Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Dziesięć przemówień Franciszka na ŚDM

17.03.2016

Co najmniej dziesięć oficjalnych przemówień, w tym trzy homilie, wygłosi papież Franciszek podczas wizyty w Polsce z okazji Światowych Dni Młodzieży. Papież ma też mniej formalnie rozmawiać z wiernymi, pojawiając się w tzw. oknie papieskim.

Wstępny program podany w sobotę zakłada, że Franciszek będzie w Krakowie, gdzie m.in. spotka się z prezydentem, na Jasnej Górze w Częstochowie i b. niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. 

"Z tego wstępnego programu, który ciągle jest jeszcze analizowany i ostateczną jego wersję poznamy na dwa miesiące przed przyjazdem ojca świętego, wynika, że papież wygłosi w Polsce przynajmniej dziesięć przemówień, w tym trzy homilie (). Mam nadzieję, że będzie to taki swoisty dekalog, który zostawi nam papież Franciszek na dalszą część Roku Miłosierdzia" - powiedział dziennikarzom w czwartek, sekretarz generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016, ks. Grzegorz Suchodolski. 

Według niego papież będzie wygłaszał po dwa oficjalne przemówienia każdego dnia pobytu w kraju. 

Zgodnie z planem, Franciszek rozpocznie wizytę w Polsce w środę 27 lipca; samolot z papieżem na pokładzie wyląduje na krakowskich Balicach i tam nastąpi krótkie powitanie przez prezydenta Andrzeja Dudę i metropolitę krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza. Zasadnicza ceremonia powitalna i spotkanie z władzami Polski, podczas której planowane są wystąpienia obu stron, odbędzie się na Zamku Królewskim na Wawelu o godz. 17.30. Pół godziny później zaplanowano, także na Wawelu, bezpośrednią rozmowę prezydenta i Franciszka. W tym dniu papież ma też przemówić do polskiego Episkopatu.

Drugiego dnia wizyty, w czwartek 28 lipca, na jasnogórskich wałach Franciszek ma odprawić mszę. "Na Jasnej Górze papież wygłosi homilię do narodu polskiego z racji 1050. rocznicy chrztu Polski" - zapowiedział ks. Suchodolski. 

Po powrocie do Krakowa, tego samego dnia, papież już oficjalnie dołączy do młodzieży całego świata, która przybyła na ŚDM. Ceremonia powitania papieża rozpocznie się o 17.30 i potrwa ok. półtorej godziny. To wtedy Franciszek po raz pierwszy wygłosi przemówienie do młodych pielgrzymów. Według komitetu organizacyjnego, do tej pory na ŚDM zgłosili się przedstawiciele 178 krajów. 179. państwem jest Watykan ze zgłoszeniem papieża Franciszka. Kolejnego dnia wizyty w Polsce, w piątek 29 lipca, papież przyjedzie do byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, gdzie wygłosi przemówienie. Według ks. Suchodolskiego na miejscu wysłuchają go przedstawiciele całego świata, w tym wspólnoty katolickie i żydowskie. O 17.30 na krakowskich Błoniach rozpocznie się Droga Krzyżowa, której będzie przewodniczył Franciszek. 

Na zakończenie nabożeństwa zabierze on głos. W sobotę 30 lipca rano papież pojedzie do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Przejdzie przez Bramę Miłosierdzia, a następnie odprawi mszę z udziałem kapłanów, osób konsekrowanych i polskich seminarzystów. "Papież wygłosi tam homilię adresowaną do tych osób" - zapowiedział ks. Suchodolski. Wieczorem, o 19.30 rozpocznie się czuwanie młodych z papieżem na Campus Misericordiae niedaleko Wieliczki, podczas którego Franciszek przemówi do młodzieży z całego świata. 

Niedziela, 31 lipca, będzie ostatnim dniem wizyty Franciszka w Polsce. O godz. 10 rano na Campus Misericordiae rozpocznie się msza z papieską homilią. Planowane jest odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. To podczas tej mszy papież ogłasza miejsce kolejnych ŚDM. Zanim Franciszek opuści Polskę, spotka się jeszcze z wolontariuszami ŚDM i z Komitetem Organizacyjnym ŚDM, o godz. 17 w Tauron Arena w Krakowie; tu także papież wygłosi przemówienie. Tego samego dnia o godz. 18.15, na lotnisku w Balicach, odbędzie się krótka ceremonia pożegnania papieża, po której samolot Polskich Linii Lotniczych LOT odwiezie go do Rzymu. "Oczywiście do tych oficjalnych dziesięciu przemówień mogą dojść jeszcze jakieś inne wypowiedzi papieża, w tym to, co ojciec święty spontanicznie opowie z okna papieskiego" - zaznaczył sekretarz Komitetu Organizacyjnego. 

Według niego Franciszek może pojawić się w słynnym oknie w gmachu krakowskiej kurii przy ul. Franciszkańskiej 3, trzy razy; wieczorami: w środę, czwartek i piątek. "To nie będą przemówienia przygotowywane, tylko spontaniczny dialog, jak zawsze ojca świętego z młodymi" - zastrzegł. Ks. Suchodolski zapowiedział, że oficjalne przemówienia papieża są przewidziane do wygłoszenia w języku włoskim. Komitet Organizacyjny przygotowuje symultaniczne tłumaczenia, rozsyłane drogą radiową, na dziewięć głównych języków ŚDM. Duchowny przewiduje, że w mniej oficjalnych okolicznościach, Franciszek może przechodzić na najbliższy sobie język, czyli hiszpański. 

Pytany, czy papież uczy się języka polskiego, odpowiedział: "Z tego co obserwowaliśmy do tej pory, czy to w Korei, czy w Staniach Zjednoczonych, to ojciec święty raczej posługuje się językiem, w którym czuje się dobrze. Więc raczej nie sądzę, żeby mocno zaskakiwał nas znajomością języka polskiego". "Ważne, żeby był razem z nami. Nie oczekujemy takiego wysiłku od papieża Franciszka" - podkreślił ks. Suchodolski.

kk/PAP

[fot.Fratria]

Warto poczytać

 1. mid-17323168-Kopia 23.03.2017

  Manifestacja poparcia dla rządu i prof. Szyszko

  „Też jest to manifestacja w obronie suwerennych decyzji Polski” - podkreślił Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej”.

 2. mid-17323187 23.03.2017

  Debata ws. prof. Szyszko. Premier odpowiada opozycji: Szkodzicie Polsce

  "Mam nieodparte wrażenie, że wniosek o którym dzisiaj rozmawiamy, powstał od momentu, gdy posłowie PO w internecie odkryli zdjęcie wiewiórki, której rzekomo minister Szyszko wyciął drzewo, które było jej domem" - powiedziała w Sejmie premier Beata Szydło.

 3. mid-epa05865310 23.03.2017

  Prokuratura zbada sprawę poszkodowanego Polaka

  Prokuratura w ramach postępowania ustala zczegóły związane ze stanem poszkodowanego w londyńskim zamachu Polaka.

 4. mid-17323101 23.03.2017

  Szymański: UE stoi przed ważnym wyborem

  Przed UE stoi wybór pomiędzy jednością a "nostalgiczną ucieczkę" do małych klubów - powiedział w czwartek wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański, który był jednym z gości czwartkowej debaty poświęconej poszukiwaniom nowego modelu integracji europejskiej.

 5. mid-17323028-1 23.03.2017

  Szydło: Nie będzie UE bez zasad

  „Czy jesteśmy gotowi, by podejmować odważne decyzje o przyszłości Europy?”

 6. mid-17323015 23.03.2017

  Szef MON odpowiada na zarzuty opozycji

  16 tys. osób zapisało się do Wojsk Obrony Terytorialnej - poinformował w czwartek w Sejmie minister obrony narodowej Antonii Macierewicz. Tłumaczył też, że odejścia wojskowych z armii były w pewniej mierze związane z kwestiami lustracyjnymi.

 7. mid-17321024 23.03.2017

  Premier: Nie ma mowy o rekonstrukcji rządu

  Nie ma w tej chwili absolutnie mowy na temat jakiejkolwiek rekonstrukcji rządu - zadeklarowała w czwartek w TVN24 premier Beata Szydło. Premier dodała również, że czeka na zapowiadany przez PO wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec jej rządu.

 8. mid-17323014 23.03.2017

  Zieliński: W Polsce nie ma zagrożenia terrorystycznego

  - Polska policja jest w kontakcie z brytyjską; ostatnio zwiększamy liczbę oficerów łącznikowych w Wielkiej Brytanii - powiedział wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook