki i przedszkola. Samorządy zrzucają na rodziców koszty zinstytucjonalizowanej opieki nad dziećmi. To pośredni efekt ustawy żłobkowej (o opiece nad dziećmi do lat 3) oraz nowelizacji ustawy oświatowej, zmieniającej sposób naliczania opłat za przedszkola. Podwyżki sięgają niekiedy 100 procent. Coraz częściej okazuje się, że czesne za żłobki i przedszkola prywatne nie różnią się wysokością opłat od państwowych.

Kto jest temu winien? Na pewno rząd obarcza samorządy kolejnymi zadaniami, nie dając na ich realizację środków. I tak jest właśnie w sferze edukacji najmłodszych. Władza podwyższa pensję nauczycielom, ale to samorządy mają te podwyżki realizować. Z kolei gminy nie tylko nie mają środków, ale często też ochoty inwestować w edukację, czy politykę prorodzinną. Wręcz przeciwnie, sięgają coraz głębiej do kieszeni rodziców. Decyzje władz nie tylko obniżają jakość opieki nad naszymi dziećmi, ale po prostu dezorganizują nam życie. Jak można spokojnie pracować, jeśli nie możemy zapewnić w tym czasie dobrej opieki naszym dzieciom?

Rodzice ponoszą duże ciężary fiskalne oraz koszty związane z wychowywaniem dzieci, a są dziś jedną z najbardziej dyskryminowanych grup społecznych w kraju. To zdumiewające, przecież my wychowujemy nowe pokolenie Polaków, i nowych podatników. Działania władz są więc bardzo krótkowzroczną i głupią polityką. Społeczeństwa, które oszczędzają na dzieciach piłują gałąź, na której siedzą. Edukacja nie ma przynosić bieżącego dochodu. To inwestycja w kapitał ludzki.

Problemów związanych z opieką i edukacją dzieci nagromadziło się w ostatnim czasie wiele – wdrażana na siłę i za śmieszne pieniądze reforma obniżenia wieku szkolnego, podwyżki w przedszkolach i żłobkach. Stąd akcja Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców, w ramach której zebraliśmy 350 tys. podpisów pod ustawą znoszącą obowiązek szkolny dla 6-latków, oraz sprzeciw wobec podwyżek w przedszkolach i żłobkach. Protesty w tej sprawie odbywają się lokalnie, w wielu miastach w Polsce, rodzice organizują się w Warszawie i Szczecinie, a nawet prowadzą strajk okupacyjny w Biskupcu. Jako podatnicy i jako rodzice mamy już dość. Ostatnie podwyżki przelały czarę goryczy.

Not. saż

[PAP/Grzegorz Jakubowski]

Warto poczytać

 1. gronkus 17.01.2017

  PiS chce ograniczyć kadencję samorządowców

  Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, iż chciałby aby najbliższe wybory samorządowe w 2018 r. odbyły się według nowych zasad.

 2. Zrzut-ekranu-2017-01-17-o-122242 17.01.2017

  Mazurek: Jesteśmy za leczniczą marihuaną

  "My, jako Prawo i Sprawiedliwość, opowiadamy się za tym, aby lecznicza marihuana była dostępna na receptę w aptekach".

 3. jaru2 17.01.2017

  Grabiec: Kaczyński to wytrawny polityk

  -Pod względem taktyki potrafi zawsze z dużego zamieszania wyjść obronną ręką- stwierdził rzecznik PO.

 4. mid-17117039 17.01.2017

  Premier inauguruje "Rok Nowych Zadań"

  "Nowy rok jest dobrym momentem, aby wyznaczyć nowe kierunki działań" - mówiła premier Beata Szydło podczas konferencji inaugurującej we wtorek akcję „Rok Nowych Zadań”.

 5. kuku2 17.01.2017

  Nie będzie śledztwa przeciwko Rzeplińskiemu

  Sprawa dotyczy wyznaczenie w marcu 2016 r. przez ówczesnego prezesa Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego "niezgodnego z przepisami" składu do zbadania noweli ustawy o TK.

 6. IMG9053 17.01.2017

  Błaszczak: Konsekwentnie wprowadzamy zmiany

  "Postulat dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów jest w programie PiS, a więc konsekwentnie wprowadzimy taką zmianę".

 7. mid-17116041 17.01.2017

  Schetyna: Prezydent przed Trybunał Stanu

  "Prezydent Andrzej Duda powinien stanąć przez Trybunałem Stanu za podpisanie nielegalnie przyjętego budżetu".

 8. 57112016JordaniaMCz43 17.01.2017

  Kanclerz Merkel spotka się z prezydentem Dudą

  " Z kancelarii pani kanclerz Angeli Merkel przyszło zapytanie o możliwość spotkania z prezydentem Dudą" - mówił Krzysztof Szczerski.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook