Jedynie prawda jest ciekawa

Dzień Gniewu - Spalili kukły Tuska

21.03.2012

W dwudziestu polskich miastach odbyły się manifestacje przeciwko polityce obecnego rządu. W protestach wzięło udział kilka tysięcy osób.

Protest odbywał się pod hasłem 5xNIE dla: ACTA, Paktu Fiskalnego, Niszczenia oświaty, Bezprawia ZUS-u i rządu Donalda Tuska!

Akcja Dzień Gniewu została rozpropagowana na portalach społecznościowych. Jej organizatorzy deklarowali, że nie reprezentują żadnej partii. Chcieli tylko wyrazić pogląd znacznej części społeczeństwa, „zmęczonej arogancją i niekompetencją obecnej władzy”.

Dzien-gniewu-FB-SI

Organizatorzy koalicję PO-PSL określili jako „rząd niekompetencji, klęski, chaosu i kłamstwa”. Na oficjalnym facebook'owym profilu napisali, że mają dość „pogarszających się warunków życia, łamania kolejnych obietnic wyborczych, oszukiwania społeczeństwa i poddawania Polski pod dyktat niekorzystnych umów międzynarodowych, takich jak ACTA i Pakt Fiskalny”.

"Nie zgadzamy się na kolejną reformę oświaty, doszczętnie niszczącą nasze kształcenie. Żądamy również gruntownej reformy ZUS-u; niewydolnego i niszczącego polskich przedsiębiorców."

Demonstranci wyszli na ulice naszych miast w w antyrządowej manifestacji ponad podziałami. Przygotowali kukły premiera Tuska i jego ministrów; "marzanny", które spalili bądź utopili życząc sobie, by ten rząd przeminął równie szybko jak zima.

"Wielu osobom wydaje się, że sprawa ACTA jest załatwiona. Donald Tusk wstrzymał ratyfikację, ale się nie wycofał" - mówił w Warszawie jeden z organizatorów manifestacji Mariusz Gierej. Przypomniał, że ACTA dotyczy nie tylko ściągania plików w internecie, lecz "to także kwestia tego, czy nasi przedsiębiorcy będą mogli produkować części zamienne i leki generyczne".

Robert Winnicki z Młodzieży Wszechpolskiej uzasadniał sprzeciw wobec paktu fiskalnego. "Chodzi o to, aby transferować pieniądze, żeby wspomagać państwa, które były rozrzutne i nierozsądne, bo wstąpiły do strefy euro" - mówił. "Pakt fiskalny jest instrumentem, który ma stworzyć kolejny superurząd zasysający pieniądze pod kontrolę Unii Europejskiej, ma ratować chory system" - dodał. "To nie nasze zadłużenie. Nie płacimy waszych długów" - skandowali demonstranci.

Kolejnym hasłem było "nie dla bezprawia ZUS". Warszawscy mówcy przekonywali, że "to, co proponuje rząd Tuska, to nie reforma, lecz rozpaczliwa próba zachowania status quo - sytuacji, gdy dwóch-trzech ludzi pracuje na jednego emeryta".

Atakowali reformę oświaty: "Chodzi o to, że idiotami łatwiej rządzić, nie znają własnej historii, nie mają poczucia tożsamości, to atak na tożsamość narodową" - przekonywali. 

W trakcie przemarszów wznoszono hasła: "Bezrobocie i biedota to Donalda jest robota", "Aby Polska w siłę rosła, trzeba wodza, a nie osła", "Nie potrzeba nam premiera, co Polaków poniewiera", "Precz z czerwona demokracją", "Bóg, honor i ojczyzna". Przed ambasadą Stanów Zjednoczonych demonstranci skandowali "USA imperium zła", a obok poselstwa rządzonych obecnie przez prawicę Węgier: "Pozdrawiamy braci-Węgrów".

ruk/BC/PAP

[fot. PAP/Hrechorowicz, Zakrzewski]

Galeria zdjęć

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook