Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Dzieciobójczyni skazana

03.09.2013

25 lat ma spędzić w więzieniu Katarzyna W. Matka Madzi z Sosnowca została uznana za winną zabójstwa. Sąd nie dał wiary obronie.

Katowicki sąd uznał, że Katarzyna W. jest winna zabicia swojej 6-miesięcznej córki oraz sprowadzania śledztwa na fałszywe tory. Sąd wymierzył oskarżonej karę 25 lat więzienia. W. o warunkowe wcześniejsze zwolnienie będzie mogła ubiegać się po 15 latach.

Prokuratura zażądała dla sądzonej kary dożywocia z ograniczeniem możliwości starania się o warunkowe przedterminowe zwolnienie najwcześniej po 30 latach kary. Obrońca chciał uniewinnienia argumentując, że dowody nie dają podstaw do skazania.

Do skazania W. przyczyniły się m.in. opinie biegłych medyków, według których półroczna Magda zmarła na skutek gwałtownego uduszenia. Obrona twierdziła, że dziecko mogło umrzeć w wyniku nieszczęśliwego wypadku tzw. laryngospazmu - czyli odruchowego skurczu krtani. Sama oskarżona utrzymywała natomiast, że dziecko wypadło jej z rąk na podłogę i umarło po kilku nieudanych próbach nabrania powietrza.

Sprawa Katarzyny W. skupia na sobie uwagę opinii publicznej od samego początku. Tragiczna historia zaczęła się 24 stycznia 2012 r., gdy policja przekazała mediom informację o zaginięciu półrocznej dziewczynki z Sosnowca. Według pierwszej relacji matki dziecko porwano jej z wózka w centrum miasta. Na początku lutego ciało dziecka znaleziono w zrujnowanym budynku w parku przy torach kolejowych w Sosnowcu.

Proces Katarzyny W. oskarżonej o zabicie córki oraz kierowanie śledztwa na fałszywe tory ruszył w lutym tego roku. Na kilkunastu rozprawach sąd przesłuchał kilkudziesięciu świadków oraz biegłych. Prokuratura przyjęła, że Katarzyna W. plan zabójstwa przygotowywała co najmniej od 19 stycznia, wcześniej próbowała zatruć córkę czadem. 24 stycznia miała cisnąć dzieckiem o podłogę, a kiedy okazało się, że mimo to niemowlę przeżyło, dusić je przez kilka minut.

Media od początku podchodziły do sprawy małej Madzi i jej mamy w sposób skandaliczny. Z Katarzyny W. zrobiono celebrytkę, a transmisje jej procesu zajmowały dużą część anteny największych mediów w Polsce. Należy mieć nadzieję, że po wyroku skazującym W. na 25 lat więzienia media zaczną zajmować się ważniejszymi sprawami, a W. trafi tam, gdzie jej miejsce. Do więziennej celi.

TK,wPolityce.pl
[Fot. PAP/Andrzej Grygiel]
Słowa kluczowe:

proces

,

zabójstwo

Warto poczytać

 1. mid-17323168-Kopia 23.03.2017

  Manifestacja poparcia dla rządu i prof. Szyszko

  „Też jest to manifestacja w obronie suwerennych decyzji Polski” - podkreślił Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej”.

 2. mid-17323187 23.03.2017

  Debata ws. prof. Szyszko. Premier odpowiada opozycji: Szkodzicie Polsce

  "Mam nieodparte wrażenie, że wniosek o którym dzisiaj rozmawiamy, powstał od momentu, gdy posłowie PO w internecie odkryli zdjęcie wiewiórki, której rzekomo minister Szyszko wyciął drzewo, które było jej domem" - powiedziała w Sejmie premier Beata Szydło.

 3. mid-epa05865310 23.03.2017

  Prokuratura zbada sprawę poszkodowanego Polaka

  Prokuratura w ramach postępowania ustala zczegóły związane ze stanem poszkodowanego w londyńskim zamachu Polaka.

 4. mid-17323101 23.03.2017

  Szymański: UE stoi przed ważnym wyborem

  Przed UE stoi wybór pomiędzy jednością a "nostalgiczną ucieczkę" do małych klubów - powiedział w czwartek wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański, który był jednym z gości czwartkowej debaty poświęconej poszukiwaniom nowego modelu integracji europejskiej.

 5. mid-17323028-1 23.03.2017

  Szydło: Nie będzie UE bez zasad

  „Czy jesteśmy gotowi, by podejmować odważne decyzje o przyszłości Europy?”

 6. mid-17323015 23.03.2017

  Szef MON odpowiada na zarzuty opozycji

  16 tys. osób zapisało się do Wojsk Obrony Terytorialnej - poinformował w czwartek w Sejmie minister obrony narodowej Antonii Macierewicz. Tłumaczył też, że odejścia wojskowych z armii były w pewniej mierze związane z kwestiami lustracyjnymi.

 7. mid-17321024 23.03.2017

  Premier: Nie ma mowy o rekonstrukcji rządu

  Nie ma w tej chwili absolutnie mowy na temat jakiejkolwiek rekonstrukcji rządu - zadeklarowała w czwartek w TVN24 premier Beata Szydło. Premier dodała również, że czeka na zapowiadany przez PO wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec jej rządu.

 8. mid-17323014 23.03.2017

  Zieliński: W Polsce nie ma zagrożenia terrorystycznego

  - Polska policja jest w kontakcie z brytyjską; ostatnio zwiększamy liczbę oficerów łącznikowych w Wielkiej Brytanii - powiedział wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook