Jedynie prawda jest ciekawa


Dzieciobójczyni skazana

03.09.2013

25 lat ma spędzić w więzieniu Katarzyna W. Matka Madzi z Sosnowca została uznana za winną zabójstwa. Sąd nie dał wiary obronie.

Katowicki sąd uznał, że Katarzyna W. jest winna zabicia swojej 6-miesięcznej córki oraz sprowadzania śledztwa na fałszywe tory. Sąd wymierzył oskarżonej karę 25 lat więzienia. W. o warunkowe wcześniejsze zwolnienie będzie mogła ubiegać się po 15 latach.

Prokuratura zażądała dla sądzonej kary dożywocia z ograniczeniem możliwości starania się o warunkowe przedterminowe zwolnienie najwcześniej po 30 latach kary. Obrońca chciał uniewinnienia argumentując, że dowody nie dają podstaw do skazania.

Do skazania W. przyczyniły się m.in. opinie biegłych medyków, według których półroczna Magda zmarła na skutek gwałtownego uduszenia. Obrona twierdziła, że dziecko mogło umrzeć w wyniku nieszczęśliwego wypadku tzw. laryngospazmu - czyli odruchowego skurczu krtani. Sama oskarżona utrzymywała natomiast, że dziecko wypadło jej z rąk na podłogę i umarło po kilku nieudanych próbach nabrania powietrza.

Sprawa Katarzyny W. skupia na sobie uwagę opinii publicznej od samego początku. Tragiczna historia zaczęła się 24 stycznia 2012 r., gdy policja przekazała mediom informację o zaginięciu półrocznej dziewczynki z Sosnowca. Według pierwszej relacji matki dziecko porwano jej z wózka w centrum miasta. Na początku lutego ciało dziecka znaleziono w zrujnowanym budynku w parku przy torach kolejowych w Sosnowcu.

Proces Katarzyny W. oskarżonej o zabicie córki oraz kierowanie śledztwa na fałszywe tory ruszył w lutym tego roku. Na kilkunastu rozprawach sąd przesłuchał kilkudziesięciu świadków oraz biegłych. Prokuratura przyjęła, że Katarzyna W. plan zabójstwa przygotowywała co najmniej od 19 stycznia, wcześniej próbowała zatruć córkę czadem. 24 stycznia miała cisnąć dzieckiem o podłogę, a kiedy okazało się, że mimo to niemowlę przeżyło, dusić je przez kilka minut.

Media od początku podchodziły do sprawy małej Madzi i jej mamy w sposób skandaliczny. Z Katarzyny W. zrobiono celebrytkę, a transmisje jej procesu zajmowały dużą część anteny największych mediów w Polsce. Należy mieć nadzieję, że po wyroku skazującym W. na 25 lat więzienia media zaczną zajmować się ważniejszymi sprawami, a W. trafi tam, gdzie jej miejsce. Do więziennej celi.

TK,wPolityce.pl
[Fot. PAP/Andrzej Grygiel]
CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook