Jedynie prawda jest ciekawa


Dziesięć największych błędów i zaniechań rządu Donalda Tuska

27.02.2012

Rząd mierny z pierwszej kadencji został zastąpiony rządem mieszczącym się poniżej normalnej skali ocen. O to dziesięć największych błędów obecnego rządu:

1. Cechą rządu przez 100 dni był imposybilizm (totalna niemoc): w sprawie bezrobocia, w sprawie biedy (8 milionów Polaków na granicy ubóstwa), w kwestiach braku mieszkań, w kwestiach likwidacji szkół i podnoszenia opłat za przedszkola, w sprawie drożyzny - szczególnie wysokich cen paliw, w sprawie przemocy w szkołach, w kwestiach katastrofy smoleńskiej, w sprawie dopłat bezpośrednich dla rolników, w sprawie dyskryminacji Polaków na Litwie i na Białorusi, w sprawie rosyjskiego dyktatu cenowego na gaz czy w kwestiach dyktatu Niemiec i Francji w Unii Europejskiej.

2. Cechą rządu przez 100 dni było wywoływanie nieopisanego chaosu tam, gdzie ekipa Donalda Tuska jednak próbowała coś robić: przy okazji wdrażania ustawy o refundacji leków, przy finalizowaniu inwestycji na Euro, przy podpisywaniu umowy ACTA, przy sprawie nauki szkolnej sześciolatków, przy kwestiach dodatkowych opłat za przedszkola, w sprawach wielkości długów samorządów czy w kwestii komercjalizacji szpitali,

3. Charakterystyczna dla rządu Donalda Tuska jest degrengolada jakości polityki państwowej oraz ogromny wzrost skali nieodpowiedzialności polityków rządowych: w sprawach b. minister zdrowia Ewy Kopacz i obecnego szefa resortu Bartosza Arłukowicza, w sprawie złamania ustawy antykorupcyjnej oraz kłamstw w tej kwestii Pawła Grasia, w sprawie działań minister Joanny Muchy związanych ze Stadionem Narodowym oraz zatrudnieniem przez nią znajomego w Centralnym Ośrodku Sportu, w sprawach ministrów Zdrojewskiego i Boniego zaangażowanych w przyjęcie umowy ACTA, w kwestiach reformy programowej liceów prowadzącej do śladowego nauczania przedmiotów spoza specjalizacji i do ogromnego zubożenia wiedzy, w prezydencji Polski w UE oraz reprezentowaniu kraju w instytucjach europejskich, w sprawie funkcjonowania ABW, CBA i innych służb specjalnych (podsłuchy, wykorzystywanie w roli policji politycznej), w kwestiach funkcjonowania prokuratury i sądownictwa czy w sprawach zatrudniania krewnych i znajomych oraz ustawiania przetargów.

4. Znamienne dla rządu Donalda Tuska w czasie 100 dni drugiej kadencji jest duże przyspieszenie w marginalizowaniu Polski na arenie międzynarodowej, a szczególnie w Unii, co wyrażało się poprzez totalną klęskę w sprawie wyegzekwowania od Rosjan czegokolwiek w śledztwie dotyczącym katastrofy smoleńskiej, a czego dowodem były także: ignorowanie polskich interesów przez Berlin mimo wiernopoddańczych adresów premiera Tuska i ministra Sikorskiego, upokarzanie Polski (mimo prezydencji) podczas szczytów eurogrupy, kompletnie zignorowanie polskiego stanowiska w projekcie paktu fiskalnego, praktyczne rozmontowanie Grupy Wyszehradzkiej, zerwanie współpracy z państwami bałtyckimi czy brak wpływu na politykę zagraniczną Unii prowadzoną przez Catherine Ashton.

5. Cechą charakterystyczną rządu Donalda Tuska w ostatnich stu dniach było ograniczanie sfery wolności obywatelskich, w tym wolności słowa, co przejawiało się m.in. w: dopięciu monopolu medialnego, atakach na opozycję w związku ze Świętem Niepodległości i innymi manifestacjami, żądaniach billingów dziennikarzy w sprawie rzekomych przecieków ze śledztwa smoleńskiego, dyskryminowaniu Telewizji Trwam w dostępie do naziemnego nadania cyfrowego, odmawianiu Polakom prawa do referendum w sprawie podniesienia wieku emerytalnego, zapowiedzi obchodzenia konstytucji przy ewentualnym przekazywaniu części suwerenności organom i instytucjom Unii przy okazji traktatu fiskalnego czy atakach na Kościół, krzyż i wierzących.

 6. Rząd Donalda Tuska charakteryzuje kompletna lekkomyślność w sprawie ochrony interesów zamiast modernizować Polskę, cofa nas w cywilizacyjnych rozwoju, czego dowodzi m.in.: brak jakiegokolwiek planu reformy nauki i badań; brak planu zorganizowania w Polsce co najmniej kilku uczelni na światowym poziomie; brak planu skokowego poprawienia innowacyjności polskiej gospodarki; zarzucenie projektu kolei dużych prędkości; klęska cyfryzacji telewizji naziemnej, z „aferę multipleksową” w tle (nieprzyznaniem koncesji dla TV Trwam); brak planów urbanistycznych w największych miastach; brak śmiałych projektów na miarę wymyślonego przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Centrum nauki Kopernik.

9. Rząd Donalda Tuska marnuje ogromny potencjał, szczególnie młodych i wykształconych Polaków, wypychając z kraju za pracą ponad milion z nich; marnuje energię społeczną nie przedstawiając planów modernizacji oraz doprowadzając do bezrobocia na poziomie 13,2 proc., w tym bezrobocia młodych (do 34. roku życia) nawet do 60 proc. w wielu gminach; doprowadza do segregacji majątkowej Polaków, dzielenia Polski na „A” i „B”, do utrwalenia się podziału na lepszych i gorszych pacjentów, uczniów, studentów; pozostawia 8 mln obywateli w sferze ubóstwa; poprzez kłamstwa i niespełnione obietnice demobilizuje Polaków, zabija w nich entuzjazm i chęć działania.

10. Rząd Donalda Tuska kontynuuje w przyspieszonym tempie wyzuwanie obywateli z:

dumy z poczucia polskości, patriotyzmu, kultywowania tradycji i języka ojczystego (redukcja nauczania polskiego w liceach), zapewnienia polskiej kulturze przetrwania i ekspansji, ucieka od dbałości od dziedzictwa narodowego, ulega zasadom poprawności i dyktatowi kulturalnemu silniejszych narodów, co przejawia się w potulności polskiej polityki kulturalnej i historycznej, w bezsensownym poczuciu winy wobec innych narodów.

[fot.PAP/Hrechorowicz]

Warto poczytać

 1. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 2. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 3. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

 4. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

 5. w-tyle-wizji-21072018 21.07.2018

  Wzruszający apel prawnuka polskiego bohatera. Ta wypowiedź przejdzie do historii!

  Piątkowe wydanie „W tyle wizji” zostało całkowicie poświęcone protestom przed gmachem Sejmu oraz Małgorzacie Gersdorf

 6. policjasejm21072018 21.07.2018

  Cztery osoby w areszcie po protestach przed Sejmem. Dziennikarz Gazety Wyborczej namawia do walki z policją

  Do „odbijania” zatrzymanych i walki z policją namawiał protestujących Wojciech Czuchnowski, dziennikarz Gazety Wyborczej.

 7. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 8. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook