Jedynie prawda jest ciekawa

Dziwna piecza nad rocznicą

15.12.2012

Bronisław Komorowski obiecał patronat nad rocznicą Powstania Styczniowego, a Sejm głosami PO odrzucił uchwałę w tej sprawie.

Podczas sobotniej Rady Politycznej PiS Jarosław Kaczyński mówił o tym, że Sejm nie wyraził zgody na uchwałę ws. przypadającej w przyszłym roku 150. rocznicy Powstania Styczniowego.
 
"Jeśli państwo nie chce obchodzić rocznicy, to my musimy zorganizować te obchody" – zapowiedział lider Prawa i Sprawiedliwości.

Głos w tej sprawie zabrała szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek. Jej wyjaśnienia, w kontekście przeforsowanej przez PO decyzji Sejmu ws. rocznicy brzmią jednak co najmniej zastanawiająco.

„Prezydent Bronisław Komorowski już na początku sierpnia zapowiedział, że obejmie 150. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego swoim patronatem  – poinformowała przedstawicielka Pałacu Prezydenckiego.

Podkreśliła, że zdaniem prezydenta powinniśmy "szczególnie dbać o pamięć historyczną, ale nie należy traktować jej jako oręża w walce politycznej".

"Prezydent, przemawiając na początku sierpnia w związku ze 148. rocznicą śmierci Romualda Traugutta, mówił, że w wolnej Polsce powinniśmy szczególnie dbać o pamięć historyczną, ale nie należy jej traktować jako oręża w walce politycznej” - zaznaczyła Trzaska-Wieczorek.

Wtedy też - podkreśliła - prezydent zapowiedział objęcie 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego swoim patronatem."Prezydent zawsze był otwarty na wolę wspólnego uczczenia naszych wielkich rocznic narodowych i zawsze zapraszał wszystkich, którzy chcieli wspólnie je czcić" - dodała.

JKUB/PAP

[fot. PAP/Jacek Turczyk]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook