Jedynie prawda jest ciekawa


Dziedziczak: zapraszamy rodaków do powrotu

29.04.2017

- Zapraszamy wszystkich rodaków do powrotu do kraju - powiedział wiceszef MSZ Jan Dziedziczak podczas XX Forum Polonijnego w Toruniu.

 - Zapraszamy wszystkich rodaków do powrotu do kraju - powiedział w sobotę wiceszef MSZ Jan Dziedziczak podczas XX Forum Polonijnego w Toruniu. Odnosząc się do problemu "dziury demograficznej", wiceminister ocenił, że kraje Zachodu rozwiązywały go "zapraszając do swoich krajów islamistów i imigrantów".

"Nasz rząd stawia na realne działania, które mają wspierać Polonię. Nie opowiadamy, co będziemy robili, ale robimy. Chcemy, poprzez szereg ustaw zachęcić naszych rodaków, którzy wyjechali za granicę, by wrócili. Stąd szereg ustaw m.in. programy +Rodzina 500 Plus+ czy +Mieszkanie plus+. To realne działania" - wskazał wiceminister spraw zagranicznych.

Mówiąc o "dziurze demograficznej" Dziedziczak powiedział, że "kraje Zachodu rozwiązywały ten problem (dziury demograficznej-PAP) zapraszając do swoich krajów islamistów i imigrantów (...), my ich nie chcemy i oni nie chcą do nas przyjeżdżać".

Dziedziczak podkreślił również, że poprzedni rząd PO-PSL zaprzepaścił szansę na pomoc Polakom w okresie wyżu demograficznego. "To może być ich największy grzech. Przez to w kolejnych latach powstanie dziura demograficzna, bo, mówiąc wprost, urodziło się za mało dzieci. Ludzie bali się mieć trójkę czy czwórkę dzieci, bo państwo nie stosowało żadnych zachęt, żeby zwiększać dzietność" - dodał.

Zaznaczył, że Prawo i Sprawiedliwość chce odwrócić ten trend i wspierać polską rodzinę.

- Wspieramy naukę języka polskiego poza granicami kraju; stąd ukłon w kierunku polskich matek, które najczęściej pielęgnują polskość w rodzinach emigracyjnych — powiedział w sobotę w Toruniu wiceszef MSZ Jan Dziedziczak podczas XX Forum Polonijnego.

Wiceminister przypomniał również, że „przez wiele dziesięcioleci były takie sytuacje, że Polaków zniechęcano za granicami do tego, by pamiętali o języku i polskości”. Jego zdaniem „wielu z nich przeszło prawdziwą gehennę i chcieli jej oszczędzić potem swoim dzieciom”.

Jako receptę na poprawę znajomości języka polskiego wśród rodzin emigracyjnych, Dziedziczak wskazał konieczność podejmowania konkretnych rozwiązań przez rząd.

- Musimy wspierać działania na rzecz nauczania języka polskiego poza granicami naszego kraju. To jedno z najważniejszych wyzwań — mówił Dziedziczak.

Zaznaczył, że młodzi Polacy uczą się dziś języka ojczystego za granicą na trzy różne sposoby - w ramach systemu edukacji kraju, w którym mieszkają; dzięki wymiernemu wsparciu Kościoła katolickiego; a także systemu szkolnych punktów konsultacyjnych, wywodzących się z dawnych szkół przy ambasadach.

- Dzisiaj jest to ok. 160 tysięcy naszych rodaków, którzy uczą się języka polskiego. To dużo i mało — ocenił.

Jego zdaniem problemy pojawiają się najczęściej, gdy w rodzinie mieszanej za granicą Polakiem jest ojciec.

- Gdy jest to matka, to często sytuacja wygląda lepiej. Stąd ukłon w stronę dzielnych polskich matek na emigracji — powiedział wiceminister spraw zagranicznych.

Wśród zmian legislacyjnych wprowadzanych przez obecne władze wspierających Polonię wskazał m.in. nowelizację ustawy o repatriacji, a także inicjatywę prezydenta RP Andrzeja Dudy o możliwości przyznawania legitymacji szkolnych dla polskich uczniów za granicą.

Wiceminister spraw zagranicznych był gościem XX Forum Polonijnego „Wspólnie odpowiedzialni za Polskę” pod patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy. Wygłosił referat pt. „Promocja edukacji polskiej za granicami kraju”. Forum odbywa się w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

[fot. Fratria]

ems/PAP

Warto poczytać

 1. Brudzinski20042018 20.04.2018

  "Wynik wyborów w rękach Polaków, a nie ulicy i zagranicy"

  O wygranej lub przegranej PiS zdecydują przy urnach wyborczych Polacy, a nie ulica i zagranica - podkreślał w piątek w Wałczu (Zachodniopomorskie) wiceprezes tej partii Joachim Brudziński

 2. Kukizwiki 20.04.2018

  "Tu ma Pan swoją daninę". Kukiz atakuje Morawieckiego

  Politycy Kukiz'15 krytykują zapowiadaną przez premiera Mateusza Morawieckiego "daninę solidarnościową", którą mają zostać opodatkowani najbogatsi. Pieniądze z daniny zasiliłyby utworzony fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych

 3. Berlinwiki 20.04.2018

  Nadchodzi ocieplenie na linii Polska-Niemcy? "Mamy podobne poglądy"

  Polska i Niemcy maja podobne poglądy na zagrożenia za strony Rosji, reformę struktury dowódczej NATO i rolę UE w sprawach bezpieczeństwa - powiedział szef BBN Paweł Soloch, który w piątek wrócił z rozmów w Berlinie

 4. PomnikACwiki 20.04.2018

  Postkomuna w praktyce. Represjonowani w PRL skazani za zamalowanie sierpa i młota!

  Byli olsztyńscy opozycjoniści muszą zapłacić za usunięcie z Pomnika Wdzięczności farby, którą pomalowali symbole sierpa i młota - uznał w piątek sąd rejonowy w Olsztynie. O zwrot kosztów oczyszczenia monumentu pozostającego w rejestrze zabytków wystąpiła gmina

 5. Cieleckasmolensk 20.04.2018

  Cielecka śmieszkuje pod pomnikiem smoleńskim. Jak nisko trzeba upaść, by coś takiego robić?

  - Mnie się przede wszystkim podobało, że to nie jest Polak. To mógł być Francuz albo Amerykanin, ale nie Polak - tak mówiła niedawno o swoim mężu Magdalena Cielecka. Teraz aktorka drwi z ofiar poległych w katastrofie smoleńskiej. Krótko mówiąc, dno i metry mułu

 6. duda200402018 20.04.2018

  Prezydent Duda wyszedł do rodziców dzieci niepełnosprawnych i… szybko pożałował. To trzeba zobaczyć!

  Prezydent Andrzej Duda spotkał się z protestującymi

 7. 1270komunisci 20.04.2018

  Nie będzie zjednoczenia polskich komunistów

  Czarzasty: nie wystartujemy z Partią Razem w wyborach

 8. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook