Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Dzień Dziecka u prezydenta

01.06.2014

Radości, umiejętności cieszenia się tym, co mamy oraz marzenia, aby świat stał się lepszy - życzył najmłodszym prezydent Komorowski podczas uroczystości z okazji Dnia Dziecka, która odbyła się w Pałacu Prezydenckim.

Na zaproszenie pary prezydenckiej do ogrodów Pałacu Prezydenckiego przyszło kilkadziesięcioro dzieci w różnym wieku. Byli wśród nich m.in. wychowankowie domów dziecka oraz podopieczni Akademii Przyszłości - prowadzonego przez Stowarzyszenie Wiosna programu wsparcia rozwoju młodych ludzi.

"Dzieci to część rodziny, a rodzina to najmniejsza z ojczyzn, którą trzeba szanować i na którą trzeba stawiać. Nie ma rodziny pełnej, szczęśliwej do końca, jeżeli nie ma tam najmłodszych, jeżeli nie ma tam dzieci" - powiedział prezydent podczas uroczystości z okazji Dnia Dziecka. 

W ogrodzie Pałacu stanął też wielki pluszowy lew. Dzieci rozłożyły się na kocach, a każde z nich mogło dostać kolorowe balony oraz książkę pt. "Mała książka o pewnej kurtynie, czekoladzie i wolności" autorstwa Michała Rusinka, która w przystępny i zabawny sposób ma przybliżyć młodemu pokoleniu, czym był PRL.

"Życzę wam, żebyście potrafili docenić to, że dziś już w ogóle nie ma żadnego produktu czekoladopodobnego, żebyście potrafili się cieszyć tym, co mamy, wszyscy razem, w każdej rodzinie (...), że wiele się zmienia na lepsze i będzie się w dalszym ciągu zmieniało za waszą przyczyną. Życzę wam radości i takiej naturalnej umiejętności cieszenia się tym, co mamy, oraz marzenia o tym, że chcielibyśmy, żeby świat wokół nas był jeszcze lepszy. Radości i pięknych marzeń" – powiedział Komorowski adresując swoje życzenia do wszystkich dzieci, nie tylko tych, które przyszły w niedzielę do Pałacu. 

Swoje życzenia złożyła też Anna Komorowska. "Życzę wam, nie tylko z okazji Dnia Dziecka, żeby Was wszyscy dookoła lubili i żebyście też lubili innych (...). Żebyście - nie tylko w Dzień Dziecka - mieli bardzo dobry czas, spędzony z bliskimi, których wy kochacie i którzy was kochają; i żeby to był czas spędzony mądrze dobrze i tak, żebyście się mogli rozwijać" - mówiła prezydentowa.

Komorowski starał się też wyjaśnić młodym ludziom, na czym polegał brak wolności w czasach PRL oraz na czym polegają różnice między życiem w tamtych i obecnych czasach. "To tak jak różnica między dobrą czekoladą, a wyrobem czekoladopodobnym, którym trudno się cieszyć" - tłumaczył prezydent.  

Anna Komorowska dodała, że trzeba pamiętać, że "oprócz wolności jest również odpowiedzialność" oraz, że do wolności trzeba podchodzić mądrze. "Uszy myć trzeba, nie ma rady" – zażartował prezydent.

Uczestnicy uroczystości wspominali swoje przeżycia z obchodów Dnia Dziecka. Anna Komorowska opowiadała, że najlepszym Dniem Dziecka, jaki zapamiętała, był ten, w którym rodzice zabrali ją do zoo. Prezydent zdradził, że najmilej wspomina pierwszy czerwca z czasów, gdy wraz ze swoimi dziećmi mieszkał w ciasnym mieszkaniu i aby świętować, cała rodzina wychodziła do parku przed domem. 

Komorowski zaprosił wszystkich chętnych do zwiedzania Pałacu Prezydenckiego. Siedziba prezydenta będzie otwarta dla zwiedzających w niedzielę w godzinach od 12 do 15. Będzie można zobaczyć m.in. Okrągły Stół, oraz znane z telewizji pomieszczenia, w których odbywają się uroczystości z udziałem prezydenta. Dla dzieci odwiedzających Pałac przewidziano upominki - balony, cukierki oraz egzemplarz książki Michała Rusinka. 

By wziąć udział w dniu otwartym należy wziąć ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem.

Prezydent zachęcał też dzieci do udziału w obchodach rocznicy 25-lecia odzyskania wolności. "Serdecznie zapraszam 4 czerwca o godz. 10 na Plac Zamkowy w Warszawie; tam będzie można z bliska, lub z prawie bliska, zobaczyć bardzo wielu prezydentów" - namawiał Komorowski.

PAP/kop
[Fot. PAP/EPA]


Słowa kluczowe:

dzieci

Warto poczytać

 1. dudapapgrygiel 28.05.2017

  Prezydent na pielgrzymce mężczyzn w Piekarach Śl.

  Powołaniem i zadaniem chrześcijan jest czynienie dobra wszędzie tam, gdzie brakuje sprawiedliwości i miłości społecznej - mówił abp Wiktor Skworc do uczestników dorocznej pielgrzymki mężczyzn. W uroczystości uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda.

 2. ksszydlopapbednarczyk 28.05.2017

  Ks. Szydło, syn premier, odprawił Mszę prymicyjną

  Ks. Tymoteusz Szydło, syn premier Beaty Szydło, odprawił w niedzielę prymicyjną mszę św. w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w rodzinnym Przecieszynie. W Eucharystii uczestniczyła rodzina wyświęconego dzień wcześniej księdza, w tym szefowa rządu.

 3. pispapdelmanowicz 28.05.2017

  Wyjazdowe posiedzenie klubu PiS

  "Podkarpacie potrzebuje przyśpieszenia" - posłowie PiS na wyjazdowym posiedzeniu klubu w Strachocinie. W przyjętym stanowisku podkreślili m.in. konieczność budowy nowych przejść granicznych ze Słowacją i Ukrainą.

 4. macierewiczzolnierzepapSI 28.05.2017

  Weterani świętują w Giżycku

  Kilkuset żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych - uczestników misji zagranicznych - wzięło udział w centralnych obchodach Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa, które odbyły się w niedzielę w Giżycku. Do wieczora trwa tam jeszcze piknik weterana.

 5. mid-17526086 28.05.2017

  Łapiński: prezydent USA odwiedzi Polskę

  Krzysztof Łapiński powiedział, że prezydent Duda podczas szczytu NATO w Brukseli spotkał się z Trumpem i było to „dłuższe spotkanie”.

 6. MKaminski2852017 28.05.2017

  SN zbada pytanie ws. prezydenckich ułaskawień

  Sędziowie SN zbada pytanie prawne dotyczące ułaskawienia przez prezydenta Andrzeja Dudę Mariusza Kamińskiego i innych b. członków szefostwa CBA.

 7. Krzysztof-Lozinski-gfdgdfgfdgdfs 27.05.2017

  Łoziński nowym szefem KOD

  "Dziękuję Mateuszowi za pracę, którą wykonał" - powiedział Łoziński.

 8. Antoni-Macierewicz-gfsdgfdg 27.05.2017

  Macierewicz spotkał się z weteranami

  Szef MON odwiedził uczestników zawodów strzeleckich dla weteranów i poszkodowanych na misjach, które odbyły się na strzelnicy k. Orzysza.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook