Jedynie prawda jest ciekawa

Dziesięć największych błędów i zaniechań rządu Donalda Tuska

27.02.2012

Rząd mierny z pierwszej kadencji został zastąpiony rządem mieszczącym się poniżej normalnej skali ocen. O to dziesięć największych błędów obecnego rządu:

1. Cechą rządu przez 100 dni był imposybilizm (totalna niemoc): w sprawie bezrobocia, w sprawie biedy (8 milionów Polaków na granicy ubóstwa), w kwestiach braku mieszkań, w kwestiach likwidacji szkół i podnoszenia opłat za przedszkola, w sprawie drożyzny - szczególnie wysokich cen paliw, w sprawie przemocy w szkołach, w kwestiach katastrofy smoleńskiej, w sprawie dopłat bezpośrednich dla rolników, w sprawie dyskryminacji Polaków na Litwie i na Białorusi, w sprawie rosyjskiego dyktatu cenowego na gaz czy w kwestiach dyktatu Niemiec i Francji w Unii Europejskiej.

2. Cechą rządu przez 100 dni było wywoływanie nieopisanego chaosu tam, gdzie ekipa Donalda Tuska jednak próbowała coś robić: przy okazji wdrażania ustawy o refundacji leków, przy finalizowaniu inwestycji na Euro, przy podpisywaniu umowy ACTA, przy sprawie nauki szkolnej sześciolatków, przy kwestiach dodatkowych opłat za przedszkola, w sprawach wielkości długów samorządów czy w kwestii komercjalizacji szpitali,

3. Charakterystyczna dla rządu Donalda Tuska jest degrengolada jakości polityki państwowej oraz ogromny wzrost skali nieodpowiedzialności polityków rządowych: w sprawach b. minister zdrowia Ewy Kopacz i obecnego szefa resortu Bartosza Arłukowicza, w sprawie złamania ustawy antykorupcyjnej oraz kłamstw w tej kwestii Pawła Grasia, w sprawie działań minister Joanny Muchy związanych ze Stadionem Narodowym oraz zatrudnieniem przez nią znajomego w Centralnym Ośrodku Sportu, w sprawach ministrów Zdrojewskiego i Boniego zaangażowanych w przyjęcie umowy ACTA, w kwestiach reformy programowej liceów prowadzącej do śladowego nauczania przedmiotów spoza specjalizacji i do ogromnego zubożenia wiedzy, w prezydencji Polski w UE oraz reprezentowaniu kraju w instytucjach europejskich, w sprawie funkcjonowania ABW, CBA i innych służb specjalnych (podsłuchy, wykorzystywanie w roli policji politycznej), w kwestiach funkcjonowania prokuratury i sądownictwa czy w sprawach zatrudniania krewnych i znajomych oraz ustawiania przetargów.

4. Znamienne dla rządu Donalda Tuska w czasie 100 dni drugiej kadencji jest duże przyspieszenie w marginalizowaniu Polski na arenie międzynarodowej, a szczególnie w Unii, co wyrażało się poprzez totalną klęskę w sprawie wyegzekwowania od Rosjan czegokolwiek w śledztwie dotyczącym katastrofy smoleńskiej, a czego dowodem były także: ignorowanie polskich interesów przez Berlin mimo wiernopoddańczych adresów premiera Tuska i ministra Sikorskiego, upokarzanie Polski (mimo prezydencji) podczas szczytów eurogrupy, kompletnie zignorowanie polskiego stanowiska w projekcie paktu fiskalnego, praktyczne rozmontowanie Grupy Wyszehradzkiej, zerwanie współpracy z państwami bałtyckimi czy brak wpływu na politykę zagraniczną Unii prowadzoną przez Catherine Ashton.

5. Cechą charakterystyczną rządu Donalda Tuska w ostatnich stu dniach było ograniczanie sfery wolności obywatelskich, w tym wolności słowa, co przejawiało się m.in. w: dopięciu monopolu medialnego, atakach na opozycję w związku ze Świętem Niepodległości i innymi manifestacjami, żądaniach billingów dziennikarzy w sprawie rzekomych przecieków ze śledztwa smoleńskiego, dyskryminowaniu Telewizji Trwam w dostępie do naziemnego nadania cyfrowego, odmawianiu Polakom prawa do referendum w sprawie podniesienia wieku emerytalnego, zapowiedzi obchodzenia konstytucji przy ewentualnym przekazywaniu części suwerenności organom i instytucjom Unii przy okazji traktatu fiskalnego czy atakach na Kościół, krzyż i wierzących.

 6. Rząd Donalda Tuska charakteryzuje kompletna lekkomyślność w sprawie ochrony interesów zamiast modernizować Polskę, cofa nas w cywilizacyjnych rozwoju, czego dowodzi m.in.: brak jakiegokolwiek planu reformy nauki i badań; brak planu zorganizowania w Polsce co najmniej kilku uczelni na światowym poziomie; brak planu skokowego poprawienia innowacyjności polskiej gospodarki; zarzucenie projektu kolei dużych prędkości; klęska cyfryzacji telewizji naziemnej, z „aferę multipleksową” w tle (nieprzyznaniem koncesji dla TV Trwam); brak planów urbanistycznych w największych miastach; brak śmiałych projektów na miarę wymyślonego przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Centrum nauki Kopernik.

9. Rząd Donalda Tuska marnuje ogromny potencjał, szczególnie młodych i wykształconych Polaków, wypychając z kraju za pracą ponad milion z nich; marnuje energię społeczną nie przedstawiając planów modernizacji oraz doprowadzając do bezrobocia na poziomie 13,2 proc., w tym bezrobocia młodych (do 34. roku życia) nawet do 60 proc. w wielu gminach; doprowadza do segregacji majątkowej Polaków, dzielenia Polski na „A” i „B”, do utrwalenia się podziału na lepszych i gorszych pacjentów, uczniów, studentów; pozostawia 8 mln obywateli w sferze ubóstwa; poprzez kłamstwa i niespełnione obietnice demobilizuje Polaków, zabija w nich entuzjazm i chęć działania.

10. Rząd Donalda Tuska kontynuuje w przyspieszonym tempie wyzuwanie obywateli z:

dumy z poczucia polskości, patriotyzmu, kultywowania tradycji i języka ojczystego (redukcja nauczania polskiego w liceach), zapewnienia polskiej kulturze przetrwania i ekspansji, ucieka od dbałości od dziedzictwa narodowego, ulega zasadom poprawności i dyktatowi kulturalnemu silniejszych narodów, co przejawia się w potulności polskiej polityki kulturalnej i historycznej, w bezsensownym poczuciu winy wobec innych narodów.

[fot.PAP/Hrechorowicz]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook