Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Dziś rozpocznie się Euro 2012

08.06.2012

Dziś rozpoczynają się mistrzostwa Europy w piłce nożnej w Polsce i na Ukrainie. Inauguracyjny mecz pomiędzy drużynami Polski i Grecji rozpocznie się o godz. 18 na Stadionie Narodowym w Warszawie. Poprzedzi go 12-minutowa ceremonia otwarcia Euro 2012. Po spotkaniu polskiej reprezentacji z grecką, na boisko we Wrocławiu wybiegną drużyny Rosji i Czech.

Mistrzostwa Europy uważa się za trzecią największą sportową imprezę, po igrzyskach olimpijskich i futbolowym mundialu. Według szacunków ceremonię oraz mecz otwarcia obejrzy na żywo ponad 150 milionów osób na całym świecie.

Uroczystość rozpocznie się 20 minut przed pierwszym gwizdkiem; wystąpi w niej ponad 800 tancerzy pochodzących z 63 krajów. Choreografię opracował Włoch Marco Balich, producent ceremonii otwarcia i zamknięcia zimowych igrzysk w Turynie w 2006 roku. Węgierski pianista Adam Gyorgy wykona Etiudę a-moll op. 25 nr 11 Fryderyka Chopina. Wystąpi również DJ Karmatronic, który zaprezentuje skomponowany wspólnie z pianistą utwór pt. „The Game of the World”.

Przed meczem hymny Polski i Grecji zaśpiewa 75-osobowy Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego pod batutą Iriny Bogdanowicz.

Mecz będzie rozegrany przy zamkniętym dachu stadionu. Synoptycy przewidują w stolicy na piątkowe popołudnie i wieczór opady deszczu, być może nawet burze, ale nie tylko pogoda ma wpływ na decyzję o zamknięciu dachu. To wymóg UEFA, spowodowany również troską o jak najlepszy przebieg ceremonii otwarcia mistrzostw.

Mecz na stadionie będą oglądali m.in. prezydent Bronisław Komorowski i premier Donald Tusk. Wcześniej prezydent spotka się z przywódcą Ukrainy Wiktorem Janukowyczem, który o godz. 18 również zasiądzie na trybunach Stadionu Narodowego. Rano przewidziane jest ponadto spotkanie Komorowskiego z szefem UEFA Michelem Platinim.

O 20.45 we Wrocławiu zmierzą się dwie pozostałe drużyny występujące w grupie A – Czechy i Rosja. Będzie to spotkanie zespołów z krajów, które w niedalekiej przeszłości były rewelacjami mistrzostw Europy.

Czesi dotarli do finału w 1996 roku, a „Sborna” do półfinału cztery lata temu. Obie drużyny zachwycały wówczas kibiców przede wszystkim finezyjną i szybką grą.

Obecnie żaden z tych zespołów nie należy do faworytów Euro. Grupę A, w której występują również Polska i Grecja, uznaje się za najbardziej wyrównaną, ale i najsłabszą w turnieju.

PAP

[fot. wikipedia.pl]
Słowa kluczowe:

sport

,

Euro 2012

,

Polska

,

Ukraina

Warto poczytać

 1. pku76 26.05.2017

  1 czerwca spotkanie ministra Muchy z szefami PKW i KBW

  1 czerwca odbędzie się spotkanie szefów Państwowej Komisji Wyborczej i Krajowego Biura Wyborczego z pełnomocnikiem prezydenta do spraw referendum Pawłem Muchą - poinformowała w piątek PKW na stronie internetowej.

 2. kpl9 26.05.2017

  Kempa: Składam zawiadomienie do prokuratury

  Składam zawiadomienie do prokuratury ws. pomówień mających na celu poniżenie mnie - poinformowała w piątek PAP szefowa Kancelarii Premiera Beata Kempa.

 3. konferencja-PO 26.05.2017

  PO znowu o Berczyńskim

  Wracają do sprawy negocjacji ws. Caracali i chcą po raz kolejny dymisji szefa MON.

 4. Sad-gfgdd 26.05.2017

  Jaki o korupcji w SN

  "Prokuratura prowadzi bardzo poważne postępowanie dotyczące korupcji w Sądzie Najwyższym".

 5. karcxa 26.05.2017

  Karczewski: Chciałbym podziękować wszystkim matkom

  Życzę Wam, żebyście miały jak najwięcej satysfakcji, żebyście miały jak najwięcej uśmiechu.

 6. 1-185406 26.05.2017

  Nowe decyzje ws. śmierci Stachowiaka

  "W stosunku do 5 funkcjonariuszy poleciłem wszcząć postępowania administracyjne w kierunku zwolnienia ich z policji, z uwagi na ważny interes służby" - powiedział szef dolnośląskiej policji nadinspektor Tomasz Trawiński.

 7. st66665555 26.05.2017

  Zwolnienia w policji związane ze śmiercią Stachowiaka

  Dyrektorka Biura Kontroli Komendy Głównej Policji Halina Żabowska została odwołana ze stanowiska - poinformował w piątek PAP rzecznik KGP mł. insp. Mariusz Ciarka.

 8. pt3-083t5783727em800x7ede4a8b 26.05.2017

  PKW nie widzi przeszkód ws. referendum

  Nic nie stoi na przeszkodzie, aby tego samego dnia odbyły się wybory samorządowe i referendum ogólnokrajowe; będzie to jednak powodować pewne trudności, ponieważ potrzebne będą osobne komisje wyborcze - powiedział przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook