Jedynie prawda jest ciekawa


Dziwna „współpraca” MSZ z Polonią

13.02.2012

Konsultacje MSZ z Polonią ws. budżetów to fikcja – skarżą się polonijne organizacje. Do jutra mogą one zgłaszać do ministerstwa uwagi dotyczące ich finansowania. Problem w tym, resort swoje propozycje przesłał tuż przed weekendem.

Chodzi o projekt Planu Współpracy z Polonią i Polakami za granicą. Dokument został przekazany do konsultacji organizacjom, które w ciągu ostatnich pięciu lat korzystały z senackich środków na opiekę nad Polonią i Polakami, a także tym, które w Senacie złożyły swoje projekty już na 2012 r.

Resort postanowił skonfrontować plany wydatków z oczekiwaniami organizacji zrzeszającymi naszych rodaków za granicą.

W specjalnym liście rozesłanym wraz z planem MSZ zachęca, aby zgłaszać do niego uwagi, spostrzeżenia i propozycje modyfikacji. Czas – do 14 lutego. Tyle, że wielu adresatów dostało pisma dopiero w ostatni piątek. Skarżą się, że w tak krótkim czasie nie ma szans odnieść się do propozycji ministerstwa.

- To po prostu wygląda na wielką niefrasobliwość, sabotaż albo skandaliczne postępowanie urzędników – ocenił szef Polskiego Towarzystwa Medycznego w Niemczech Bogdan Milek.

MSZ krytykuje również Europejska Unia Wspólnot Polonijnych. Jej przewodniczący Tadeusz Adam Pilat w liście do zrzeszonych organizacji 5-dniowy termin konsultacji nazywa ekstremalnie krótkim.

Resort tłumaczy się kalendarzem powstawania ustawy budżetowej. Departament Współpracy z Polonią MSZ zastrzega, że nie można dopuścić do sytuacji, w której ministerstwo otrzymałoby środki finansowe, a nie byłoby przygotowane do ich racjonalnego wydatkowania.

- Mówienie w tym kontekście o „niefrasobliwości, sabotażu albo skandalicznym postępowaniu urzędników” jest bardzo krzywdzące. Zwracamy uwagę, że nikt nigdy wcześniej nie przedstawiał swoich zamierzeń dotyczących finansowania współpracy z Polonią i Polakami za granicą i nikt nigdy nie konsultował planowanych działań z zainteresowanymi – napisali urzędnicy w liście do PAP.

Obiecują też, że teraz mamy sytuację przejściową, a konsultacje planu na 2013 r. rozpoczną się ze znacznym wyprzedzeniem.

Organizacje polonijne mają też zastrzeżenia do merytorycznej strony projektu planu działania na 2012 r. Przewodniczący Unii Wspólnot Polonijnych zwraca uwagę, że MSZ zignorowało w nim polonijne organizacje międzynarodowe nie przewidując środków na żadne imprezy, zjazdy, kongresy, festiwale i konferencje z udziałem przedstawicieli polonijnych z wielu krajów: - To nas zapędza do naszych krajowych zaścianków i eliminuje rozwój naszej współpracy oraz integrację ruchu polonijnego na kontynentach i na świecie - alarmuje Pilat..

Według przewodniczącego Kongresu Polonii Niemieckiej Wiesława Lewickiego w planie MSZ powinna być uwzględniona Wspólnota Polska, która przez ostatnie lata zajmowała się pomocą w dystrybuowaniu środków dla Polonii. - Nie we wszystkich krajach jest dobrze widziane bezpośrednie finansowanie pewnych projektów przez MSZ, na przykład na Białorusi – zauważa.

Ocenił, że Wspólnota Polska mogłaby być pośrednikiem, przez którego przepływałyby środki w takich sytuacjach.

Szef Wspólnoty Longin Komołowski (po tragicznie zmarłym w Smoleńsku Macieju Płażyńskim) zwraca uwagę, że dobrym przykładem przekazywania środków bezpośrednio przez MSZ Polakom mieszkającym w obcym kraju, jest niedawna inicjatywa wsparcia polskich uczniów na Litwie. Wywołała ona kontrowersje - w tamtejszych mediach pojawił się zarzut, że polskie pieniądze są wykorzystywane do zwabiania dzieci z litewskich do polskich szkół.

Według Komołowskiego działanie przez NGO „wypada chyba zręczniej". Jak mówi, "korci go", żeby poruszyć tę kwestię z resortem spraw zagranicznych, ale wstrzymuje się jeszcze do ostatecznej decyzji parlamentu ws. przekazania pieniędzy na Polonię z Kancelarii Senatu do MSZ.

W tej sprawie trwa spór. Pod koniec stycznia Sejm uchwalił budżet na 2012 r., zgodnie z którym 65,6 mln zł na współpracę z Polonią i Polakami za granicą zostało przeniesione z Kancelarii Senatu do MSZ. Budżet omawiany jest teraz w Senacie. W zeszłym tygodniu senacka Komisja Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą zaproponowała poprawkę przywracającą Senatowi środków na współpracę z Polonią.

Senat zajmie się budżetem w środę.

ruk, PAP

 

Warto poczytać

 1. MajewskiBaranPozniak 17.03.2018

  Gdańsk będzie wspierał... zmianę płci? "Musimy się temu stanowczo sprzeciwić"

  Refundacja przez miasto operacji zmiany płci, czy stworzenie tymczasowych dokumentów dla osób przechodzących taką operację - takie rekomendacje w Modelu na rzecz Równego Traktowania wzbudziły protesty środowisk związanych z Koalicją dla Gdańska

 2. Duda16032018 16.03.2018

  Kontrowersyjne słowa Prezydenta. Co miał na myśli mówiąc o "niemieckim uznaniu"?

  Szef MSZ Niemiec Heiko Maas wyraził uznanie za moją interwencję w proces legislacyjny ustaw dot. wymiaru sprawiedliwości; przekazałem mu, że jestem ostatnią osobą, która chciałaby ograniczenia niezawisłości sędziowskiej - powiedział prezydent Andrzej Duda portalowi 300polityka.pl

 3. sad05032018 16.03.2018

  Nadzwyczajna kasta broni się jak może. Sędziemu oskarżonemu o kradzież... złagodzono wyrok!

  Karę obniżenia wynagrodzenia o 20 proc. na okres dwóch lat wymierzył w piątek Sąd Najwyższy w sprawie dyscyplinarnej szczecińskiego sędziego obwinionego o to, że ukradł ze sklepu element wkrętarki. Tym samym SN zmienił wyrok sądu I instancji wydalający sędziego z zawodu

 4. CBATT1 16.03.2018

  Schetyna chce likwidacji CBA. Tymczasem Polacy są zdecydowanie innego zdania

  45 proc. badanych pozytywnie ocenia działalność Centralnego Biura Antykorupcyjnego, negatywnie - 12 proc. - wynika z marcowego sondażu CBOS

 5. 1270biedlaq 16.03.2018

  Prezes właściciela Biedronki zarobił w ub.r. 152 razy więcej niż załoga

  Pedro Soares dos Santos, prezes firmy Jeronimo Martins, właściciela sieci Biedronka, zarobił w ub.r. łącznie ponad 2 mln euro brutto

 6. Ziobro16032018 16.03.2018

  Będzie śledztwo odnośnie wyroku w sprawie Kalemby. Sędziowie złamali prawo?

  Przełom w sprawie Tomasza Komendy nie nastąpiłby, gdyby nie połączenie urzędu ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego - ocenił w piątek szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro

 7. solidarnosc1150302018 16.03.2018

  Prezes ARP: „Sprawy Stoczni Gdańsk leżą premierowi Morawieckiemu głęboko na sercu”

  Agencja Rozwoju Przemysłu zapewniła, że cały czas toczą się rozmowy ze stroną ukraińską w sprawie odzyskania kontroli operacyjnej nad Stocznią Gdańsk

 8. 1270jakizwierzaki 16.03.2018

  Jaki: sprawa Komendy jest przykładem III RP w pigułce

  Sędziowie, którzy tłumaczą, że wydawano wyrok ws. Tomasza Komendy pod presją, przyznali, że tak funkcjonuje III Rzeczpospolita, to kulawe państwo stworzone przy okrągłym stole - ocenił Patryk Jaki. Musimy budować podstawy i fundamenty silnego państwa, reformować to państwo - podkreślił.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook