Jedynie prawda jest ciekawa


Ekspertyzy z czarnych skrzynek to błąd lub...

16.01.2012

Mecenas Rafał Rogalski, pełnomocnik części rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej poznał ekspertyzę biegłych z krakowskiego Instytut Sehna. Jego zdaniem poprzednie odczyty czarnych skrzynek TU-154M były „co najmniej błędem”.

- Myślę, że przede wszystkim jest to opinia procesowa. W przeciwieństwie do opinii, która została przedstawiona komisji Millera przez Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Komendy Głównej Policji, jest to opinia spójna, jasna, mam nieodparte wrażenie, że niesprzeczna zarówno wewnętrznie, jak również z pozostałym zgromadzonym w sprawie materiałem dowodowym - powiedział Rogalski, przypominając, że zarówno raport MAK, jak i komisja Millera w oparciu o opinię z CLK KGP, informowali o obecności gen. Błasika w kokpicie Tu-154M.

- Natomiast jak się okazało Instytut Sehna stwierdził całkowicie inaczej. Z czego to może wynikać? Może to wynikać przede wszystkim z przyczyn subiektywnych i obiektywnych jeżeli chodzi o biegłych. Subiektywnych tzn. słuch, konkretnie czułość i wrażliwość słuchu. Po drugie metodyka, wszelka metodologia, którą stosowali oraz urządzenia. Najwidoczniej zarówno czynniki subiektywny, jak i obiektywne po stronie CLK są całkowicie odmienne od Instytutu Sehna - powiedział Rogalski.

W jego ocenie, w sytuacji takich rozbieżności, mamy do czynienia z błędem, co najmniej błędem. - Czy mamy do czynienia z przestępstwem? Musimy poczekać i przeanalizować, czy rzeczywiście tutaj, w takiej sytuacji, biegły nie miał świadomości co do tego, że wydaje opinię, która w tym zakresie jest fałszywa. Musimy pamiętać o tym, że musimy mieć tego świadomość - stwierdził Rogalski.

Pytany o to komu mogą być postawione zarzuty ws. katastrofy smoleńskiej, odpowiedział, że jest możliwe, iż skierowane zostaną pod wobec funkcjonariuszy BOR, którzy zabezpieczali wizytę prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu. - Jest to możliwe, ale nie wykluczam sytuacji takiej, ze nie skończy się wyłącznie na funkcjonariuszach BOR-u. Co więcej, materiał dowodowy raczej by na to wskazywał - powiedział Rogalski.

RMF FM, mall

[fot. youtube.com]

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook