Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Dzień Dziecka u prezydenta

01.06.2014

Radości, umiejętności cieszenia się tym, co mamy oraz marzenia, aby świat stał się lepszy - życzył najmłodszym prezydent Komorowski podczas uroczystości z okazji Dnia Dziecka, która odbyła się w Pałacu Prezydenckim.

Na zaproszenie pary prezydenckiej do ogrodów Pałacu Prezydenckiego przyszło kilkadziesięcioro dzieci w różnym wieku. Byli wśród nich m.in. wychowankowie domów dziecka oraz podopieczni Akademii Przyszłości - prowadzonego przez Stowarzyszenie Wiosna programu wsparcia rozwoju młodych ludzi.

"Dzieci to część rodziny, a rodzina to najmniejsza z ojczyzn, którą trzeba szanować i na którą trzeba stawiać. Nie ma rodziny pełnej, szczęśliwej do końca, jeżeli nie ma tam najmłodszych, jeżeli nie ma tam dzieci" - powiedział prezydent podczas uroczystości z okazji Dnia Dziecka. 

W ogrodzie Pałacu stanął też wielki pluszowy lew. Dzieci rozłożyły się na kocach, a każde z nich mogło dostać kolorowe balony oraz książkę pt. "Mała książka o pewnej kurtynie, czekoladzie i wolności" autorstwa Michała Rusinka, która w przystępny i zabawny sposób ma przybliżyć młodemu pokoleniu, czym był PRL.

"Życzę wam, żebyście potrafili docenić to, że dziś już w ogóle nie ma żadnego produktu czekoladopodobnego, żebyście potrafili się cieszyć tym, co mamy, wszyscy razem, w każdej rodzinie (...), że wiele się zmienia na lepsze i będzie się w dalszym ciągu zmieniało za waszą przyczyną. Życzę wam radości i takiej naturalnej umiejętności cieszenia się tym, co mamy, oraz marzenia o tym, że chcielibyśmy, żeby świat wokół nas był jeszcze lepszy. Radości i pięknych marzeń" – powiedział Komorowski adresując swoje życzenia do wszystkich dzieci, nie tylko tych, które przyszły w niedzielę do Pałacu. 

Swoje życzenia złożyła też Anna Komorowska. "Życzę wam, nie tylko z okazji Dnia Dziecka, żeby Was wszyscy dookoła lubili i żebyście też lubili innych (...). Żebyście - nie tylko w Dzień Dziecka - mieli bardzo dobry czas, spędzony z bliskimi, których wy kochacie i którzy was kochają; i żeby to był czas spędzony mądrze dobrze i tak, żebyście się mogli rozwijać" - mówiła prezydentowa.

Komorowski starał się też wyjaśnić młodym ludziom, na czym polegał brak wolności w czasach PRL oraz na czym polegają różnice między życiem w tamtych i obecnych czasach. "To tak jak różnica między dobrą czekoladą, a wyrobem czekoladopodobnym, którym trudno się cieszyć" - tłumaczył prezydent.  

Anna Komorowska dodała, że trzeba pamiętać, że "oprócz wolności jest również odpowiedzialność" oraz, że do wolności trzeba podchodzić mądrze. "Uszy myć trzeba, nie ma rady" – zażartował prezydent.

Uczestnicy uroczystości wspominali swoje przeżycia z obchodów Dnia Dziecka. Anna Komorowska opowiadała, że najlepszym Dniem Dziecka, jaki zapamiętała, był ten, w którym rodzice zabrali ją do zoo. Prezydent zdradził, że najmilej wspomina pierwszy czerwca z czasów, gdy wraz ze swoimi dziećmi mieszkał w ciasnym mieszkaniu i aby świętować, cała rodzina wychodziła do parku przed domem. 

Komorowski zaprosił wszystkich chętnych do zwiedzania Pałacu Prezydenckiego. Siedziba prezydenta będzie otwarta dla zwiedzających w niedzielę w godzinach od 12 do 15. Będzie można zobaczyć m.in. Okrągły Stół, oraz znane z telewizji pomieszczenia, w których odbywają się uroczystości z udziałem prezydenta. Dla dzieci odwiedzających Pałac przewidziano upominki - balony, cukierki oraz egzemplarz książki Michała Rusinka. 

By wziąć udział w dniu otwartym należy wziąć ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem.

Prezydent zachęcał też dzieci do udziału w obchodach rocznicy 25-lecia odzyskania wolności. "Serdecznie zapraszam 4 czerwca o godz. 10 na Plac Zamkowy w Warszawie; tam będzie można z bliska, lub z prawie bliska, zobaczyć bardzo wielu prezydentów" - namawiał Komorowski.

PAP/kop
[Fot. PAP/EPA]


Słowa kluczowe:

dzieci

Warto poczytać

 1. glinskinacmentarzuzydowskimSi 20.01.2017

  Gliński: polska kultura poniosła dotkliwą stratę przez Holocaust

  Inauguracja szlaku edukacyjnego śladem pomników nagrobnych Abrahama Ostrzega jest centralnym punktem europejskich obchodów 75. rocznicy "Akcji Reinhard" i Zagłady Żydów.

 2. mid-17120116-1 20.01.2017

  Premier po rozmowach z ministrami Kamińskim i Ziobrą

  "Dziś służby są pod kontrolą państwa i na służbie państwa i polskich obywateli. To ważne, aby Polacy czuli się bezpiecznie, a zagrożenia były eliminowane" - podkreśliła premier Szydło.

 3. mid-17117278 20.01.2017

  Kijowski: Będę kandydował na szefa KOD

  „Chcę, bo KOD potrzebuje dzisiaj doświadczonego i odpowiedzialnego przywództwa. Chcę, bo nie mogę pozwolić by „ciemna strona” była górą!”

 4. KalitaTomasz 20.01.2017

  Prezydent weźmie udział w pogrzebie T. Kality

  Prezydent Andrzej Duda w sobotę weźmie udział w pogrzebie byłego rzecznika SLD Tomasza Kality.

 5. stanislawtyszkayoutubewsensie 20.01.2017

  Tyszka chce wyjaśnień ws. Straży Marszałkowskiej

  "Będę domagał się wyjaśnień od pana marszałka, bo bardzo mnie to zaskoczyło".

 6. mid-17119263 20.01.2017

  Komendant Straży Marszałkowskiej odwołany

  „Jego funkcję pełni teraz jeden z zastępców” - poinformował Marszałek Senatu.

 7. mid-17119055 20.01.2017

  Rafalska: Zasiłki nie zastąpią dochodu

  Liczba bezrobotnych spadła, pracujemy długo i coraz wydajniej. Nie jest więc tak, że każda kobieta, która otrzymała 500+, myśli, że w domu będzie jej najlepiej - powiedziała w piątek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

 8. dwnld977028815 20.01.2017

  Szefowa KPRP: Polskę i Izrael łączy wiele

  "Wizyta na Bliskim Wschodzie w wymiarze gospodarczym jest niesłychanie istotna”.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook