Jedynie prawda jest ciekawa

Dzień dziękczynienia „za wolność i kanonizację Jana Pawła II”

01.06.2014

Nabożeństwo odbyło się w niedzielę, w obchodzone po raz siódmy Święto Dziękczynienia, na terenie Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie.

Jan Paweł II mógłby zostać nazwany patronem waszej wolności - mówił w niedzielę watykański sekretarz stanu kard. Pietro Parolin na mszy św. dziękczynnej za kanonizację Jana Pawła II i 25 lat wolności. Prezydent  zasadził przed Świątynia Opatrzności Bożej "Dąb Wolności".

Nabożeństwo odbyło się w niedzielę, w obchodzone po raz siódmy Święto Dziękczynienia, na terenie Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie. Prócz Bronisława i Anny Komorowskich uczestniczyli w nim m.in. minister kultury Bogdan Zdrojewski, liczni polscy biskupi, prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz, wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski i kilka tysięcy wiernych.

Po mszy św. prezydent Komorowski zasadził tuż obok świątyni "Dąb Wolności". Takie drzewa, upamiętniające ćwierćwiecze odzyskania suwerenności, posadzono do tej pory w kilku miastach kraju.

Komorowski podziękował polskiemu Kościołowi za "wielkie zasługi dla wolności Polski", szczególnie za dokonania papieża Jana Pawła II i prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego.

"Serdecznie dziękuję za wszystkie wielkie zasługi dla wolności Polski, które poniósł Kościół przez tak trudny okres i także za ten udział w organizowaniu polskiej wolności, który w dalszym ciągu jest niesłychanie ważny, aktualny i za który trzeba być wdzięcznym" - powiedział prezydent.

Zaapelował, by starać się wspólnotę "podkreślić, gdzie tylko można - w rodzinach, w parafiach, w samorządach" właśnie przez sadzenie dębów wolności, po to, by podkreślić wdzięczność za suwerenność.

Wcześniej w homilii kard. Parolin powiedział, że Jan Paweł II w znaczny sposób przyczynił się do tego, aby Polska osiągnęła wolność.

"Jan Paweł II mógłby zostać nazwany +patronem waszej wolności+! W tym miejscu dziękujemy także za Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który z wielką odwagą stawił czoła trudnym czasom reżimu komunistycznego, dając przykład wzorcowej miłości do Chrystusa i Kościoła. Bez niego nie byłoby papieża-Polaka" - przypomniał watykański hierarchia. Zebrani przyjęli te słowa brawami.

Kard. Parolin mówił, że "polskie zwycięstwa przychodziły przez krzyż". Przypomniał wydarzenia na "polskiej drodze krzyżowej do wolności": powstania listopadowe i styczniowe, zmagania podczas II wojny światowej, w tym bitwę pod Monte Cassino, powstanie warszawskie i "geopolityczne rozstrzygnięcia podjęte ponad waszymi głowami" pod koniec II wojny światowej.

Hierarcha wiele miejsca poświęcił też rodzinom. Apelował, by nie bały się one świętości. "Jakże ważne jest dziś, by chrześcijańskie rodziny były święte. Niech będą miejscem, gdzie można doświadczyć miłości Boga do wszystkich ludzi. Jestem świadomy, że w Polsce są liczne świadectwa rodzin świętych, wiernych Chrystusowi i Kościołowi. Za to szczerze wam bardzo dziękuję, także w imieniu papieża Franciszka" - powiedział kard. Parolin.

"Jestem także świadomy trudności, jakie spotykają rodziny i wiele osób, by otworzyć się na życie i pozostać wiernym przymierzu małżeńskiemu aż do końca. Odwagi! Bóg niczego nie odbiera, ale napełnia nas łaską, jeśli Mu zaufamy. Zachęcam was, byście oddali się Bożej Opatrzności i byście nie bali się przyjąć dzieci, którymi Bóg chce was obdarzyć" - dodał.

Po mszy zostało otwarte miasteczko dla dzieci pod hasłem gry rodzinnej "Jan Paweł II - święty dookoła świata". Obchodom Święta Dziękczynienia towarzyszyły koncerty artystów, m.in. Alicji Majewskiej, Stana Borysa, Ryszarda Rynkowskiego i zespołu Wilki. Zostały też wysłane baloniki do nieba z napisem: "Dziękuję".

Niedzielne uroczystości Święta Dziękczynienia rozpoczęły rano procesją z relikwiami św. Jana Pawła II z pl. Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej. Był to fragment sutanny z krwią św. Jana Pawła II z zamachu na pl. św. Piotra w 1981 r.

Relikwiarz był niesiony m.in. przez Zakon Rycerzy Jana Pawła II, harcerzy, siostry zakonne, duchownych oraz przez ruchy i stowarzyszenia katolickie. Podczas procesji czytane były fragmenty papieskich homilii z pielgrzymek do Polski.

Po południu kard. Parolin spotka się z prezydentem Komorowskim. Będzie się też modlił przed grobem bł. ks. Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu, a także zwiedzi Muzeum Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego w Centrum Opatrzności Bożej.

Święto Dziękczynienia, które jest obchodzone w pierwszą niedzielę czerwca, zostało ustanowione w 2008 r. z inicjatywy metropolity warszawskiego kard. Nycza. Idea Święta Dziękczynienia związana jest z kontynuacją historycznej inicjatywy Sejmu Czteroletniego, jaką była budowa Świątyni Opatrzności Bożej. O budowie Świątyni jako narodowego wotum wdzięczności, przede wszystkim za uchwalenie Konstytucji 3 Maja, zdecydował Sejm uchwałą z 5 maja 1791 r. Inicjatywę budowy Świątyni podjął na nowo w 2002 r. prymas Polski kard. Józef Glemp.

PAP/run

fot. PAP/Jacek Turczyk
CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook