Jedynie prawda jest ciekawa


„Dziękujemy za świadectwo, za miłość”

23.01.2013

Śp. Jadwiga Kaczyńska spoczęła na warszawskich Powązkach. W ostatniej drodze towarzyszyły jej tłumy. Abp Dzięga dziękował śp. Jadwidze Kaczyńskiej za jej życie.

Rodzina, bliscy, przyjaciele oraz tłumy Polaków towarzyszyły śp. Jadwidze Kaczyńskiej w jej ostatniej drodze. Matka śp. Lecha Kaczyńskiego oraz Jarosława Kaczyńskiego spoczęła w rodzinnym grobie na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

W czasie ceremonii złożenia ciała śp. Jadwigi Kaczyńskiej do grobu wierni modlili się za duszę zmarłej, za jej rodzinę i bliskich, a także w intencji ojczyzny. Ksiądz Abp Andrzej Dzięga w czasie modlitwy dziękował w imieniu zgromadzonych śp. Jadwidze Kaczyńskiej. „Dziękujemy za świadectwo wiary, za miłość do ludzi, za miłość do Polski. Trumna tej miłości nie zamyka, bo miłość nie da się zamknąć żadnymi ścianami i żadnymi granicami. Miłość żyje w sercach i serca dzisiaj się przy tej trumnie... serca nasze się tej miłości uczą. Wszystkim wam, którzy jesteście tu obecni, chcę podziękować, że w sercach tę miłość poczuliście. I, że was serca tu przyprowadziły. Serca dla Pani Jadwigi, serca dla rodziny, która cierpi, serca dla Polski” - mówił.

W czasie ceremonii Abp zwrócił się również do Jarosława Kaczyńskiego. „Drogi Panie premierze! Panie Jarosławie! Pana serce cierpi najbardziej, ale chyba nigdy tak jak dzisiaj Pan nie czuł i być może nigdy Pan już nie poczuje tak dobitnie, że miłość nie umiera, że miłość się nie kończy i, że tej miłości – chociaż trumna kryje szczątki doczesne i grób będzie zamknięty – w sercu nie ubędzie. Że ta miłość, którą ogarniał Pan swoją matkę, ta miłość nie ustaje. A dodatkowo jest jeszcze umocniona. I tym bardziej w sercu teraz będzie Pan czuł miłość ku Bogu, miłość ku Ojczyźnie. Bo te dwie miłości zawsze idą w parze” – wskazywał hierarcha.

Zaznaczał, że te dwie miłości powinien czuć każdy przychodzący na grób śp. Jadwigi Kaczyńskiej. „Ile razy staniecie drodzy bliscy śp. Jadwigi albo przyjaciele, czy ktokolwiek przy tym grobie, niech serca wasze miłość ku Bogu i ku Polsce nierozdzielnie czują. Dlatego składając tę trumnę w grobie wyznajemy jeszcze raz wiarę, że ten grób jest miejscem nadziei, jest miejscem życia, jest miejscem oczekiwania na Zmartwychwstanie. Jest miejscem wyciszenia i umocnienia, miejscem spotkania serc, miejscem rodzenia się nowych czynów miłości. Przychodząc tutaj zawierzajmy Bogu śp. Jadwigę, a dla siebie upraszajmy dar silnej wiary. Prośby Pana Boga, którego Syn Jezus Chrystus Zmartwychwstał jako pierwszy z umarłych i, który odnowi nasze śmiertelne ciała na podobieństwo Swojego ciała uwielbionego, aby wskrzesił zmarłą Jego służebnicę, a naszą siostrę Jadwigę” - mówił ksiądz Abp. Po krótkiej wypowiedzi ksiądz odprawił modlitwę oraz udzielił błogosławieństwa zebranym.

W czasie ceremonii pogrzebowej kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego oddała salwy honorowe, a orkiestra wojskowa odegrała m.in. hymn Polski. Nad tłumem żegnających śp. Jadwigę Kaczyńską powiewało kilka transparentów z napisami m.in. „Starachowice żegnają Pierwszą Matkę RP”.

Ceremonię zakończyło złożenie ciała w grobowcu rodziny Kaczyńskich. Jadwiga Kaczyńska została pochowana w grobowcu, w którym znajduje się symboliczny grób Lecha i Marii Kaczyńskich. Po zakończeniu uroczystości tłumnie zebrani ludzie składali kwiaty na grobie i zapalali znicze.

Jadwiga Kaczyńska zmarła w czwartek wczesnym popołudniem w Wojskowym Instytucie Medycznym przy ul. Szaserów w Warszawie, gdzie przebywała od dłuższego czasu. Miała 87 lat.

TK
[Fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. akta17072018 17.07.2018

  Wiadomo już kto palił karty do głosowania i akta sądowe. Sprawę wyjaśnia straż pożarna

  Strażak z OSP w Ożarowie Mazowieckim stwierdził w rozmowie z PAP, że ujawnione w Gołaszewie spalone akta i karty do głosowania to nie efekt przestępstwa. Leszek Stachlewski poinformował, że w pustostanie prowadzone były... badania naukowe dotyczące gaszenia pożarów w archiwach sądowych.

 2. pozarstocznia17072018 17.07.2018

  Pożar w centrum Gdańska. Płonie magazyn stoczniowy

  13 zastępów straży gasi pożar, który wybuchł we wtorek około południa w hali zlokalizowanej w centrum Gdańska - na terenach stoczniowych. W płonącym magazynie składowane są m.in. farby. Gdański magistrat zaapelował do mieszkańców o prewencyjne zamknięcie okien.

 3. tk17072018 17.07.2018

  Jest wyrok TK w sprawie prawa łaski. "Prezydent skorzystał ze swoich uprawnień"

  Wtorkowy wyrok TK w sprawie prawa łaski nie jest zaskoczeniem; prezydent Andrzej Duda skorzystał ze swoich konstytucyjnych uprawnień - oceniła rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

 4. 1270bartekbargiela 17.07.2018

  Niesamowita akcja ratunkowa Polaków. Zrobili to pierwsi na świecie!

  O wielkim szczęściu może mówić brytyjski wspinacz Rick Allen, który podczas wspinaczki na Broad Peak uległ poważnemu wypadkowi. Przez kilkadziesiąt godzin z himalaistą nie było żadnego kontaktu, a jego towarzysze myśleli, że zginął. Uratował go polski dron!

 5. parafianowicz17072018 17.07.2018

  Kolejne przesłuchanie w sprawie Amber Gold. Przed komisją były wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz

  We wtorek po godz. 10 zebrała się sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold; jedynym punktem posiedzenia jest przesłuchanie b. wiceministra finansów i Generalnego Inspektora Informacji Finansowej Andrzeja Parafianowicza.

 6. Gersdorf06032018 17.07.2018

  Małgorzata Gersdorf podjęła decyzję w sprawie swojego powrotu do pracy

  Spór o ustawę o Sądzie Najwyższym oraz o odwołanie dotychczasowej Pierwszej Prezes SN Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska podzielił polską społeczność. Zapewne będzie dzielił dalej, a cała sprawa nie przycichnie. Sędzia Gersdorf zamierza wrócić do pracy w poniedziałek

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook