Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Dziesięć przemówień Franciszka na ŚDM

17.03.2016

Co najmniej dziesięć oficjalnych przemówień, w tym trzy homilie, wygłosi papież Franciszek podczas wizyty w Polsce z okazji Światowych Dni Młodzieży. Papież ma też mniej formalnie rozmawiać z wiernymi, pojawiając się w tzw. oknie papieskim.

Wstępny program podany w sobotę zakłada, że Franciszek będzie w Krakowie, gdzie m.in. spotka się z prezydentem, na Jasnej Górze w Częstochowie i b. niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. 

"Z tego wstępnego programu, który ciągle jest jeszcze analizowany i ostateczną jego wersję poznamy na dwa miesiące przed przyjazdem ojca świętego, wynika, że papież wygłosi w Polsce przynajmniej dziesięć przemówień, w tym trzy homilie (). Mam nadzieję, że będzie to taki swoisty dekalog, który zostawi nam papież Franciszek na dalszą część Roku Miłosierdzia" - powiedział dziennikarzom w czwartek, sekretarz generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016, ks. Grzegorz Suchodolski. 

Według niego papież będzie wygłaszał po dwa oficjalne przemówienia każdego dnia pobytu w kraju. 

Zgodnie z planem, Franciszek rozpocznie wizytę w Polsce w środę 27 lipca; samolot z papieżem na pokładzie wyląduje na krakowskich Balicach i tam nastąpi krótkie powitanie przez prezydenta Andrzeja Dudę i metropolitę krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza. Zasadnicza ceremonia powitalna i spotkanie z władzami Polski, podczas której planowane są wystąpienia obu stron, odbędzie się na Zamku Królewskim na Wawelu o godz. 17.30. Pół godziny później zaplanowano, także na Wawelu, bezpośrednią rozmowę prezydenta i Franciszka. W tym dniu papież ma też przemówić do polskiego Episkopatu.

Drugiego dnia wizyty, w czwartek 28 lipca, na jasnogórskich wałach Franciszek ma odprawić mszę. "Na Jasnej Górze papież wygłosi homilię do narodu polskiego z racji 1050. rocznicy chrztu Polski" - zapowiedział ks. Suchodolski. 

Po powrocie do Krakowa, tego samego dnia, papież już oficjalnie dołączy do młodzieży całego świata, która przybyła na ŚDM. Ceremonia powitania papieża rozpocznie się o 17.30 i potrwa ok. półtorej godziny. To wtedy Franciszek po raz pierwszy wygłosi przemówienie do młodych pielgrzymów. Według komitetu organizacyjnego, do tej pory na ŚDM zgłosili się przedstawiciele 178 krajów. 179. państwem jest Watykan ze zgłoszeniem papieża Franciszka. Kolejnego dnia wizyty w Polsce, w piątek 29 lipca, papież przyjedzie do byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, gdzie wygłosi przemówienie. Według ks. Suchodolskiego na miejscu wysłuchają go przedstawiciele całego świata, w tym wspólnoty katolickie i żydowskie. O 17.30 na krakowskich Błoniach rozpocznie się Droga Krzyżowa, której będzie przewodniczył Franciszek. 

Na zakończenie nabożeństwa zabierze on głos. W sobotę 30 lipca rano papież pojedzie do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Przejdzie przez Bramę Miłosierdzia, a następnie odprawi mszę z udziałem kapłanów, osób konsekrowanych i polskich seminarzystów. "Papież wygłosi tam homilię adresowaną do tych osób" - zapowiedział ks. Suchodolski. Wieczorem, o 19.30 rozpocznie się czuwanie młodych z papieżem na Campus Misericordiae niedaleko Wieliczki, podczas którego Franciszek przemówi do młodzieży z całego świata. 

Niedziela, 31 lipca, będzie ostatnim dniem wizyty Franciszka w Polsce. O godz. 10 rano na Campus Misericordiae rozpocznie się msza z papieską homilią. Planowane jest odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. To podczas tej mszy papież ogłasza miejsce kolejnych ŚDM. Zanim Franciszek opuści Polskę, spotka się jeszcze z wolontariuszami ŚDM i z Komitetem Organizacyjnym ŚDM, o godz. 17 w Tauron Arena w Krakowie; tu także papież wygłosi przemówienie. Tego samego dnia o godz. 18.15, na lotnisku w Balicach, odbędzie się krótka ceremonia pożegnania papieża, po której samolot Polskich Linii Lotniczych LOT odwiezie go do Rzymu. "Oczywiście do tych oficjalnych dziesięciu przemówień mogą dojść jeszcze jakieś inne wypowiedzi papieża, w tym to, co ojciec święty spontanicznie opowie z okna papieskiego" - zaznaczył sekretarz Komitetu Organizacyjnego. 

Według niego Franciszek może pojawić się w słynnym oknie w gmachu krakowskiej kurii przy ul. Franciszkańskiej 3, trzy razy; wieczorami: w środę, czwartek i piątek. "To nie będą przemówienia przygotowywane, tylko spontaniczny dialog, jak zawsze ojca świętego z młodymi" - zastrzegł. Ks. Suchodolski zapowiedział, że oficjalne przemówienia papieża są przewidziane do wygłoszenia w języku włoskim. Komitet Organizacyjny przygotowuje symultaniczne tłumaczenia, rozsyłane drogą radiową, na dziewięć głównych języków ŚDM. Duchowny przewiduje, że w mniej oficjalnych okolicznościach, Franciszek może przechodzić na najbliższy sobie język, czyli hiszpański. 

Pytany, czy papież uczy się języka polskiego, odpowiedział: "Z tego co obserwowaliśmy do tej pory, czy to w Korei, czy w Staniach Zjednoczonych, to ojciec święty raczej posługuje się językiem, w którym czuje się dobrze. Więc raczej nie sądzę, żeby mocno zaskakiwał nas znajomością języka polskiego". "Ważne, żeby był razem z nami. Nie oczekujemy takiego wysiłku od papieża Franciszka" - podkreślił ks. Suchodolski.

kk/PAP

[fot.Fratria]

Warto poczytać

 1. board-16666441280 21.01.2017

  MEN przedstawia projekt planów nauczania

  W IV klasie rozpocznie się nauczanie przedmiotowe. Uczniowie będą mieli m.in.: język polski, język obcy nowożytny, matematykę, informatykę, historię i przyrodę.

 2. dwnld1161634114tkalita 21.01.2017

  Tomasz Kalita spoczął na Powązkach

  „Z jego niepospolitymi umiejętnościami był wielką nadzieją polskiej lewicy, ale przede wszystkim polskiej polityki".

 3. mid-17121061 21.01.2017

  Abp Jędraszewski żegnał się z Łodzią

  "Za ten wspólny czas i wspólnie podejmowane wielkie dzieła w wielu wymiarach pragniemy dziś Panu Bogu bardzo serdecznie podziękować".

 4. mid-17121021 21.01.2017

  Msza dziękczynna za posługę kard. Dziwisza

  „Będę się starał nadal służyć archidiecezji krakowskiej” – zapewnił zgromadzonych odchodzący na emeryturę metropolita.

 5. mid-17119112 21.01.2017

  Rafalska: Babcie i dziadkowie to Instytucja

  „Życzę, by znaleźli czas na realizowanie własnych pasji i zainteresowań. By czuli się potrzebni, by jak najdłużej mogli cieszyć się bezinteresowną miłością wnuków”.

 6. mid-17120119 21.01.2017

  Ziobro: Sprawa finansowania Solidarnej Polski jest jasna

  Solidarna Polska była finansowana jak inne partie, a rozliczenia zostały zaakceptowane przez Parlament Europejski - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

 7. premierszydlozyczeniadobabcidziadkow 21.01.2017

  Życzenia premier dla babć i dziadków. WIDEO

  „Jesteście opoką naszych rodzin, to wy dajecie naszym dzieciom, swoim wnukom szczęście, radość i ciepło”.

 8. glinskinacmentarzuzydowskimSi 20.01.2017

  Gliński: polska kultura poniosła dotkliwą stratę przez Holocaust

  Inauguracja szlaku edukacyjnego śladem pomników nagrobnych Abrahama Ostrzega jest centralnym punktem europejskich obchodów 75. rocznicy "Akcji Reinhard" i Zagłady Żydów.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook