Jedynie prawda jest ciekawa


Dworczyk: Ukraina nie wejdzie do Europy z nacjonalistami

12.07.2017

- Jeżeli Ukraina chce dołączyć do rodziny krajów europejskich, to musi stanąć w prawdzie; musi się zmierzyć ze swoją trudną historią - uważa wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk. Ukraina z nacjonalistami ukraińskimi do Unii Europejskiej na pewno nie wejdzie - dodał.

Jak mówił w środę w TVP Info, z punktu widzenia sąsiadów Ukrainy mamy prawo do oceny jej polityki.- Ani jedna narracja - ani ta postsowiecka, ani nacjonalistyczna - jest nie do zaakceptowania. Jeżeli Ukraina chce dołączyć do rodziny krajów europejskich, to musi stanąć w prawdzie; musi zmierzyć się ze swoją trudną historią. Na pewno z nacjonalistami ukraińskimi i z Banderą na sztandarze do Unii Europejskiej Ukraina nie wejdzie - powiedział Dworczyk. 


Jego zdaniem, prezydent Ukrainy Petro Poroszenko nie wypowiada się wprost w sprawach dotyczących OUN (Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów - red.) i UPA (Ukraińska Powstańcza Armia - red.). Jest w stosunku do innych polityków, np. szefa ukraińskiego IPN Wołodymyra Wiatrowycza, bardzo wstrzemięźliwy, natomiast akceptuje politykę historyczną, którą ukraiński IPN prowadzi. Liczymy, że prezydent Poroszenko zdobędzie się na refleksję (...). W interesie Polski i Ukrainy leży dobra współpraca obu naszych narodów - zaznaczył wiceminister obrony narodowej.

- Nie ma akceptacji dla tego, żeby gloryfikować zbrodniarzy, te osoby, które wprost - albo pośrednio albo bezpośrednio - były odpowiedzialne za dokonanie ludobójstwa na Wołyniu - mówił.

Masowe zbrodnie popełnione w latach 1943-45 przez OUN i UPA na ludności polskiej głównie na Wołyniu i w Galicji Wschodniej określane są mianem Zbrodni Wołyńskiej. Jej kulminacja nastąpiła 11 lipca 1943 r., gdy oddziały UPA w skoordynowany sposób zaatakowały około 150 polskich miejscowości, zabijając wówczas 10-12 tys. ich mieszkańców.

W ocenie polskich historyków Zbrodnia Wołyńska była ludobójczą czystką etniczną, w której zginęło ogółem ponad 100 tys. osób. Są też szacunki mówiące o 120-130 tys. ofiar. Dla badaczy z Ukrainy zbrodnie były konsekwencją wojny prowadzonej przez Armię Krajową z UPA, w której wzięła udział ludność cywilna. Strona ukraińska ocenia swoje straty na 10-12, a nawet 20 tys. osób. 

(PAP)

Warto poczytać

 1. 1270bolek00a 21.05.2018

  Wałęsa okłamał miliony Polaków

  Lech Wałęsa jest postacią historyczną z zasługami, ale jest też postacią kontrowersyjną - uważa wiceminister kultury Jarosław Sellin

 2. 1270antypis 21.05.2018

  Opozycja wysyła bojówki do walki z PiS

  Sasin: osoby zakłócające spotkania z politykami PiS to zorganizowane bojówki

 3. 1270jarrekk 20.05.2018

  Posłanka PiS zdradza: „Projekt ustawy o dekoncentracji mediów jest gotowy”

  "Jest więc pytanie, w którym momencie ruszyć z tą armatą i to jest pytanie do Jarosława Kaczyńskiego"

 4. morawiecki20052018 20.05.2018

  Skandaliczna sytuacja w Gdańsku. Totalni przerwali spotkanie premiera Morawieckiego!

  Grupa zadymiarzy KOD-u w agresywny sposób przerwała dziś spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim.

 5. pope20052018 20.05.2018

  Polski duchowny oddał mieszkanie rodzinie uchodźców z Syrii. Otrzyma godność kardynała od papieża

  Oddał służbowe mieszkanie rodzinie uchodźców z Syrii i zamieszkał w biurze, zimą roznosi śpiwory i ciepłe jedzenie bezdomnym koło bazyliki św. Piotra.

 6. Woronicza17a 20.05.2018

  Puste fotele totalnej opozycji w Woronicza 17. Boją się kolejnego skandalu z Gawłowskim?

  Andrzej Halicki (PO), Urszula Pasławska (PSL-UED) i Mirosław Suchoń (Nowoczesna) nie wzięli udziału w niedzielnym programie "Woronicza 17" w TVP Info. Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej podkreślali, że audycja jest stronnicza, manipuluje informacjami i pomija ważne tematy

 7. DarMlodziezy20052018 20.05.2018

  Wzruszający widok w Gdyni. "Dar Młodzieży" wypływa w Rejs Niepodległości

  W południe w Gdyni, z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego, rozpoczęła się uroczystość przed wypłynięciem "Daru Młodzieży" w Rejs Niepodległości

 8. Rzeplinskiwiki 20.05.2018

  Czy to już obsesja? Rzepliński opowiada o "spotkaniu" z Kaczyńskim

  W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński opowiedział historię swojego "spotkania z Jarosławem Kaczyńskim". - Nasze spojrzenia spotkały się co najmniej trzykrotnie - powiedział Rzepliński

Wiadomości ze świata

więcej
CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook