Jedynie prawda jest ciekawa


Dziesięć największych błędów i zaniechań rządu Donalda Tuska

27.02.2012

Rząd mierny z pierwszej kadencji został zastąpiony rządem mieszczącym się poniżej normalnej skali ocen. O to dziesięć największych błędów obecnego rządu:

1. Cechą rządu przez 100 dni był imposybilizm (totalna niemoc): w sprawie bezrobocia, w sprawie biedy (8 milionów Polaków na granicy ubóstwa), w kwestiach braku mieszkań, w kwestiach likwidacji szkół i podnoszenia opłat za przedszkola, w sprawie drożyzny - szczególnie wysokich cen paliw, w sprawie przemocy w szkołach, w kwestiach katastrofy smoleńskiej, w sprawie dopłat bezpośrednich dla rolników, w sprawie dyskryminacji Polaków na Litwie i na Białorusi, w sprawie rosyjskiego dyktatu cenowego na gaz czy w kwestiach dyktatu Niemiec i Francji w Unii Europejskiej.

2. Cechą rządu przez 100 dni było wywoływanie nieopisanego chaosu tam, gdzie ekipa Donalda Tuska jednak próbowała coś robić: przy okazji wdrażania ustawy o refundacji leków, przy finalizowaniu inwestycji na Euro, przy podpisywaniu umowy ACTA, przy sprawie nauki szkolnej sześciolatków, przy kwestiach dodatkowych opłat za przedszkola, w sprawach wielkości długów samorządów czy w kwestii komercjalizacji szpitali,

3. Charakterystyczna dla rządu Donalda Tuska jest degrengolada jakości polityki państwowej oraz ogromny wzrost skali nieodpowiedzialności polityków rządowych: w sprawach b. minister zdrowia Ewy Kopacz i obecnego szefa resortu Bartosza Arłukowicza, w sprawie złamania ustawy antykorupcyjnej oraz kłamstw w tej kwestii Pawła Grasia, w sprawie działań minister Joanny Muchy związanych ze Stadionem Narodowym oraz zatrudnieniem przez nią znajomego w Centralnym Ośrodku Sportu, w sprawach ministrów Zdrojewskiego i Boniego zaangażowanych w przyjęcie umowy ACTA, w kwestiach reformy programowej liceów prowadzącej do śladowego nauczania przedmiotów spoza specjalizacji i do ogromnego zubożenia wiedzy, w prezydencji Polski w UE oraz reprezentowaniu kraju w instytucjach europejskich, w sprawie funkcjonowania ABW, CBA i innych służb specjalnych (podsłuchy, wykorzystywanie w roli policji politycznej), w kwestiach funkcjonowania prokuratury i sądownictwa czy w sprawach zatrudniania krewnych i znajomych oraz ustawiania przetargów.

4. Znamienne dla rządu Donalda Tuska w czasie 100 dni drugiej kadencji jest duże przyspieszenie w marginalizowaniu Polski na arenie międzynarodowej, a szczególnie w Unii, co wyrażało się poprzez totalną klęskę w sprawie wyegzekwowania od Rosjan czegokolwiek w śledztwie dotyczącym katastrofy smoleńskiej, a czego dowodem były także: ignorowanie polskich interesów przez Berlin mimo wiernopoddańczych adresów premiera Tuska i ministra Sikorskiego, upokarzanie Polski (mimo prezydencji) podczas szczytów eurogrupy, kompletnie zignorowanie polskiego stanowiska w projekcie paktu fiskalnego, praktyczne rozmontowanie Grupy Wyszehradzkiej, zerwanie współpracy z państwami bałtyckimi czy brak wpływu na politykę zagraniczną Unii prowadzoną przez Catherine Ashton.

5. Cechą charakterystyczną rządu Donalda Tuska w ostatnich stu dniach było ograniczanie sfery wolności obywatelskich, w tym wolności słowa, co przejawiało się m.in. w: dopięciu monopolu medialnego, atakach na opozycję w związku ze Świętem Niepodległości i innymi manifestacjami, żądaniach billingów dziennikarzy w sprawie rzekomych przecieków ze śledztwa smoleńskiego, dyskryminowaniu Telewizji Trwam w dostępie do naziemnego nadania cyfrowego, odmawianiu Polakom prawa do referendum w sprawie podniesienia wieku emerytalnego, zapowiedzi obchodzenia konstytucji przy ewentualnym przekazywaniu części suwerenności organom i instytucjom Unii przy okazji traktatu fiskalnego czy atakach na Kościół, krzyż i wierzących.

 6. Rząd Donalda Tuska charakteryzuje kompletna lekkomyślność w sprawie ochrony interesów zamiast modernizować Polskę, cofa nas w cywilizacyjnych rozwoju, czego dowodzi m.in.: brak jakiegokolwiek planu reformy nauki i badań; brak planu zorganizowania w Polsce co najmniej kilku uczelni na światowym poziomie; brak planu skokowego poprawienia innowacyjności polskiej gospodarki; zarzucenie projektu kolei dużych prędkości; klęska cyfryzacji telewizji naziemnej, z „aferę multipleksową” w tle (nieprzyznaniem koncesji dla TV Trwam); brak planów urbanistycznych w największych miastach; brak śmiałych projektów na miarę wymyślonego przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Centrum nauki Kopernik.

9. Rząd Donalda Tuska marnuje ogromny potencjał, szczególnie młodych i wykształconych Polaków, wypychając z kraju za pracą ponad milion z nich; marnuje energię społeczną nie przedstawiając planów modernizacji oraz doprowadzając do bezrobocia na poziomie 13,2 proc., w tym bezrobocia młodych (do 34. roku życia) nawet do 60 proc. w wielu gminach; doprowadza do segregacji majątkowej Polaków, dzielenia Polski na „A” i „B”, do utrwalenia się podziału na lepszych i gorszych pacjentów, uczniów, studentów; pozostawia 8 mln obywateli w sferze ubóstwa; poprzez kłamstwa i niespełnione obietnice demobilizuje Polaków, zabija w nich entuzjazm i chęć działania.

10. Rząd Donalda Tuska kontynuuje w przyspieszonym tempie wyzuwanie obywateli z:

dumy z poczucia polskości, patriotyzmu, kultywowania tradycji i języka ojczystego (redukcja nauczania polskiego w liceach), zapewnienia polskiej kulturze przetrwania i ekspansji, ucieka od dbałości od dziedzictwa narodowego, ulega zasadom poprawności i dyktatowi kulturalnemu silniejszych narodów, co przejawia się w potulności polskiej polityki kulturalnej i historycznej, w bezsensownym poczuciu winy wobec innych narodów.

[fot.PAP/Hrechorowicz]

Warto poczytać

 1. 1270szydlo 21.04.2018

  Szydło: nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami

  - Bardzo często słyszymy o problemach obywateli, którzy zostali oszukani przez instytucje finansowe, nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami - mówiła wicepremier Beata Szydło w sobotę w Szymbarku w Małopolsce.

 2. 1270prezydentmieszkaniowiec 21.04.2018

  Wyborcza ustawka Pawła Adamowicza - protest przeciwko faszyzmowi. Przyszło niewielu

  W Gdańsku manifestowano przeciwko nacjonalizmowi i faszyzmowi

 3. 1270mateuszmorawieckie 21.04.2018

  PiS pierwszym rządem, który spełni wszystkie swoje obietnice?

  Wąsik: rząd PiS jest na dobrej drodze, by zrealizować cały swój program

 4. Szydlo21042018 21.04.2018

  Piękne słowa Premier Szydło: polskie rodziny są kolebką polskości

  Polska rodzi się w polskich rodzinach, które są ostoją najważniejszych wartości; polskie rodziny są kolebką polskości - mówiła w sobotę w Przemyślu wicepremier Beata Szydło

 5. Niepelnosprawni21042018 21.04.2018

  Kuchciński podsumował propozycje Premiera ws niepełnosprawnych: Odważne

  Zapowiedziane przez premiera ustawowe propozycje wsparcia osób niepełnosprawnych są odważne, ale wymagają pracy - ocenił marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który w sobotę odwiedził Żywiec (Śląskie). Dodał, że należy w tej sprawie działać roztropnie, ale bez zbędnej zwłoki

 6. TuskFlickr 21.04.2018

  Tusk trafi do sądu

  W poniedziałek od godz. 10 były premier Donald Tusk ma zeznawać jako świadek w warszawskim sądzie w procesie b. szefa KPRM Tomasza Arabskiego oraz czterech innych urzędników, w sprawie organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia 2010 r

 7. LubnauerSchetyna21042018 21.04.2018

  Nawet Zjednoczona Opozycja nie jest w stanie pokonać PiS! Co zrobią teraz Lubnauer i Schetyna?

  Jeszcze niedawno buńczucznie stwierdzali, że z połączenia PO i Nowoczesnej wyrośnie siła, która obali rząd PiS. Dziś już wiadomo że te zapowiedzi były przedwczesne, a Zjednoczona Opozycja może liczyć zaledwie na 29,6 procent głosów - wynika z sondażu IBRiS dla "Faktu" i "Onetu"

 8. Brudzinski20042018 20.04.2018

  "Wynik wyborów w rękach Polaków, a nie ulicy i zagranicy"

  O wygranej lub przegranej PiS zdecydują przy urnach wyborczych Polacy, a nie ulica i zagranica - podkreślał w piątek w Wałczu (Zachodniopomorskie) wiceprezes tej partii Joachim Brudziński

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook