Jedynie prawda jest ciekawa


Napisał o ONR "faszyści". Sąd go uniewinnił

21.02.2018
ONRwiki
Napisał o ONR "faszyści". Sąd go uniewinnił

Sąd Rejonowy w Elblągu uniewinnił w środę lokalnego działacza Partii Razem Roberta K. od zarzutu pomówienia organizatora II Elbląskiego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Organizator marszu, działacz ONR, poczuł się dotknięty tym, że Robert K. nazwał uczestników marszu faszystami i rasistami.

Jak podał PAP w środę rzecznik Sądu Okręgowego w Elblągu sędzia Tomasz Koronowski, wyrok wydano po postępowaniu sądowym, które toczyło się z oskarżenia prywatnego Jacka G. który był organizatorem II Elbląskiego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w 2017 r.

- Oskarżył on Roberta K. o to, że miał go poniżyć i narazić na utratę zaufania potrzebnego do prowadzenia działalności społecznej, patriotycznej i charytatywnej w ten sposób, że nazywał oskarżyciela oraz pozostałe osoby będące organizatorami i uczestnikami marszu: faszystami, piewcami morderców Polaków, nacjonał-faszystowskimi bojówkami, neofaszystami, naziolami, rasistami - podał PAP rzecznik Sądu sędzia Koronowski.

Wyrok uniewinniający Roberta K. nie jest prawomocny. Zdaniem sądu komentarze Roberta K. w mediach społecznościowych nie dotyczyły Jacka G. a jedynie organizacji ONR i nie przekraczały granic debaty publicznej.

Elbląski portal portEl.pl przytoczył ustne uzasadnienie wyroku. Sędzia Maciej Rutkowski odnosząc się do zapisów deklaracji założycielskiej ONR i organizowanych przez to stowarzyszenie wydarzeń zwracając się do oskarżyciela miał powiedzieć, zwracając się do Jacka G.: "pańska organizacja niestety sama na siebie ukręciła ten bicz". - Nawiązujecie do organizacji przedwojennej, która była jawnie organizacją faszystowską, stosujecie te same symbole i nazwy - ocenił sędzia.

- Nie mówię, że jesteście faszystami czy nazistami, tak jak mówił oskarżony w debacie publicznej, korzystając z wolności słowa. Ja tylko mówię, że oskarżony miał prawo tak uważać na podstawie tego, co wy sami o sobie piszecie, jak się zachowujecie na własnych demonstracjach, jakie głosicie hasła, jak się nosicie. Tego nie można zinterpretować inaczej, jest to jednoznaczne. W ten sposób ubierały się bojówki nazistowskie i faszystowskie przed drugą wojną światową lub w czasie wojny - miał mówić sędzia, cytowany przez portal portEl.pl

- Przed wojną było mnóstwo bojówek, zasadnicze pytanie, czy chcemy, by te czasy wróciły. Kiedy po ulicach biegają bandy ogolonych na łyso przebierańców i się nawzajem naparzają. Ja nie chcę. Jeżeli pan chce, może pan głosić takie poglądy i właściwe organy powinny się tym zająć - cytuje sędziego portal.

Oskarżyciel zapowiedział odwołanie od wyroku. 

PAP
Fot: wikicommons

Warto poczytać

 1. 1270sejmsenate 16.07.2018

  Spalone karty do głosowania i akta sądowe we wsi pod Warszawą

  W opuszczonej szopie w podwarszawskiej wsi Gołaszew znaleziono tysiące nadpalonych dokumentów. Były to akta sądowe i karty do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu. Trwa zabezpieczanie i wywożenie dokumentów przez policję

 2. strazgraniczna16072018 16.07.2018

  Straż Graniczna zatrzymała trzech imigrantów z Afryki. Dokąd zmierzali?

  Troje młodych imigrantów z Erytrei, którzy pieszo przekroczyli tzw. zieloną granicę z Ukrainy do Polski, zatrzymali funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Cudzoziemcy mieli być w podróży od kilku tygodni. Ich celem były Niemcy.

 3. 1270jezykias 16.07.2018

  Co trzeba mieć w głowie, żeby robić coś takiego. Sadysta z Zielonej Góry podpalił jeże

  Jak podają lokalne media, zielonogórska policja szuka sadysty, który morduje jeże. Tylko w zeszłym tygodniu zwyrodnialec zabił 9 małych jeżyków. Dziś znaleziono kolejne 4 martwe jeże. Ich spopielone zwłoki morderca podrzuca pod urząd miasta

 4. ziobro16072018 16.07.2018

  "Życiorys sędziego Iwulskiego jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów reformy sądownictwa"

  Życiorys Józefa Iwulskiego, człowieka, który został wyznaczony przez Małgorzatę Gersdorf do pełnienia obowiązków Pierwszego Prezesa SN, jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów, które legły u podstaw naszej reformy wymiaru sprawiedliwości.

 5. sondaztuskduda16072018 16.07.2018

  Sondaż: Duda wygrałby z Tuskiem w wyborach prezydenckich

  Z sondażu Pollster wykonanego na zlecenie „Super Expressu” wynika, że gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, to stanowisko utrzymałby Andrzej Duda. Wygrałby on z Donaldem Tuskiem, który zająłby drugie miejsce.

 6. pogotowie12062018 16.07.2018

  Samochód wjechał w grupę pieszych. Nie żyje 13-letnia dziewczynka

  13-letnia dziewczynka zginęła, a jej rówieśniczka została ranna w wyniku wypadku, do którego doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek w miejscowości Koryczany w powiecie zawierciańskim (Śląskie). Kierowane przez 19-latka auto wjechało tam w grupę idących poboczem pieszych.

 7. 1270peyt2u 16.07.2018

  To koniec Petru? Balcerowicz: Jest szkodnikiem, egocentryzm przesłania mu rozum

  - Merytorycznie jest bardzo dobry. Okazał się jednak niedojrzały politycznie. W efekcie szkodzi sobie, a przy okazji projektowi, który współtworzył. Najgorsze było jego zachowanie po przegranej w partii.

 8. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook