Jedynie prawda jest ciekawa


Dymisje odroczone do przyszłego roku

25.10.2012

Premier nie zamierza dymisjonować najbardziej krytykowanych szefów resortów. Jak informuje "Rzeczpospolita", Tusk się nie ugnie pod falą krytyki. Przynajmniej na razie. Ministrowie mogą spać spokojnie. Do ewentualnych zmian może dojść dopiero w przyszłym roku.

Wczoraj stanowisko zachowała minister sportu Joanna Mucha, ale jek twierdzi jeden z polityków koalicji, z którym rozmawiał "Rz" - do dymisji dojdzie wcześniej czy później. podkreśla, że jego zdaniem premier poczeka na moment, gdy nie będzie przez żadną ze stron naciskany w tej sprawie.

Mucha dostała czas do końca roku na dokonanie zmian w działalności resortu i Narodowego Centrum Sportu. Jeśli premier nie będzie miał pewności, że minister ma pomysł na program naprawczy, zapewnił, że wróci do rozmowy o ustąpieniu ze stanowiska.

Eksperci, do których zwrócił się dziennik zwracają też uwagę, że odejście Muchy pociągnęłoby za sobą lawinę żądań dymisji kolejnych źle ocenianych ministrów.  W tym kontekście najczęściej wymienia się nazwiska minister edukacji Krystyny Szumilas, ministra administracji i cyfryzacji Michała Boniego oraz ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza - wylicza "Rz".

Szumilas podpadła m.in. zamieszaniem wokół e-podręczników i zmniejszenia liczby godzin nauczania historii w szkołach.

Resort Boniego z kolei jest krytykowany za prowadzenie działań wyłącznie iluzorycznych – powoływanie kolejnych zespołów, które mają przyspieszyć prace nad wdrożeniem e-administracji i zmniejszeniem biurokracji. Nie udało mu się także, wbrew obietnicom, doprowadzić do powstania nowej ustawy medialnej. Nie doprowadził też do przełomu w negocjacjach z Kościołami w sprawie likwidacji Funduszu Kościelnego.

Arłukowicz naraził się zamieszaniem wokół listy leków refundowanych i związanymi z tym konsekwencjami, m.in. protestami lekarzy i aptekarzy. Zmiany w ustawie refundacyjnej miały sprawić, że leki będą tańsze i bardziej dostępne, a jest dokładnie odwrotnie.

Jadnak wg informacji "Rz" mimo, że ministrowie są dziś politycznym balastem, dymisje im nie grożą. Ich polisą na życie jest strategia Tuska, która polega na niechętnym odwoływaniu nawet najgorszych członków rządu. Arłukowicza dodatkowo chroni zaangażowanie w  kluczowy dla PO program dofinansowania in vitro.

W PO mówi się, że ewentualnych dymisji można się spodziewać najwcześniej wiosną.

– Dziś, żeby był wizerunkowy efekt przełomu, Tusk musiałby zdymisjonować kogoś ze świecznika: Sikorskiego albo Gowina. Nie może tego zrobić. Odwołanie ministrów mało rozpoznawalnych zaś, jak minister Szumilas, nie dałoby takiego efektu, wobec czego dziś jest to bez sensu – mówi polityk PO.

Dr Wojciech Jabłoński, politolog z UW, zaznacza, że Tusk na razie ratuje się wrzucaniem do debaty tematów światopoglądowych. – Rekonstrukcja rządu  to następne koło ratunkowe. Użyje go jednak dopiero przy następnym większym kryzysie – dodaje.

ansa/Rzeczpospolita

[fot.PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 2. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 3. duda08032018 20.07.2018

  Prezydent zapowiedział 2-dniowe referendum ws. zmian w Konstytucji

  Prezydent RP Andrzej Duda na piątkowej konferencji zapowiedział dwudniowe referendum dotyczące zmian w konstytucji, które ma się odbyć w dniach 10-11 listopada

 4. 1270zamkniete3opaze 20.07.2018

  Odrażająca manipulacja polskojęzycznej niemieckiej gazety

  To już wyższy poziom manipulacji. Dziennikarze „Gazety Wrocławskiej” z należącej do niemieckiego koncernu grupy Polska Press udowodnili, że im nie jest wszystko jedno. Kto według nich odpowiada za plagę sinic i pozamykane polskie plaże? Wiadomo – PiS

 5. mieszkowski-20072018 20.07.2018

  Polska kadra była słaba, bo brakowało jej graczy z Aryki oraz Azji? Przemówienie posła Nowoczesnej podbija sieć

  Przyczyn słabości polskiej reprezentacji na mundialu w Rosji doszukiwał się każdy, od piłkarskiego eksperta po zwykłego, niedzielnego kibica. W rolę krytyka, na sejmowej mównicy, wcielił się również poseł Nowoczesnej, Krzysztof Mieszkowski

 6. sasin-gersdorf-20072018 20.07.2018

  Sasin w mocnych słowach o Gersdorf: Jest emerytką, czy się jej to podoba, czy też nie

  Dotychczasowa I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf jest dzisiaj emerytką i powinna korzystać z wolnego czasu - powiedział w piątek w "Sygnałach dnia" w PR3 szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin

 7. protest-20072018 20.07.2018

  Akt wandalizmu w trakcie protestu. Jego uczestnicy domagają się "sądu ostatecznego"

  "Czas na sąd ostateczny" - taki napis wykonany sprayem umieścili w nocy z czwartku na piątek na elewacji budynku sejmowego protestujący pod gmachem parlamentu

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook