Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Dworak: TV Trwam charakteryzuje wysoki stopień jednostronności

20.05.2013

Wyznaczyliśmy miejsce dla programu religijno-społecznego. To jednak nie tylko kwestia konkurenta, ale tego, czy Telewizja i fundacja spełni warunki prawne i programowe. My polskiego prawa przestrzegaliśmy i będziemy przestrzegać - stwierdził przewodniczący KRRiT Jan Dworak w Radiowej Trójce, komentując wczorajszy piknik w obronie Telewizji Trwam.

Przypomniał, że o miejsce na multipleksie dla stacji o charakterze religijno-społecznym ubiegają się dwa podmioty: właśnie Telewizja Trwam oraz projekt Wieczorna.pl.
"Szanse na po 50 procent, bo Telewizja Trwam ma jednego konkurenta w swoim programie społeczno-religijnym. (...) Przeprowadziliśmy konsultacje społeczne w tej sprawie i olbrzymia większość wypowiadająćych się wtedy była za umieszczeniem Trwam na multipleksie. Nam zakazuje tego prawo, musimy zorganizować konkurs. Wyznaczyliśmy miejsce dla programu religijno-społecznego. To jednak nie tylko kwestia konkurenta, ale tego, czy Telewizja i fundacja spełni warunki prawne i programowe. My polskiego prawa przestrzegaliśmy i będziemy przestrzegać" - deklarował Dworak.

Pytany o to, czy projekt Wieczorna.pl realizuje wytyczne dla programu religijno-społecznego, które mówią m.in. o realizowaniu nauczania Stolicy Apostolskiej, odpowiedział: "Nie sądzę, żeby taoizm był nauczaniem Stolicy Apostolskiej, ale proszę zwrócić uwagę, że znalazły się tam inne określenia - dialog międzyreligijny, ekumenizm i - przede wszystkim - duch tolerancji. Moje obawy wiążą się z przykrymi doświadczeniami na komisjach sejmowych pytano, co to znaczy tolerancja. Żądano, by KRRiTV określiła, czym jest. Nigdy nie przypuszczałem, że w demokratycznej III RP będę musiał tłumaczyć posłom, czym jest tolerancja" - ubolewał przewodniczący KRRiT.

Michniewicz pytała również o ocenę tolerancji u o. Tadeusza Rydzyka i Telewizji Trwam. Dworak próbował uciec od takiej oceny, jednak nie do końca mu się to udało: "Mogę powiedzieć, nie chcąc oceniać na antenie - i w ogóle - ojca Rydzyka i jego poglądów, że przeprowadziliśmy kilka analiz programów, nie tylko telewizji Trwam, i ta analiza wykazała, że telewizja Trwam charakteryzuje się wysokim stopniem jednostronności. Czy przekracza granice tolerancji? Wydaje mi się, że jeśli chodzi o główny korpus programu - nie" - stwierdził.

Dworak oceniał też stan mediów publicznych. Jego zdaniem powinna zostać zmieniona formuła, jeśli chodzi o ściągalność abonamentu: "Kiedy przyszliśmy do Krajowej Rady - dwa lata temu z kawałeczkiem - mówiliśmy o dwóch zadaniach. Zakończyć proces cyfryzacji i media publiczne. Pierwszy proces przebiega dobrze, w lipcu zostanie to praktycznie zakończone, a jeśli chodzi o media publiczne - nie mamy dużych sukcesów. To, co mogliśmy zrobić - zrobiliśmy. Uległa zwiększeniu kwota abonamentu, pieniędzy jest więcej. (...) KRRiT wielokrotnie zwracała uwagę, że to jest największy problem - ściągalność abonamentu się zwiększyła, ale ten sposób zbierania opłat jest anachroniczny i dożywa swoich dni" - przekonywał przewodniczący KRRiT.

svl, Trójka, kop
[fot. YouTube]

Warto poczytać

 1. Zgromadzenieposlowisenatorow22grudnia201501 23.05.2017

  Sondaż: PiS nadal liderem z 35 proc. poparciem

  - 35 proc. osób deklarujących w maju gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu zamierza głosować na PiS - wynika z sondażu Kantar Public.

 2. mid-17523129 23.05.2017

  Prezydent potępił zamach w Manchesterze

  Jestem przekonany, że wobec terroryzmu cała wspólnota uczciwego i wolnego świata będzie stała razem - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda. Zwrócił uwagę, że poniedziałkowy zamach w Manchesterze to coś, co nigdy nie powinno się zdarzyć, ale co stało się europejską rzeczywistością.

 3. abw 23.05.2017

  ABW uspokaja po zamachu w Manchesterze

  Agencja nie rekomenduje wprowadzenia stopnia alarmowego w Polsce.

 4. aa2 23.05.2017

  Niebawem decyzja ws. zbioru zastrzeżonego

  Procedura związana z ujawnianiem materiałów jest na ukończeniu.

 5. Sad-Okregowy-gfgdf 23.05.2017

  Pijana sędzia odsunięta od obowiązków

  Prezes Sądu Okręgowego w Katowicach wystąpił też o podjęcie wobec niej czynności dyscyplinarnych.

 6. mid-17523030 23.05.2017

  Sławomir Nowak zeznaje przed komisją ds. Amber Gold

  Jeden z najważniejszych polityków Donalda Tuska będzie pytany o to, dlaczego podległe mu w latach 2011 - 2013 instytucje pozwoliły na wielki przekręt związany z liniami lotniczymi OLT Express - kontrolowanymi przez piramidę finansową Amber Gold.

 7. mid-17523057 23.05.2017

  MON zaprezentowało koncepcję obronną kraju

  Członkostwo w NATO i UE pozostaje kluczowe dla bezpieczeństwa Polski; głównym źródłem niestabilności w regionie jest Rosja - stwierdza Koncepcja Obronna RP. Przewiduje ona zwiększenie zdolności do obrony terytorium RP i do odstraszania oraz zmianę systemu dowodzenia.

 8. listweet 23.05.2017

  Tomasz Lis kpi z ofiar zamachu?

  Tomasz Lis powinien nauczyć się korzystać z Internetu

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook