Jedynie prawda jest ciekawa


„Dziękujemy za świadectwo, za miłość”

23.01.2013

Śp. Jadwiga Kaczyńska spoczęła na warszawskich Powązkach. W ostatniej drodze towarzyszyły jej tłumy. Abp Dzięga dziękował śp. Jadwidze Kaczyńskiej za jej życie.

Rodzina, bliscy, przyjaciele oraz tłumy Polaków towarzyszyły śp. Jadwidze Kaczyńskiej w jej ostatniej drodze. Matka śp. Lecha Kaczyńskiego oraz Jarosława Kaczyńskiego spoczęła w rodzinnym grobie na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

W czasie ceremonii złożenia ciała śp. Jadwigi Kaczyńskiej do grobu wierni modlili się za duszę zmarłej, za jej rodzinę i bliskich, a także w intencji ojczyzny. Ksiądz Abp Andrzej Dzięga w czasie modlitwy dziękował w imieniu zgromadzonych śp. Jadwidze Kaczyńskiej. „Dziękujemy za świadectwo wiary, za miłość do ludzi, za miłość do Polski. Trumna tej miłości nie zamyka, bo miłość nie da się zamknąć żadnymi ścianami i żadnymi granicami. Miłość żyje w sercach i serca dzisiaj się przy tej trumnie... serca nasze się tej miłości uczą. Wszystkim wam, którzy jesteście tu obecni, chcę podziękować, że w sercach tę miłość poczuliście. I, że was serca tu przyprowadziły. Serca dla Pani Jadwigi, serca dla rodziny, która cierpi, serca dla Polski” - mówił.

W czasie ceremonii Abp zwrócił się również do Jarosława Kaczyńskiego. „Drogi Panie premierze! Panie Jarosławie! Pana serce cierpi najbardziej, ale chyba nigdy tak jak dzisiaj Pan nie czuł i być może nigdy Pan już nie poczuje tak dobitnie, że miłość nie umiera, że miłość się nie kończy i, że tej miłości – chociaż trumna kryje szczątki doczesne i grób będzie zamknięty – w sercu nie ubędzie. Że ta miłość, którą ogarniał Pan swoją matkę, ta miłość nie ustaje. A dodatkowo jest jeszcze umocniona. I tym bardziej w sercu teraz będzie Pan czuł miłość ku Bogu, miłość ku Ojczyźnie. Bo te dwie miłości zawsze idą w parze” – wskazywał hierarcha.

Zaznaczał, że te dwie miłości powinien czuć każdy przychodzący na grób śp. Jadwigi Kaczyńskiej. „Ile razy staniecie drodzy bliscy śp. Jadwigi albo przyjaciele, czy ktokolwiek przy tym grobie, niech serca wasze miłość ku Bogu i ku Polsce nierozdzielnie czują. Dlatego składając tę trumnę w grobie wyznajemy jeszcze raz wiarę, że ten grób jest miejscem nadziei, jest miejscem życia, jest miejscem oczekiwania na Zmartwychwstanie. Jest miejscem wyciszenia i umocnienia, miejscem spotkania serc, miejscem rodzenia się nowych czynów miłości. Przychodząc tutaj zawierzajmy Bogu śp. Jadwigę, a dla siebie upraszajmy dar silnej wiary. Prośby Pana Boga, którego Syn Jezus Chrystus Zmartwychwstał jako pierwszy z umarłych i, który odnowi nasze śmiertelne ciała na podobieństwo Swojego ciała uwielbionego, aby wskrzesił zmarłą Jego służebnicę, a naszą siostrę Jadwigę” - mówił ksiądz Abp. Po krótkiej wypowiedzi ksiądz odprawił modlitwę oraz udzielił błogosławieństwa zebranym.

W czasie ceremonii pogrzebowej kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego oddała salwy honorowe, a orkiestra wojskowa odegrała m.in. hymn Polski. Nad tłumem żegnających śp. Jadwigę Kaczyńską powiewało kilka transparentów z napisami m.in. „Starachowice żegnają Pierwszą Matkę RP”.

Ceremonię zakończyło złożenie ciała w grobowcu rodziny Kaczyńskich. Jadwiga Kaczyńska została pochowana w grobowcu, w którym znajduje się symboliczny grób Lecha i Marii Kaczyńskich. Po zakończeniu uroczystości tłumnie zebrani ludzie składali kwiaty na grobie i zapalali znicze.

Jadwiga Kaczyńska zmarła w czwartek wczesnym popołudniem w Wojskowym Instytucie Medycznym przy ul. Szaserów w Warszawie, gdzie przebywała od dłuższego czasu. Miała 87 lat.

TK
[Fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. 1270bialymarsz 24.03.2018

  Kilkaset osób na "Białym marszu" przeciwko aborcji

  Kilkaset osób, zwolenników ochrony życia i przeciwników aborcji wzięło udział w "Białym marszu", który w sobotę przeszedł ulicami Poznania. Wiele osób niosło białe tulipany, śpiewano: "Poznań za życiem".

 2. 1270petrukukla 24.03.2018

  Będzie zawiadomienie do prokuratury ws. spalenia kukły Ryszarda Petru

  Przewodniczący Nowoczesnej w Podlaskiem, poseł Krzysztof Truskolaski poinformował w sobotę, że złoży zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez działaczy Młodzieży Wszechpolskiej, którzy spalili w piątek kukłę b. szefa Nowoczesnej Ryszarda Petru.

 3. 1270janocha 24.03.2018

  Bp Janocha: Wielki Post jest po to, żebyśmy usłyszeli głos Boga

  Wielki Post jest po to, żebyśmy usłyszeli głos Boga, a my ciągle uciekamy w rozrywkę - mówił w sobotę bp Michał Janocha do młodzieży, zgromadzonej w Świątyni Opatrzności Boże z okazji obchodów XXXIII Światowych Dni Młodzieży w Archidiecezji Warszawskiej.

 4. Szymczuk24032018 24.03.2018

  Niezwykłe zdjęcie z wizyty Prezydenta na Węgrzech. Uwagę zwraca jeden szczegół

  Na fotografii wykonanej przez prezydenckiego fotografa Jakuba Szymczuka widać Andrzeja Dudę wraz z Aderem Janosem - Prezydentem Węgier. Zdjęcie wykonano w miejscowości Veszprem w której odbywa się Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

 5. Boniwiki 24.03.2018

  Prawdziwa twarz walczącego z mową nienawiści Boniego. Określił ich mianem "ścierwa"

  Tak często podkreśla, że walczy z mową nienawiści, że sam zaczyna jej używać. Według europosła PO TVP to "ścierwo"

 6. MWPetru23032018 23.03.2018

  "Przynosi negatywne skutki dla Polski" Narodowcy spalili kukłę znanego polityka!

  Działacze Młodzieży Wszechpolskiej spalili w piątek na happeningu w Białymstoku kukłę b. szefa Nowoczesnej Ryszarda Petru. Nowoczesna uważa, że to skandal i sprawą z urzędu powinny się zająć policja i prokuratura. Jeśli tak się nie stanie, Petru zapowiedział, że sam zwróci się do prokuratury

 7. Duda23032018 23.03.2018

  Prezydent kapituluje w sprawie reformy sądownictwa? Kontrowersyjne słowa Andrzeja Dudy

  Jeśli zmiana pewnych rozwiązań uspokoiłaby KE, to ja nie widzę problemu - kilka elementów możemy zmienić, bo dla mnie to są kwestie o charakterze technicznym, nie likwidują instytucji tej reformy - powiedział prezydent Andrzej Duda odnosząc się do propozycji zmian w ustawach dot. sądownictwa

 8. ks-Tomasz-Jegierski23032018 23.03.2018

  Episkopat odcina się od księdza, który stawia zarzuty finansowe Morawieckiemu

  Ks. Tomasz Jegierski nie przynależy do żadnej diecezji w Polsce; nie jest w polskich strukturach kościelnych - poinformowało na Twitterze Biuro Prasowe KEP, odnosząc się do sprawy duchownego, który stawia zarzuty finansowe Kornelowi Morawieckiemu

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook