Jedynie prawda jest ciekawa


Dworczyk: PO powoduje zamęt i chaos wokół MON

18.05.2017

Wacław Berczyński nie miał dostępu do dokumentacji offsetowej ws. śmigłowców, ani ws. samolotów dla VIP-ów. Wszystkie inne twierdzenia są próbą manipulacji i kłamstwem - powiedział w czwartek wiceszef MON Michał Dworczyk, odnosząc się od zapowiedzi posłów PO.

Platforma złożyła w czwartek kolejny wniosek do szefa MON Antoniego Macierewicza o kontrolę poselską w resorcie obrony narodowej. Zdaniem jej posłów b. przewodniczący podkomisji do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej, a wcześniej wieloletni pracownik koncernu Boeing, dr Wacław Berczyński w wywiadzie dla „Super Ekspresu” przyznał się, że miał wpływ na „wykończenie caracali” czyli przetargu, w którym poprzedni rząd wybrał śmigłowce H225M Caracal produkcji Airbus Helicopters. W opinii Dworczyka działania posłów PO uderzają w bezpieczeństwo państwa, „bo powodują zamęt i chaos wokół MON”. To, z czym mamy do czynienia, to jest teatr polityczny, który szkodzi Polsce, a że uderza w MON, to de facto uderza w bezpieczeństwo państwa polskiego- przekonywał wiceminister.

Parlamentarzyści PO twierdzili, że ten artykuł potwierdza wszystkie nieprawdziwe tezy, które przez ostatnie tygodnie są przekazywane mediom i opinii publicznej. Przeczytałem ten wywiad i ten wywiad potwierdza jedno, że dr Berczyński nie miał dostępu do dokumentacji offsetowej (w przetargu na śmigłowce - PAP), nie miał żadnego dostępu do dokumentacji związanej z zakupem samolotów dla VIP-ów, że nie miał żadnego dostępu do negocjacji offsetowych- powiedział wiceminister.

Wszystkie inne twierdzenia są próbą manipulacji i kłamstwem. Uderzają de facto w bezpieczeństwo państwa polskiego, bo powodują zamęt i chaos wokół MON- podkreślił Dworczyk. Wiceminister zapowiedział, że MON przekaże posłom PO wszystkie dokumenty, o które ci proszą w ramach kontroli poselskiej. Przestrzegamy prawa, nie mamy nic do ukrycia. (…) Dodatkowym dowodem jest kontrola NIK-u, na którą zgodziła się komisja obrony narodowej- powiedział Dworczyk. Zaapelował przy tym, by posłowie PO nie odrywali urzędników i wojskowych do pracy i poważnie potraktowali otrzymane materiały.

Ostatnim razem pracownicy, wojskowi z MON zgromadzili ponad 10 tys. stron dokumentów. Posłowie PO przyszli i po niecałych dwóch godzinach, w czasie których nie przejrzeli nawet ułamka tych dokumentów, o które wcześniej wnioskowali, zrobili konferencję, na której wcześniej przygotowane tezy przedstawili mediom- powiedział Dworczyk. Zarzucił PO, że działania jej posłów mają charakter teatru politycznego, robionego, gdy szef MON Antoni Macierewicz jest w Brukseli na spotkaniu ministrów obrony UE, a odpowiedzialny za modernizację wojska wiceminister Bartosz Kownacki przebywa służbowo w Niemczech.

Nie może być tak, że tego rodzaju działania dezorganizują pracę resortu, dlatego - wzorem jednego z polityków PSL - chciałem zaapelować: drodzy parlamentarzyści PO, pozwólcie nam pracować, prowadźmy merytoryczny dialog, a nie bawmy się w tego rodzaju eventy- powiedział Dworczyk. Dziennikarze dopytywali o wypowiedź Berczyńskiego, który na pytanie „Super Ekspresu”, dlaczego „uwalił” caracale, odpowiedział: „Bo to była próba kradzieży z Polski miliarda albo więcej dolarów. To był duży, a może największy przekręt w historii Polski. Moje polskie sumienie, a są jeszcze tacy ludzie, nie pozwoliło mi przejść nad tym obojętnie”.

Wynika z tego tylko tyle, że Wacław Berczyński krytycznie oceniał zakup caracali, miał dostęp do dokumentacji archiwalnej, czyli do tej części przetargu, która została zamknięta we wrześniu 2015 r. i nie wynika z tego absolutnie, że miał wpływ na negocjacje offsetowe. Nie mógł go mieć, bo prowadziło te negocjacje inne ministerstwo- przekonywał Dworczyk. Podkreślił, że Berczyński jedynie krytycznie oceniał kontrakt na śmigłowce, a „od krytycznej oceny kontraktu na caracale, do wpływu na negocjacje offsetowe jest bardzo daleka droga”. Zwrócił uwagę, że Berczyński w wywiadzie zaprzeczył twierdzeniom posłów PO, że miał uciec z Polski i się ukrywać, a także wyjaśnił okoliczności uzyskania kredytu od Boeinga (ta firma dostarczy samoloty do przewozu polskich VIP-ów) i zakupu domu w Kaliforni.

Posłowie PO poinformowali w czwartek, że złożyli kolejny wniosek do MON o kontrolę poselską. Szczególnie interesuje ich wizyta szefa MON Antoniego Macierewicza we Francji z udziałem Berczyńskiego (w tym kraju produkowane są caracale), obieg dokumentów niejawnych oraz sprawdzenie Berczyńskiego przez polskie służby specjalne. Poseł PO Mariusz Witczak ocenił, że Berczyński w wywiadzie dla „SE” „utrzymuje, że miał wpływ na +wykończenie caracali+”. Berczyński powiedział gazecie, że w sprawie przetargu miał „do wglądu dokumenty, w których były zapytania ofertowe”, a dokumentacja miała niska klauzulę ochrony informacji niejawnych i nie wymagała przechowywania w sejfie. Na pytanie dlaczego tak źle ocenił carcale, Berczyński odpowiedział: „Bo są przeciętne i były dwa razy za drogie”.

9 maja parlamentarzyści PO zapowiedzieli poselską kontrolę na trzy samoloty do przewozu najważniejszych osób w państwie. Jak mówili, chcą się dowiedzieć, czy wpływ na wybór samolotu miał Berczyński, który w przeszłości był pracownikiem Boeinga. PO zaproponowała też, by pozyskanie samolotów zbadała Najwyższa Izba Kontroli. Wniosek w tym zakresie uzyskał pozytywną opinią sejmowej komisji obrony i czeka jeszcze na zatwierdzenie przez komisję ds. kontroli państwowej.
MON podkreśla, że zarzuty związane z Berczyńskim są bezpodstawne. Ministerstwo zwróciło się o zwołanie posiedzenia sejmowej komisji obrony w sprawie zakupu samolotów do przewozu VIP-ów. Odpowiedzialny za zakupy wiceminister Bartosz Kownacki podkreślił, że przetargi na samoloty dla VIP-ów to sukces, i zapowiedział, że chce przedstawić pełną informację o tych zakupach i rozwiać wszelkie wątpliwości.

10 maja PO zawiadomiła prokuraturę o możliwym przekroczeniu uprawnień przez szefa MON i ujawnieniu osobom nieuprawnionym niejawnej dokumentacji przetargu na śmigłowce, w którym poprzedni rząd wskazał maszyny H225M Caracal produkcji Airbus Helicopters, a do realizacji umowy nie doszło po fiasku rozmów offsetowych w październiku 2016 r. Na początku maja posłowie PO, którzy przeglądali akta tego przetargu w MON, poinformowali, że do dokumentów mieli dostęp Berczyński (który w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej” powiedział, że „wykończył” caracale; przedstawiciele rządu temu zaprzeczają), jego zastępca w podkomisji smoleńskiej dr Kazimierz Nowaczyk i były szef gabinetu politycznego i rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz. Jak podkreślali posłowie, były to osoby, które nie zostały zweryfikowane przez polskie służby specjalne i nie miały certyfikatów bezpieczeństwa.

MON podkreśla, że nie jest prawdą, że szef MON bezprawnie udostępnił klauzulowane dokumenty. Jak mówił wiceminister Dworczyk, Berczyński, Nowaczyk i Misiewicz mieli upoważnienie szefa MON do wglądu w „archiwalną dokumentacją” techniczną dotyczącą zakończonego we wrześniu 2015 r. postępowania na śmigłowce oraz nie mieli wglądu do dokumentów negocjacji offsetowych, prowadzonych przez Ministerstwo Rozwoju. W piątek szef MON Antoni Macierewicz zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez posłów PO. Według ministra, posłowie powiadomili prokuraturę o przestępstwie wiedząc, że go nie było.

Przetarg na wielozadaniowe śmigłowce dla wojska rozpisano wiosną 2012 r. W kwietniu 2015 r. MON wstępnie wybrało ofertę europejskiej grupy Airbus Helicopters z maszyną caracal. Producent miał dostarczyć 50 śmigłowców za 13,5 mld zł. Protestowało wówczas będące w opozycji PiS i związki zawodowe działające w zakładach w Mielcu i Świdniku, które konkurowały z Airbusem. Śledztwo w sprawie przetargu prowadzi Prokuratura Regionalna w Szczecinie.

fot. [PAP/Rafał Guz]

pc/PAP

Warto poczytać

 1. 1270andrewdudin 26.04.2018

  Prezydent: postęp cywilizacyjny kluczowy w budowaniu przyszłości Polski

  Obecnie piszemy nowy rozdział w dziejach Polski, budujemy jej przyszłość na kolejne stulecie, a postęp cywilizacyjny jest kluczowym elementem tego procesu - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej.

 2. 1270moraiweckipm 26.04.2018

  Morawiecki: Polska powinna być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego

  Polska otwiera ramiona dla dostawców gazu ze Stanów Zjednoczonych i chciałaby być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego na Europę Środkową - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas polsko-amerykańskiego szczytu gospodarczego.

 3. 1270rafalskamin 26.04.2018

  Rząd przyjął projekt podwyższający rentę socjalną dla osób niepełnosprawnych

  Rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych, do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

 4. 1270schetynmapoasm 26.04.2018

  Schetyna: możemy wygrać wybory w 10-14 największych miastach

  Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna ocenił w czwartek, że koalicja tworzona przez jego ugrupowanie i Nowoczesną może wygrać wybory samorządowe w 10-14 największych miastach. Jestem optymistycznie nastawiony po liście kandydatów, którą przedstawił PiS - dodał.

 5. 1270kaczoreknansa 26.04.2018

  Znamy kandydatów PiS na prezydentów miast wojewódzkich. Są mocne nazwiska

  Małgorzata Wassermann, Patryk Jaki i Kacper Płażyński - to chyba najmocniejsze nazwiska wśród zaprezentowanych przez PiS kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich

 6. 1270szydlowa 26.04.2018

  Szydło: zaproponuję rządowi pomoc dla rodziców Alfiego Evansa

  Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że zaproponuje w czwartek Radzie Ministrów pomoc dla rodziców niespełna dwuletniego Alfiego Evansa, który decyzją brytyjskiego sądu został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. W jej ocenie "cywilizacja śmierci zaczyna zwyciężać".

 7. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 8. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook