Jedynie prawda jest ciekawa


Dworczyk: Scenariusz pisany w Moskwie

19.12.2016

Wydarzenia w Polsce wpisują się w scenariusz, który jest pisany w Moskwie - ocenił w poniedziałek poseł PiS Michał Dworczyk. Jego zdaniem „ciężką naiwnością” jest myślenie, że Rosja z założonymi rękami będzie patrzeć na rozmieszczanie wojsk NATO w Polsce.


„Analizując ostatnie wydarzenia przed Sejmem, to wszystko, co się dzieje w Polsce, w Warszawie, można postawić odważną tezę, ale jednak warto to powiedzieć, że te wydarzenia wpisują się w scenariusz, który jest pisany w Moskwie” -— powiedział Dworczyk w poniedziałek w TVP Info. Jego zdaniem obecne wydarzenia w Polsce „działają na korzyść Rosji, która za wszelką cenę stara się nie dopuścić do wzmocnienia wschodniej flanki NATO”.

Według posła PiS w Polsce niedługo dojdzie do najważniejszego wydarzenia XXI w. dla naszej części świata - 10 tys. żołnierzy amerykańskich i wojsk NATO do końca 2017 r. zostanie rozlokowanych w Polsce. 

„To jest wydarzenie, które Federacja Rosyjska określa jako największe zagrożenie od czasu rozpadu Związku Sowieckiego” -  podkreślił Dworczyk.

„Jeżeli przeanalizujemy politykę Federacji Rosyjskiej w ciągu ostatniej dekady, będziemy pamiętali o tym, co się wydarzyło w Gruzji, atak Federacji Rosyjskiej na Gruzję w 2010 roku, 2014 rok - Ukraina, zajęcie Krymu, zajęcie Donbasu, jeżeli pomyślimy o tym, że kilka tygodni temu doszło do nieudanego puczu w Czarnogórze, wspieranego przez służby rosyjskie, to myślenie o tym, że Federacja Rosyjska będzie z założonymi rękami patrzeć na rozmieszczanie wojsk amerykańskich i natowskich u swoich zachodnich granic, jest ciężką naiwnością”- zaznaczył poseł PiS.

Pytany, czy uważa, że opozycja jest inspirowana przez Rosję, Dworczyk odpowiedział:

„Jestem przekonany i wiem, że ludzie, którzy biorą udział w tych demonstracjach, to są ludzie, z których bardzo wielu jest autentycznie zatroskanych o to, co się dzieje w Polsce (…), natomiast problem polega na tym, że (oni) mają całkowicie wykrzywiony obraz tego, co się dzieje w Polsce, oni powtarzają pewną papkę medialną, która jest serwowana w niektórych mediach, wspierających KOD i opozycję”. Jak dodał, w protestach biorą też udział „cyniczni, wyrachowani politycy, którzy dbają tylko o swój partykularny interes”.

Pytany, czy marszałek Sejmu Marek Kuchciński zrobił słusznie, wykluczając w piątek z obrad posła PO Michała Szczerbę, poseł PiS powiedział:

„Oczywiście można powiedzieć, że mógł zrobić inaczej, ale przypomnijmy - pan poseł Szczerba wielokrotnie prowokował (…); jeśli taki recydywista parlamentarny kolejny raz próbuje zakłócić obrady, marszałek Sejmu ma do tego (wykluczenia) prawo”.

„Możemy nawet przyjąć tezę na potrzeby tej rozmowy, że to (wykluczenie Szczerby) był błąd, ale jest regulamin Sejmu” - podkreślił Szczerba. Jak dodał, „być może był to pretekst (dla opozycji), żeby zrealizować określony scenariusz”.

Poseł PiS przekonywał też, że państwu polskiemu jest potrzebna „deeskalacja” konfliktu. „Powinniśmy usiąść, rozmawiać i zacząć działać odpowiedzialnie” -apelował.

W piątek w Sejmie posłowie opozycji zablokowali sejmową mównicę po wykluczeniu z obrad przez marszałka Sejmu posła PO Michała Szczerby; wówczas została ogłoszona przerwa. Obrady Sejmu zostały wznowione przez marszałka Sejmu w Sali Kolumnowej, tam odbyły się głosowania, m.in. nad budżetem na 2017 r. Niektórzy z posłów opozycji weszli do Sali Kolumnowej, ale nie brali udziału w głosowaniach, twierdzili że nie było w nich kworum i że były one nielegalne.

Marszałek Sejmu po głosowaniu nad budżetem na 2017 r. podał, że w głosowaniu tym udział wzięło 236 posłów, za jego uchwaleniem było 234, przeciw 2, nikt się nie wstrzymał od głosu. Przed Sejmem w piątek wieczorem zebrała się manifestacja zorganizowana przez KOD. Posłowie opozycji pozostają od tego dnia w sali obrad Sejmu.

ansa/PAP

[fot. wikipedia/CC BY-SA 3.0 pl]

Warto poczytać

 1. 1270jarrekk 20.05.2018

  Posłanka PiS zdradza: „Projekt ustawy o dekoncentracji mediów jest gotowy”

  "Jest więc pytanie, w którym momencie ruszyć z tą armatą i to jest pytanie do Jarosława Kaczyńskiego"

 2. morawiecki20052018 20.05.2018

  Skandaliczna sytuacja w Gdańsku. Totalni przerwali spotkanie premiera Morawieckiego!

  Grupa zadymiarzy KOD-u w agresywny sposób przerwała dziś spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim.

 3. Woronicza17a 20.05.2018

  Puste fotele totalnej opozycji w Woronicza 17. Boją się kolejnego skandalu z Gawłowskim?

  Andrzej Halicki (PO), Urszula Pasławska (PSL-UED) i Mirosław Suchoń (Nowoczesna) nie wzięli udziału w niedzielnym programie "Woronicza 17" w TVP Info. Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej podkreślali, że audycja jest stronnicza, manipuluje informacjami i pomija ważne tematy

 4. DarMlodziezy20052018 20.05.2018

  Wzruszający widok w Gdyni. "Dar Młodzieży" wypływa w Rejs Niepodległości

  W południe w Gdyni, z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego, rozpoczęła się uroczystość przed wypłynięciem "Daru Młodzieży" w Rejs Niepodległości

 5. Rzeplinskiwiki 20.05.2018

  Czy to już obsesja? Rzepliński opowiada o "spotkaniu" z Kaczyńskim

  W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński opowiedział historię swojego "spotkania z Jarosławem Kaczyńskim". - Nasze spojrzenia spotkały się co najmniej trzykrotnie - powiedział Rzepliński

 6. ObywateleRP20052018 20.05.2018

  Obywatele RP w znów w akcji. Tak wykorzystują niepełnosprawnych podczas protestu [WIDEO]

  Powoli opadają maski pod protestem niepełnosprawnych. Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości co do tego, że jest on w coraz większym stopniu wykorzystywany do walki z obecnym rządem? Zamieszczone na Twitterze nagranie spod Sejmu w dużym stopniu je rozwiewa

 7. 1270bettysz 19.05.2018

  Szydło: mamy jedną Polskę, która jest naszym wspólnym domem

  Możemy różnić się zdaniami, ale mamy jedną Polskę, która jest naszym wspólnym domem i musimy mieć poczucie, że jesteśmy u siebie - powiedziała wicepremier Beata Szydło, która w sobotę spotkała się z mieszkańcami Świątnik Górnych (Małopolskie).

Wiadomości ze świata

więcej
CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook