Jedynie prawda jest ciekawa


Dziwisz o Janie Pawle II: jego nauczanie jest wciąż aktualne

16.10.2017

Po Janie Pawle II zostało nie tylko wielkie dziedzictwo nauczania, ale i wspaniała osobowość; jego nauczanie jest wciąż aktualne dzisiaj - mówił w poniedziałek kard. Stanisław Dziwisz.

39 lat temu, 16 października 1978 roku, kardynał Karol Wojtyła został papieżem. Nowy papież, 264. w historii Kościoła, przyjął imię Jan Paweł II. Był pierwszym od ponad 450 lat papieżem niepochodzącym z Włoch, a także najmłodszym od półtora wieku. Miał 58 lat. Został wybrany w ósmym głosowaniu, większością 99 głosów, spośród 111 uczestników konklawe.

- Jan Paweł II to był wyjątkowy człowiek. Zostawił nie tylko wielkie dziedzictwo nauczania, ale też wspaniałą osobowość - wspominał w poniedziałek w RMF FM kard. Stanisław Dziwisz.

Wieloletni sekretarz papieża Jana Pawła II stwierdził, że po papieżu pozostało "wielkie dziedzictwo, do którego trzeba wrócić". - Gdy czytam na nowo wszystkie przemówienia do Polski - to są bardzo aktualne, aktualne na dziś. Nie trzeba nic zmieniać, tylko wrócić do nich - dodał.

Wspominając współpracę z Janem Pawłem II, kard. Dziwisz powiedział, że papież "stworzył (w Watykanie - PAP) dom rodzinny, gdzie czuliśmy się z nim dobrze, a i myślę, że on był zadowolony z nas i z naszej posługi. Nigdy mi nie mówił, co mam robić, ponieważ sekretarz powinien wiedzieć, co ma robić i jak służyć" - opowiadał kardynał.

Mówiąc o dniu, w którym Karol Wojtyła został wybrany na papieża, kard. Dziwisz wspominał, że o wyniku konklawe dowiedział się czekając na Placu św. Piotra. Jak stwierdził, wybór Wojtyły "nie był dla nas zaskoczeniem, bo jednak poważna prasa i środki przekazu liczyły się z tym, że może to być jeden z kardynałów spoza Włoch".

Kard. Dziwisz mówił również o planach wydania notatek, które prowadził jako sekretarz Jana Pawła II. - Byłem tyle lat z Wojtyłą i ludzie domagają się ode mnie, żebym świadczył o jego życiu, o jego dziedzictwie - stwierdził, dodając, że póki co notatki są przepisywane i trudno w tym momencie określić datę ich wydania. - Muszę się poradzić, w jakim kierunku iść. Trudno, żeby te notatki zostały wydane tak, jak były pisane. Chodzi o to, żeby były przystępne dla czytelnika - dodał.

PAP
Fot: wikicommons

Warto poczytać

 1. policjasejm21072018 21.07.2018

  Cztery osoby w areszcie po protestach przed Sejmem. Dziennikarz Gazety Wyborczej namawia do walki z policją

  Do „odbijania” zatrzymanych i walki z policją namawiał protestujących Wojciech Czuchnowski, dziennikarz Gazety Wyborczej.

 2. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 3. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 4. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

 5. duda08032018 20.07.2018

  Prezydent zapowiedział 2-dniowe referendum ws. zmian w Konstytucji

  Prezydent RP Andrzej Duda na piątkowej konferencji zapowiedział dwudniowe referendum dotyczące zmian w konstytucji, które ma się odbyć w dniach 10-11 listopada

 6. 1270zamkniete3opaze 20.07.2018

  Odrażająca manipulacja polskojęzycznej niemieckiej gazety

  To już wyższy poziom manipulacji. Dziennikarze „Gazety Wrocławskiej” z należącej do niemieckiego koncernu grupy Polska Press udowodnili, że im nie jest wszystko jedno. Kto według nich odpowiada za plagę sinic i pozamykane polskie plaże? Wiadomo – PiS

 7. mieszkowski-20072018 20.07.2018

  Polska kadra była słaba, bo brakowało jej graczy z Aryki oraz Azji? Przemówienie posła Nowoczesnej podbija sieć

  Przyczyn słabości polskiej reprezentacji na mundialu w Rosji doszukiwał się każdy, od piłkarskiego eksperta po zwykłego, niedzielnego kibica. W rolę krytyka, na sejmowej mównicy, wcielił się również poseł Nowoczesnej, Krzysztof Mieszkowski

 8. sasin-gersdorf-20072018 20.07.2018

  Sasin w mocnych słowach o Gersdorf: Jest emerytką, czy się jej to podoba, czy też nie

  Dotychczasowa I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf jest dzisiaj emerytką i powinna korzystać z wolnego czasu - powiedział w piątek w "Sygnałach dnia" w PR3 szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook