Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Dziesięć największych błędów i zaniechań rządu Donalda Tuska

27.02.2012

Rząd mierny z pierwszej kadencji został zastąpiony rządem mieszczącym się poniżej normalnej skali ocen. O to dziesięć największych błędów obecnego rządu:

1. Cechą rządu przez 100 dni był imposybilizm (totalna niemoc): w sprawie bezrobocia, w sprawie biedy (8 milionów Polaków na granicy ubóstwa), w kwestiach braku mieszkań, w kwestiach likwidacji szkół i podnoszenia opłat za przedszkola, w sprawie drożyzny - szczególnie wysokich cen paliw, w sprawie przemocy w szkołach, w kwestiach katastrofy smoleńskiej, w sprawie dopłat bezpośrednich dla rolników, w sprawie dyskryminacji Polaków na Litwie i na Białorusi, w sprawie rosyjskiego dyktatu cenowego na gaz czy w kwestiach dyktatu Niemiec i Francji w Unii Europejskiej.

2. Cechą rządu przez 100 dni było wywoływanie nieopisanego chaosu tam, gdzie ekipa Donalda Tuska jednak próbowała coś robić: przy okazji wdrażania ustawy o refundacji leków, przy finalizowaniu inwestycji na Euro, przy podpisywaniu umowy ACTA, przy sprawie nauki szkolnej sześciolatków, przy kwestiach dodatkowych opłat za przedszkola, w sprawach wielkości długów samorządów czy w kwestii komercjalizacji szpitali,

3. Charakterystyczna dla rządu Donalda Tuska jest degrengolada jakości polityki państwowej oraz ogromny wzrost skali nieodpowiedzialności polityków rządowych: w sprawach b. minister zdrowia Ewy Kopacz i obecnego szefa resortu Bartosza Arłukowicza, w sprawie złamania ustawy antykorupcyjnej oraz kłamstw w tej kwestii Pawła Grasia, w sprawie działań minister Joanny Muchy związanych ze Stadionem Narodowym oraz zatrudnieniem przez nią znajomego w Centralnym Ośrodku Sportu, w sprawach ministrów Zdrojewskiego i Boniego zaangażowanych w przyjęcie umowy ACTA, w kwestiach reformy programowej liceów prowadzącej do śladowego nauczania przedmiotów spoza specjalizacji i do ogromnego zubożenia wiedzy, w prezydencji Polski w UE oraz reprezentowaniu kraju w instytucjach europejskich, w sprawie funkcjonowania ABW, CBA i innych służb specjalnych (podsłuchy, wykorzystywanie w roli policji politycznej), w kwestiach funkcjonowania prokuratury i sądownictwa czy w sprawach zatrudniania krewnych i znajomych oraz ustawiania przetargów.

4. Znamienne dla rządu Donalda Tuska w czasie 100 dni drugiej kadencji jest duże przyspieszenie w marginalizowaniu Polski na arenie międzynarodowej, a szczególnie w Unii, co wyrażało się poprzez totalną klęskę w sprawie wyegzekwowania od Rosjan czegokolwiek w śledztwie dotyczącym katastrofy smoleńskiej, a czego dowodem były także: ignorowanie polskich interesów przez Berlin mimo wiernopoddańczych adresów premiera Tuska i ministra Sikorskiego, upokarzanie Polski (mimo prezydencji) podczas szczytów eurogrupy, kompletnie zignorowanie polskiego stanowiska w projekcie paktu fiskalnego, praktyczne rozmontowanie Grupy Wyszehradzkiej, zerwanie współpracy z państwami bałtyckimi czy brak wpływu na politykę zagraniczną Unii prowadzoną przez Catherine Ashton.

5. Cechą charakterystyczną rządu Donalda Tuska w ostatnich stu dniach było ograniczanie sfery wolności obywatelskich, w tym wolności słowa, co przejawiało się m.in. w: dopięciu monopolu medialnego, atakach na opozycję w związku ze Świętem Niepodległości i innymi manifestacjami, żądaniach billingów dziennikarzy w sprawie rzekomych przecieków ze śledztwa smoleńskiego, dyskryminowaniu Telewizji Trwam w dostępie do naziemnego nadania cyfrowego, odmawianiu Polakom prawa do referendum w sprawie podniesienia wieku emerytalnego, zapowiedzi obchodzenia konstytucji przy ewentualnym przekazywaniu części suwerenności organom i instytucjom Unii przy okazji traktatu fiskalnego czy atakach na Kościół, krzyż i wierzących.

 6. Rząd Donalda Tuska charakteryzuje kompletna lekkomyślność w sprawie ochrony interesów zamiast modernizować Polskę, cofa nas w cywilizacyjnych rozwoju, czego dowodzi m.in.: brak jakiegokolwiek planu reformy nauki i badań; brak planu zorganizowania w Polsce co najmniej kilku uczelni na światowym poziomie; brak planu skokowego poprawienia innowacyjności polskiej gospodarki; zarzucenie projektu kolei dużych prędkości; klęska cyfryzacji telewizji naziemnej, z „aferę multipleksową” w tle (nieprzyznaniem koncesji dla TV Trwam); brak planów urbanistycznych w największych miastach; brak śmiałych projektów na miarę wymyślonego przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Centrum nauki Kopernik.

9. Rząd Donalda Tuska marnuje ogromny potencjał, szczególnie młodych i wykształconych Polaków, wypychając z kraju za pracą ponad milion z nich; marnuje energię społeczną nie przedstawiając planów modernizacji oraz doprowadzając do bezrobocia na poziomie 13,2 proc., w tym bezrobocia młodych (do 34. roku życia) nawet do 60 proc. w wielu gminach; doprowadza do segregacji majątkowej Polaków, dzielenia Polski na „A” i „B”, do utrwalenia się podziału na lepszych i gorszych pacjentów, uczniów, studentów; pozostawia 8 mln obywateli w sferze ubóstwa; poprzez kłamstwa i niespełnione obietnice demobilizuje Polaków, zabija w nich entuzjazm i chęć działania.

10. Rząd Donalda Tuska kontynuuje w przyspieszonym tempie wyzuwanie obywateli z:

dumy z poczucia polskości, patriotyzmu, kultywowania tradycji i języka ojczystego (redukcja nauczania polskiego w liceach), zapewnienia polskiej kulturze przetrwania i ekspansji, ucieka od dbałości od dziedzictwa narodowego, ulega zasadom poprawności i dyktatowi kulturalnemu silniejszych narodów, co przejawia się w potulności polskiej polityki kulturalnej i historycznej, w bezsensownym poczuciu winy wobec innych narodów.

[fot.PAP/Hrechorowicz]

Warto poczytać

 1. Paraprezydenckastef2810 28.10.2016

  Znamy datę ekshumacji pary prezydenckiej

  Stacja RMF FM podaje, że przeprowadzone będą badania DNA, a po otrzymaniu ich wyników planowany jest ponowny pogrzeb Lecha i Marii Kaczyńskich.

 2. 2246de42344845ee801db14ab95b8672 28.10.2016

  PO: Nie boimy się śledztwa prokuratury

  „Chcemy zbadać to w komisji śledczej, bo wiemy, że dzisiaj prokuratura nie jest prokuraturą niezależną, działa na zlecenie Zbigniewa Ziobry”.

 3. Zrzut-ekranu-2016-10-28-o-142116 28.10.2016

  Nowoczesna zadowolona ze śledztwa ws. Caracali

  Sprawę zakupu Caracali prokuratura powinna prześwietlić całościowo - od momentu wyboru tych śmigłowców do momentu rezygnacji z nich - uważa poseł Nowoczesnej Grzegorz Furgo.

 4. Cv2FmcNUIAIK1Zo 28.10.2016

  Nowoczesna chce zmian w świadczeniach rodzinnych

  "Mamy drastyczną rozbieżność pomiędzy wysokością zasiłków dla tych, którzy opiekują się osobami niepełnosprawnymi od dzieciństwa, a osobami, które nabyły ją w dorosłości”.

 5. mid-16a28043 28.10.2016

  PZPN wybierze nowego prezesa

  Faworytem jest obecny szef związku Zbigniew Boniek, ale emocji na sali nie zabraknie. Przede wszystkim za sprawą systemu głosowania.

 6. 97295a38901449428e2f1852eeb3b085-1 28.10.2016

  Dworczyk chwali śledztwo ws. Caracali

  "Wszystkim nam zależy, żeby państwo polskie było traktowane poważnie, żeby ta sprawa (przetargu) nie była rozgrywana ani wewnętrznie, ani zewnętrznie”.

 7. 507ba5160b1b4c849dd5d64cb74ab9c6 28.10.2016

  Amerykanie mogą pomóc ws. Łączewskiego

  „Nie ma na pewno jeszcze informacji ze Stanów z Twittera z głównej siedziby, ale zdaje się, że poważnie to potraktowali”.

 8. helikopterwikicaracalSI 28.10.2016

  Jest śledztwo ws. Caracali

  Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie przetargu na śmigłowce Caracal dla polskiej armii – poinformował rzecznik prokuratury prok. Michał Dziekański.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook