Jedynie prawda jest ciekawa


Dworczyk: Kilka dni temu PO mówiła co innego

10.05.2017

Pan Tomczyk i koledzy z PO, którzy skończyli konferencję twierdził, że minister obrony narodowej Antoni Macierewicz bezprawnie udostępnił klauzulowane dokumenty dr. Berczyńskiemu. To nie jest prawda- powiedział w Sejmie wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk, który odniósł się do zapowiedzi posłów PO złożenia do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z przetargiem na śmigłowce dla wojska.

PO złoży dziś w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z przetargiem na śmigłowce dla wojska- poinformował w środę Marcin Kierwiński (PO). Chcemy bardzo mocno powiedzieć, że wyjaśnienia MON-u, kolejne konferencje MON-u, których państwo także jesteście świadkami, pokazują, że w tej sprawie mamy do czynienia z mataczeniem, w tej sprawie mamy do czynienia z wielokrotnymi kłamstwami- dodał Kierwiński.

Poseł stwierdził, że w ubiegły piątek posłowie PO widzieli w MON dokumenty dotyczące postępowania przetargowego. I na podstawie tej wiedzy składają to doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Tą sprawą i rolą pana Berczyńskiego, ale też rolą pana Macierewicza, powinna się zająć prokuratura; szkoda, że pan minister Ziobro nie zdecydował się na to- powiedział poseł PO.

Na zapowiedź Platformy natychmiast zareagował wiceszef MON Michał Dworczyk, który podkreślił, że „jeżeli to zawiadomienie zawiera nieprawdę, podejmiemy stosowne działania”. Jeszcze kilka dni temu koledzy i koleżanki z PO mówili zupełnie co innego, że wniosek do prokuratury będzie dotyczył przekroczenia uprawnień w pełnieniu obowiązków przez ministra Macierewicza, w związku z ujawnieniem tajemnic polskiego wojska. To są słowa posła Tomczyka- przypomniał Dworczyk.

Jego zdaniem dzisiejszy wniosek PO dotyczy zupełnie czegoś innego. Dotyczy badania przetargu, który przypomnijmy bada prokuratura, bo parlamentarzyści PiS złożyli wniosek do prokuratury w związku z nieprawidłowościami na etapie wyłaniania śmigłowca wielozadaniowego dla wojska polskiego. Dr Berczyński nie miał żadnego kontaktu z dokumentacją i negocjacjami offsetowymi- powiedział.

Minister stwierdził, że PO w ostatnich dniach wprowadzała w błąd obywateli i media mówiąc, że minister Macierewicz bezprawnie udostępnił dokumenty dr. Berczyńskiemu. Powiedzieliśmy, że jeżeli tej treści zawiadomienie trafi do prokuratury, czyli kłamliwe doniesienie, będziemy zmuszeni jako urzędnicy państwowi zgłosić taką informację odpowiednim organom, bo taki obowiązek spoczywa na każdym urzędniku państwowym. Jeżeli ktoś świadomie zgłasza nieprawdziwe zawiadomienie do prokuratury łamie prawo. Niestety posłowie nie chcieli mi przekazać tego zawiadomienia- podniósł Dworczyk.

Minister wyraźnie podkreślił, że dr Berczyński nie był pełnomocnikiem ministra obrony narodowej w sprawie przetargów na śmigłowce dla wojska polskiego. Miał natomiast dostęp do dokumentacji archiwalnej związanej z postępowaniem wyłaniana śmigłowca wielozadaniowego dla wojska polskiego, które zakończyło się we wrześniu 2015 r.

pc/Fakty Interia
fot. [You Tube/TV Republika]

Warto poczytać

 1. 1270radalskaa 19.04.2018

  Dobra zmiana dla osób niepełnosprawnych

  Do końca września powstanie pierwsza w Polsce strategia działań na rzecz osób niepełnosprawnych - zapowiedziała w czwartek w Warszawie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

 2. 1270chazan 19.04.2018

  Prof. Chazan nowym konsultantem ds. ginekologii i położnictwa

  Profesor Bogdan Chazan został świętokrzyskim konsultantem ds. ginekologii i położnictwa - poinformowała PAP w czwartek rzecznik wojewody świętokrzyskiego Diana Głownia. Na stanowisku zastąpił prof. Wojciecha Rokitę, który z pełnienia tej funkcji zrezygnował pod koniec ubiegłego roku.

 3. 1270onrad 19.04.2018

  Wniosek prezydenta Gdańska do ministra sprawiedliwości o delegalizację ONR

  Wniosek do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego złożył w czwartek prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Jest to jego reakcja na zjazd i marsz ONR, który odbył się w sobotę w Gdańsku.

 4. 1270zalewska 19.04.2018

  "Wyprawka 300 zł dla uczniów nie wynika z jakichkolwiek oszczędności"

  Propozycja wyprawki 300 zł dla uczniów przed rozpoczęciem roku szkolnego absolutnie nie wynika z jakichkolwiek oszczędności; to są dodatkowe pieniądze, źródło finansowania zostało już wskazane - powiedziała w czwartek minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

 5. ojtad18042018 19.04.2018

  „Chryja pod Radiem Maryja”. Feministki organizują prowokację w dniu urodzin ojca Tadeusza Rydzyka

  W dniu, w którym ojciec Tadeusz Rydzyk będzie świętował swoje 73 urodziny, feministki zaplanowały akcję pod siedzibą Radia Maryja w Toruniu.

 6. nowoczesna18042018 19.04.2018

  Nowoczesna pomyliła powstania, które dziś uczciliśmy. Kolejna kompromitacja

  Żenująca wpadka partii Katarzyny Lubnauer. Nie wiedzą, kogo pamięć dziś uczcili

 7. duda18042018 19.04.2018

  „W 1944 roku w miejscu warszawskiego getta była pustynia”

  W 1944 r. w miejscu getta warszawskiego była pustynia, zamiarem Niemców było zniszczenie zarówno narodu żydowskiego jak i pamiątek po narodzie żydowskim.

 8. 1270jakikodeksiaki 19.04.2018

  Patryk Jaki kandydatem na prezydenta Warszawy

  To już ponoć pewne. Kandydatem PiS na prezydenta Warszawy będzie Patryk Jaki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook