Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Dworak: TV Trwam charakteryzuje wysoki stopień jednostronności

20.05.2013

Wyznaczyliśmy miejsce dla programu religijno-społecznego. To jednak nie tylko kwestia konkurenta, ale tego, czy Telewizja i fundacja spełni warunki prawne i programowe. My polskiego prawa przestrzegaliśmy i będziemy przestrzegać - stwierdził przewodniczący KRRiT Jan Dworak w Radiowej Trójce, komentując wczorajszy piknik w obronie Telewizji Trwam.

Przypomniał, że o miejsce na multipleksie dla stacji o charakterze religijno-społecznym ubiegają się dwa podmioty: właśnie Telewizja Trwam oraz projekt Wieczorna.pl.
"Szanse na po 50 procent, bo Telewizja Trwam ma jednego konkurenta w swoim programie społeczno-religijnym. (...) Przeprowadziliśmy konsultacje społeczne w tej sprawie i olbrzymia większość wypowiadająćych się wtedy była za umieszczeniem Trwam na multipleksie. Nam zakazuje tego prawo, musimy zorganizować konkurs. Wyznaczyliśmy miejsce dla programu religijno-społecznego. To jednak nie tylko kwestia konkurenta, ale tego, czy Telewizja i fundacja spełni warunki prawne i programowe. My polskiego prawa przestrzegaliśmy i będziemy przestrzegać" - deklarował Dworak.

Pytany o to, czy projekt Wieczorna.pl realizuje wytyczne dla programu religijno-społecznego, które mówią m.in. o realizowaniu nauczania Stolicy Apostolskiej, odpowiedział: "Nie sądzę, żeby taoizm był nauczaniem Stolicy Apostolskiej, ale proszę zwrócić uwagę, że znalazły się tam inne określenia - dialog międzyreligijny, ekumenizm i - przede wszystkim - duch tolerancji. Moje obawy wiążą się z przykrymi doświadczeniami na komisjach sejmowych pytano, co to znaczy tolerancja. Żądano, by KRRiTV określiła, czym jest. Nigdy nie przypuszczałem, że w demokratycznej III RP będę musiał tłumaczyć posłom, czym jest tolerancja" - ubolewał przewodniczący KRRiT.

Michniewicz pytała również o ocenę tolerancji u o. Tadeusza Rydzyka i Telewizji Trwam. Dworak próbował uciec od takiej oceny, jednak nie do końca mu się to udało: "Mogę powiedzieć, nie chcąc oceniać na antenie - i w ogóle - ojca Rydzyka i jego poglądów, że przeprowadziliśmy kilka analiz programów, nie tylko telewizji Trwam, i ta analiza wykazała, że telewizja Trwam charakteryzuje się wysokim stopniem jednostronności. Czy przekracza granice tolerancji? Wydaje mi się, że jeśli chodzi o główny korpus programu - nie" - stwierdził.

Dworak oceniał też stan mediów publicznych. Jego zdaniem powinna zostać zmieniona formuła, jeśli chodzi o ściągalność abonamentu: "Kiedy przyszliśmy do Krajowej Rady - dwa lata temu z kawałeczkiem - mówiliśmy o dwóch zadaniach. Zakończyć proces cyfryzacji i media publiczne. Pierwszy proces przebiega dobrze, w lipcu zostanie to praktycznie zakończone, a jeśli chodzi o media publiczne - nie mamy dużych sukcesów. To, co mogliśmy zrobić - zrobiliśmy. Uległa zwiększeniu kwota abonamentu, pieniędzy jest więcej. (...) KRRiT wielokrotnie zwracała uwagę, że to jest największy problem - ściągalność abonamentu się zwiększyła, ale ten sposób zbierania opłat jest anachroniczny i dożywa swoich dni" - przekonywał przewodniczący KRRiT.

svl, Trójka, kop
[fot. YouTube]

Warto poczytać

Facebook