Jedynie prawda jest ciekawa


Dworczyk: PO powoduje zamęt i chaos wokół MON

18.05.2017

Wacław Berczyński nie miał dostępu do dokumentacji offsetowej ws. śmigłowców, ani ws. samolotów dla VIP-ów. Wszystkie inne twierdzenia są próbą manipulacji i kłamstwem - powiedział w czwartek wiceszef MON Michał Dworczyk, odnosząc się od zapowiedzi posłów PO.

Platforma złożyła w czwartek kolejny wniosek do szefa MON Antoniego Macierewicza o kontrolę poselską w resorcie obrony narodowej. Zdaniem jej posłów b. przewodniczący podkomisji do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej, a wcześniej wieloletni pracownik koncernu Boeing, dr Wacław Berczyński w wywiadzie dla „Super Ekspresu” przyznał się, że miał wpływ na „wykończenie caracali” czyli przetargu, w którym poprzedni rząd wybrał śmigłowce H225M Caracal produkcji Airbus Helicopters. W opinii Dworczyka działania posłów PO uderzają w bezpieczeństwo państwa, „bo powodują zamęt i chaos wokół MON”. To, z czym mamy do czynienia, to jest teatr polityczny, który szkodzi Polsce, a że uderza w MON, to de facto uderza w bezpieczeństwo państwa polskiego- przekonywał wiceminister.

Parlamentarzyści PO twierdzili, że ten artykuł potwierdza wszystkie nieprawdziwe tezy, które przez ostatnie tygodnie są przekazywane mediom i opinii publicznej. Przeczytałem ten wywiad i ten wywiad potwierdza jedno, że dr Berczyński nie miał dostępu do dokumentacji offsetowej (w przetargu na śmigłowce - PAP), nie miał żadnego dostępu do dokumentacji związanej z zakupem samolotów dla VIP-ów, że nie miał żadnego dostępu do negocjacji offsetowych- powiedział wiceminister.

Wszystkie inne twierdzenia są próbą manipulacji i kłamstwem. Uderzają de facto w bezpieczeństwo państwa polskiego, bo powodują zamęt i chaos wokół MON- podkreślił Dworczyk. Wiceminister zapowiedział, że MON przekaże posłom PO wszystkie dokumenty, o które ci proszą w ramach kontroli poselskiej. Przestrzegamy prawa, nie mamy nic do ukrycia. (…) Dodatkowym dowodem jest kontrola NIK-u, na którą zgodziła się komisja obrony narodowej- powiedział Dworczyk. Zaapelował przy tym, by posłowie PO nie odrywali urzędników i wojskowych do pracy i poważnie potraktowali otrzymane materiały.

Ostatnim razem pracownicy, wojskowi z MON zgromadzili ponad 10 tys. stron dokumentów. Posłowie PO przyszli i po niecałych dwóch godzinach, w czasie których nie przejrzeli nawet ułamka tych dokumentów, o które wcześniej wnioskowali, zrobili konferencję, na której wcześniej przygotowane tezy przedstawili mediom- powiedział Dworczyk. Zarzucił PO, że działania jej posłów mają charakter teatru politycznego, robionego, gdy szef MON Antoni Macierewicz jest w Brukseli na spotkaniu ministrów obrony UE, a odpowiedzialny za modernizację wojska wiceminister Bartosz Kownacki przebywa służbowo w Niemczech.

Nie może być tak, że tego rodzaju działania dezorganizują pracę resortu, dlatego - wzorem jednego z polityków PSL - chciałem zaapelować: drodzy parlamentarzyści PO, pozwólcie nam pracować, prowadźmy merytoryczny dialog, a nie bawmy się w tego rodzaju eventy- powiedział Dworczyk. Dziennikarze dopytywali o wypowiedź Berczyńskiego, który na pytanie „Super Ekspresu”, dlaczego „uwalił” caracale, odpowiedział: „Bo to była próba kradzieży z Polski miliarda albo więcej dolarów. To był duży, a może największy przekręt w historii Polski. Moje polskie sumienie, a są jeszcze tacy ludzie, nie pozwoliło mi przejść nad tym obojętnie”.

Wynika z tego tylko tyle, że Wacław Berczyński krytycznie oceniał zakup caracali, miał dostęp do dokumentacji archiwalnej, czyli do tej części przetargu, która została zamknięta we wrześniu 2015 r. i nie wynika z tego absolutnie, że miał wpływ na negocjacje offsetowe. Nie mógł go mieć, bo prowadziło te negocjacje inne ministerstwo- przekonywał Dworczyk. Podkreślił, że Berczyński jedynie krytycznie oceniał kontrakt na śmigłowce, a „od krytycznej oceny kontraktu na caracale, do wpływu na negocjacje offsetowe jest bardzo daleka droga”. Zwrócił uwagę, że Berczyński w wywiadzie zaprzeczył twierdzeniom posłów PO, że miał uciec z Polski i się ukrywać, a także wyjaśnił okoliczności uzyskania kredytu od Boeinga (ta firma dostarczy samoloty do przewozu polskich VIP-ów) i zakupu domu w Kaliforni.

Posłowie PO poinformowali w czwartek, że złożyli kolejny wniosek do MON o kontrolę poselską. Szczególnie interesuje ich wizyta szefa MON Antoniego Macierewicza we Francji z udziałem Berczyńskiego (w tym kraju produkowane są caracale), obieg dokumentów niejawnych oraz sprawdzenie Berczyńskiego przez polskie służby specjalne. Poseł PO Mariusz Witczak ocenił, że Berczyński w wywiadzie dla „SE” „utrzymuje, że miał wpływ na +wykończenie caracali+”. Berczyński powiedział gazecie, że w sprawie przetargu miał „do wglądu dokumenty, w których były zapytania ofertowe”, a dokumentacja miała niska klauzulę ochrony informacji niejawnych i nie wymagała przechowywania w sejfie. Na pytanie dlaczego tak źle ocenił carcale, Berczyński odpowiedział: „Bo są przeciętne i były dwa razy za drogie”.

9 maja parlamentarzyści PO zapowiedzieli poselską kontrolę na trzy samoloty do przewozu najważniejszych osób w państwie. Jak mówili, chcą się dowiedzieć, czy wpływ na wybór samolotu miał Berczyński, który w przeszłości był pracownikiem Boeinga. PO zaproponowała też, by pozyskanie samolotów zbadała Najwyższa Izba Kontroli. Wniosek w tym zakresie uzyskał pozytywną opinią sejmowej komisji obrony i czeka jeszcze na zatwierdzenie przez komisję ds. kontroli państwowej.
MON podkreśla, że zarzuty związane z Berczyńskim są bezpodstawne. Ministerstwo zwróciło się o zwołanie posiedzenia sejmowej komisji obrony w sprawie zakupu samolotów do przewozu VIP-ów. Odpowiedzialny za zakupy wiceminister Bartosz Kownacki podkreślił, że przetargi na samoloty dla VIP-ów to sukces, i zapowiedział, że chce przedstawić pełną informację o tych zakupach i rozwiać wszelkie wątpliwości.

10 maja PO zawiadomiła prokuraturę o możliwym przekroczeniu uprawnień przez szefa MON i ujawnieniu osobom nieuprawnionym niejawnej dokumentacji przetargu na śmigłowce, w którym poprzedni rząd wskazał maszyny H225M Caracal produkcji Airbus Helicopters, a do realizacji umowy nie doszło po fiasku rozmów offsetowych w październiku 2016 r. Na początku maja posłowie PO, którzy przeglądali akta tego przetargu w MON, poinformowali, że do dokumentów mieli dostęp Berczyński (który w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej” powiedział, że „wykończył” caracale; przedstawiciele rządu temu zaprzeczają), jego zastępca w podkomisji smoleńskiej dr Kazimierz Nowaczyk i były szef gabinetu politycznego i rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz. Jak podkreślali posłowie, były to osoby, które nie zostały zweryfikowane przez polskie służby specjalne i nie miały certyfikatów bezpieczeństwa.

MON podkreśla, że nie jest prawdą, że szef MON bezprawnie udostępnił klauzulowane dokumenty. Jak mówił wiceminister Dworczyk, Berczyński, Nowaczyk i Misiewicz mieli upoważnienie szefa MON do wglądu w „archiwalną dokumentacją” techniczną dotyczącą zakończonego we wrześniu 2015 r. postępowania na śmigłowce oraz nie mieli wglądu do dokumentów negocjacji offsetowych, prowadzonych przez Ministerstwo Rozwoju. W piątek szef MON Antoni Macierewicz zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez posłów PO. Według ministra, posłowie powiadomili prokuraturę o przestępstwie wiedząc, że go nie było.

Przetarg na wielozadaniowe śmigłowce dla wojska rozpisano wiosną 2012 r. W kwietniu 2015 r. MON wstępnie wybrało ofertę europejskiej grupy Airbus Helicopters z maszyną caracal. Producent miał dostarczyć 50 śmigłowców za 13,5 mld zł. Protestowało wówczas będące w opozycji PiS i związki zawodowe działające w zakładach w Mielcu i Świdniku, które konkurowały z Airbusem. Śledztwo w sprawie przetargu prowadzi Prokuratura Regionalna w Szczecinie.

fot. [PAP/Rafał Guz]

pc/PAP

Warto poczytać

 1. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

 2. monciak15072018 15.07.2018

  Nowy pomysł na walkę z narkotykami. Terapeuci od uzależnień wyjdą na ulice Sopotu

  Sopot uruchomił program, w ramach którego w weekendowe noce na głównych ulicach miasta dyżurować będą terapeuci uzależnień. Podpowiedzą oni osobom, które wpadły w nałóg lub są nim zagrożone, gdzie szukać pomocy.

 3. wassermann03072018 15.07.2018

  Kiedy przesłuchanie Donalda Tuska w sprawie Amber Gold? Wassermann: W przyszłym tygodniu ustalimy termin

  W przyszłym tygodniu sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold ustali termin przesłuchania b. premiera, a obecnie szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska - poinformowała PAP przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann (PiS). Jak dodała jego przesłuchanie może się odbyć po 20 września.

 4. 1270birkenau 14.07.2018

  Obcokrajowcy chcieli wynieść z muzeum Auschwitz-Birkenau cegły z krematorium

  Dwójka obcokrajowców chciała wynieść z terenu muzeum Auschwitz-Birkenau cegły pochodzące z krematorium. Na miejscu policjanci prowadzą czynności z udziałem podejrzanych - poinformował PAP sierżant Mateusz Drwal z zespołu prasowego małopolskiej policji.

 5. 1270mmczuk 14.07.2018

  Dobiega końca proces przeciwko M. Maleńczukowi o napaść na działacza pro-life

  Przed krakowskim sądem dobiega końca proces o naruszenie nietykalności cielesnej, jaki muzykowi Maciejowi Maleńczukowi wytoczył z prywatnego oskarżenia działacz pro-life. Jak poinformował sąd na ostatniej rozprawie, wyrok może zostać ogłoszony we wtorek.

 6. 1270grunwald 14.07.2018

  Kolejne wspaniałe zwycięstwo Polski i Litwy nad Niemcami

  W sobotę na Polach Grunwaldzkich wojska polsko-litewskie znów pokonały armię Zakonu Krzyżackiego. W inscenizacji słynnej bitwy sprzed 608 lat wzięło udział 1,3 tys. rekonstruktorów, a rycerskim zmaganiom kibicowało 15 tys. widzów.

 7. pyton11072018 14.07.2018

  Poszukiwania pytona utrudnione przez pogodę

  Nad Wisłą w okolicach Konstancina-Jeziornej (woj. mazowieckie) trwająposzukiwania pytona tygrysiego, którego wylinkę znaleziono na brzegu rzeki w ubiegłym tygodniu. Jak poinformowała PAP straż pożarna, sobotnie poszukiwania są utrudnione ze względu na deszczową pogodę

 8. spiacy-komorowski-14072018 14.07.2018

  Zdjęcie śpiącego Komorowskiego stało się hitem. Zobacz opinie po Zgromadzeniu Narodowym

  Wczorajsze Zgromadzenie Narodowe z okazji 550-lecia powstania polskiego parlamentaryzmu wzbudziło szerokie zainteresowanie opinii publicznej. Nie tylko z powodu samej uroczystości, przemówienia najważniejszych polityków, ale także z powodu zachowania totalnej opozycji

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook